^

Zdravie

A
A
A

Biely výtok u mužov

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 10.11.2022
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Nie všetky sekréty u mužov naznačujú patológiu a vývoj závažných ochorení, existuje aj fyziologická sekrécia z penisu, zvyčajne priehľadná. Bohužiaľ, choroby v tejto oblasti sa nie vždy prejavujú zjavnými príznakmi, takže biely výtok by mal upozorniť. Návšteva urológa objasní situáciu a identifikuje problém už v počiatočnom štádiu, čo je dôležité nielen pre muža, ale aj pre jeho rodinu či sexuálneho partnera.

Epidemiológia

Podľa štatistík sa každý deň na svete nakazí sexuálne prenosnými infekciami viac ako milión ľudí. V roku 2016 ich teda WHO zaznamenala 127 miliónov. Prípadov chlamýdií, 87 miliónov. - kvapavka, 156 miliónov. - trichomoniáza. V USA je 8 % všetkých urologických ochorení spôsobených prostatitídou.

Príčiny biely výtok u mužov

Výskyt bieleho výtoku u mužov má niekoľko dôvodov:

  • kandidóza (spôsobená Candidou); [1]
  • mykoplazmóza (vyvolaná najmenšími baktériami - mykoplazmami); [2]
  • chlamýdie (chlamýdie napadajú bunku, množia sa, ničia ju); [3]
  • prostatitída (zápal prostaty); [4]
  • kvapavka (pohlavné ochorenie spôsobené gonokokom). [5]

Rizikové faktory

Prispieva k šíreniu pohlavne prenosných infekcií, pohlavných chorôb, nesprávnej intímnej hygieny, promiskuity, nechránených kontaktov.

Patogenézy

Každá z týchto diagnóz má svoju vlastnú patogenézu. Takže s kandidózou sa huby pripájajú k stenám epitelu, kolonizujú a hlboko prenikajú do neho. Ich prenikanie do tela v 30-40% prípadov je uľahčené sexuálnym kontaktom s infikovaným partnerom.

Mykoplazmóza, chlamýdie, kvapavka - s inou štruktúrou patogénnych mikroorganizmov (s bunkovou membránou alebo bez nej) produkujú intracelulárny parazitizmus, v konečnom dôsledku ničia bunku a spôsobujú zápal.

Príznaky biely výtok u mužov

Biely výtok na spodných nohaviciach u mužov je pomerne častým javom, ktorý nie vždy naznačuje zdravotné problémy. Sprevádzajú sexuálne vzrušenie, ich ranný vzhľad naznačuje rannú emisiu, čo je u mladých mužov celkom normálne.

Biely výtok u mužov na hlave je bez zápachu, vo väčšine prípadov nespôsobuje nepohodlie, má fyziologickú povahu a nemal by vyvolávať obavy.

Prvé príznaky ťažkostí sú signalizované bielym výtokom so zápachom. Môže to byť alarm, ktorý indikuje infekciu kvapavkou. Okrem toho je bolesť v slabinách, pálenie počas močenia, horúčka.

Nepríjemný zápach sa objavuje aj pri mykoplazmóze, chlamýdiách. Posledne menovaná je jednou z najbežnejších pohlavne prenosných chorôb. Často je dlho asymptomatický a potom sa u mužov objavuje biely sklovitý výtok z močovej rúry a bolesti pri močení, svrbenie, bolesti v miešku, krížoch, semenníkoch.

Mykoplazmóza má podobné príznaky: pri vyprázdňovaní močového mechúra sa leukorea uvoľňuje z močovej trubice, zisťuje sa aj ráno, močenie je ťažké a rýchle, bolesť je pociťovaná v miešku, siahajúca do konečníka.

Ak sa na hlave penisu u mužov objaví biely zrazený výtok, ktorý má hustú koncentráciu a kyslý zápach a proces močenia je sprevádzaný pálením, svrbením, bolesťou, potom je diagnóza predvídateľná - kandidóza alebo drozd. Ochorenie postihuje hlavu a predkožku, pod ktorou sa hromadia aj biele vločky.

Pre prostatitídu sú okrem bieleho výtoku charakteristické výrazné klinické prejavy vo forme horúčky, horúčky, zimnice, bolesti v dolnej časti chrbta, brucha, konečníka, príznaky všeobecnej intoxikácie (celková slabosť, únava), bolesť pri defekácii a močenie, kŕče, sexuálna dysfunkcia.

Komplikácie a následky

Väčšina uvedených diagnóz je nebezpečná s následkami a komplikáciami. Akútny zápalový proces v prostatickej žľaze teda môže viesť k cystitíde, pyelonefritíde a všeobecnej otrave krvi.

Bakteriálne infekcie pohlavných orgánov často končia neplodnosťou. Kvapavka je nebezpečná pre rozvoj komplikácií, ako je balanopostitída, kuperitída, parauretritída, prostatitída, vezekulitída a tvorba zúženia močovej trubice. Môže byť ovplyvnená aj sexuálna funkcia muža.

Diagnostika biely výtok u mužov

Diagnostika chorôb sprevádzaných bielym výtokom z penisu pozostáva zo série vyšetrení, vrátane vyšetrenia u lekára, testov, inštrumentálneho vyšetrenia. Pacienta pošlú na celkový rozbor moču a krvi, na cukor, odoberú mu ster na kultiváciu, čo umožňuje identifikovať patogén a jeho reakciu na antibiotikum. Materiál na bakterioskopickú analýzu je tajomstvom prostaty, zoškrabom z močovej trubice.

Integrovaný prístup k identifikácii ochorenia zahŕňa počítačovú tomografiu, ultrazvuk, urografiu.

Odlišná diagnóza

Mnohé ochorenia mužskej genitálnej oblasti s bielym výtokom majú podobné príznaky. Úlohou diferenciálnej diagnostiky je určiť skutočnú príčinu takéhoto javu, stanoviť patogén a nasmerovať terapeutické opatrenia na jeho zničenie.

Liečba biely výtok u mužov

Vyššie uvedené ochorenia sa liečia hlavne antibakteriálnymi liekmi, ktoré majú široké spektrum účinku. Ak sa zistia intracelulárne baktérie, predpíše sa antibiotikum, ktoré môže preniknúť do bunky.

Plesňové infekcie sa liečia antifungálnymi látkami. Môžu sa použiť aj lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky.

Využíva sa ako vnútorné podávanie liekov, tak aj lokálna liečba.

Pri liečbe kvapavky sa používa kombinovaná antibiotická terapia pozostávajúca z nasledujúcich liekov: ceftriaxón intramuskulárne a perorálne spolu s azitromycínom alebo doxycyklínom dvakrát denne.

Ceftriaxón je antibiotikum III generácie s predĺženým účinkom, prášok na roztok. Injekcia sa podáva raz denne na 255 mg. Schopný spôsobiť vedľajšie účinky vo forme reakcie z precitlivenosti, dýchavičnosti, bronchospazmu, bolesti hlavy, závratov, hnačky. Kontraindikované počas tehotenstva a laktácie.

Azitromycín je širokospektrálne antibakteriálne činidlo. Užíva sa jednorazovo v dávke 1 g. Môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, plynatosť, bolesti žalúdka, hnačku, celkovú slabosť, úzkosť, kŕče, arytmiu, tachykardiu. Nie je predpísané pre precitlivenosť na zlúčeniny

V prípade prostatitídy sa určuje antibiotikum, ktoré je citlivé na mikroorganizmy, ktoré ju vyvolali. Môže to byť moxifloxacín, levofloxicín, minocyklín, chloramfenikol.

Moxifloxacín je liek zo skupiny chinolónov. Podáva sa intravenózne raz denne vo forme pomalých infúzií 400 mg, trvajúcich 60 minút. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na perorálne tabletky. Priebeh liečby sa v priemere pohybuje od jedného do dvoch týždňov. Vedľajšie účinky zahŕňajú alergie, anémiu, stav nervového vzrušenia, dyspepsiu, gastritídu. Kontraindikované u detí do 18 rokov, tehotných žien, dojčiacich žien, osôb s vážnymi poruchami srdcovej činnosti, funkcie pečene.

Takéto sexuálne prenosné bakteriálne infekcie ako mykoplazmóza, chlamýdie sa úspešne liečia hlavne erytromycínom a jeho derivátmi - makrolidmi, z ktorých jeden je fromilid.

Fromilid je kyselinovzdorné antibiotikum, navyše má imunostimulačný účinok. Užívajte jednu tabletu dvakrát denne počas 7-14 dní. Použitie lieku je bezpečné (má menej ako 1% vedľajších účinkov). Je účinný najmä pri kĺbovej terapii cyprinolom.

Kandidóza u mužov sa lieči hlavne lokálnymi prostriedkami, ako je Zalain-krém, Lomaxin 2%.

Zalain je syntetický antifungálny liek. Nanáša sa v tenkej vrstve na čisto umytý orgán ráno a večer. Priebeh liečby môže trvať až 4 týždne. Masť je dobre tolerovaná, v zriedkavých prípadoch sa vyskytuje svrbenie, začervenanie, olupovanie.

Akákoľvek patológia je ľahšie prekonať posilnením imunitného systému. Ochranné sily pomôžu posilniť vitamínovo-minerálne komplexy a potravinové výrobky, v ktorých sú vitamíny a minerály vyvážené. Pre mužov by mali obsahovať vitamíny A, C, E, K1, skupinu B, kyselinu listovú, biotín, jód, vápnik, horčík, draslík, zinok, selén, chróm atď.

Fyzioterapeutické postupy sú široko používané pri komplexnej liečbe prostatitídy. Ich potreba vzniká v dôsledku skutočnosti, že lieky neprenikajú dobre do prostaty, kde je ich koncentrácia oveľa slabšia ako v krvnom sére. Na záchranu prichádzajú také procedúry, ako je masáž prostaty prstami, jej elektrická stimulácia, magnetoterapia, rektálna a uretrálna tepelná liečba.

Na liečbu chronickej kvapavky a jej komplikácií našli široké uplatnenie hrejivé a liečivé obklady, bahenná terapia, použitie ozoceritu, parafínu, UHF a elektroforéza na zábaly.

V iných prípadoch sa fyzikálne metódy používajú na stimuláciu procesov imunity, na vykonávanie antirelapsovej terapie.

Alternatívna liečba bieleho výtoku u mužov zahŕňa vonkajšiu liečbu hlavy a predkožky penisu, ako aj požitie liekov, ktoré zvyšujú odolnosť tela.

Najčastejšie sa na to používajú bylinky. Najvhodnejšie na umývanie, aplikácie sú harmanček, nechtík, ľubovník, eukalyptus, dubová kôra, šnúrka. Z ich zbierok je najlepšie pripravovať odvary a nálevy, ktoré možno užívať aj ústne. Zvýšte imunitu echinacea, ženšen.

Homeopatia v žiadnom prípade nenahradí medikamentóznu liečbu bieleho výtoku u mužov, ale zohrá svoju pozitívnu úlohu pri komplexnej liečbe chorôb genitálnej oblasti a obnoví rovnováhu prospešnej mikroflóry. Medzi takéto lieky patria Natrium muriaticum, Sulfum, Kalium muriaticum, Sabal serrulyata. Menovanie, spôsob podávania a dávky môže určiť iba homeopat.

Všetky vyššie uvedené diagnózy sa liečia konzervatívne. K chirurgickej intervencii sa pristupuje hlavne v prípadoch, keď sa vyskytnú komplikácie a je potrebné obnoviť normálny odtok moču.

Prevencia

Na prevenciu diagnóz u mužov sprevádzaných bielym výtokom nie je potrebné toľko: dodržiavať zdravý životný štýl, dodržiavať intímnu hygienu, vyhýbať sa stresu, prepracovaniu, podchladeniu, byť selektívny pri pohlavnom styku, používať ochranné prostriedky, keď si nie ste istí bezpečnosťou intimity.

Na prevenciu genitálnej chlamýdiovej infekcie možno použiť makrolidové antibiotiká.

Predpoveď

Včasná a kompetentná liečba zachráni muža pred patologickými sekrétmi a neprinesie nebezpečné následky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.