Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Bolesť chrbta u žien

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 05.10.2018

Rozdiel v fyziológii mužov a žien vedie k tomu, že bolestivé pocity na zadnej strane spôsobujú množstvo špecifických príčin, charakteristických len pre spravodlivý sex.

Jedným z nich je zvyk nosiť vysoké topánky a neustále. Samozrejme, žena v takýchto topánkach vyzerá elegantnejšie a štíhlejší, avšak cena krásy je nadmerná. Ak je výška podpätku viac ako sedem centimetrov (to je priemer), takmer všetky hmotnostné zaťaženie padá na špičku nohy a iba ôsmej alebo desiatej jej časti, v závislosti na výške päty, päta zostane svietiť. Chrbtica, aby sa zachovala rovnováha, je potrebné ohnúť v dolnej časti chrbta. Daily preťaženia spojené s nosením topánky s vysokými podpätkami spôsobujú nielen deformácie chodidla, ale aj zmeny v bedrovom kĺbe a chrbtice až k prietrže, ktoré prejavujú bolesti chrbta. V tomto prípade trpí najviac bedrový región.

Sťažnosti bolesti na krku a chrbte môžu spôsobiť normálnu objemnú kabelku. Lekári tvrdia, že v priemere taká denná záťaž v jednej ruke často prevyšuje päť kilogramov a odporúča sa rovnomernejšie rozloženie bremena a neporiadok za každú príležitosť.

Príčinou bolesti chrbta môže byť osteoporóza, ktorej ženy sú viac vystavené než muži. A po nástupe menopauzy, každá žena spadá do rizikovej skupiny pre túto chorobu. Malo by sa tiež vziať do úvahy, že náchylnosť k osteoporóze je dedičná, takže ak budúci starší príbuzní trpia touto chorobou, potom pravdepodobne vás neprekročia.

Makromastiya (veľké veľkosti poprsia) spôsobí, že jeho majitelia kompenzovať ťažisko a preťažovanie driekovej svalstvo sa prejavuje bolesťou v chrbte, zvyčajne v oblasti bedrovej chrbtice, niekedy v cervikálnej (ramená stlačená podprsenku popruhy).

Tehotenstvo je obdobie, keď telo prežíva všetky druhy preťaženia, vrátane chrbtice. Zaťaženie rastie v dôsledku rastu brucha a tiež - vývoj špeciálneho hormónu, ktorý pripravuje telo na pôrod a relaxačné svaly, čo vedie k bolesti chrbta. Najviac zo všetkého trpí bedrovej chrbtice. Zhoršuje situáciu nadváhy, ktorú ženu napísala počas tehotenstva.

Fyziologická bolesť chrbta po tehotenstve je spôsobená skutočnosťou, že aj ženy, ktoré sú v dobrom fyzickom tvare, počas tohto obdobia prechádzajú určitými zmenami. Rastúca maternica premiestňuje orgány, tiahne svaly a rozširuje kosti. Významné pretiahnutie svalov peritonea vedie k tomu, že bedrové svaly sú kratšie, púčiky sú často premiestnené alebo rozvinuté. Pred narodením a v priebehu doručenia sa femorálne a pubičné kosti rozchádzajú, rovnako ako sacrococcygeal kĺb, umožňujúce dieťaťu voľne opustiť. Okrem toho počas práce musia ženy tlačiť, a ak to urobíte zle, potom toľko matiek natiahne chrbát.

Je to prirodzený a neškodný proces, všetko však musí prísť na jeho miesto a spôsobiť bolesť chrbta po pôrode. Dokonca aj kontrakcie svalovej vrstvy maternice sú sprevádzané bolesťami nielen v dolnej časti brucha, ale aj v dolnej časti chrbta. Niekto sa zotavuje rýchlejšie v priebehu prvých 24 hodín, niekto trvá týždne a mesiace na dokončenie tohto procesu. Zďaleka od dokonalého postoja budúcej matky zhorší situáciu a odloží zotavenie.

Bolesť chrbta, nízka späť po pôrode môže byť spôsobená drobnými poraneniami (kĺbový posun, podvrtnutie), ktorému sa nevyhnuli nedostatočne vyškolené ženy (väčšina). Starostlivosť o deti: výťah, dať, prezliecť, kúpať sa, nosiť na rukách, chodiť viac a chytiť kočíka, ale okrem toho - domácej starostlivosti sú pridané namáhanie chrbtových svalov, a to bolí ešte viac.

Bolesť chrbta po pôrode nie vždy prechádza sama osebe, hlavne preto, že tehotenstvo a pôrod môžu vyvolať exacerbáciu akýchkoľvek ochorení vnútorných orgánov, o ktorých sa ani žena nedokázala odhadnúť. Preto ak bolesti dlho znepokojujú alebo sú veľmi silné, je potrebné navštíviť lekársku inštitúciu a podstúpiť prieskum.

Takmer všetci pacienti, ktorí podstúpili tento postup, pocítia bolesť v zadnej časti po cisárskom cesare. Po prvé, žena dostáva lokálne anestetikum a jej anestéziu spodnej časti tela (epidurálna anestézia). Potom väčšina pôrodníkov cíti nepohodlie na mieste inštalácie katétra nie viac ako dva týždne, ale niektoré dlhšie. Po druhé, cisárskym rezom je operácia dutiny, bolesť, ku ktorej dochádza pri vytváraní spoja a je podávaná na chrbte s ostrými pohybmi, ohybmi, svahmi. Hojenie tkaniva sa vyskytuje nerovnomerne, môže sa vyskytnúť skrátenie peritoneálnych svalov, žena sa skloní, pretože šev jej neumožňuje prevziať normálnu polohu. V podstate sú všetky bolestivé pocity po operatívnom podaní ožiarené z liečivého stehu. Navyše, starostlivosť o matku a po cisárskom rezaní nebola zrušená, a tiež - zníženie zaťaženia chrbtice vyžaduje čas, aby si zvykol na novú situáciu. Ak však chrbát dlho a / alebo zle zhoršuje, je potrebné o tom informovať ošetrujúceho lekára.

Bolesť chrbta po odstránení maternice, najmä spolu s prídavnými látkami, sa môže vyvinúť v dôsledku hormonálneho posunu. Chirurgická menopauza nastáva náhle a spôsobuje prudké zníženie krvného a kostného tkaniva vápnika, čo končí s rozvojom osteoporózy. Na zmiernenie príznakov náhleho nástupu menopauzy sú pacientom predpísaná hormonálna liečba.

V neskorom pooperačnom období sa objavuje komorózna choroba alebo prolaps (vynechanie) vagíny, ktorá môže byť sprevádzaná bolesťami v dolnej časti brucha, vyžarujúcimi sa dozadu.

Bolesť chrbta po menštruácii, na rozdiel od predchádzajúcich udalostí, rovnako ako - menštruačný, naznačujú, že je čas navštíviť gynekologickú kanceláriu. Môžu to byť zápalové procesy vo vaječníkoch (oophoritída), vo vajíčkoch (adnexitída), cyst alebo iné neoplazmy na vaječníku, endometrióza. Tieto stavy vyžadujú liečbu, pretože v zanedbaných prípadoch môže dôjsť k peritonitíde, neplodnosti a ďalším nežiaducim následkom.

Takéto príznaky sa môžu pozorovať aj v atypickej polohe maternice, ak je blízko k nervovým zakončením.

Bolesť chrbta po menštruácii môže byť psychogénna (reakcia na stres, depresiu, nadmerné podozrenie). A tieto podmienky sa častejšie vyskytujú u pacientok.

Po prenose embryí sa bolesť na chrbte a spodnej časti brucha, ktorá sa dá ľahko odstrániť pomocou antispazmikík alebo analgetík, považuje za normálne. Takéto príznaky môžu byť príznakmi ovariálneho hyperstimulačného syndrómu. U väčšiny pacientov je mierna, ale po IVF je žena pod dohľadom lekára a informuje ho o všetkých zmenách v jeho stave.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.