^

Zdravie

Zranenia a otravy

Otrava srdcovými glykozidmi

Kardioaktívne steroidné zlúčeniny mnohých rastlín - srdcové glykozidy - sú základom liekov, ktorých predávkovanie vedie k toxickému účinku, to znamená, že spôsobuje otravu srdcovými glykozidmi.

Prvá pomoc pri uštipnutí osou

Poštípanie alebo bodnutie hmyzom je nielen nepríjemné, ale aj bolestivé a niekedy aj nebezpečné. Snáď každý človek to aspoň raz v živote zažil. Na území našej krajiny je osa považovaná za lídra v štípaní po komároch.

Trhlina alebo zlomenina kosti: charakteristické znaky

Čo je horšie, zlomenina alebo prasklina? Trhlina sa, samozrejme, hojí rýchlejšie a ľahšie sa hojí, ale nie všetko je také jednoduché, pretože zlomenina malíčka

Otrava oxidom uhoľnatým

Čo je otrava oxidom uhoľnatým, vie len málo ľudí. Na vypočutie iného pojmu - "otrava oxidom uhoľnatým", čo je presne to isté. Takáto intoxikácia je veľmi nebezpečná a často končí smrťou, ak sa opatrenia neprijmú včas.

Otrava pesticídmi

Pesticídy sú chemické látky určené na ochranu plodín pred rôznymi škodcami a chorobami. Sú však pre ľudí bezpečné? 

Otrava jedom na potkany

Otrava jedom na potkany je veľmi nebezpečná a treba vedieť, ako sa prejavuje a aké opatrenia na detoxikáciu podniknúť. 

Zlomenina krčka stehennej kosti

Zranenia sú bežné problémy, ktoré nás môžu čakať na každom kroku: cestou do práce, vo voľnom čase alebo doma.

Uhryznutie pijavicami

Priamo moment uhryznutia pijavicou je sprevádzaný pocitom pálenia, ktorého intenzita je rôzna, podobne ako popálenie žihľavou až po uštipnutie mravcom alebo komárom. 

Otrava jedlom z mäsa

Z hľadiska mikrobiológie je mäso dobrou živnou pôdou pre nežiaduce mikroorganizmy a otravou mäsom sa označujú alimentárne toxické infekcie mikrobiálnej etiológie, ktoré sú spôsobené množstvom enteropatogénnych patogénov.

Otrava nikotínom: akútna, chronická

Derivát dusíkatej zlúčeniny pyridínu, tabakový alkaloid nikotín, je silný neuro- a kardiotoxín. Okrem samotnej škodlivosti fajčenia, ktorá spôsobuje fyzickú a psychickú závislosť, môže dôjsť k priamej otrave nikotínom u dospelých aj detí.

Pages

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.