Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Chirurgická menopauza u žien: prúd, ako dlho trvá

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Patologické zmeny ženského reprodukčného systému spôsobené umelými prostriedkami sú chirurgické menopauzy. Zvážte jeho príčiny, liečebné metódy a prognózu.

Ukončenie menštruácie spôsobené chirurgickou manipuláciou, vystavením žiareniu alebo chemoterapii je umelá menopauza. Patologický stav je charakterizovaný výrazným poklesom hladiny ženských pohlavných hormónov (estrogénov) a vývojom symptómov menopauzy.

Predčasné zastavenie menštruácie sa najčastejšie spája s hysterektómii, to znamená odstránením maternice bez ohľadu na stav vaječníkov (úplné alebo čiastočné odstránenie). Po takejto operácii sa v priebehu 1-2 mesiacov vyvinie menopauza 10-15% žien. V 35-40% za 1-3 roky av 50-65% za 4-7 rokov. Nástup menopauzy závisí od veku ženy a od rozsahu operácie. Mnoho gynekologických a zápalových ochorení môže tiež viesť k skorému menopauze.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemiológia

Prirodzená menopauza sa vyskytuje u žien vo veku 45-55 rokov. Epidemiológia chirurgickej menopauzy nemá žiadnu vekovú závislosť. Pretože sa táto situácia vyvíja v dôsledku patologických procesov v tele.

Spravidla je predčasné ukončenie produkcie hormónov spojené s ovariektómiou a hysterektómii. Operácia na odstránenie vaječníkov a maternice sa vykonáva s malígnymi léziami týchto orgánov a mnohými ďalšími gynekologickými ochoreniami.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Príčiny chirurgická menopauza

Nútené ukončenie práce orgánov zodpovedných za výrobu hormónov je umelá menopauza. Príčiny chirurgickej menopauzy sú najčastejšie spojené s takými faktormi:

 • Ovariektómia (odstránenie vaječníkov bez odstránenia maternice).
 • Hysterektómia (odstránenie maternice a uchovanie jedného alebo oboch vaječníkov).
 • Ovariektómia s hysterektómiou (odstránenie vaječníkov a maternice).
 • Krvácanie z maternice rôznych etiológií.
 • Endometrióza.
 • Myóm maternice.
 • Fibróm.
 • Polikistoz.
 • Začaté zápalové procesy.
 • Onkologické nádory.

Chirurgická menopauza, na rozdiel od fyziologického, je náhle. Telo nemá čas prispôsobiť sa zmenám v hormonálnom pozadí. To znamená, že neexistuje premenopauza, počas ktorej sa telo obnoví. Hlavnou príčinou porušenia je operatívna intervencia, po ktorej sa očakáva, že žena bude mať poruchy rôznej závažnosti od mnohých orgánov a systémov.

trusted-source[16]

Rizikové faktory

Podľa zdravotníckej štatistiky sa počet gynekologických operácií spojených s rôznymi druhmi chorôb stále zvyšuje. V rovnakej dobe klesá vek prevádzky, z ktorých väčšina je v reprodukčnom veku. Rizikové faktory pre chirurgickú menopauzu sú spojené s takými ochoreniami:

 • Fibróza alebo maternicový myóm (s nádormi veľkých rozmerov).
 • Hormonálne poruchy spôsobené nesprávnym používaním hormonálnych liekov.
 • Ischémia myomatózneho uzla.
 • Zápal prídavných látok a maternice.
 • Endometrióza.
 • Cysty na vaječníkoch.
 • Komplikácie po mimomaternicovom tehotenstve.

Chirurgická intervencia je tiež indikovaná pri polycystickej chorobe, malígnych léziách, tuberkulóze, pokročilých zápalových procesoch na pohlavných orgánoch. Operácia je zameraná na odstránenie vaječníkov a / alebo maternice. Po ukončení procedúry sa menštruácia zastaví a príznaky menopauzy sa zvýšia.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Patogenézy

Prírodná menopauza sa vyznačuje postupným poklesom hladiny estrogénov. To umožňuje telu prispôsobiť sa fungovaniu bez pohlavných hormónov. Patogenéza umelého vyvrcholenia je spojená s prudkým poklesom estrogénu na nulové hodnoty počas 1-2 dní. Z tohto dôvodu nemá telo reštrukturalizáciu. Do týždňa po operácii 70-90% žien začne pociťovať nedostatok pohlavných hormónov - postavenie zvieracieho syndrómu.

Mechanizmus vývoja predčasnej menopauzy po ukončení produkcie estrogénov: endometrium sa nevyvíja a nedochádza k ovulácii, vajcia sa nevyrábajú, menštruácia chýba. To vedie k tomu, že patologické tkanivá nedostávajú náplasť na rast, a tak atrofujú a zomierajú.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Príznaky chirurgická menopauza

Čas vzniku symptómov umelého menopauzy je individuálny pre každú ženu. Môžu sa vyvinúť v priebehu niekoľkých dní alebo mesiacov, alebo dokonca rokov po operácii. Vo väčšine prípadov sa metabolické a endokrinné poruchy vyvíjajú a postupujú rýchlejšie ako s menopauzou súvisiacou s vekom. 60% žien prežíva závažnú menopauzu, 25% má stredné a 15% má mierny post-ureaktický syndróm. Zároveň má 20% pacientov pretrvávajúce postihnutie a postihnutie.

Hlavné príznaky chirurgického menopauzy:

 • Rýchle starnutie pokožky

Vzhľadom na to, že estrogény sú zodpovedné za produkciu elastínu, kolagénu a ďalších štrukturálnych zložiek pokožky, pokles produkcie hormónov spúšťa proces odumierania kože. Elasticita a elasticita pokožky sa znižuje, vyskytuje sa suchosť a pigmentácia. Zaznamenajú sa rýchle vrásky, suchosť a krehkosť vlasov, pozorujú sa nechty.

 • Kardiovaskulárny systém

Estrogény majú kardioprotektívny účinok. Ovplyvňujú hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, zabraňujú výskytu trombov a aterosklerotických plakov. S poklesom produkcie tento ochranný mechanizmus prestane fungovať. Z tohto dôvodu sa zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Napríklad srdcové záchvaty a mŕtvice sú štyrikrát vyššie ako u žien bez gonád.

 • Urologické poruchy

Nedostatok estrogénu patologicky ovplyvňuje činnosť močového traktu. Postupne sa sliznica močovej rúry a močového mechúra stáva tenšou, väzy a svaly perinea slabnú. U 45% žien to vyvoláva inkontinenciu moču a časté infekcie močových ciest. Existuje tiež časté nutkanie na močenie, únik moču a bolesť.

 • osteoporóza

Predčasná menopauza vyvoláva rýchle zmeny v štruktúre kostného tkaniva (do 1 roka). Hustota kostí klesá, ich krehkosť sa zvyšuje a v dôsledku toho sa zvyšuje riziko zlomenín. Aby ste predišli tejto príznakovej komplikácii, potrebujete hormonálnu substitučnú liečbu, príjem vápnika a vitamínu D, ako aj pravidelné cvičenie.

 • Suchosť a svrbenie pošvy

Jedným z hlavných príznakov nedostatku ženských pohlavných hormónov. Vlhkosť vaginálnej sliznice závisí od množstva estrogénov. Ich redukcia vedie k zriedeniu slizníc, svrbenie, pálenie, bolestivé pocity počas sexuálnej intimity.

 • Psycho-vegetatívne poruchy

Návaly tepla a nočné potenie, palpitácie - tieto príznaky sa objavujú u 70% žien a iba raz za päť sa znižujú jeden rok po operácii. Okrem toho sa vyskytujú časté bolesti hlavy a závraty, parestézia, celková slabosť a únava, znížená schopnosť pracovať.

 • Psychoemočné poruchy

Existuje podráždenosť, emočná labilita, poruchy spánku a znížená chuť do jedla, slzotvornosť. Je tiež možné čiastočné alebo úplné zníženie libida. Takéto príznaky vedú k depresívnemu stavu, pocitu strachu a úzkosti, pochybnosti o sebe.

 • Znížené poznanie

Ženské pohlavné hormóny sú zodpovedné za mnohé metabolické procesy v tele, vrátane mozgu. Sú potrebné pre normálne fungovanie pamäti a kognitívnych funkcií. Pri menopauze sa zhoršuje pamäť a znižuje sa schopnosť trénovať.

Prvé znaky

V pooperačnom období sa prvé príznaky chirurgickej menopauzy majú tendenciu postupne rozvíjať. U niektorých žien sa príznaky objavujú po niekoľkých dňoch a iné až po pár mesiacoch.

Prvé známky umelého menopauzy:

 • Zvýšené potenie, najmä večer a noci.
 • Parestézia a mravčenie kože spôsobené nepravidelnosťou estrogénu a progesterónu.
 • Pocit tepla a jej prílivu až 10-15 krát denne (s týmto príznakom sa stretáva asi 90% žien).
 • Časté bolesti hlavy, migréna a závrat.
 • Zhoršenie celkového stavu, časté skoky nálady, úzkosť.

Vyššie uvedené symptómy sa prejavujú u všetkých pacientov. Časom sa stanú trvalými. Druhá fáza chirurgického zastavenia menštruácie je charakterizovaná týmito znakmi:

 • Frekvencia a počet prílivov sa zvýši na 20 alebo viac za deň.
 • Zvýšená telesná teplota.
 • Poruchy spánku.
 • Konštantná slabosť a malátnosť.
 • Časté zmeny krvného tlaku.
 • Ostré nastavenie alebo strata hmotnosti.
 • Horieť, sucho a svrbenie pošvy.
 • Rýchle starnutie a vädnutie kože.

Podľa štatistických údajov má približne 50% prevádzkovaných žien až do veku 35 rokov veku závažné príznaky menopauzy. 20% pacientov vo veku do 30 rokov trpí pretrvávajúcimi závažnými komplikáciami, ktoré vedú k invalidite.

trusted-source[33], [34]

Etapy

Prírodné klimakterické obdobie má tri hlavné etapy: premenopauzálnu, menopauzálnu a postmenopauzálnu periódu. Štádiá chirurgickej menopauzy nemajú prípravnú fázu, na ktorej sa organizmus prispôsobuje postupnému poklesu pohlavných hormónov. Namiesto toho dochádza k ostrému zastaveniu produkcie estrogénov. To má za následok množstvo patologických symptómov, ktoré narušujú normálne fungovanie mnohých orgánov a systémov.

Etapy postavariectomy:

 1. Prvé - estrogény sa nevyrábajú, neexistuje menštruácia. Z mnohých orgánov a systémov sa objavujú mnohé príznaky. Trvanie tohto obdobia závisí od zvolenej hormonálnej substitučnej liečby, veku pacienta a od jednotlivých charakteristík jej tela.
 2. Druhá (postmenopauza) - jej trvanie závisí od schopnosti tela prispôsobiť sa zmenám v endokrinnom systéme. Hlavným nebezpečenstvom tejto fázy je, že môže výrazne zhoršiť zdravotný stav. Môžu sa objaviť exacerbácie chronických ochorení, rôzne patologické stavy zo strany kardiovaskulárneho systému, štítnej žľazy a iné.

V závislosti od štádia patologického procesu je ženke predpísané terapeutické a preventívne opatrenia zamerané na zlepšenie celkovej pohody.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Formuláre

Prevádzková menopauza má niekoľko typov, ktoré závisia od toho, ktorá operácia bola vykonaná. Zvážte hlavné typy chirurgickej menopauzy:

 • Ovariektómia bez hysterektómie

Odstránenie vaječníkov bez maternice. Vzácna, ale radikálna metóda, pri ktorej sú vaječníky úplne vyrezané. Najčastejšie sa vykonáva u žien v reprodukčnom veku s tubulo-torakálnymi formáciami, onkologickými nádormi vaječníkov, mliečnych žliaz alebo maternice. Dôsledky operácie sú nezvratné, obnovenie funkčnosti vaječníkov je nemožné.

 • Hysterektómia s ooporektómii

Odstránenie maternice s vaječníkmi. A dosť bežná forma chirurgického zastavenia menštruácie. Vykonáva sa onkologická bdelosť, cystické zmeny vaječníkov.

 • hysterektómia

Pri tejto operácii sa maternica úplne odstráni, pričom sa zachová jedna alebo obidva vaječníky po resekcii.

Okrem vyššie opísaných druhov sa vyskytuje aj rádiologický vyvrcholenie. Vzniká z vplyvu X-lúčov na vaječníky (vykonané s malígnymi nádormi). Patologický stav môže vzniknúť radiačnou terapiou, predpísanou pre patológiu krvi alebo orgánov panvovej oblasti. Pri správnom prístupe k liečbe sa môže funkcia vaječníkov čiastočne obnoviť.

Ďalším typom umelého menopauzy je lekárske menopauza. Patrí medzi najviac šetriace a vychádza z používania určitých drog. Po liečbe sa úplne obnoví produkcia estrogénu a činnosť vaječníkov.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Komplikácie a následky

Odstránenie vnútorných pohlavných orgánov má určité dôsledky a komplikácie. V prvých dňoch po operácii dochádza k zvýšenému potenia, častým návalom horúčavy, tachykardii. V priebehu času sa tieto príznaky zhoršujú. Existuje nervozita, suchosť a svrbenie vagíny, rôzne kožné problémy, zmeny hmotnosti, inkontinencia moču a oveľa viac.

Dôsledky a komplikácie zastavenia syntézy hormónov:

 • Metabolické poruchy, znížené hladiny hemoglobínu, zhoršenie a rozvoj autoimunitných ochorení.
 • Anémia v dôsledku zníženia hladiny červených krviniek v krvi
 • Vývoj diabetes mellitus.
 • Rôzne ochorenia urogenitálneho systému (cystitída, kolpitída a iné).
 • Srdcová ischémia, zvýšený cholesterol, tvorba trombóz, arteriálna hypertenzia.
 • Z muskuloskeletálneho systému sa často pozoruje vývoj osteoporózy a zvyšuje sa krehkosť kostí. Zničenie kostného tkaniva po odstránení vaječníkov dosahuje 4% ročne.
 • Rôzne psychoemočné poruchy: depresia, zvýšená slzotavosť, časté výkyvy nálady, podráždenosť.

Okrem uvedených ochorení sa ženy sťažujú na zvýšenú citlivosť brucha, krvavé šarlátové sekréty, zmeny v biochemickom zložení krvi. Nízke alebo žiadne hormóny zvyšujú riziko mnohých ochorení, ktoré často trpia chronickým stavom.

Možnosť komplikácií závisí od schopnosti tela reštrukturalizovať hormonálnu substitučnú liečbu. V tomto prípade sú účinky indukovanej menopauzy u žien vo veku 20 až 30 rokov oveľa ťažšie ako u starších pacientov.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Diagnostika chirurgická menopauza

Menopauza nie je choroba, ale vyžaduje lekársky dohľad. Diagnóza chirurgickej menopauzy pozostáva z:

 • Zbierka anamnézy a analýza sťažností pacienta (príčiny umelého zastavenia menštruácie, prítomnosti tehotenstiev, potratov, chronických ochorení).
 • Gynekologické vyšetrenie, odoberanie výterov, bapsoseva z vagíny. Kontrola mliečnych žliaz.
 • Laboratórne testy (krvný test hormónov, biochémia, analýza syfilisu a HIV).
 • Inštrumentálna diagnostika (ultrazvuk panvových orgánov a mliečnych žliaz, meranie kostnej hustoty, elektrokardiografia).

Diagnóza je nevyhnutná na určenie štádia a stavu tela po úplnom zastavení syntézy hormónov. Prieskumy sa vykonávajú s diferenciáciou rôznych patológií, na detekciu chorôb a komplikácií spojených s hormonálnou nerovnováhou, ako aj pred vymenovaním hormonálnej substitučnej liečby.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55]

Analýzy

Na určenie stupňa vrcholu a jeho priebehu je zobrazená laboratórna diagnostika. Testy pozostávajú z biochemického krvného testu (glukózy, cholesterolu, vápnika, fosforu), stanovenia hormónov, detekcie syfilisu a HIV.

Na stanovenie hladiny hormónov sa vyšetruje krv na FSH. Menopauza sa vyznačuje zníženou hladinou estrogénu a zvýšenou koncentráciou FSH. Pri chirurgickej menopauze u mnohých pacientov je obsah estradiolu v krvi menší ako 80 pmol / l, koncentrácia estrónu je vyššia ako estradiol a hladina testosterónu je znížená.

Môže sa vykonať aj ďalší test cholesterolu. Pri jeho vysokých hodnotách sa vykonáva korekcia rizikových faktorov ochorení kardiovaskulárneho systému. Navyše vykonávanie Pap test (detekuje prekancerózne alebo rakovinové bunky v pošvy a krčka maternice), ako aj vyhodnotenie funkcie štítnej žľazy a koaguláciu (zrážanie krvi).

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60], [61]

Inštrumentálna diagnostika

Ukázalo sa, že nástrojová diagnostika kontroluje stav ženy počas chirurgického vyvrcholenia. Táto metóda pozostáva z:

 • Ultrazvukové vyšetrenie pohlavných orgánov pomocou intravaginálneho senzora.
 • Mamografia pre definíciu ochorení mliečnych žliaz.
 • Cytológia je škvrna z cervikálneho kanála a povrch cervixu.
 • Transvaginálna ultrazvuková a endometriálna biopsia.
 • Osteodensitometria (meranie hustoty kostí).

Osobitná pozornosť sa venuje skríningu osteoporózy. Za týmto účelom sa vykonáva ultrazvuk z kalkaneu. Pri nízkej hustote tkaniva sa pacient odvoláva na rontgenovú absorpciometriu s dvojitou energiou (DERA). Ak sú zistené významné odchýlky, potom je predpísaný komplex liečiv a minerálov, ktoré obnovujú hustotu tkaniva. Inštrumentálne štúdie sa ukazujú každé dva roky na posúdenie stavu tela.

Odlišná diagnóza

Úplná zastávka syntézy hormónov spôsobená chirurgickým zákrokom si vyžaduje starostlivé sledovanie tela. Diferenciálna diagnostika chirurgickej menopauzy sa uskutočňuje s takými patológiami:

 • Myokardiálna dystrofia (vyskytuje sa pri nedostatku estrogénov a IHD).
 • Choroby štítnej žľazy, ktoré sú sprevádzané rôznymi endokrinnými a imunitnými poruchami (zmena hmotnosti, zápcha, zvýšená úzkosť, zvýšené libido, chronická únava).
 • Autoimunitné poruchy a infekčné choroby.
 • Hyperprolaktinémia (zvýšenie koncentrácie prolaktínu v krvi).
 • Hyperplázia nadobličkovej kôry.
 • Feochromocytomy (hormonálne aktívne nádory).
 • Psychopatia s panickými záchvatmi.

Konzultácia s endokrinológom, neurológom a psychoneurólom je povinná.

trusted-source[62], [63], [64], [65]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba chirurgická menopauza

Po operácii na odstránenie maternice a / alebo vaječníkov žena čelí bolestivým príznakom reštrukturalizácie organizmu. Postavariectomický syndróm významne zhoršuje kvalitu života. Liečba chirurgickej menopauzy závisí výlučne od charakteru operácie a od jej dôvodu. Všetky lieky a liekové komplexy sú vybrané ošetrujúcim lekárom.

Na liečbu je možné predpísať hormonálne a nehormonálne lieky. Hormonálna náhradná terapia sa používa na prevenciu a zníženie poškodenia funkcií orgánov a systémov spojených s nedostatkom pohlavných hormónov. Táto metóda má niekoľko absolútnych kontraindikácií:

 • Malígne nádory závislé na estrogénoch.
 • Patologické krvácanie z genitálneho traktu neznámej etiológie.
 • Choroby obličiek a pečene, porušenie funkcií týchto orgánov.
 • Akútne tromboembolické ochorenia žíl.
 • Autoimunitné ochorenia.

Okrem vyššie uvedených zákazov môže liečba hormónmi spôsobiť rad negatívnych reakcií. Zvýšené riziko srdcového infarktu, mozgovej príhody, Alzheimerovej choroby, tromboembolizmu. Existuje možnosť vzniku žlčových kameňov a rozvoj rakoviny prsníka.

V chirurgickej menopauze sa najčastejšie používa kombinovaná liečba. Takéto liečenie zahŕňa použitie hormonálnych a nehormonálnych liekov, komplexov vitamínov a dokonca aj homeopatie.

Lekárstvo

Účinnosť, zloženie a forma uvoľňovania liekov používaných na liečbu nedostatku syntézy hormónov sú rôzne. Lieky vyberá lekár, individuálne pre každého pacienta. Zohľadňuje vek ženy, príčiny menopauzy, prítomnosť chronických ochorení. Najčastejšie predpisované perorálne tablety, vaginálne krémy a čapíky sú tiež možné použiť subkutánne implantáty.

Ak je menopauza spojená s odstránením maternice, predpíše lieky obsahujúce estrogén, ktoré obnovujú a udržiavajú normálny zdravotný stav.

 1. Dyvyhel

Estrogénové činidlo používané na substitučnú liečbu. Zahŕňa endogénny estradiol, ktorý má podobnú štruktúru a pôsobenie na človeka. Kompenzuje nedostatok estrogénu u žien po ovariektómii / hysterektómii. Zabraňuje osteoporóze a ostatným patologickým následkom menopauzy.

 • Indikácie: eliminácia príznakov spojených s nedostatkom estrogénu. Umelá a prírodná menopauza. Preventívne udržiavanie osteoporózy a nedostatok ženských pohlavných hormónov akejkoľvek etiológie.
 • Spôsob použitia: liek sa používa transdermálne na dlhodobú alebo cyklickú liečbu. Gél sa aplikuje na spodnú časť prednej steny brucha alebo hýždeň. Je zakázané aplikovať na hrudník, tvár, pohlavné orgány alebo poškodenú pokožku. Frekvencia aplikácie a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár, individuálne pre každého pacienta.
 • Vedľajšie účinky: opuch, zmena telesnej hmotnosti, bolesti hlavy a migrény, vysoký krvný tlak, emočná labilita, zníženie libida, bolesti na hrudníku a jeho malígne lézie, rôzne alergické reakcie, nevoľnosť, vracanie, pečeňové funkcie znížil.
 • Kontraindikácie: precitlivenosť na zložky lieku, hormonálne závislé novotvary v anamnéze, vaginálne krvácanie neznámej etiológie, akútny tromboembolizmus artérií, ochorenie pečene. S osobitnou starostlivosťou sa predpisuje u žien s endometriózou, poruchami cerebrálnej cirkulácie, patológiami kardiovaskulárneho systému a endometriálnou hyperpláziou.
 • Predávkovanie: môže sa objaviť bolesť v mliečnych žľazách, plynatosť, zvýšená podráždenosť. Ak chcete odstrániť bolestivé príznaky, musíte znížiť dávkovanie alebo prestať užívať liek.
 1. Estrofem

Liečivo je založené na 17-beta-estadiole, čo je prirodzený estrogén produkovaný vaječníkmi. Stimuluje normálnu prácu ženských pohlavných orgánov. Zvyšuje hustotu kostí, zabraňuje osteoporóze a zlomeninám kostí.

 • Indikácia a spôsob aplikácie: nedostatok estrogénu v menštruačnom období po rôznych gynekologických operáciách. Tablety sa užívajú perorálne. Odporúčané dávkovanie je 1 tableta jedenkrát denne, po troch mesiacoch je dávkovanie revidované. 
 • Vedľajšie účinky: bolesti hlavy, precitlivenosť prsných žliaz, opuch. Poruchy z tráviaceho traktu, záchvaty nevoľnosti a zvracania, prírastok hmotnosti.
 • Kontraindikácie a predávkovania: malígne lézie prsníka, vaginálne krvácanie neznámej etiológie, hlboká žilová tromboflebitída, poruchy pečene a porfýria. S osobitnou starostlivosťou sa používa pri endometrióze, cukrovke, epilepsii, otoskleróze. V prípade predávkovania dochádza k príznakom porúch trávenia.
 1. Prohynova

Hormonálna liečba obsahujúca estrogén. Obsahuje syntetický analóg ľudského endogénneho estradiolu - estradiolvaleriátu. Vykonáva vynikajúcu profylaxiu postmenopauzálnej osteoporózy a obnovuje hladiny hormónov po excisionácii vaječníkov.

 • Indikácie na použitie: hormonálna substitučná liečba po odstránení vaječníkov av menštruačnom období. Pred podaním drogy musíte podstúpiť gynekologické vyšetrenie a ďalšie diagnostické postupy. Balenie je určené na 21 dní liečby, 1 kapsulu denne.
 • Vedľajšie účinky: metabolické poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu, tachykardia, poruchy krvného tlaku, bolesti hlavy, rozmazané videnie, maternice a vaginálne krvácanie, rôzne alergické reakcie, zmeny libida.
 • Kontraindikácie: individuálna intolerancia zložiek lieku, nedostatok laktázy, syndróm glukózo-galaktózovej malabsorpcie, hormonálne závislé malígne nádory.
 • Predávkovanie: vývoj krvácania z maternice, vracanie, záchvaty nevoľnosti. Neexistuje špecifické antidotum, preto je indikovaná symptomatická liečba.
 1. Ovestin

Farmaceutická kompozícia, ktorá obsahuje prirodzený ženský hormón estriol. Pomáha obnoviť epitelium vaginálnej sliznice a pH prirodzenej mikroflóry, zvyšuje lokálnu imunitu.

 • Indikácie: predčasná menopauza, atrofické vekové zmeny sliznice vagíny, urogenitálneho ochorenie, prevencia komplikácií po operácii s transvaginálna prístupu, neplodnosti spôsobenej krčnej faktorom.
 • Spôsob podania: prípravok je dostupný vo forme tabliet, krémov a vaginálnych čapíkov. Bez ohľadu na formu uvoľňovania sa má užívať jedenkrát denne. Priebeh liečby závisí od zdravotných indikácií a charakteristík tela ženy.
 • Vedľajšie účinky a kontraindikácie: lokálne podráždenie, svrbenie a pálenie v pošve, bolesti hlavy a zvýšený krvný tlak. Liek nie je povolený na precitlivenosť na jeho zložky, na onkologické ochorenia, poškodenie pečene, vaginálne krvácanie, nešpecifikovaná etiológia.
 • Predávkovanie: nevoľnosť, vracanie, vaginálne krvácanie. Neexistuje žiadny špecifický antidot, je indikovaná symptomatická liečba.
 1. Climene

Kombinované liečivo obsahujúce estrogén na báze antiandrogénu, estradiolvalerátu a cyproterónacetátu.

 • Indikácie: substitučná terapia v menopauza, poruchy psycho-vegetatívny, prevencii osteoporózy, deficiencie estrogénu, atrofické procesy v koži a zvýšenie suchosti slizniciach pohlavných orgánov. Tablety sú nezávisle fázy cyklu 1 kapsulu denne po dobu 21 dní s následnou sedemdňovej intervalu.
 • Vedľajšie účinky: bolesť v mliečnych žľazách a epigastrickej oblasti, zmeny telesnej hmotnosti, bolesti hlavy, časté výkyvy nálady, zmeny libida.
 • Precitlivenosť na zložky činidlá, pečene, nádor pečene, akékoľvek zhubných novotvarov, zápalového ochorenia, otoskleróza, diabetes, tromboembolických procesov, porúch metabolizmu lipidov.
 1. diviť

Liečivo na liečbu a prevenciu menopauzy rôzneho pôvodu, ako aj poruchy menštruačného cyklu. Používa sa na prevenciu osteoporózy, v období po menopauze as rôznymi klimakterickými poruchami. Liečivo sa užíva pred spaním, jedna kapsula denne. Trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.

Vedľajšie účinky sa prejavujú ako bolesti hlavy, nepohodlie v prsných žľazách, napätie dolných končatín. Hlavnou kontraindikáciou je precitlivenosť na aktívne zložky, hlboká žilová tromboflebitída, vaskulárna obštrukcia, akútne a chronické poškodenie pečene, estrogén-dependentné nádory. Nie je predpisovaná u pacientov so srdcovým zlyhaním, hypertenziou a endometriózou.

 1. Trisekvens

Kombinovaná droga na báze estrogénu. Používa sa na hormonálnu substitučnú liečbu. Normalizuje estrogénnu insuficienciu počas menopauzy, zabraňuje osteoporóze. Liečivo sa užíva 1 kapsulu denne, liečebný plán a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.

Liečivo môže spôsobiť vedľajšie účinky: nepravidelné škvrny, citlivosť mliečnych žliaz. Tiež bolesti hlavy, rôzne kožné alergické reakcie, poruchy zraku, trombózy, alopécia, zvýšený krvný tlak sú možné. Hlavnou kontraindikáciou sú hormonálne závislé nádory, porušenie funkcie pečene, krvácanie z maternice, porfýria, tromboembolizmus.

Ak je chirurgická menopauza spojená s rakovinou endometria, hormonálne lieky nie sú predpísané. Na liečbu sa používajú fytopreparáty a homeopatické lieky. Pri ťažkých ochoreniach močového systému sa používajú gély, krémy a vaginálne čapíky. Všetky vyššie uvedené lieky sa používajú iba na základe lekárskeho povolenia. Nezávislá liečba môže zhoršiť bolestivé príznaky a zhoršiť stav pacienta.

Lieky sa užívajú podľa špeciálne vyvinutého programu. Môže to byť krátkodobá liečba zameraná na prevenciu menopauzálneho syndrómu (urogenitálne poruchy, psychoemočné poruchy, návaly horúčavy, bolesti hlavy). Trvanie takejto terapie je od 3 do 6 mesiacov s možnosťou opakovaných kurzov. Ďalšou možnosťou liečby je dlhodobé užívanie liekov po dobu 5-7 alebo viac rokov. Účelom takejto terapie je zabrániť oneskoreným menopauzovým poruchám (osteoporóza, Alzheimerova choroba, kardiovaskulárna patológia).

Nie hormonálne lieky v chirurgickej menopauze

Napriek účinnosti hormonálnej substitučnej terapie má niekoľko zákazov o používaní a vedľajších účinkoch. Nehormonálne lieky s chirurgickým vyvrcholením majú mierny účinok, ale majú minimálne kontraindikácie. Takéto prostriedky sú predpísané lekárom, ktorý vyberie dávku a robí schému prijímania.  

Nehormonálnymi prostriedkami sú rastlinné a homeopatické lieky. Zvážte tie najúčinnejšie z nich:

 1. Klimaktoplan

Homeopatický liek s aktívnymi zložkami, ktorý má receptorový modulujúci účinok na estrogény. Normalizuje autonómne funkcie centrálneho nervového systému, stabilizuje stav kardiovaskulárnych a endokrinných systémov.

Liečivo obsahuje rastlinný extrakt tsimicifuga, ktorý ovplyvňuje hypotalamus, znižuje nervové vzrušenie, návaly horúčavy s menopauzálnymi poruchami. Normalizuje hormonálnu rovnováhu v nadobličkovej kôre, hypofýze a pohlavných orgánoch. Ďalšou zložkou lieku je Ignatiya, zastavuje nadmerné potenie, zlepšuje celkové zdravie, eliminuje bolesti hlavy, sčervenanie kože a návaly horúčavy.

 • Indikácie na použitie: menopauza so zvýšeným poteniačom, návaly horúčavy, palpitácie, nervové vzrušenie, bolesti hlavy, nespavosť a iné klimakterické poruchy.
 • Liek sa uvoľňuje vo forme tabliet. Za jeden deň užívajte 1-2 tablety 30 minút pred jedlom alebo hodinu po jedle. Dĺžka trvania liečby určuje ošetrujúci lekár, ale ak po 2 mesiacoch sa stav pacienta nezlepší, potom je indikované vysadenie lieku.
 • Hlavnou kontraindikáciou je netolerancia aktívnych zložiek. Vedľajšie účinky a príznaky predávkovania sa vyskytujú extrémne zriedkavo a prejavujú sa ako alergické reakcie. Nežiaduca symptomatológia nevyžaduje zrušenie liečby a prechádza sama.
 1. Klimadion

Bylinný liek so špeciálnym extraktom BNO 1055 - tsimitsifuga. Má komplexnú aktivitu podobnú estrogénu. Organo-selektívne a vysoko špecifické fytoestrogény majú výrazný estrogén-podobný a dopaminergný účinok.

 • Indikácia na použitie: chirurgická a prirodzená menopauza, psychoemočné a vegeta-cievne poruchy, nadmerné potenie, návaly horúčavy, poruchy spánku, podráždenosť a potenie, depresia.
 • Liečivo sa uvoľňuje vo forme kvapiek a tabliet. Kapky sa kvapkajú do pohára vody alebo kúska cukru, tablety sa užívajú perorálne. Schéma liečby a jej trvanie určuje ošetrujúci lekár. Priebeh liečby závisí od závažnosti symptómov menopauzy.
 • Vedľajšie účinky: bolesť brucha, nepohodlie a bolestivosť v prsných žľazách, prírastok hmotnosti, špinenie.
 • Kontraindikácie: individuálna intolerancia aktívnych zložiek, alergické reakcie, ochorenia závislé od estrogénu.
 1. Remens

Homeopatický liek, ktorého činnosť je zameraná na normalizáciu systému hypotalamus-hypofýza-vaječník. Obnovuje hormonálnu rovnováhu, znižuje závažnosť menopauzálneho syndrómu.

Indikácie na použitie: patologická menopauza, dysmenorea, PMS, adnexitída, endometritída, amenorea, algodismenória. Liek sa užíva v špeciálnom režime: 1-2 dni pre 1 tabletu / 10 kvapiek 5-8 krát denne, s 3 dňami liečby na 1 tabletu / 10 kvapiek 3 krát denne. Trvanie liečby závisí od závažnosti patologického stavu. Vedľajšie účinky sa prejavujú formou alergických reakcií. Remens je kontraindikovaný v prípade intolerancie jednej z jeho zložiek.

 1. Klimakt-hel

Bylinný prípravok, ktorého pôsobenie je zamerané na odstránenie patologických symptómov úplného zastavenia syntézy hormónov. Obsahuje niekoľko aktívnych zložiek: sépia, zedrón, kovový cín, zapálenie, kanadský sanguinaria a ďalšie. Znižuje bolestivé pocity, má sedatívny a protizápalový účinok.

 • Indikácie: komplexná terapia autonómnych porúch počas menopauzy (návaly horúčavy, bolesti hlavy, zvýšená excitabilita nervov). Liečivo sa užíva 1 tabletu 3 krát denne pred jedlom alebo hodinu po jedle. Dĺžka liečby je 1-2 mesiace, v prípade potreby sa predlžuje liečba.
 • Vedľajšie účinky: alergické reakcie na pokožku, zvýšená aktivita pečene. Kontraindikácie: precitlivenosť na zložky, malabsorpcia glukózo-galaktózy, intolerancia laktózy.
 1. Siegel

Podobne ako synestrol v štruktúre a estrogén podľa aktivitných prostriedkov. Používa sa na rôzne menopauzálne poruchy u žien a ako profylaktikum na prenatálnu fetálnu asfyxiu. Dostupné v ampulkách a tabliet. Pri menopauze aplikujte 50-100 mg dvakrát denne alebo 1-2 ml 1% roztoku raz denne. Trvanie terapie je 30-40 dní. V prípade precitlivenosti na zložky je liek kontraindikovaný.

 1. Estrovel

BAA na báze rastlinných extraktov, vitamínov a aminokyselín prírodného pôvodu. Používa sa na nehormonálnu podporu ženského tela v menopauze. Používa sa počas menopauzy, komplikácií, post-stresu a predmenštruačného syndrómu a ako profylaxia proti starnutiu.

Biologicky aktívna prísada znižuje frekvenciu návalov horúčavy, znižuje záchvaty bolesti hlavy a závraty, zlepšuje náladu, znižuje nervozitu a podráždenosť. Nevzťahuje sa na fenylketonúriu a intoleranciu účinných látok. Tablety majú 1 ks. 1-2 krát denne, ak je to potrebné, dávka sa môže zvýšiť na 3-4 tablety denne. Dĺžka liečby by nemala presiahnuť 2 mesiace.

Vyššie uvedené lieky a varovať neuropsychiatrické prejavy vegetososudistye menopauzy, patológie kostrové, kardiovaskulárne a urogenitálneho systému. Pre odstránenie návaly tepla, podráždenosť a bolesti hlavy, antidepresíva (paroxetín, fluoxetín), prostriedky na zníženie tlaku a návaly horúčavy (klonidín), môžu byť priradené, rovnako ako rôzne antikonvulzíva (gabapentín).

Ďalšou možnosťou pre nehormonálnu liečbu pre chirurgickú menopauzu je alternatívna liečba. Netradičná medicína umožňuje používanie rôznych odvarov a infúzií na zlepšenie zdravia a rýchle zotavenie po operácii. Najčastejšie používaná liečba: hloh, valerián, šišky chmeľu, šalvia, citrónový balzam.

Nezabudnite na príjem vitamín-minerálnych komplexov, ktoré pomáhajú vyhladzovať hormonálne pozadie a zlepšovať celkovú pohodu. Počas postovarektómie sa môže použiť Vitatress, vitamíny a minerály Abeceda, Menopace, Ladys (menopauza) a ďalšie komplexy.

Prevencia

Hlavnou príčinou umelého menopauzy je operácia na odstránenie ženských pohlavných orgánov. Prevencia je zameraná na prevenciu ochorení a symptómov vyžadujúcich chirurgickú intervenciu.

Základné preventívne odporúčania:

 • Včasné a systematické liečenie akejkoľvek choroby, najmä chronickej.
 • Fyzická aktivita a pravidelné cvičenie.
 • Zdravé stravovanie, konzumácia potravín bohatých na fytoestrogény (sója, červená ďatelina, ľanové semienka).
 • Údržba vodnej bilancie - 2 litre čistej vody denne.
 • Celý odpočinok, minimum stresu a starostí.
 • Pravidelné preventívne vyšetrenia u gynekológa (2 krát za rok).

Všetky metódy prevencie sú založené na zdravom životnom štýle. Chirurgická menopauza je oveľa jednoduchšie zabrániť, než liečiť, pretože táto patológia má významný negatívny vplyv na neskorší život.

trusted-source[66], [67], [68], [69], [70], [71], [72], [73]

Predpoveď

Chirurgická menopauza vedie k nezvratným dôsledkom. Prognóza vo väčšine prípadov je negatívna. Nie je možné obnoviť funkčnosť vaječníkov, ako aj obnoviť normálnu hormonálnu rovnováhu. Prognóza je ovplyvnená vekom pacienta. Ak sa patologický stav vyskytne u žien, ktorých vek je bližšie k prirodzenému menopauze, dôsledky budú minimálne. Mladí pacienti môžu mať ťažké komplikácie, postihnutie a dokonca aj postihnutie.

trusted-source[74], [75], [76], [77]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.