Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Fluorid v tele

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Fluór je 17. Prvkom tabuľky chemických prvkov. Jeho názov pochádza z latinského slova "fluorescencia" - prúd. Fluorid v prírodnom stave sa nachádza v mnohých zdrojoch - vo vode, v potravinách, v pôde av niektorých mineráloch, ako je fluorit a fluorapatit. Môže sa však syntetizovať aj v laboratóriu, kde sa fluorid pridáva do pitnej vody a používa sa v rôznych chemických výrobkoch. Kedy je fluorid užitočný pre telo a keď sa stáva škodlivým? 

Ako užitočné je fluorid?

Z toho, čo zvyšuje množstvo fluoridu

Koncentrácia fluóru v našich potravinových produktoch sa výrazne zvyšuje pridaním superfosfátu v pôde - hnojiva, ktoré obsahuje významné koncentrácie fluóru (1-3%). Nedávna štúdia ukazuje, že kvôli použitiu veľkého množstva fosforových hnojív absorbujú rastliny nadmerné množstvo fluoridu.

Úroveň obsahu fluóru v potravinách závisí od obsahu fluóru získaného z vody, ktorý sa používa na prípravu alebo spracovanie pôdy.

Koncentrácia fluóru v surových alebo neumývaných potravín pestovaných v blízkosti priemyselných zdrojov (emisie) môže byť vyššia ako rovnaký výrobok pestované v ekologicky rayonah.Poetomu, nákup potravín, dávať pozor na ich označenie. Teraz existujú špeciálne obchody s ekologickými produktmi, ktoré sú pre zdravie užitočné ako produkty neznámeho pôvodu.

Kto potrebuje fluorid?

Mnohí lekári odporúčajú deťom aj dospelým určitú hladinu fluoridu. Deti by mali dostávať fluorid, aby ochránili zuby počas ich vzniku. Dospelí potrebujú fluorid, aby chránili zuby pred zubným kazom.

Liečba fluoridmi je pre ľudí za takýchto okolností nevyhnutná

  1. zubný kaz
  2. Absencia alebo obmedzený prístup k zubárom
  3. Zlá hygiena ústnej dutiny
  4. Strava s vysokým obsahom cukru alebo sacharidov
  5. fajčenie
  6. Zneužívanie alkoholu
  7. Kríže, korunky, mostíky a iné predmety na obnovu zubov
  8. Nedostatok slín alebo sucho v ústach

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Zdroje fluoridu v tele

Fluorid sa môže dostať do tela s jedlom. Ak budete jesť potraviny, ktoré obsahujú fluorid (ako mäso, ryby, vajcia, čaj a listy zeleného šalátu), potom vstúpi fluorid do krvného obehu, potom sa vstrebáva zubami a kosťami.

Väčšina ľudí má možnosť zosilniť zubnú sklovinu fluoridom - s pomocou ošetrenej pitnej vody alebo hygienických výrobkov, ako sú zubná pasta a ústna voda.

Fluór je možné aplikovať priamo na zuby v zubnej ordinácii. Zuby dobre absorbujú fluorid a zostávajú v ústach niekoľko hodín.

Asimilácia fluoridu v tele

Vstupom do ľudského tela preniká fluorid do krvného obehu a zachováva sa predovšetkým v žalúdku a črevách. Jeho asimilácia závisí od rozpustnosti vo vode a od dávky spotreby. Rozpustné fluoridy sú takmer úplne absorbované stenami gastrointestinálneho traktu, ale stupeň absorpcie fluoridov môže znížiť prvky ako je hliník, fosfor, horčík alebo vápnik. Fluór sa môže čiastočne alebo úplne absorbovať z dýchacieho traktu ako plyn alebo v pevnej forme (napr. Zubná pasta).

Fluór sa rýchlo šíri z tkanív cez systémový krvný obeh do extracelulárnej tekutiny, ale u ľudí a laboratórnych zvierat sa asi 99% fluoridu akumuluje v kostiach a zuboch.

U tehotnej ženy preniká fluorid do placenty a prenáša sa z matky na plod.

Koncentrácia fluoridu v kostiach závisí od veku, pohlavia a stavu kostí.

Jeho asimilácia je tiež spôsobená účinnosťou obličiek, ktoré produkujú fluorid.

Fluór sa vylučuje z tela hlavne močom. U detí sa uchováva približne 80-90% dávky fluoridu a u dospelých je toto číslo približne 60%.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Denná dávka fluoridu

Je to od 1,5 do 2 mg denne

Ako užitočné je fluorid?

Fluorid chráni zuby pred kazom a ich sklovinou - pred poškodením. Keď baktérie v ústnej dutine interagujú so sacharidmi, vzniká kyselina, ktorá môže zničiť zubnú sklovinu a poškodiť zuby. Tento proces sa nazýva demineralizácia. Keď sú zuby poškodené kyselinou, fluorid sa hromadí v demineralizovaných oblastiach a proces opätovnej opravy skloviny začína - proces nazývaný remineralizácia. Fluorid je veľmi užitočný na zabránenie zubného kazu a zosilnenie zubov, ale jeho účinnosť je oveľa slabšia, ak je zubná dutina už zničená.

Prečo je vplyv fluóru tak kontroverzný?

Hoci vedecký výskum potvrdzuje výhody fluoridu pri prevencii zubného kazu, vedci pochybujú o jeho bezpečnosti. Rast fluorózy zubov spôsobený zvýšenou koncentráciou fluóru vo vode presahujúcou optimálnu úroveň vyžaduje okamžité zastavenie príjmu fluoridovanej pitnej vody. Niektorí vedci vo všeobecnosti považujú liečbu fluoridom za nepotrebnú.

Prídavok fluoridu do pitnej vody bol pôvodne vykonávaný v roku 1940, aby sa zabránilo zubnému kazu. Štúdie už ukázali, že fluorid spôsobuje fluorózu zubov u 10% populácie.

Vedecké štúdie tiež odhalili spojenie fluoridu so zvýšeným rizikom rakoviny (najmä rakoviny kostí), ako aj génových mutácií a reprodukčných neurotoxických problémov (napr. Hyper-depresia). V roku 1999 sa ústredie Únie vedcov EPA postavilo proti fluoridácii pitnej vody.

Podľa Únie vedcov EPA, fluorid sa používa na fluoridáciu vody ako "neautorizovaná droga". Pre správne používanie tejto drogy musíte pochopiť, ako optimálne sú jej dávky. Keďže fluorid už existuje v mnohých potravinách a nápojoch, vedci odhadujú, že celková spotreba denných dávok fluoridu ako lieku môže byť nadmerná. Štúdie ukazujú, že podľa American Dental Association, umelá fluoridácia nie je pre človeka nevyhnutná, pretože s jedlom a čistením zubov už dostaneme 300% alebo viac odporúčanej dennej dávky fluoridu.

Nadbytok fluoridu

Správne používanie fluoridov sa považuje za bezpečné a účinné prostriedky na prevenciu zubného kazu. Avšak vysoká hladina fluoridu, ktorá dlhodobo postihuje zuby, môže spôsobiť ujmu človeku. Napríklad pri príliš vysokých dávkach fluoridu sa môže vyskytnúť fluoróza zubov - zmena farby skloviny, lámavosť a štiepenie.

Viac extrémne toxické účinky fluoridu môžu dokonca viesť k smrti, ak osoba spotrebuje príliš veľa z tohto prvku. Predávkovanie fluoridom je možné, napríklad ak malé dieťa jedie celé balenie zubnej pasty. A potom je tu nasledovné príznaky: nevoľnosť, vracanie krvi, hnačka, bolesť brucha, slinenie, slzenie, slabosť, dýchavičnosť, zvýšená únava, kŕče.

Okrem toho vystavenie vysokým koncentráciám fluoridu vedie k oslabeniu kostí a fluoróze kostry (tuhosť kĺbov a bolesť v nich). Pri vysokých dávkach fluór poskytuje syntézu kolagénu vedie k deštrukcii kolagénu v kosti, šľachy, svaly, kože, chrupavky, pľúc, priedušnice a obličiek, a tiež vedie k počiatku vrások na koži

Pri zvýšených dávkach fluorid narúša imunitný systém a nutí ho napadnúť vlastné tkanivá a tiež zvyšuje rýchlosť rastu nádorov so sklonom k rakovine.

Pri širokom rozsahu chronických ochorení môže fluorid spôsobiť alergické reakcie vrátane dermatitídy, ekzému a žihľavky. Fluorid vo veľkom množstve spôsobuje vrodené chyby a genetické poruchy. Fluór môže zhoršiť priebeh ochorenia obličiek, cukrovky a hypotyreózy.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Koľko fluoridu je v zubnej pasty?

Zubné pasty a gély pre dospelých všeobecne obsahujú koncentráciu fluoridu 1000 až 1500 mg / g, a hygienická pasty a gély určené pre deti, obsahujú nižšie množstvo fluóru, od 250 do 500 ug / g

Ústne vody na denné použitie zvyčajne obsahujú medzi 230 a 500 mg fluoridu / l a ústne vody týždenného užívania alebo používanie raz za dva týždne môžu obsahovať ešte viac fluoridov - od 900 do 1000 mg / l. Všetky tieto sú silnými zdrojmi fluoridov.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.