^

Mandarínky na zápal žalúdka

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Mandarínky dokonale kombinujú príjemnú chuť a bohaté zloženie. Je to vždy dobré pre zdravie? Sú mandarínky obzvlášť vhodné pre pacientov s gastritídou? Je nemožné jednoznačne odpovedať. Otázkou je, akú formu gastritídy má pacient diagnostikovanú. V závislosti od tejto nuansy môže byť odpoveď úplne opačná.

Môžu sa mandarínky používať pri zápale žalúdka?

Milovníci citrusov sa často pýtajú lekárov, či sa dajú mandarínky použiť na zápal žalúdka? Odpoveď treba hľadať v zložení obľúbeného ovocia, ktoré miluje väčšina dospelých i detí. Koniec koncov, jasné ovocie prinesené z teplých oblastí prináša všetkým zdravým potešenie aj úžitok. Ako ovplyvňujú mandarínky trávenie s gastritídou?

 • Pri normálnom fungovaní tráviaceho traktu sú mandarínky užitočné, predovšetkým vláknina podporuje tráviaci proces, normalizuje metabolizmus a éterický olej dokonca zlepšuje náladu.

Gastroenterológovia sa domnievajú, že oranžové citrusy by sa nemali konzumovať s gastroenterokolitídou, vredmi a eróziou, pretože môžu spôsobiť silné bolesti a komplikácie. Pri gastritíde je produkt zahrnutý v ponuke iba počas obdobia remisie. Za predpokladu, že sú plody zrelé a sladké a že sú zmiešané s banánmi v tomto pomere: z polovice mandarínky a celého banánu sa urobí smoothie. Zároveň je dôležité sledovať vašu pohodu: ak pocítite nepohodlie alebo bolesť, ovocie sa vymaže z ponuky a je o tom informovaný ošetrujúci lekár.

 • S nízkou kyslosťou sú citrusové plody nielen povolené, ale aj veľmi vítané.

Stimulujú vylučovanie žalúdočnej šťavy, znižujú viskozitu krvi a optimalizujú obsah cholesterolu. Odporúčaná dávka je 300 ml čerstvej šťavy v troch dávkach alebo niekoľko celých plodov počas dňa.

V chronickej forme sú mandarínky zakázané v strave, ako v akútnom štádiu erozívnej gastritídy. Počas remisie je povolená malá dávka citrusov kombinovaná s banánom. Pacient by mal tento problém vyriešiť individuálne, po konzultácii s lekárom.

Mandarínky na zápal žalúdka s vysokou kyslosťou

Úlohou stravy so zvýšenou kyslosťou žalúdka je zníženie aktivity žalúdočnej šťavy. Na tento účel vylúčte jedlo, ktoré stimuluje vylučovanie a dráždi vnútornú výstelku žalúdka. V prípade zhoršenia procesu sa odporúča obzvlášť jemná strava.

Z ovocia a bobúľ sa odporúčajú iba sladké a potom nie čerstvé, ale roztlačené alebo uvarené. Kissel, kompóty, želé, zemiaková kaša - to sú typické ovocné jedlá a nápoje z povolenej skupiny. Mandarínky na zápal žalúdka s vysokou kyslosťou nie sú uvedené v tomto zozname.

Ľudia s takouto diagnózou by mali jesť v malých dávkach, súčasne, päť až šesťkrát denne. Smoothie alebo džús z mandarínok s gastritídou s vysokou kyslosťou by sa nemali piť. Vo forme hypokyselín by mali mať čerstvo pripravené nápoje príjemnú teplotu, pretože teplé nápoje dráždia zapálený žalúdok a studené jedlá vyžadujú príliš veľa energie na trávenie.

 • Akékoľvek nápoje, vrátane vody, sa pijú 30 minút pred alebo štvrť hodiny po, ale nie v priebehu jedenia.

Pri gastritíde hrá dôležitú úlohu nielen teplotný režim, ale aj nasýtenie vitamínom C. Chorému žalúdku škodia tepelné a chemické dráždidlá. Preto sú mandarínky v ponuke najlepšie nahradené neutrálnymi banánmi.

Mandarínky na atrofickú gastritídu

Atrofická gastritída sa chápe ako komplexné ochorenie s pravdepodobnosťou závažných následkov. Toto je prekancerózny stav žalúdka, ktorého najčastejšou príčinou je Helicobacter pylori. Jeho prevalencia je zarážajúca v počte ľudí, ktorí trpia touto chorobou.

 • Lekári radia pacientom, aby jedli citrusové plody, pretože obsahujú veľa látok, ktoré telu pomáhajú odolávať chorobám.

Terapeutická strava však nezabezpečuje použitie mandarínok na atrofickú gastritídu. Vysvetlenie je jednoduché: zapálená sliznica žalúdka netoleruje ďalšie dráždivé látky a práve takýmto faktorom je aj akýkoľvek kyslý produkt. Výsledkom je, že so zvýšenou kyslosťou sa môže zvýšiť atrofické zameranie, čo komplikuje priebeh patologického procesu.

 • Mandarínky s chuťou ochutené s gastritídou môžu spôsobiť nevoľnosť, nepohodlie, bolesť. Počas obdobia exacerbácie sú na stole pacienta neprijateľné a v remisii sú povolené v obmedzenom množstve.

Ak je kyslosť nízka, mandarínky majú priaznivý vplyv na obsah žalúdka a celého tráviaceho traktu. Normalizujú tráviaci proces, podporujú chuť do jedla a eliminujú nepohodlie. Antioxidanty obsiahnuté v plodoch stimulujú regeneráciu tkanív, imunitu a krvný obeh. Karotény potláčajú rakovinové bunky, ktoré sa tvoria počas erozívnej formy a peptického vredového ochorenia.

Výhody

Pre starších ľudí, ktorých nepokazil dostatok ovocia, sa obyčajné mandarínky spájali s ich obľúbeným sviatkom - Novým rokom. Mnohým ich aróma stále pripomína detstvo, domácu pohodu, očakávanie rozprávky a naplnenie túžob. A to nie je náhoda: éterické oleje pôsobia tak, aby sa zlepšila nálada a pohoda človeka.

Výhody citrusových plodov sú vyjadrené v konkrétnejších údajoch. Konkrétne mandarínky:

 • odstrániť toxíny;
 • zabrániť mnohým chorobám;
 • predĺžiť mladosť;
 • majú pozitívny vplyv na obehový systém, zriedia krv;
 • posilniť krvné cievy, optimalizovať hladinu cholesterolu;
 • zlepšiť prácu tráviaceho systému;
 • očistiť črevá.

Mandarínky na zápal žalúdka zahŕňajú alebo nie sú súčasťou stravy, v závislosti od formy a štádia ochorenia. Takže s prekyslenou gastritídou sú nežiaduce. A je to logické, pretože už je tu príliš veľa kyseliny, z ktorej trpí sliznica celého gastrointestinálneho traktu a do tohto prostredia nie je potrebné pridávať ďalšiu dávku kyslých zložiek. Pri nízkej kyslosti nie je také nebezpečenstvo, ale neodporúča sa zneužívať ovocie. Citrusové plody sú dobrým zdrojom výživy s dostatočným množstvom vitamínu C. Okrem toho sú plody bohaté na ďalšie makroživiny, ako sú cukry, vláknina, draslík, kyselina listová, vápnik, tiamín, niacín, vitamín B6, fosfor, horčík, meď, riboflavín a kyselina pantoténová. Vďaka metabolitom (alkaloidy, kumaríny, limonoidy, karotenoidy, fenolové kyseliny a éterické oleje) vykazujú citrusové plody bohatú biologickú aktivitu vrátane antioxidačnej, protizápalovej, protirakovinovej, antimikrobiálnej a antialergickej aktivity, ako aj kardiovaskulárnych, neuroprotektívnych a hepatoprotektívnych účinkov.[1]

Je dôležité mať na pamäti, že po mandarínkach a pomarančoch si nemôžete ihneď umyť zuby, pretože kyslá sklovina mäkne a stáva sa dočasne veľmi zraniteľnou. [2]

Kontraindikácie

Citrusové plody sú známe alergény. Obzvlášť často sa prejavuje u detí. Preto kompetentní pediatri odporúčajú rodičom, aby svoje deti kŕmili nedovážané, ale miestnymi produktmi, na ktoré je každý organizmus geneticky adaptovaný.

Existujú aj kontraindikácie pre dospelých. Chutné a zdravé ovocie je v strave zdravého človeka vhodné, ale vzhľadom na to, že zvyšuje kyslosť a dráždi sliznice, je nežiaduce pri zápalových ochoreniach tráviaceho systému. Mandarínky na zápal žalúdka s vysokou kyslosťou sú vylúčené z potravy v akejkoľvek forme. [3]

Pacienti s cholecystitídou, hepatitídou, akútnou gastroenteritídou, nefritídou by nemali jesť citrusy a diabetici by nemali zneužívať najmä nápoje v konzervách. Lepšie je jesť celé ovocie alebo variť čerstvé.

 • Niektorí milenci dokonca jedia šupky - čerstvé alebo si z nich pripravujú džem.

To nie je najlepšia voľba, pretože moderné technológie na pestovanie mandarínok zabezpečujú ich spracovanie pred škodcami a hubami a počas prepravy sa na zachovanie čerstvosti a prezentácie produktu nevyhnutne používajú chemikálie. Celá táto "periodická tabuľka" so šupkou vstupuje do tráviacich orgánov, čo vyvoláva otravu alebo narušenie gastrointestinálneho traktu. [4]

Tiež by ste nemali jesť semená, ktoré sú obsiahnuté v niektorých odrodách, pretože rovnako ako v semenách iných plodov majú vysoké percento toxickej kyseliny kyanovodíkovej.

Komplikácie po postupe

Aby sa zabránilo možným komplikáciám, nemal by zdravý človek jesť viac ako dve alebo tri ovocie denne. To je prípad, keď viac nie je lepšie a príliš veľa vitamínu C nie je lepšie ako nedostatok. Hypervitaminóza a predávkovanie vyvolávajú hnačky a vyrážky, zatiaľ čo počet hemoglobínu a erytrocytov klesá. 

 • Mandarínky na zápal žalúdka sú škodlivé kvôli vysokej kyslosti. Zdravým ľuďom sa tiež neodporúča jesť kyslé ovocie nalačno.

Typickými komplikáciami u detí sú alergické vyrážky na tvári a tele. Dojčiace matky by o tom mali vedieť, pretože mliečne alergény k dieťaťu prichádzajú a môžu byť pre jeho zdravie nebezpečné.

Recepty na jedlo

Zdraví ľudia zvyčajne jedia mandarínky čerstvé. Plody dozrievajú na jeseň av chladnom období je veľmi užitočné doplniť stravu o vitamíny, pektíny, aromatické šťavy. Mandarínky na zápal žalúdka, ktoré majú povolené, sa zvyčajne odporúčajú vo forme ovocných šalátov, čerstvých štiav alebo smoothies. Robia úžasne chutný džem, aromatický kompót, omáčky, rôzne pečivo, želé, panna cotta.

Vo svetových kuchyniach existuje veľa slaných receptov na slnečné ovocie. Hodia sa najmä k mäsu a morským plodom, zelenine. Chutný a zdravý nápoj - tinktúra mandarínky.

Na prípravu rôsolovo-mandarínkového želé potrebujete nasledujúce zložky:

 • 360 ml vody a mlieka;
 • 1 lyžička agar agar;
 • 2 ovocie;
 • 8 lyžičky Sahara.

Cukor a agar-agar sa zmiešajú s vodou, privedú sa k varu, varia sa 3 minúty. Tu sa za stáleho miešania hmoty naleje mlieko zohriate na 36 stupňov. Očistené plátky rozložíme do porciovaných foriem, zalejeme mliečnou zmesou a vložíme do chladničky. Mrazená miska sa podáva pri stole.

Vynikajúcim nápojom je kompót jablko-mandarínka. Je vyrobený z veľkých plátkov olúpaných mandarínok a jabĺk. Dajú sa do vody, tam sa pridá cukor a namočí sa škoricová tyčinka. Po uvarení vhoďte trochu kôry. Kompót by sa mal piť pri ochladenej a pohodlnej teplote.

Pacient so žalúdočnými problémami by mal byť pri výbere ovocia opatrný. S vysokou kyslosťou sa mandarínky nekonzumujú na zápal žalúdka, s nízkym obsahom - v obmedzenom množstve. Niektoré zdroje odporúčajú jesť ovocie čerstvé, iné - spracované: vo forme džúsu, pyré, želé. Na jedlo by sa mali zvoliť zrelé sladké mandarínky - bez stôp hniloby a akýchkoľvek škvŕn. Poskytujú maximálny úžitok a v prijateľnom dávkovaní nepredstavujú žiadne riziko pre tráviaci systém.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.