Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Burn choroba

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Burn disease - súbor porušení funkcií rôznych orgánov a systémov vyplývajúcich z rozsiahlych popálenín. Burn disease má nasledujúce obdobia: šok horieť, akútna horúčka toxémia, obdobie purulentno-septických komplikácií a rekonvalescencia.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Akútna toxémia

Po zasiahnutí šoku horúčavy (zvyčajne 2-3 dni po poranení) v dôsledku resorpcie tekutiny z lézie v cievnom lôžku sa hromadí veľké množstvo toxických látok - produkty tkaniva tkaniva a bakteriálnej flóry. Inými slovami, spálenie s nekrotickými tkanivami sa stáva zdrojom intoxikácie tela. Veľká časť toxických látok vstupuje do krvného riečišťa počas prvého týždňa, keď sa odohráva rozvinutý obraz ťažkej intoxikácie. V týchto podmienkach sa zvyšuje objem cirkulujúcej plazmy a počet cirkulujúcich červených krviniek sa naďalej znižuje kvôli ich deštrukcii a inhibícii hematopoézy kostnej drene. Po 4-6 dňoch po poranení sa vyvinie anémia. Preprava kyslíka v dôsledku anémie je významne znížená. BP sa pohybuje v medziach normálnych hodnôt, u malej časti pacientov sa pozoruje mierna hypotenzia. V elektrokardiografických štúdiách sa objavujú príznaky myokardiálnej hypoxie a u starších a oslabených pacientov cirkulačná nedostatočnosť. V súvislosti s porušením funkcie vetrania pľúc, nárastom dyspnoe a zvýšeným uvoľňovaním oxidu uhličitého sa často rozvíja respiračná alkalóza. Vyskytuje sa porušenie pečene. Práca obličiek je normalizovaná, avšak hodnota toku plazmy a parametre glomerulárnej filtrácie zostávajú nízke; odhalenie zlyhania funkcie renálneho osmoregulátora.

Burn choroba je charakterizovaná delirium, halucinácie, nespavosť, často je motor vzrušenie. Pacienti sú dezorientovaní v čase a priestore, snažia sa dostať z postele, odtrhávať obväzy. Frekvencia výskytu duševných porúch je priamo úmerná závažnosti popálenia: Ak je povrchové popáleniny, delírium z intoxikácie - rarita, keď hlboké lézie dlhšiu ako 20% povrchu tela, sa vyskytuje u 90% obetí. Vznik najťažších a dlhších foriem deliria je uľahčený zneužívaním alkoholu pred úrazom.

Bolesť pri spálení je často komplikovaná pneumóniou. Súčasne sa stav pacientov prudko zhoršuje, telesná teplota stúpa, kašeľ, dyspnoe, cyanóza. V pľúcach sa počujú mokré ryhy. Bilaterálna pneumónia často vedie k rozvoju respiračného zlyhania, čo je jedna z najčastejších príčin smrti. Obzvlášť nepriaznivá je kombinácia závažných popálenin kože s inhalačným traumou, keď sa pneumónia objaví skoro u všetkých pacientov (2-4 dni po poranení).

Gastrointestinálne vredy sú vážnym stavom, ktorý často sprevádza stav, ako je horúčka. V tomto prípade sa vzhľad zvratkov pripomínajúci "coffee zemi" alebo tmavých dogteobraznogo stolici signalizuje vznikli ostro držal alebo krvácanie vredy alebo erózie gastrointestinálneho traktu. Významne menej často sú sprevádzané perforáciou žalúdka alebo čriev. Všeobecný závažný stav obete neutralizuje symptomatológiu "akútneho brucha", v dôsledku ktorého sa táto komplikácia často uznáva príliš neskoro.

Pri rozsiahlych popáleninách sa často vyskytuje toxická myokarditída a hepatitída. Dôkazom toho je zvýšenie sérových hladín transamináz a bilirubínu. Rozpad bielkovín a uvoľňovanie dusíka v moči sa zvyšujú, vyskytujú sa výrazné poruchy rovnováhy vody a elektrolytov.

V tomto období dochádza k zníženiu chuti do jedla, k porušeniu motorickej funkcie čreva, môže dôjsť k inhibícii alebo motorickému vzrušeniu s príznakmi intoxikácie deliria, vizuálnych a sluchových halucinácií, poruchy spánku. Stupeň intoxikácie závisí od povahy poškodenia tkaniva. Najťažšie obdobie toxémie sa vyskytuje v prítomnosti mokrej nekrózy s hnilobnými ranami. S suchou intoxikáciou je oveľa menej výrazné. Trvanie tohto obdobia horúčky je 7-9 dní.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Doba purulentno-septických komplikácií

Táto perióda popálenia po akútnej toxémii nasleduje, ale často je ťažké uskutočniť hranicu medzi nimi. Zvyčajne začína od 10-12 dní po obdržaní popáleníka a súčasne s hojením rany a začiatkom odmietnutia neživých tkanív. Toto obdobie sa pozoruje aj pri rozsiahlych popáleninách stupňa IIIA v prípade ťažkého hojenia rany. Trvanie tejto periódy je buď do hojenia rany alebo na ich uzatvorenie autograftmi, alebo až do smrti obete.

Hnateľný proces v ranách sprevádza ťažká systémová zápalová reakcia a sepsa. Trvanie febrilného stavu je v priemere 2-3 týždne, avšak v prípade komplikácií môže byť 2-3 mesiace. Po odmietnutí spálenej škvrny sa telesná teplota zvyčajne znižuje o 1-1,5 ° C. Celkový stav pacientov zostáva závažný, sťažujú sa na neustálu bolesť v miestach popálenín, nespavého spánku, zníženej chuti do jedla, podráždenosti, podivnosti, často sĺzavosti. Zvyšuje anémia, medzi ktorá spôsobuje deštrukciu erytrocytov, ktoré majú byť známe, inhibícia erytropoézy, infekčných komplikácií, krvácanie granulácie rán, vredov a erózií gastrointestinálneho traktu. Pri závažných popáleninách sa vyvíja neutrofilia s prevažujúcim nárastom počtu neutrofilov (až o 30%) a výskytu ich mladých foriem. Nepriaznivým znakom je eozinogenéza a lymfopénia. Počet bielych krviniek mierne klesá po odmietnutí neživotaschopných tkanív. U ťažkých pacientov sa zistil toxický počet leukocytov. Strata tkaniva a sérových proteínov, dosahujúcich 80 g / deň alebo viac, sa neustále vyskytuje. Progresívna hypoproteinémia slúži ako prognosticky nepriaznivý znak. Hypoalbuminémia a zvýšenie počtu globulínových frakcií odrážajú aktivitu infekcie rany a naznačujú porušenie syntézy proteínov a resyntézy. Priame potvrdenie sepsy je rast mikroorganizmov pri výseve krvi na živných médiách.

Vo fáze sepsy sú infekčné komplikácie veľmi rozmanité: vývoj pneumónií, bronchitídy, flegmónu, abscesov, artritídy. Dyspepsia je častá, najmä často paréza gastrointestinálneho traktu. Bolesť pri spálení je komplikovaná tvorbou akútnych (stresových) kurlingových vredov, ktoré sú často sprevádzané krvácaním a perforáciou do brušnej dutiny.

S rozvojom ťažké sepsy stave spáleného oveľa horšie: myseľ je zmätená, v prostredí narušil orientácia, farba pleti stávajú žltačkou, časté krvácanie a petechiálne vyrážka. Porucha spálenia sa vyznačuje tvorbou metastatických abscesov v podkožnom tukovom tkanive, svaloch, vnútorných orgánoch. Horúčka je hektická v prírode, zle vhodná na liečbu drogami a sprevádzaná mrazom a bohatým potením.

Keď je sepsa vyvíja rýchlo odolný hypochrómna anémia, hypoproteinémia, označený leukocytóza, zvýšenie zvyškovej koncentrácie dusíka a bilirubínu v sére. V moči sú erytrocyty, bielych krviniek, valcov, bielkovín. Vysoká leukocytóza a doľava posun leukocytov do myelocytov dôkaz toxického infekčné aktivity faktora-teho pri zachovalé reaktivitu, zatiaľ čo eozino- a lymfopénia považovaný za nepriaznivých vlastností.

Ak počas 1,5-2 mesiacov stratil koža neobnoví cez chirurgii, vypáliť choroba prejde do vyčerpania, čo má za následok výraznými degeneratívnych zmien vnútorných orgánov, hlboké metabolických porúch, ostrým depresia ochranných síl organizmu. U pacientov existujú záchvaty, rôzne komplikácie z kardiovaskulárneho, dýchacieho, vylučovacieho a nervového systému. Strata telesnej hmotnosti dosiahne 25-30%. Pri vyčerpaní popálenin dochádza k výraznému spomaleniu alebo neprítomnosti reparačných procesov v ranách. Granulácie sú bledé, sklovité, so sivým povlakom a veľkým množstvom hnisavého výboja. Často sa na ranách vyskytujú hematómy, sekundárna nekróza, prechádzajúca do oblastí zdravého pokoženia. Z rany sa nachádzala hnilivá anaeróbna mikroflóra, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa.

Rozsiahle purulentné rany - príčina konštantnej intoxikácie, hypoproteinémie a horúčky. Pacienti sa rozvinú v nečinnosti, znižujú imunitu a postupne sa vyčerpávajú. Postele, ktoré sú vytvorené, dosahujú veľkú veľkosť. Burn choroba je často sprevádzaná výskytom purulentnej artritídy, svalovej atrofie, stuhnutých kĺbov, kontraktúr. Priebeh vyčerpania je komplikovaný porušením vnútorných orgánov s rozvojom ťažkej sepsy, ktorá sa stáva bezprostrednou príčinou smrti.

Trvanie obdobia purulentno-septických komplikácií je podmienené existenciou popálenín. Ak budú úspešní, obnova strateného kože chirurgicky pacient začína pomaly, ale isto zotaviť: horúčka sa postupne odohráva, a zlepšuje spánok a chuť k jedlu, anémia a hypoproteinémia zmizne, normalizuje funkciu vnútorných orgánov. Pacienti rýchlo získavajú váhu, sú aktivované, čo naznačuje začiatok posledného obdobia popálenia.

Rekonvalescencia

Trvanie tohto obdobia je 1 až 1,5 mesiaca. Avšak, nie všetci, ktorí mali ochorenie horieť v budúcnosti môžu byť považované za zdravé ľudí: niektorí trpia chronickým ochorením obličiek (pyelonefritída, obličkových kameňov ochorenia), iní sa prejavovať prvé príznaky infarktu dystrofie. Najpočetnejšou skupinou rekonvalescentov nevyhnutné rekonštrukčné liečbe jaziev kontrakcií a deformáciami, ktoré vznikli na mieste hlbokých popálenín, takže doba rekonvalescencie v tejto kategórii obetí zvýšil.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.