^

Morské plody na pankreatitídu

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 21.10.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Každá choroba má svoje vlastné charakteristiky liečby, stravovania a fyzickej aktivity. Choroby tráviaceho traktu napríklad vyžadujú, aby pacient dodržiaval diétu. Jedlo sa hodnotí z hľadiska prínosu alebo poškodenia, ktoré môže telu priniesť. Ryby a morské plody sú pre zdravých ľudí nevyhnutné. Ale s morskými plodmi pri pankreatitíde nie je všetko také jednoduché.

Čo je možné a čo nie?

Ak hovoríme o morských plodoch s pankreatitídou, nemôžete to povedať jedným slovom. Morské pochúťky sú rôzne, rovnako ako spôsoby ich spracovania a jedenia. Od toho závisí najmä to, čo je možné a čo nie. Jednoznačne možno tvrdiť, že odborníci na výživu úplne vylučujú z jedálnička konzervy, solené, údené, vyprážané pochúťky a ryby. Rybí kaviár je tiež zakázaný.

Nebezpečenstvo týchto produktov spočíva v tom, že škodlivé zložky, ktoré vstupujú do tela, môžu vyvolať zápal aj zdravého pankreasu a dokonca aj po záchvate pankreatitídy môžete očakávať problémy.

 • Správnou výživou sa pacient pred nebezpečenstvom chráni aspoň na chvíľu, najlepšie navždy. Je to možné, ak si zo zdravej výživy urobíte každodenné pravidlo.

Dobrá správa je však aj pre milovníkov morských plodov. Mäkkýše a krevety nie sú obmedzené, ak sú varené alebo používané ako prísada do pilafu alebo rizota. Gurmáni pre zmenu pripravujú špízy z kreviet, pečú ich na grile.

 • Povolené sú aj nízkotučné odrody bielych rýb. Vhodný aspik a pečené, parené rezne.

Mušle, chobotnice, hrebenatky sa pridávajú do zeleninových šalátov, naliate olejom. Ak je populárny sleď zahrnutý v ponuke pacienta, potom by mal byť nízkotučný a nesolený.

Takéto morské plody nepoškodzujú, ale naopak nasýtia telo mikroelementmi a vitamínmi, na ktoré sú obzvlášť bohaté.

Kaviár s pankreatitídou

Počas záchvatu pankreatitídy je nesprávne hovoriť o akomkoľvek jedle. Úplný nedostatok výživy je hlavnou podmienkou zastavenia záchvatu bolesti a zabránenia progresii zápalového procesu. Rybí kaviár pri pankreatitíde je dvojnásobne nevhodný, pretože stimuluje tvorbu pankreatickej šťavy, a to je v tomto stave neprijateľné.

Soľ, cholesterol robia pochúťku nebezpečnou a konzumácia v rozpore so zákazmi lekárov spôsobuje vedľajšie komplikácie a zvýšenie nepríjemných symptómov.

 • Ani červený, ani čierny kaviár, podobne ako iné morské plody pri pankreatitíde, v akútnej fáze nemôže byť prítomný na stole pacienta.

Samozrejme, lososový kaviár obsahuje nielen škodlivé látky. Pre zdravé telo sú kaviárové pochúťky užitočné ako zdroj železa, bielkovín, vitamínov a minerálov. Pravidelné užívanie prípravku podporuje chuť do jedla, podporuje imunitu, urýchľuje metabolizmus, stabilizuje nervový systém.

Ale aj pri stabilnej remisii je dávka rybieho kaviáru minimálna: 1 čajová lyžička nie viac ako raz za tri dni a nie na prázdny žalúdok. Musí to byť lososový produkt zaručenej kvality, nie náhrada alebo náhrada. Koniec koncov, je známe, že umelé druhy kaviáru neobsahujú prírodné zložky, ale škodlivé farbivá, nečistoty a prísady.

Prípadne je dovolené nahradiť kaviár z lososa šťukou. Má pomerne bohaté zloženie a šetrnejšie pôsobí na tráviaci trakt.

Krevety s pankreatitídou

Milovník morskej pochúťky si môže spomenúť na krevety s pankreatitídou najskôr po ukončení symptómov bolesti a normalizácii testov. Hoci morské plody pri pankreatitíde nie sú najobľúbenejšou zložkou stravy, nemožno poprieť ich užitočnosť.

 • Proteíny s vysokou nutričnou hodnotou, zdravé mastné kyseliny, protizápalové látky, aminokyseliny - takýto buket ingrediencií uspokojí aj toho najnáročnejšieho labužníka.

A vo fáze zotavovania sú takéto látky, najmä bielkoviny živočíšneho pôvodu, obzvlášť potrebné pre oslabený pankreas. Jód, fluór sú tiež užitočné prvky pre telo s problémami tráviacich orgánov.

 • Nízkokalorické krevety sa hodia k zelenine, cereáliám, omáčkam a iným morským plodom. Zeleninová alebo obilná polievka získa zvláštnu chuť, ak sa do nej pridá pyré uvarené krevety.

Mimo procesu zhoršenia sa produkt nemôže utrieť, ale pridať do šalátov, polievok, príloh v celku alebo v kusoch. Obdobie stabilnej remisie vám umožňuje jesť pečené a dusené morské plody. To diverzifikuje ponuku nudných jedál, obohacuje telo o mimoriadne dôležité zložky a prispieva k rýchlemu zotaveniu pacienta.

Rakoviny s pankreatitídou

Lahodný rak s pankreatitídou je ďaleko od najpotrebnejšej potravy. Je nepravdepodobné, že by gastroenterológovia odporúčali túto pochúťku svojim pacientom ako prísadu do diétneho alebo liečebného menu.

 • Na rozdiel od plodov mora sú raky správcami sladkej vody.

Živia sa zdochlinami, hromadia rádioaktívne a toxické látky, obsahujú alergény. To už stačí na to, aby sa rakovina pri pankreatitíde nezaradila do stravy, bez ohľadu na to, ako veľmi by sa chorá osoba chcela vrátiť k obvyklému jedlu. Koniec koncov, nezdravá tráviaca žľaza je pripravená „vybuchnúť“ bolesťou z akejkoľvek maličkosti!

 • Sladkovodné raky sa rovnajú morským pochúťkam, pretože sú im zložením blízke.

Proteínové zlúčeniny, vitamínové a minerálne sady sú ľahko stráviteľné a obohacujú telo. Mäso raka je jemné a mäkké, ale je tu jedno „ale“: nepovažuje sa za také čisté ako mäso z kreviet alebo iné známe produkty. Mäkkosť a jemnosť produktu je veľmi klamlivá: ako už bolo spomenuté, môžu sa v ňom hromadiť toxické zlúčeniny, ktoré môžu u zdravých ľudí spôsobiť choroby. A ešte viac je takéto pochybné jedlo pre chorého človeka nebezpečné.

Ak sa človek niekoľko týždňov cíti normálne, potom sa zákaz rakoviny zmierňuje. Malá pochúťka urobí diétne menu slávnostnejším a chutnejším. Musíte si len pamätať, že musíte byť opatrní, neprejedať sa a neustále sledovať svoju pohodu.

Sleď s pankreatitídou

Každý sleď je väčšinou skôr mastná ryba. A tuky tohto druhu stimulujú sekréciu pankreasu, čo zhoršuje bolesť a sprievodné príznaky patologického procesu počas zápalu. Je to príliš drahá platba za jedlo, bez ktorej sa v zásade zaobídete. Preto je sleď pri pankreatitíde neprijateľným produktom.

 • Malý kúsok chutnej ryby s miernym obsahom tuku sa môže jesť až po dokončení akútneho procesu a normalizácii pohody.

Stredný obsah tuku - to je, ak obsah tuku nepresahuje 12/100 g výrobku. A to nehovoríme o marinovaných a údených rybách, ktoré miluje väčšina, ale o varených sleďoch, predtým namočených v čaji alebo mlieku. A ak sú povolené morské plody s pankreatitídou, potom sú nakladané a údené ryby prísne zakázané.

 • Pre zdravých ľudí je sleď, zvyčajne mrazený, zdravá ryba obohatená o omega kyseliny a výživné bielkoviny, ktoré sú takmer úplne stráviteľné. Prípravok dodáva telu unikátnu látku metionín, ktorá chýba vo všetkých druhoch mäsa a množstvo minerálov.

Pri chronickom priebehu pankreatitídy je najlepšie uvariť jatočné telá pre pár alebo vo vode s pridaním bobkových listov, mrkvy, cibule. Takéto jedlo nespôsobuje nadúvanie, dobre sa vstrebáva, čo je dôležité pre oslabený organizmus. Prvý kus by mal byť miniatúrny; zvýšiť porciu po konzultácii s lekárom a v závislosti od reakcie tela.

Treska s pankreatitídou

Treska je veľmi chudá ryba. Jeho filé obsahuje iba 1% tuku. Zvyšné zásoby sa hromadia v pečeni a táto pochúťka, o ktorej už snáď každý počul, nie je v žiadnom prípade diétnym produktom.

Relatívne lacné ryby sú neoceniteľným zdrojom bielkovín. Je to rovnaké ako v mäse, ale je to pre telo lepšie: je úplne absorbované, zahrnuté do metabolizmu a bunkovej stavby. Tieto vlastnosti tresky pri pankreatitíde sú neoceniteľné.

Ryby, morské plody s pankreatitídou sú zahrnuté v strave za rôznych podmienok. Výhodou tresky je, že nedáva negatívne vedľajšie účinky, ale prináša mnoho výhod.

 • Tresku si cenia odborníci na výživu, ktorí robia diéty na chudnutie, športovú výživu, detský a liečebný jedálniček. Prípravok sa odporúča pre tehotné a dojčiace ženy.

Mladosť a dlhovekosť obyvateľov pobrežných oblastí súvisí s rybami vrátane tresky v strave. A jód má priaznivý vplyv na stav štítnej žľazy. Draslík, sodík, fosfor, vápnik – všetky tieto dôležité prvky sú prítomné v potrave tresky, podporujú srdcovú a mozgovú činnosť, posilňujú kostru, zuby a nechty.

Jedinou kontraindikáciou je diagnóza "urolitiázy". Treska môže kvôli vysokému percentu vitamínu D zhoršiť jej priebeh.

Makrela s pankreatitídou

Bohužiaľ, milovníci makrely s pankreatitídou sú úplne vymazané zo zoznamu jedál z rýb - nielen počas akútnej formy, ale aj v štádiu remisie. Dôvodov na takéto radikálne rozhodnutie je dosť:

 • Vysoký obsah tuku, nežiaduci pri pankreatitíde.
 • Nedostatok lipázy na rozklad tukov v dôsledku slabej aktivity zapáleného orgánu.
 • Bez lipázy sa patologický stav zhoršuje.

Existujú však aj pozitívne informácie. Namiesto tučných odborníkov na výživu majú dovolené jesť chudé ryby a morské plody s pankreatitídou. Majú polovicu tuku a rovnaký počet užitočných komponentov. Morské produkty teda znižujú cholesterol, regulujú metabolizmus, podporujú regeneráciu dôležitých zložiek buniek rôznych tkanív. Ryby obsahujú bielkoviny, vitamíny, stopové prvky. Tuniak, chum losos, stavrida, ružový losos sú obzvlášť chutné a bohaté. Medzi obyvateľmi sladkých vôd sú vhodné kapry, pleskáče a kapry.

 • Na urýchlenie rekonvalescencie lekári odporúčajú jesť len teplé jedlo (nie studené ani horúce), ktoré nestimuluje tvorbu tráviacej šťavy.

Neprejedajte sa, aby ste si nevyprovokovali tráviace ťažkosti, hnačku či plynatosť. Aby nedošlo k preťaženiu organizmu, je vhodné rozdeliť dennú dávku do 6 dávok, kontrolovať rýchlosť príjmu bielkovín a sacharidov. Pomeľte riad, uvarte tekuté jemné jedlo.

Ucho s pankreatitídou

Jedlá z rýb sú spoľahlivým zdrojom bielkovín a minerálov, ktoré potrebujú zdraví aj chorí ľudia. Ale ak sú tradičné recepty vhodné pre zdravých ľudí, potom varenie z rýb, rovnaká rybacia polievka s pankreatitídou, vyžaduje splnenie určitých podmienok.

 • Hlavná vec je výber druhu a odrody rýb. Bohaté husté jedlá zaťažujú zapálený orgán a hrozia recidívou, preto sa do rybacej polievky vyberajú rybie telá s minimálnym obsahom tuku.

Merlúza, treska, plotica, šafran treska, platesa, zubáč, belasá, šťuka – ktorýkoľvek z týchto druhov je vhodný na varenie rybacej polievky, ak hovoríme o jedálnom lístku v prvých týždňoch po napadnutí. Počas exacerbácie, ako už bolo spomenuté, je pacientovi zobrazená hladová diéta.

So zlepšovaním zdravia sa rozširuje sortiment rýb a morských plodov pri pankreatitíde. V tomto období sú vhodnými rybami v jedálničku nízkotučné slede, červené druhy, sumec, ostriež, stavrida a s nástupom pretrvávajúcej remisie sa do jedálneho lístka zaraďuje aj halibut.

Rybacia polievka sa varí bez korenín, cibule a oleja. Prebytočný tuk sa odstráni a rybiu polievku je ešte lepšie uvariť v sekundárnom vývare, mierne osolenom. Pokrm v žiadnom prípade nepresoľte, inak môže vzniknúť opuch. Soľ tiež prispieva k produkcii prebytočnej tráviacej šťavy v tejto situácii.

Ukha sa podáva teplá na stôl, rovnako ako ostatné jedlá. Teplá a studená strava dráždi tráviacu žľazu a to je pri zápale úplne nevhodné.

Chobotnice s pankreatitídou

Kalmáre sú pochúťkou pre každého. Špecifická chuť, nedostatok tradície jedla neprispieva k popularite takéhoto jedla. A ešte viac, len málo ľudí chce jesť chobotnice s pankreatitídou. A je to tak správne, pretože lekári neodporúčajú zahrnúť tieto morské plody do jedálneho lístka pri akútnej pankreatitíde.

 • Dôvody sú minimálne dva: vysoký obsah extraktívnych látok, ktoré aktivujú sekréciu pankreasu, a prítomnosť alergénnych zložiek.

Výhody chobotnice sú v ich chemickom zložení a nízkom obsahu kalórií. Súbor aminokyselín, mastných kyselín, prítomnosť jódu a taurínu robí morské plody žiaduce na stole zdravých ľudí, ako aj tých, ktorí trpia chronickou pankreatitídou v remisii.

Varenie chobotnice by malo byť zručné. Tykadlá, filé, plášť tohto nepríjemne vyzerajúceho hlavonožca sú vhodné na jedlo. Diétny recept - var. Tajomstvom je variť chobotnice nie dlhšie ako 10 minút, inak stvrdnú.

 • Varené kúsky musia byť pred jedlom rozdrvené.

Ak sa pacient cíti uspokojivo a túži opäť jesť chobotnicu, potom môže byť následná liečba pestrejšia. Je povolené dusiť, piecť, pridávať do šalátov a polievok. Mleté filé sa používa ako náplň do roliek a koláčov.

Ale solené, nakladané, konzervované chobotnice nie sú vhodné: majú málo vitamínov, ale veľa soli, čo má zlý vplyv na zapálený pankreas.

Ružový losos s pankreatitídou

Ružový losos je jedným z najcennejších a najchutnejších druhov rýb. Obsahuje veľa vitamínov, omega kyselín, bielkovín. Zložky, na ktoré je ružový losos bohatý, prispievajú k vstupu enzýmov do dvanástnika, stimulujú činnosť žlčníka a normalizujú tráviaci trakt.

 • V strave zdravých ľudí môže byť dvakrát týždenne prítomný ružový losos alebo iná červená ryba. Indikovaný je aj ružový losos s pankreatitídou, pretože táto ryba nemá vysoký obsah tuku (od 8 percent).

Pred zaradením červenej ryby alebo morských plodov do stravy pri pankreatitíde by ste sa mali o množstve poradiť s lekárom a zvážiť aj možnosť alergických reakcií. Najmä ak ide o lososa alebo pstruha.

Odporúča sa dusený a pečený ružový losos. Na parné kotlety je vhodné mleté mäso, mleté z filé. Polievka nie je zaradená do zoznamu zdravých jedál.

Pre parné kotlety sú potrebné tieto zložky:

 • 0,5 kg mletého chudého filé;
 • 2 vajcia;
 • biela cibuľa;
 • 100 masla;
 • trochu krupice;
 • soľ.

Rozdrvte rybu s cibuľou v mixéri, zmiešajte vajcia s obilninami, všetko spolu rozmixujte do hladka. Vytvorené kotlety vložte do dvojitého kotla alebo rúry na príslušný režim.

Mušle na pankreatitídu

Slávky sú morské mäkkýše. Vzhľadom na nízky obsah kalórií a množstvo bielkovín sú mäkkýše klasifikované ako diétne produkty. Sú tiež bohaté na nenasýtené tuky, vitamíny a stopové prvky. Mäso mušlí s pankreatitídou môže byť prítomné v strave v závislosti od spôsobu spotreby a spôsobu varenia.

 • V akútnych obdobiach nie sú morské plody s pankreatitídou, vrátane mušlí, zdravým jedlom. Ich mäso je husté a to vôbec nie je šetriaci faktor.

Počas obdobia remisie v chronickej forme môžu byť varené mušle zahrnuté do menu pacienta ako zdroj živočíšnych bielkovín. Zaraďovanie by malo byť postupné, počnúc jedným kúskom denne. Ak telo pozitívne vníma nový produkt, potom sa časť zvýši na 200 g.

 • Celé mušle sa dusia alebo pečú, podávajú sa s prílohou alebo v diétnych šalátoch. Za diétne jedlá sa považuje aj rizoto, paella s mušľami. Ale tradičné pikantné omáčky na mušle, ako aj vyprážané, údené, nakladané mušle nie sú pre pacientov s pankreatitídou.

Čerstvé mušle sú spravidla dostupné iba na pobreží, kde sa lovia. Väčšina ľudí si môže kúpiť iba mrazený výrobok, ktorý by sa mal po návrate zo supermarketu rozmraziť a skonzumovať v ten istý deň. Slávky sú produkt podliehajúci skaze, ktorý netoleruje opätovné zmrazenie.

Kvalitné mäso je ľahké a elastické. Ak kupujete balené výrobky, dávajte pozor na obal, prítomnosť ľadu, snehu a cudzích látok. Ak je toho všetkého veľa, je lepšie takýto produkt odmietnuť.

Solený sleď s pankreatitídou

Keď už hovoríme o sleďoch, prvá vec je marinovaná ryba, nakrájaná na chutné plátky: s cibuľou, bobkovým listom, korením. Toto je určite najobľúbenejší rybí snack v niektorých krajinách, vrátane nás. A to nie je náhoda: je to technológia solenia, ktorá zachováva prospešné vlastnosti sleďa najlepším možným spôsobom.

 • Solený sleď pri pankreatitíde však nejako nezodpovedá pravidlám stravovania. Tuk, korenie, soľ jednoznačne nie sú ingrediencie, ktoré dokážu vyliečiť zápal pankreasu. Práve naopak.

Ryby a morské plody pri pankreatitíde sú dodávateľmi bielkovín. Sú lepšie ako mäso, dokonca aj kuracie, pretože sú ľahšie stráviteľné a nespôsobujú žalúdočné ťažkosti. Okrem toho má sleď dlhý zoznam užitočných vlastností:

 • čistí krvné cievy;
 • uspokojuje hlad;
 • znižuje hladinu cholesterolu;
 • kontroluje cukor;
 • pôsobí protizápalovo;
 • normalizuje metabolické procesy;
 • zlepšuje štruktúru vlasov;
 • obnovuje unavené telo;
 • neutralizuje toxíny.

Zavedenie sleďa do stravy závisí od štádia ochorenia a prítomnosti relapsu. Pri akútnom priebehu nie je vítané žiadne jedlo vrátane rýb – ani lekári, ani samotný pacient trpiaci bolesťami a nepohodou. Rovnaký obraz sa pozoruje počas exacerbácie chronickej patológie. A len s remisiou sa ryby objavia na stole, ale diétne: varené, parné, nie viac ako 100 g denne. Slaná je výnimka v minimálnom dávkovaní a to až po namočení vo vode, ktorú treba niekoľkokrát meniť.

Kvalitný prírodný sleď, ktorý bol spomenutý na začiatku, si možno dopriať šesť mesiacov po exacerbácii s dobrým zdravím a dobrým zdravotným stavom. Obsah tuku v takýchto rybách je od 2 do 12%.

Rybie mlieko na pankreatitídu

Prečo sa mužské semenníky a rybie spermie nazývajú „mlieka“ - pravdepodobne pre mliečne biely odtieň škrupiny, ktorý pripomína film. Ide o obľúbený potravinový výrobok, ktorý sa pripravuje rovnakým spôsobom ako samotná ryba: varené, vyprážané v múke, koláče sú plnené vo forme mletého mäsa. Niektoré národy oceňujú mlieko na rovnakej úrovni ako rybí kaviár.

 • Rybie mlieko pri pankreatitíde je cenným zdrojom vitamínov a tukov, ktoré by sa však nemali zneužívať. To vedie k zhoršeniu stavu pacienta.

Aj keď pre zdravého človeka je to najlepšia možnosť pre tuky. Zabraňujú infarktu a mŕtvici, aterosklerotickým zmenám. Najviac zo všetkého sú omega kyseliny v mlieku jeseterov a lososov. Rovnako ako morské plody pri pankreatitíde, aj mlieko môže u niektorých ľudí spôsobiť alergie.

Pri exacerbácii pankreatitídy alebo akútnej formy je nepravdepodobné, že si pacient alebo odborník na výživu, ktorý správne predpisuje diétu, pamätá mlieko. Takže pacient nebude musieť zakázať gastroenterológovi.

Po ukončení tejto fázy a s nástupom stabilnej remisie je možné prípravok pripraviť, avšak v minimálnom množstve. Zvyšujte porciu postupne, počúvajte reakciu tela a vašu pohodu.

Morské ryby a pochúťky sú vynikajúce jedlo: chutné, zdravé, ľahko stráviteľné. Nie je prekvapujúce, že takéto jedlá dokonca robia každodenný stôl slávnostným. Bohužiaľ, lekári z pochopiteľných dôvodov nedajú dopustiť na morské plody na pankreatitídu. Ale nie všetko je také beznádejné: dodržiavanie lekárskych odporúčaní normalizuje žľazu a ponecháva šancu pre zotavenú osobu, aby si v budúcnosti užila akékoľvek pochúťky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.