Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Crash diéta

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 27.03.2019

V anglickom jazyku znamená srash rozdrviť, zlomiť. To znamená rýchle extrémne strata hmotnosti. Pod týmto názvom sa vzťahuje akákoľvek strava, ktorá výrazne obmedzuje spotrebu denných kalórií (nie viac ako 800 kcal), alebo znižuje množstvo konzumovaných potravín na 2-3 kusy. Jedným z autorov tejto blitz chudnutie (15 dní 10 kg) je športový fyziológ Lyle MacDonald.

Výživový odborník napísal knihu o tejto téme, v ktorej stanovuje vedecký prístup k rýchlemu zbaveniu sa nadbytočného tuku. Podstatou diéty je obmedzenie kalórií, ale nie zbavenie človeka proteínmi, vitamínmi, minerálmi, esenciálnymi mastnými kyselinami nevyhnutnými pre normálne fungovanie tela. V tomto prípade budú prevažovať prínosy a minimalizácia poškodenia zdravia.

Jeho hlavným princípom je zníženie príjmu uhľohydrátov. Vymeniteľné živiny sú z výživy vylúčené a bielkoviny a kyseliny omega-3 sa dodávajú s jedlom. Nedostal zdroj energie v podobe rýchlych sacharidov, telo začne spaľovať svoje vlastné tukové zásoby. Kombinácia takého systému s cvičením stratí váhu, ale nie svalovú hmotu.

Všeobecné informácie crash diéty

Existujú rôzne možnosti zrážkovej stravy: bobule, jogurt, morské plody, limonáda, ketogén a ďalšie. Strava závisí od zvoleného potravinového systému a v každom produkte dominuje názov. Najdôležitejšie je počítať kalórie a nie prejsť energetickou hodnotou jedla. Menu na 2 týždne nie je príliš extrémna strava môže vyzerať takto:

Deň

Raňajky

2. Raňajky

Obed

Odpoledný čaj

Večera

1.

Kaša na vodu (250 g), pol pohára odstredeného mlieka

Jablko

Štetec (250 g)

Banán

Varené kuracie prsia (100 g), čerstvý zeleninový šalát

2.

Kaša "3 obilniny"

Oranžový

Rastlinná polievka

Jahody

Pohanková kaša

Tretina

Nízkotučné tvarohové koláče

Sušené ovocné kompóty, bochníky

Zeleninový guláš

Hruška

Zeleninové kotlety

4.

Jogurt s chlebom

Grapefruit

Domáca polievka v slabom kuracím vývaru

čerešňa

Varené ryby

5.

Tvrdý syr, jablko

Mlieko

Bramborová kapusta so žampiónmi

3 vlašské orechy

Uhorka šalát, paradajka, korenie, oblečený so zakysanou smotanou

6.

Varené karfiol

Kiwi

Schi štíhle

Jogurt

Varené hovädzie mäso, zelený hrášok

7.

Tvarohový syr

Jablko

Pečené mäso, špargľa

Kompót

Rastlinná sufle

8.

Kaša "Hercules"

Oranžový

Ryža so zeleninou

Slivky

Pečené ryby s citrónom

9.

Pohanková kaša

Hruška

Sorrel boršč na hovädzom vývare

Jogurt

Broccoli Chicken

10.

Syr, kúsok chleba

Ovocný šalát

Rybie ucho

Orechy

Omeletový proteín na zelenine

11.

Tvrdé pšeničné cestoviny posypané syrom

Grapefruit

Hrachová vývar z polievkovej polievky

Sušený ovocný kompót

Zelný šalát, mrkva, zelenina, varené mäso

12.

Ovsená kaša

Nízkotučný tvaroh

Moussaka zo zeleniny

Mlieko, bochníky

Ryby, paradajky

13.

Tvarohový syr

Banán

Rastlinná guláš s kusom morčacieho mäsa

Jablko

Grilované varené vajce, cuketu

14.

Pohanková kaša

Mlieko

Polievková polievka

Oranžový

Mäsové suflé, zelenina

Obtiažnosť týchto diét je významne znížiť porcie. S priemerným množstvom 2000-2500 kcal, ktoré je potrebné na plnú existenciu osoby, sa znížia o jednu tretinu, a preto sa jedná o krátkodobé zrážkové diéty. Ak má niekto dobrý zdravotný stav na mesiac, potom sa diétne menu denne môže zopakovať od prvého týždňa.

Recepty riadu

Jedlá z diétneho menu sú jednoduché a nekomplikované, s obmedzenou sadou produktov. Hostesky vedia, že je to chutné, keď ste dlho zaneprázdnení, používate vysokokalorické potraviny, tuky, korenie. V prípade havárie môže človek, ktorý nemá skúsenosti s varením, zvládnuť to. Tu sú niektoré recepty:

 • pohánková kaša - obilie sa umyje a umiestni do termosu, potom vyleje vriacou vodou v pomere 1: 2, je parný cez noc a môžete ju jesť na raňajky. Pre jej dobré urobiť šalát z ich zeleniny, oblečený v olivovom oleji. Ten na 10 minút pridelí šťavu, ktorú môžete vylievať ovocím;
 • míchané vajce - cibuľu, cibuľu, korenie, paradajku v panvici. Beat egg, pridajte trochu mlieka, nalejte do panvice. Pred podávaním rozdrviť zeleninu;
 • ryby - celé alebo kúsky citrónového zábalu, zabaľte fóliu, pečte v rúre;
 • grilovaná biela kapusta, cibuľa, mrkva, sladká paprika, paradajka, cuketu, baklažán, huby, iná dostupná zelenina, ľahko solené, posypané slnečnicovým olejom a dusená;
 • moussaka - vrstvené vo vrstvách: cibuľa, mrkva, korenie nakrájané na plátky, kuracie mäso, baklažán, papriky, paradajky a pečené v rúre po dobu 40-60 minút.

Čo môže a čo nemôže?

Zoznam produktov odporúčaných na výživu v dňoch stravovania sú tie, v ktorých prevláda bielkovina a nie sú žiadne tuky, sacharidy. Čo môžete jesť? Z bielkovín vyberte:

 • chudé červené mäso;
 • kuracie alebo morčacie mäso;
 • nízkotučné ryby (pollock, treska, merlúza, halibut);
 • tvrdé syry a nízkotučné tvarohové syry;
 • vaječné biele;
 • morské plody (kalmáre, kraby).

Spolu s týmito výrobkami by mala byť v ponuke prítomná vláknová zelenina: špargľa, biela kapusta a ružičkový kel, brokolica, zeler, cuketa, huby, uhorky, cukety, sladké papriky. Celulóza v ich zložení poskytne pocit sýtosti a prispeje k intestinálnej motilite. Denný počet jedál je najmenej 4 krát, porcie sú malé. Požadovaný denný príjem lyžičky rybieho oleja alebo ľanového oleja. Raz týždenne je dovolené jesť niečo báječné, nie je zahrnuté v strave, ale bez excesov. A samozrejme musíte veľa piť, aby ste z tela odstránili produkty rozpadu.

Crash diety vylučujú sacharidy z menu, čo znamená múku a sladké, tučné. Rovnako ako pri každej inej strave nemôžete jesť pikantné, údené, konzervované, vyprážané.

Kontraindikácie

Iba zdraví ľudia sa môžu uchýliť k diétám, obzvlášť tak náročným. Sú kontraindikované predovšetkým s problémami tráviaceho traktu, kardiovaskulárnymi ochoreniami, zlyhaním obličiek atď.

trusted-source[1], [2]

Možné riziká

Crash diéta môže spôsobiť spomalenie metabolizmu, oslabiť imunitný systém, viesť k dehydratácii, spôsobiť problémy s pečeňou a obličkami. Možné komplikácie spojené so srdcovou aktivitou, zhoršená funkcia čriev. Môže to mať vplyv na kožu, nechty, vlasy.

trusted-source[3], [4], [5]

Recenzia

Podľa tých, ktorí zažili takú diétu, a to sú prevažne dievčatá, ktoré sa naliehavo snažia dostať do tvaru pri príležitosti nadchádzajúcich dôležitých udalostí pre nich, výsledkom je naozaj. Niektorí dokázali stratiť 3-4 kg za týždeň. Všetci však jednohlasne varujú, že je ťažké udržať hmotnosť po krátkom čase, keď sa vráti.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.