^

Gastritické polievky

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Od detstva nám bolo povedané: jesť polievku, inak si zarobíte gastritídu. Tento mýtus je už dávno odhalený, ale mnohí sa obávajú ďalšej otázky: čo ak už je choroba? Je dovolené jesť polievky počas gastritídy, pomôžu rýchlejšie zotaviť? A ktoré prvé jedlá sú pre žalúdok výhodnejšie?

Aké polievky sa môžu konzumovať počas gastritídy?

Keď už hovoríme o polievke, vždy znamenajú tekutý pokrm, v ktorom je približne polovica kompozície voda alebo vývar. Predtým sa toto jedlo nazývalo polievka, yushkoy. Predpokladá sa, že vďaka Petrovi I padol do našej krajiny: „dodal“ ho z Francúzska spolu s ďalšími receptami francúzskej kuchyne.

Výhody polievok s gastritídou sú už dlho známe. Ešte pred niekoľkými storočiami naši predkovia začali variť vývar pri prvých príznakoch choroby v rodine: pomohol sa rýchlejšie zotaviť, dodal silu a energiu na boj proti chorobe.

Podľa najnovších údajov však polievky na gastritídu nie sú zobrazené a nie vždy. Napríklad pri nízkej kyslosti je vítané použitie prvých kurzov pripravených na miernom základe. Ale pri nadmernej produkcii kyseliny môže polievka spôsobiť zvýšenie tvorby kyselín, preto sa pripravujú s použitím menšieho množstva kvapaliny, vo vode alebo v rastlinnom vývare, čo vedie k hlienu alebo treniu konzistencie.

Ľahké diétne polievky počas gastritídy

Choroby tráviaceho systému vyžadujú jednoduchosť a dokonalú kompatibilitu produktov v potrave. Ľahká polievka je najlepší spôsob, ako uspokojiť hlad, bez zaťaženia žalúdka a nezasahovania do jeho práce.

Väčšina gazdiniek varí rôzne prvé kurzy takmer denne: zároveň sú najľahšie možnosti - bez „zazharki“, silne bohaté bujóny - ponúkané rodine častejšie po bohatých sviatkoch, sviatkoch a tiež v lete, keď proste nechcete preťažiť telo jedlom. Je to o týchto polievkach a je to, pokiaľ ide o gastritídu.

Aká je jednoduchosť pokrmu? Nielen v jeho príprave, hoci aj v tomto. Hlavným rozdielom je použitie najjednoduchších a užitočných zložiek: zeleniny, bylín, obilnín. Nemusíte "váhu" výrobku s veľkým množstvom tuku, mäsa, smotany, nepridávajte korenie a iné korenené koreniny, atď. Pre väčšinu polievok sa nevyžaduje ani vývar, pretože zelenina a obilniny dodajú pokrmu dostatok chuti a vône. Takéto jedlo chorý žalúdok bude "vďačný".

trusted-source[1]

Strouhané polievky na gastritídu

Čistá polievka je prevažne diétna verzia pokrmu, ktorú lekári obzvlášť odporúčajú pri liečbe gastritídy alebo iných ochorení gastrointestinálneho traktu. Jemná textúra sa teší takmer každému a vždy - deťom aj dospelým. Obvykle sa delia pyré polievky do niekoľkých kategórií - najmä najznámejšia je krémová polievka, slizká polievka a krémová polievka.

Na prípravu takého prvého pokrmu môžete použiť rôzne lieky, ktoré vám lekár umožnil. Vyčistená verzia sa môže variť vo vode alebo vývare s prídavkom zeleniny, obilnín, mäsa alebo rybieho filé.

Najbežnejšie polievky v tejto kategórii sú:

 • multiovoschnye;
 • tekvica, squash;
 • kapusta;
 • ryže;
 • ryby;
 • kurča, atď.

Obrovská škála receptov umožňuje každému pacientovi vybrať si pre seba tú najlepšiu možnosť.

Indikácia

Odporúča sa začať jesť gastritickú polievku najskôr na tretí deň po exacerbácii ochorenia. Do tohto okamihu je lepšie dať žalúdku odpočinok, konzumovať len nápoje - teplú vodu, teplý, nesladký a slabý čaj, infúziu šípky. Odporúča sa vypiť asi 1,5 litra takýchto nápojov denne.

Ak je všetko v poriadku a žalúdok je trochu odpočinutý, potom od tretieho dňa v strave zahŕňajú prvé chodníky, pyré a viskóznu konzistenciu. Najlepšie je začať s ryžou alebo ovsené polievky, s pridaním kvapky masla. Všetky polievkové prísady sa pretrepú sitom alebo sa rozomelú v mixéri.

Polievky odporúčajú odborníci v oblasti výživy a detskej výživy. Obzvlášť sa používajú nielen pri akútnej alebo chronickej gastritíde, ale aj pri gastroduodenitíde, ulceróznych erozívnych léziách, pri zhoršenej pohyblivosti tráviaceho traktu, pri hepatitíde a cholecystitíde, pri gastroezofageálnom refluxe.

trusted-source[2], [3], [4]

Polievky na gastritídu s vysokou kyslosťou

So zvýšenou kyslosťou sa polievky používajú s mimoriadnou opatrnosťou. Prvým krokom je odmietnutie bohatých vývarov. Diétna strava sa pripravuje bez trávenia kostí alebo kúskov mäsa s mastnými inklúziami. Okrem toho nemôžete dať žiadne korenie na panvici.

Všetci pacienti na výživu robia nasledovné odporúčania:

 • všetky zložky prvej misky by mali byť čo najviac mleté;
 • po varení polievky je najlepšie použiť mixér;
 • zelenina sa musí variť až do úplného varenia;
 • na vytvorenie dodatočnej hrúbky sa do polievky pridá trochu nepražená múka alebo šľahaná bielkovina;
 • huby a hubové vývary sú zakázané;
 • Je dobré, ak sú v miske prítomné také prísady ako tekvice, cuketa, brokolica alebo karfiol, ryža a ovsené vločky.

Všetky polievky, ktoré sú pripravené pre pacienta s gastritídou, by mali byť minimálne tukové a teplé (nie horúce a nie studené, asi 45-50 ° C).

Je lepšie nepridávať polievky z strukovín (hrachu) s vysokou kyslosťou do diéty - je povolené len v štádiu remisie ochorenia.

trusted-source[5], [6]

Polievky na eróznu gastritídu

Erozívna gastritída je pomerne komplikované a nebezpečné ochorenie, pri ktorom sa na stenách žalúdka vytvárajú malé erózie alebo defekty sliznice. Aby ste zmiernili stav pacienta a zabránili vzniku komplikácií, musíte dodržiavať diétu, ktorá nielenže môže chrániť poškodené tkanivo, ale poskytuje aj podmienky na jeho hojenie.

Obzvlášť dôležité sú počas eróznej gastritídy obklopujúce vlastnosti slizníc. Ryžové krupice fungovali dobre: mali by byť dobre uvarené, môžete pridať mlieko, strúhané jablko alebo tekvicu.

Nemenej užitočné je ovsené vločky, ktoré majú podobný účinok.

Všetky obilniny a zelenina v polievkach pripravených pre pacienta s erozívnou formou ochorenia by mali byť dobre prevarené. Môžete použiť krupicu alebo ovsené vločky, ryžu alebo pohánku, tenké vermicelli, rovnako ako mrkva, zemiaky, tekvice, cuketa, karfiol, atď. Tieto výrobky vytvárajú najpriaznivejšie podmienky pre obnovu sliznice, takže by mali byť základom stravy.

trusted-source[7], [8], [9]

Výhody

Aké sú skutočné výhody polievok počas gastritídy?

 • Posilniť telo ako celok, obohatiť o vitamíny, ktoré sú obsiahnuté v zelenine a zelenej.
 • Dosť výživné, napriek nízkemu obsahu kalórií.
 • Rýchlo zlepšiť pohodlie pacientov, zvýšiť celkový tón, sú ľahko stráviteľné.
 • Dávajú silu oslabené telo, nezaťažujú tráviaci systém, sú dobre vnímané v tele.
 • Zmierňuje depresiu a depresiu, v závislosti na zložkách - osviežuje alebo zahrieva, zlepšuje metabolizmus, normalizuje trávenie.
 • Zlepšuje náladu vďaka vyváženej chuti, príjemnej aróme a nepopierateľnej užitočnosti.

trusted-source[10]

Čo môže a čo nemôže?

Potraviny pripravené na gastritídu by nemali byť príliš horúce alebo studené. Optimálna teplota prietoku je asi 45-50 ° C. Prvý kurz by nemal obsahovať:

 • tuk, veľké množstvo tuku;
 • huby, kosti, mastné ryby, tvrdé kusy mäsa;
 • fermentované a nakladané prísady (napríklad kyslá kapusta alebo uhorka);
 • žiaruvzdorné tuky (margarín, nátierka, sadlo atď.);
 • nedarená zelenina, kukurica, reďkovka, fazuľa;
 • cibuľu a cesnak;
 • tavené syry, smotana, kyslá smotana;
 • otrúb;
 • ocot, zázvor, horúce korenie;
 • koncentráty, chemické príchute a aromatické prísady.

V gastritíde je zakázané jesť šťaveľový boršč, kapustu a kapustovú polievku, kyslú polievku, hríbovú polievku a kharcho, paradajkovú polievku a okrošku, ako aj polievky na báze údeného mäsa a vyprážaných jedál.

Recenzia

Každá patológia tráviaceho traktu sa musí liečiť predovšetkým diétou. Keď gastritické polievky - najlepšia voľba pre jedlo, ak neobsahujú silný vývar, vyprážané jedlá, teplé korenie a údené mäso. Jemné a frakčné jedlo umožní najkratší čas na obnovenie žalúdka. Nesmieme však zabúdať ani na protidrogovú liečbu.

Všetky jedlá by mali byť rozdelené do niekoľkých prístupov tak, aby nezaťažovali chorý orgán trávenia. Nie je žiadny dôvod byť naštvaný: takéto zmeny vo výžive vás nebudú celý váš život prenasledovať. Gastritída dokonale liečiteľná. Niektoré z týchto nebezpečenstiev však ešte musia zabudnúť, napríklad:

 • o rýchlych potravinách;
 • o produktoch, vyprážané „chrumkavé“;
 • o "syntetických" výrobkoch - hranolky, občerstvenie, sladká sóda atď.

Ak sa budete držať dobre navrhnutej diéty, potom gastritické polievky pomôžu žalúdku rýchlo obnoviť svoju funkciu a proces hojenia bude rýchlejší. Môžete sa ľahko uistiť, že spätná väzba od pacientov o takejto diéte je len pozitívna.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.