Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Darsil

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Darcil je hepatoprotektor, ktorý chráni, podporuje liečbu a obnovu pečene. 

Klasifikácia ATC

A05BA03 Силибинин

Aktívne zložky

Силимарин

Indikácia Darsil

Darsil je predpísaný na poškodenie pečene toxickými látkami, ako aj zápalové procesy v pečeni a cirhózu ako súčasť komplexnej liečby. 

trusted-source[1], [2], [3]

Formulár uvoľnenia

Darsil je dostupný vo forme tabliet. 

Farmakodynamika

Účinnou zložkou lieku Darsil je silymarín - komplex flavonoidov, ktoré bojujú v pečeni s voľnými radikálmi, neumožňujú ničiť bunky, obnovujú membrány hepatocytov.

Liečivo podporuje syntézu proteínov v poškodených hapatocytoch, regeneráciu buniek, zabraňuje strate bunkových prvkov.

Darsil navyše zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene (vrátane jedu z bledého mäta). 

Liečivo zlepšuje celkovú pohodu pacientov, eliminuje (alebo významne znižuje) pocit slabosti, bolesti v hypochondriu, normalizuje funkčný stav tela. 

trusted-source[4], [5], [6]

Farmakokinetika

Darsil má nízku absorpciu, neviaže sa na proteíny krvi. Liečivo prechádza biotransformáciou v pečeni, zúčastňuje sa na spojivových reakciách, v ktorých sa tvoria sulfáty a glukuronidy.

Odstránenie lieku z tela je hlavne žlčník, v tenkom čreve je absorpcia do systémového obehu. Polčas rozpadu je približne 6 hodín. Prípravok sa prakticky nezhromadí v tele. 

trusted-source[7]

Používajte Darsil počas tehotenstva

Darcil nebol testovaný na tehotných a dojčiacich ženách. 

Kontraindikácie

Darsil je kontraindikovaný v prípade zvýšenej náchylnosti organizmu na zložky lieku s exacerbáciou chronických žalúdočných ochorení, akútnou otravou a taktiež nie je liek predpísaný pre deti do 5 rokov. 

Vedľajšie účinky Darsil

Darcil môže spôsobiť bolesť hlavy, poruchy trávenia, nadúvanie, pálenie záhy, nevoľnosť, rozrušenie stolice.

V niektorých prípadoch na pozadí liečby liekom, dýchavičnosť, bolesť kĺbov, zníženie objemu moču, vyrážky na koži, vypadávanie vlasov.

Všetky nežiaduce reakcie po zrušení lieku prechádzajú samy. 

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Dávkovanie a podávanie

Liečba sa užíva po jedle, tablety sa nedajú žuvať alebo lámať, je lepšie piť lepšie s malým množstvom vody.  

Dospelí sa zvyčajne podávajú 1-2 tablety trikrát denne, u detí vo veku 5-12 rokov sa predpisuje 3 mg silymarínu na 1 kg telesnej hmotnosti (dávka sa má rozdeliť na niekoľko dávok). Trvanie prijatia určí lekár, vzhľadom na závažnosť ochorenia v priemere sa liek užíva tri mesiace. 

trusted-source[13], [14], [15]

Predávkovať

V štúdii s Darcilom sa nevyskytli žiadne prípady predávkovania. V prípade akýchkoľvek príznakov predávkovania (nevoľnosť, vracanie, závrat) sa vyžaduje symptomatická liečba (príjem sorbentu, výplach žalúdka).


 

trusted-source[16], [17], [18]

Interakcie s inými liekmi

Darsil má schopnosť zvýšiť terapeutický účinok antialergických, antifungálnych, hypocholesterolemických liekov, antikoagulancií, antipsychotík. 

Darsil so súčasným podávaním znižuje účinnosť perorálnych kontraceptív a prostriedkov používaných na hormonálnu substitučnú liečbu. 

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24]

Podmienky skladovania

Darsil musí byť skladovaný na suchom mieste, chránený pred slnečným žiarením, teplota skladovania by nemala prekročiť 25 ° C.

Čas použiteľnosti

Darsil je 24 mesiacov od dátumu výroby, liek sa nepoužíva po dátume exspirácie alebo keď sú porušené podmienky skladovania.

trusted-source[25]

Farmakologická skupina

Гепатотропные средства

Farmakologický účinok

Гепатопротективные препараты

Populárni výrobcovia

Дарница, ФФ, ЧАО, г.Киев, Украина

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Darsil" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.