^

Zelenina, ktorá zvyšuje hemoglobín

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Dnes je veľa liekov obsahujúcich železo, ktoré pomáhajú zvyšovať hladiny hemoglobínu. Ale okrem chemoterapie môžete zvýšiť hemoglobín prirodzeným spôsobom, napríklad úpravou stravy. Navyše príjem liekov obsahujúcich železo môže viesť k silnému zvýšeniu hladiny hemoglobínu, ktorý tiež negatívne ovplyvňuje naše zdravie (riziko vzniku infekčných ochorení, nádorov atď.).

Zdrojom železa môžu byť aj rastlinné produkty.

Napríklad zelenina, ktorá zvyšuje hemoglobín, je to repa, mrkva, zemiaky, paradajky, špenát, tekvica.

Kedy môže hemoglobín vypadnúť?

Hemoglobín môže z rôznych dôvodov klesať.

Najčastejším dôvodom poklesu hladiny hemoglobínu v krvi sú hormonálne poruchy, krvácanie z maternice, veľká strata krvi počas pôrodu alebo chirurgické zákroky.

Tiež hladina hemoglobínu je ovplyvnená nevyváženou výživou, stresom. Riziká sú tí, ktorí pravidelne dodržiavajú rôzne diéty na chudnutie.

Zníženie hladiny hemoglobínu môže nastať v dôsledku skutočnosti, že absorpcia železa v čreve je narušená v dôsledku zápalových procesov alebo chirurgických zákrokov.

Okrem toho nízky hemoglobín môže byť vrodený a často sa vyvíja v starobe.

Norma hemoglobínu v krvi pre mužov a ženy je odlišná.

U mužov sa norma považuje za hodnotu od 130 do 170 g / l, u žien od 120 do 150 g / l.

Nízka hladina hemoglobínu vedie k tomu, že v tkanivách a orgánoch začína hladovanie kyslíkom. Známky nízkeho hemoglobínu sú slabosť, dýchavičnosť, závraty (mdloby), hluk v srdci, chladné ruky a nohy (neustále), bledá pokožka. Aj keď je hemoglobín nízky, môžu sa objaviť trhliny na perách, nechty sa stávajú krehkejšími, vlasy vypadávajú.

Osoba denne by mala spotrebovať 1,5 mg železa. Avšak tak lekári, ako aj odborníci na výživu hovoria, že naše telo môže absorbovať len 10% železa získaného z potravy, preto sa odporúča používať 15 mg denne.

Predpokladá sa, že najlepším zdrojom železa pre ľudí sú živočíšne bielkoviny, pretože železo obsiahnuté v nich je dobre absorbované v tele. Stojí za povšimnutie, že železo zo živočíšnych produktov je oveľa lepšie trávené vitamínom C, ktorý sa dá získať z ovocia a zeleniny, navyše mliečne výrobky, ktoré spomaľujú proces asimilácie železa, by sa mali spotrebovať samostatne. Taktiež čaj alebo káva pri jedle znižuje vstrebávanie železa našim telom.

Železo obsiahnuté v rastlinných výrobkoch je trochu horšie (až o 7%) než v prípade produktov živočíšneho pôvodu. Aj keď existujú produkty, živočíšne i zeleninové, ktoré obsahujú pomerne vysoké množstvo železa, ale na jeho asimiláciu sú potrebné určité podmienky (vajcia, špenát).

Ktorá zelenina zvyšuje hemoglobín?

Keď sa odporúča nízka hladina hemoglobínu jesť viac potravín živočíšneho pôvodu (bielkoviny), ktoré prispievajú k tvorbe ľahko stráviteľných zlúčenín železa - vajec, tvaroh, pečeň, červené mäso atď.

Okrem toho je potrebné zahrnúť do stravy zeleninu, ktorá zvyšuje hemoglobín.

Najvhodnejšou pre nedostatok železa je repa, ktorá sa môže používať nielen vo varenej forme, ale aj v surovom stave. Navyše, čerstvo vylisované repné šťavy pomáhajú zvyšovať hemoglobín (pol pohára 1-2 krát denne).

Mrkva je tiež vhodná na strave s nedostatkom železa. Konzumujú zeleninu väčšinou v čerstvej forme, pridávajú sa do šalátov. Varené mrkvy sa odporúčajú pri malígnych nádoroch, dysbióze. Docela dobrý nárast hemoglobín čerstvej mrkvovej šťavy, najmä v kombinácii s repy (1: 1, 1-2 krát denne).

Okrem železa obsahuje mrkva horčík, meď, kobalt, zinok, draslík, fosfor atď.

V mrkve sú zahrnuté vitamíny (PP, B, K, C, E), karotén, éterické oleje.

Paradajky majú pozitívny vplyv na zloženie ľudskej krvi, nielen doplňujú krv s priaznivými látkami, ale tiež zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Paradajky sa môžu konzumovať nielen v čerstvej forme, mnohé užitočné vlastnosti tejto zeleniny sú zachované a po tepelnom ošetrení.

Zemiaky sú tiež bohaté na železo, rovnako ako draslík, fosfor, horčík, vápnik. V nej sú vitamíny (skupiny B, D, E) a organické kyseliny (jablko, citrón, káva atď.). Pri nízkych hladinách hemoglobínu sa odporúča piť jednu hodinu pred jedlom čerstvej zemiakovej šťavy (pol pohára 2-3 krát denne). Na prípravu šťavy je lepšie použiť červené zemiaky.

Džúsky obsahujú významné množstvo železa, horčíka, draslíka. Aj v kompozícii je prítomný vitamín C, ktorý, ako je uvedené, prispieva k lepšej asimilácii železa. Najväčšou výhodou je čerstvá šťava z rastlinnej drene v kombinácii s čerstvo stlačenou zemiakovou alebo mrkvovou šťavou. Šťavy cukety pôsobia upokojujúco, zlepšujú črevnú peristaltiku (s urolitiázou, neodporúča sa zneužiť šťavu).

Zelenina, ktorá zvyšuje hemoglobín, aj napriek tomu, že obsahujú oveľa menej železa ako napríklad v pečeni alebo v červenom mäse, je dobré použiť pri nedostatku železa. Vlákno, vitamíny a mikroelementy, ktoré sú v nich obsiahnuté, pomôžu zlepšiť celkový stav tela, ako aj upraviť črevo, čo nebude pre nízky hemoglobín nadbytočné.

Zeleninové šťavy majú bohatú kompozíciu, navyše sú rýchlo a takmer úplne absorbované. Pitné šťavy sa odporúčajú 2-3 krát denne, pripravujú sa bezprostredne pred konzumáciou. Je dobré pripraviť koktaily z niekoľkých zeleniny, napríklad zemiakov alebo mrkvovej šťavy s squash alebo squash, repné a mrkvové šťavy. Zvyčajne sú pomery 1: 1. Tiež čerstvá šťava z repy sa odporúča chrániť 20-30 minút pred konzumáciou.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.