Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Faktyv

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Faktom je droga zo spektra antibiotík. Jednou z hlavných účinných látok je hemifloxacín. Faktor patrí do skupiny fluórochinolónov. Ide o antibakteriálny liek, ktorý má baktericídnu aktivitu - ničí rôzne formy baktérií v tele, ktoré prispievajú k hojivému procesu. Účinok lieku sa rozširuje na nasledujúce skupiny mikroorganizmov: Gram-pozitívny a Gram-negatívny, anaeróbny a aeróbny, atypický. Z tohto dôvodu sa liečba môže vyskytnúť pri akejkoľvek chorobe bez ohľadu na skupinu patogénov.

Ďalšia dôležitá účinná látka - hemifloxacín - vám pomôže prekonať rezistenciu, ktorá sa môže vyskytnúť pri užívaní iných antibiotík. 

Liek na obličky má druhý, nechránený názov - Gemifloxacín (názov účinnej látky).  

Klasifikácia ATC

J01MA15 Gemifloxacin

Aktívne zložky

Гемифлоксацин

Indikácia Faktyv

Liečba sa má použiť v prípade infekčných a zápalových ochorení, ktoré boli spôsobené citlivosťou na hemifloxacín inými mikroorganizmami. Indikácie pre lieky aplikované na liečenie nasledujúcich chorôb: komplikácie alebo exacerbácia chronickej bronchitídy, akútny zápal pľúc, ktorý bol spôsobený polizeristentnymi mikróby, ako aj akútny zápal prínosových dutín. 

Liečba je zakázaná na prijatie pacientmi, ktorí nedosiahli vek 18 rokov.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Formulár uvoľnenia

Liečba liekov Fakt sa uvoľňuje vo forme piluliek a tabliet. Pilulky sú v tvare pretiahnutého oválneho materiálu, ktorý je na vrchu pokrytý filmom bielej alebo šedej farby. Každá tableta obsahuje dávku liečiva s obsahom 320 miligramov. Oddeľovacie pásky sú tiež umiestnené na tablete na každej strane.

Na trhu s modernými lekárňami je k dispozícii iba 5 alebo 7 tabliet na predaj v kartónových obaloch. 

trusted-source[7]

Farmakodynamika

Vzhľadom na to, že hemifloxacín je prípravkom proti mikróbám reprezentantom skupiny fluórochinolónov. Látka má silný účinok na škodlivé baktérie a na rôzne skupiny mikroorganizmov. Účinná zložka Faktiva porušuje tie škodlivé procesy, ktoré inhibujú tvorbu enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre rast prospešných baktérií v tele. Gemifloxacín je veľmi príbuzný bakteriálnym topoizomerázam II (DNA-gyráza) a IV. 

Mechanizmus účinku na rôzne fluorochinolóny vrátane hemifloxacínu sa líši od rôznych betalaktámových antibiotík. 
Vo farmakodynamike spoločnosti Fakiva nedošlo k žiadnej krížovej reakcii medzi hemifloxacínom a inými rozdielnymi antibiotikami z iných skupín. 
Podstata hemifloxacínu je aktívna v boji proti veľkému počtu mikroorganizmov, ktoré vznikajú v tele pri rôznych ochoreniach. 

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Farmakokinetika

Farmakokinetika lieku Factive má princíp lineárneho účinku, keď vstúpi do tela. Liečba sa užíva perorálne v tele v dávke 40 až 640 mg.
Faktor sa rýchlo vstrebáva do gastrointestinálneho traktu.
Časový interval, množstvo príjmu potravy v žiadnom prípade nemôže ovplyvniť farmakokinetiku lieku Faktiv, preto sú tieto tablety vyriešené bez ohľadu na čas požití.
Pri opakovanom príjme je Factive spojené s plazmou. Percento, ktoré sa viaže, nezávisí od rôznych ukazovateľov, napríklad od veku.
Koncentrácia účinnej látky hemifloxacín v prieduškách je vyššia ako v krvnej plazme, takže rýchlo preniká do pľúcneho tkaniva.
V malom množstve sa liek môže zhromažďovať v pečeni. Po troch hodinách po užití lieku prevažuje nad metabolitmi v krvnej plazme.
Fakt sa vylučuje cez črevo a močom.
V súčasnosti neexistujú žiadne údaje o farmakokinetike u detí mladších ako 18 rokov.  

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Používajte Faktyv počas tehotenstva

Používanie Faktivy počas tehotenstva a laktácie je prísne zakázané. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne informácie o štúdiách používania lieku Factot počas tehotenstva žien.

V prípade akútnej potreby užívať liek počas laktácie je nevyhnutné prerušiť dojčenie až do konca kurzu. 

Kontraindikácie

Mal by sa vyhnúť užívaniu Fativy s citlivosťou a precitlivenosťou na hemifloxacín a rôzne fluorochinolóny. Pre tých, ktorí majú riziko predĺženia intervalu na elektrokardiograme, má byť liek znížený alebo dočasne prerušený. Tiež by ste sa mali vyhnúť užívaniu lieku, ak máte poškodenie šliach, ktoré vznikajú kvôli používaniu rôznych fluorochinolónov.

Je potrebné, aby bol Factive s vysokou opatrnosťou a pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára nasledovné skupiny:

  • Tí, ktorí majú riziko arytmie;
  • Tí, ktorí zvýšili vývoj hemolytickej reakcie;
  • Pre tých, ktorí užívajú rôzne steroidy;
  • Tí, ktorí sú chorí s epilepsiou a ktorí sú náchylní k záchvatom;
  • Tí, ktorí majú príznaky hypokaliémie a hypomagnóz.

Pred podaním lieku a začatím jeho podávania informujte svojho lekára o všetkých ostatných liekoch, ktoré užívate.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Vedľajšie účinky Faktyv

Pri liečbe lieku Factul sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

  • Prejav alergie na kožu, menovite - svrbenie pokožky;
  • Môžu sa vyskytnúť záchvaty nevoľnosti alebo hnačky, vracajúce reflexy, záchvaty meteorizmu. V zriedkavých prípadoch - záchvaty akútnej hepatálnej insuficiencie;
  • Zriedkavo vzhľadom na účinok jednej zložky lieku sa vedľajšie účinky môžu prejaviť ako úzkosť, úzkosť;
  • V prípade príležitostí - môže dôjsť k porušeniu chuťových pocitov a pocitov vnímania okolitého sveta.

V ojedinelých prípadoch sú možné príznaky leukopénie, trombocytopénie, pancytopénie a iné hematologické poruchy. Kryštalúria a bolesti, ktoré sa vyskytujú v dôsledku renálnej insuficiencie, prudké zvýšenie obsahu sodíka alebo pokles draslíka sú zriedkavé.

Je možné znížiť obsah vápnika, obsah neutrofilov v krvi klesá, hladina hepatálneho transmemaxu sa zvyšuje. 

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Dávkovanie a podávanie

Faktor sa užíva perorálne, bez žuvania, stlačený dostatkom vody. V závislosti od choroby spôsob aplikácie a dávka lieku v priebehu liečby môže trvať až päť dní a zvyšovať až týždeň. Priemerná odporúčaná dávka lieku je jedna tableta (320 mg) denne, bez ohľadu na čas požití.

V prípade pneumónie sa liek Factive používa jeden týždeň týždeň. Ak sa príznaky bronchiálnej astmy zhoršia, kurz trvá päť dní. Rovnaké množstvo času sa venuje liečbe akútnej sínusitídy.  

Ale s možným ochorením obličiek a inými typmi porúch močového mechúra, možným zlyhaním obličiek, dávka sa znižuje presne dvakrát - 160 mg raz denne. 

Skutočnosť sa neodporúča deťom, ktoré ešte nedosiahli vek 18 rokov. Taktiež sa vyhýbajte užívaniu lieku počas tehotenstva a laktácie. 

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Predávkovať

Predávkovanie lieku sa zistí v prípade zvýšených vedľajších účinkov. V tomto prípade je potrebné vykonať symptomatickú liečbu, pretože neexistuje špecifické antidotum na boj proti faktu.

Pri prvých prejavoch predávkovania liekom je potrebné umyť žalúdok - po požití veľkého množstva vody alebo vyvolaní zvracania, na čistenie žalúdka zvyšku lieku. V budúcnosti je potrebné pokračovať v pití vody vo veľkých množstvách a pod neustálym dohľadom zodpovedného lekára.

V obzvlášť závažných prípadoch môže byť potrebné vykonať hemodialýzu (na hlboké čistenie krvi v tele).

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Interakcie s inými liekmi

So súčasnou liečbou antacidov a hemifloxacínu je možné znížiť hladinu rôznych stopových prvkov, napríklad hliníka a síranu. Preto sa odporúča používať antacidá tri alebo štyri hodiny pred užívaním Facta.

Pri súbežnom podávaní so sucralfátom je možné znížiť biologickú dostupnosť hemifloxacínu. Preto by mal byť príjem týchto liekov vymedzený minimálne dve hodiny.

Ak dôjde k podaniu perorálnych kontraceptív, môže dôjsť k miernemu poklesu biologickej dostupnosti hemifloxacínu.

Faktor nemá vplyv na účinok levonorgestrelových antikoncepčných prostriedkov.
 

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55]

Podmienky skladovania

Musí sa skladovať na tmavom, suchom, dobre vetranom mieste. Teplota skladovania by nemala presiahnuť 25 ° C. Podmienky skladovania výrobku Factus by mali zahŕňať úplnú ochranu pred deťmi a domácimi zvieratami. Ak sa liek nepoužije ihneď po nákupe, neodporúča sa otvoriť obal a pľuzgiere, aby nedošlo k skráteniu trvanlivosti lieku. 

trusted-source[56], [57], [58]

Špeciálne pokyny

Analógy faktorov

Pri zvažovaní skupinu fluorochinolónov náhodne ošetrujúcich antibakteriálne účinnej látky, nasledujúce analógy fakt: furadonin, laktobaktérie sušiť Pantsef, Enterofuril, ersefuril, Furatsilinom, Sekstafag, Klatsid, Biolaroks a Bactrim.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64], [65], [66], [67], [68], [69], [70], [71], [72]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti je tri roky od dátumu výroby. Pri správnych podmienkach skladovania môžete užívať drogu bez strachu, až do dátumu vypršania platnosti.

Ak však boli porušené podmienky na skladovanie lieku alebo integritu balenia, životnosť sa výrazne zníži. 


 

trusted-source[73], [74],

Farmakologická skupina

Хинолоны / фторхинолоны

Farmakologický účinok

Антибактериальные препараты

Populárni výrobcovia

Абди Ибрахим Илач Санаи ве Тиджарет А.Ш., Турция

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Faktyv" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.