Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Citrónový diabetes typu 1 a typu 2

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

Mnoho ľudí vie, že cukrovka je spôsobená nedostatkom (druhého typu) alebo neprítomnosťou (prvého) pankreasu, ktorý produkuje hormón inzulín potrebný na absorpciu glukózy v orgánoch a tkanivách. Súčasne sa narušuje metabolizmus vody a uhľohydrátov a zvyšuje sa hladina cukru v krvi. Táto choroba sa považuje za nevyliečiteľnú, ale pri dodržaní určitých pravidiel môže človek s ňou žiť. Jedným z nich je správna výživa. Pacient musí študovať účinok každého produktu na glykémiu, spočítať tzv. Chlebové jednotky (XE). Je možné citrón pri cukrovke 1. A 2. Typu?

Výhody

Citrusové plody obsahujú rôzne druhy flavonoidov, ako je flavanonglykozid, flavónglykozid a polymetoxyflavón. Uvádza sa, že flavonoidy v citrónovom ovocí (Citrus limon BURM. F) sú flavanónové glykozidy, ako je eriocitrín (eryodiktil-7-O-β-rutinozid) a hesperidín (hesperetín-7-O-β-rutinozid), naringín (naringenín) -7-ramnosidoglukozid) a flanelové glykozidy, ako je diosmin (7-O-β-rutinozid diosmetín) a 6,8 C-diglukozyldiometín,  [1] všetky majú mnoho pozitívnych zdravotných účinkov pri prevencii chorôb súvisiacich so životným štýlom a majú tiež pozitívny vplyv na zdravie protizápalové, protinádorové a antivírusové účinky na základe ich antioxidantov nt aktivita. [2],  [3] Okrem toho, predchádzajúce štúdie preukázali účinok flavonoidov na metabolizmus glukózy a lipidov u zvierat aj ľudí. [4]

Hesperidín a naringín, ako aj ich aglykony, hesperetín a naringenín, znižujú cholesterol v plazme a pečeni a triacylglycerol inhibíciou pečeňových enzýmov podieľajúcich sa na syntéze cholesterolu a triacylglycerolu, ako je 3-hydroxy-3-metylgilutaryl-koenzým A a A (GM) acyl-CoA: cholesterol acyltransferáza (ASAT) u pokusných zvierat. [5],  [6] Nedávna štúdia tiež ukázala, že hesperidín a naringin užitočné pre zlepšenie hyperlipidémia a hyperglykémia u zvierat s diabetom 2. Typu, čiastočne reguláciu mastné kyseliny metabolizmus a hladinu cholesterolu a ovplyvňuje expresiu génov regulujúcich glukózy enzýmy a významne zvyšujú expresiu pečene a adipotsitarnogo PPAR proteín. Naringenin okrem toho zvýšil oxidáciu mastných kyselín v pečeni zvýšením expresie enzýmových génov podieľajúcich sa na peroxizomálnej β-oxidácii u myší. [7]

Niekoľko štúdií zistilo, že citrón je dôležitým zdraviu prospešným ovocím bohatým na fenolické zlúčeniny, ako aj vitamíny, minerály, vlákninu, éterické oleje a karotenoidy. [8]

S tým zvyšujú imunitu, liečia sa nachladnutia, chrípku a vírusové infekcie. V zime sa kvôli prevencii chorôb pridáva do čaju a pripravujú sa rôzne lieky, ktoré pomáhajú prekonávať nedostatok vitamínov, choroby tráviaceho traktu a zvyšovať kyslosť. Plod tiež pomáha pri opuchoch, urolitiáze, dne a ochoreniach pečene. Nedávne štúdie skúmali účinok denného príjmu citrónov na parametre spojené s metabolickým syndrómom u zdravých žien a preukázali, že spotreba citrónu mala signifikantne negatívnu koreláciu so systolickým krvným tlakom. [9]

Takéto rozšírené použitie citróna je spôsobené jeho chemickým zložením. Citrónové plody sú dobrým zdrojom výživy s dostatočným množstvom vitamínu C. Okrem toho sú plody bohaté na ďalšie makronutrienty, vrátane cukrov, vlákniny v potrave, draslíka, folátu, vápnika, tiamínu, niacínu, vitamínu B6, fosforu, horčíka, medi, riboflavínu a kyseliny pantoténovej. [10]

Vo vzťahu k diabetikom môžete použiť citrón, pretože jeho glykemický index je iba 20, keď tí, ktorých GI presahuje 55, sú považovaní za nebezpečných pre diabetikov, existujú aj špeciálne recepty s citrónom na liečbu cukrovky.

Kontraindikácie

Okrem množstva pozitívnych vlastností citrusov má tiež kontraindikácie. Citrón je schopný poškodiť pankreatitídu, peptický vred, gastritídu s vysokou kyslosťou. Pri zápalových procesoch v ústach a krku je schopný zhoršiť stav a spôsobiť ďalšie podráždenie. Kyslá citrón môže zničiť zubnú sklovinu a, rovnako ako všetky citrusové plody, spôsobiť alergiu.

Pri použití iných zložiek v receptoch je potrebné skontrolovať ich kontraindikácie spolu s ich diagnózami, aby sa predišlo možným komplikáciám.

Cukrovka citrónové recepty

Existuje veľa možností pre liečbu cukrovky, ktoré používajú citrón vo svojich receptoch. Tu je niekoľko z nich.

  • Mrazené citróny z cukrovky - ovocie sa rozreže na kruhy a zmrazí. Deje sa to pre chuť, pretože sa v nej koncentruje veľa užitočných látok, a tak sa stáva mäkšou, nie nebezpečnou pre pankreas.

Môžete tiež pripraviť citrónový ľad. Za týmto účelom sa premyté ovocie utrie dosucha a umiestni sa na 12 hodín do mrazničky a potom sa trie na strúhadle. Výsledná hmota sa uloží do foriem a vráti sa do chladu. Pridajte do čajov, šalátov, smoothies.

  • Citrón, cesnak a cukrovka - cesnak sa právom nazýva prírodné antibiotikum, má veľa užitočných minerálov (najmä fosfor, selén) a vitamíny A, C, E, K, skupina B. Liečia choroby kardiovaskulárneho systému, vírusové a bakteriálne infekcie, zvyšuje odolnosť tela voči patológiám, znižuje odolnosť krvných ciev, spomaľuje odbúravanie inzulínu v krvi, má pozitívny vplyv na metabolizmus.

Všetky tieto vlastnosti umožňujú diabetikom žiť so svojou diagnózou, navyše má cesnak nízky glykemický index. Kombináciou dvoch výkonných nástrojov získajú účinný liek. Môžete listovať v mlynčeku na citrusy, strúčik cesnaku, pridať trochu medu, dobre premiešať, umiestniť do sklenenej misky, prikryť pevným vekom a poslať do chladničky. Pred jedlom si dajte čajovú lyžičku.

  • Citrón a med na cukrovku - med - uhľohydráty by mali byť tiež obmedzené, ale početné užitočné vlastnosti apiproduktu a dokonca aj v partnerstve s iným citrónom "liečiteľ" v určitých porciách prinesú pacientovi liečivý účinok. V mede existujú enzýmy, ktoré urýchľujú metabolické reakcie tela, veľké množstvo organických kyselín, minerálov (soli vápnika, železa, horčíka, sodíka atď.), Vitamíny B2, B6, C, PP, H, E, K, kyselina listová. Posilňuje imunitný systém, má priaznivý vplyv na trávenie, má terapeutický účinok na zápalové procesy.

Môžete pripraviť také zloženie: vytlačte šťavu z 1 citróna, nakrájajte šípky (30 g), pridajte 2 polievkové lyžice medu. Neužívajte viac ako 2 čajové lyžičky denne, je lepšie po hlavnom jedle, neodporúča sa v noci.

  • Čaj s citrónom, jeho šťava pri cukrovke - plátok citróna v čaji bez cukru prinesie potešenie i úžitok. Čistá citrónová šťava je príliš agresívna pre pankreas, je tiež neprijateľná s hyperkyselinou gastritídou. Môže sa však riediť vodou, čím sa koncentrácia podľa vašej chuti. Pohár ráno na prázdny žalúdok sa prebudí a osvieži telo.
  • Vajcia s citrónom pri cukrovke - odborníci na výživu tvrdia, že v ponuke cukrovky by mali byť vajíčka. Denná norma pozostáva z 1 - 1,5 kuracieho vajca alebo 5 - 7 prepeličích vajec, ktoré sú výhodnejšie, pretože majú 5-krát viac draslíka, 4,5-krát viac železa, ako aj bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny B1, B2, A.

V kombinácii s citrónom sú liekom na zníženie hladiny cukru v krvi a prekážkou vo vývoji chorôb súvisiacich s cukrovkou. Na jednu dávku potrebujete 50 ml čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy, 1 kurča alebo 5 prepeličích vajec. Po zmiešaní zložiek vypite raz denne ráno 30-40 minút pred raňajkami. Časový rozvrh recepcie je nasledujúci: pijú 3 dni, rovnakú prestávku atď. Mesiac.

  • Citrón a zeler z cukrovky - táto rastlina obsahuje jedinečný súbor najcennejších látok pre telo: vitamíny, minerály, kyseliny, bielkoviny. Má antiseptické, protizápalové účinky na hojenie rán. Spomaluje proces starnutia, aktivuje mentálne a fyzické schopnosti, odstraňuje kryštály kyseliny močovej, ktoré zmierňujú stav dnou, reumatizmom, artritídou.

Zeler sa odporúča pre pacientov s cukrovkou, pretože okrem iných výhod normalizuje metabolizmus voda-soľ. Užitočné sú tak korene rastliny, ako aj jej suchozemská časť. Týmto spôsobom môžete získať terapeutickú látku: stredne veľký koreň a 6 citrónov sa nastrúhajú a varia na miernom ohni 1,5 hodiny. Každé ráno sa pred jedlom vypije lyžica tohto lieku.

  • Petržlen, citrón, cesnak pre cukrovku - petržlen je známy pre svoj bohatý obsah vitamínu C - prírodný antioxidant, má veľa keratínu, vitamíny B1, B2, kyselinu listovú, rôzne minerály. Najdôležitejšou vecou pre diabetikov je však prítomnosť inulínu, ktorý reguluje metabolizmus glukózy v krvi.

Posilnením rastliny o také užitočné zložky, ako je cesnak a citrón, môžete získať spoľahlivého pomocníka v boji proti cukru. A môžete to uvariť takto: 300 g petržlenu, 5 citrónov, otočte hlavu cesnaku do mlynčeka na mäso, vložte do sklenenej misky a trvajte 2 týždne na tmavom mieste. Užívajte 10 g ráno ráno pol hodiny pred raňajkami.

  • Cibuľová kôra s citrónovou šťavou proti cukrovke - výhody cibule nie sú sporné, jej vymiznutie z našej stravy (v neprítomnosti iných produktov obsahujúcich vitamín C) by viedlo k masovej kurivosti, ale ukázalo sa, že to nie je o nič menej liečenie a jej šupka.

Obsahuje látky, ktoré môžu zvyšovať imunitu, majú protizápalové a protirakovinové účinky. Výzdoby sú účinnými žlčovými a diuretickými, preháňadlami, antispazmodickými.

Jednou z najdôležitejších zložiek pre zdravie diabetikov je biflavonoid - kvercetín. Chráni bunkové membrány, spomaľuje ich proces starnutia, znižuje priepustnosť stien krvných ciev, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, zlepšuje krvný obeh.

Získajte uzdravujúci vývar nalievaním štipky šupky pohárom vriacej vody. Po trvaní 10 - 15 minút a pridaní malého množstva vylisovanej citrónovej šťavy ju môžete vypiť. Najlepšie sa to dá urobiť pred spaním.

Recenzia

Podľa mnohých diabetikov sa podľa predpisov lekárov podporujú aj alternatívnymi metódami, vrátane liečby citrónom. Kontrola glykemických ukazovateľov ich presviedča o účinnosti receptov s týmto ovocím.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.