Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ako zvýšiť vápnik v krvi?

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 17.06.2018

Otázka, ako zvýšiť vápnik v krvi, je stále dôležitejšia, pretože vápnik je jedným z najdôležitejších prvkov ľudskej stravy.

Vápnik je štruktúrna zložka kostí, zubov a mäkkých tkanív. Je veľmi dôležitá pri mnohých metabolických procesoch tela. Vápnik predstavuje 1 až 2% telesnej hmotnosti dospelého človeka, z toho 99% je uložených v kostiach a zuboch. Na bunkovej úrovni vápnika sa používa pre ovládanie priepustnosti a vodivosti biologických membrán (napríklad bunkovej steny), ktoré riadi funkciu svalov a nervov, endokrinné žľazy a krvných ciev, ich pružnosť. Na zabezpečenie zrážania krvi je potrebný aj vápnik.

Priemerná frekvencia vápnika v krvi pre dospelého je 2,15 - 2,50 mol / liter. Zníženie tohto ukazovateľa je celkom nežiaduce a môže byť dôsledkom mnohých nebezpečných chorôb. V tomto prípade musíte premýšľať o tom, ako zvýšiť vápnik v krvi.

S dramatickému zníženiu hladiny vápnika v tele na prvom mieste by mal byť vypustený ochorení, ako je osteoporóza, ochorenia kardiovaskulárneho systému, zväčšenie štítnej žľazy, rovnako ako prítomnosť malígnych nádorov. Bohužiaľ, rast týchto ochorení medzi obyvateľstvom sa v súčasnosti stal kritickým.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Príčiny poklesu vápnika v krvi

Zoznam dôvodov zníženia vápnika v tele je dosť rozsiahly. Po prvé, treba poznamenať, že vápnik vstupuje do tela prostredníctvom potravy a vody. Preto v dnešnej dobe otázka, ako zvýšiť vápnik v krvi, obzvlášť obávať ľudí, ktorí zneužívajú nevyvážené stravy a hladovanie. Riziková zóna zahŕňa aj ženy počas tehotenstva a laktácie, v postmenopauzálnom období, ako aj deti v období aktívneho rastu. Nadmerná konzumácia kávy, fajčenie a časté namáhanie sú tiež dôvody pre silnú spotrebu vápnika. Preto je také dôležité vedieť, ako zvýšiť vápnik v krvi.

Príčiny straty vápnika môžu byť problémy s tráviacim traktom, ako je intestinálna dysbakterióza, potravinové alergie; ochorenia štítnej žľazy a prištítnych teliesok, ochorenie obličiek. Pri nevyváženej strave môže miesto vápnika v tele mať iné chemické zložky, ktoré neumožňujú normálnu absorpciu vápnika. Tie zahŕňajú železo, sodík, draslík, fosfor, horčík, ako aj olovo a zinok. Dôležitou úlohou v stráviteľnosti vápnika je prítomnosť dostatočného množstva vitamínu D v tele.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Príznaky nízkej hladiny vápnika v krvi

Príznaky nízkeho krvného vápnika v krvi zvyčajne neudrží dlhú čakaciu dobu. Po prvé, nedostatok tohto stopového prvku bude reagovať na kosti a svaly, ktorých stav sa výrazne zhorší. Kosti sa stávajú porézne a krehké, objavuje sa kaz, sú pozorované palpitácie, svalové kŕče. Tiež nedostatok vápnika ovplyvňuje zdravie iných orgánov. V tomto prípade vzniká otázka: ako zvýšiť vápnik v krvi?

Ľudia trpiaci nedostatkom vápnika vyzerajú bledo a pomaly, rýchlo sa unavia a stanú leniví. Sú citlivejšie na chladné počasie. Najzreteľnejším príznakom je potenie okolo hlavy aj v chladnom počasí. Nervozita a duševné poruchy môžu byť tiež výrečné príznaky zníženia vápnika v krvi.

Deti narodené matkám, ktorých hladina vápnika v krvi bola pod minimálnou normou, zvyčajne trpí nedostatkom tohto stopového prvku. Nedostatok vápnika u takýchto detí sa stáva výraznejšou, ak nie je dostatok vápnika, bielkovín, minerálov a vitamínov s plnotučným mliekom, čerstvým ovocím a zeleninou.

Keď chýba dostatok vápnika, deti prestávajú rásť, vývoj svalového tkaniva sa spomaľuje. Majú zlú chuť do jedla a ak sa kŕmia silou, môžu sa objaviť zvracujúce reflexie. Vyskytujú sa aj časté poruchy žalúdka a hnačka. Nedostatok vápnika znižuje odolnosť tela. Takéto deti sa stávajú ľahkou korisťou pre respiračné a intestinálne infekcie. Rodičia týchto detí potrebujú poznať informácie o tom, ako zvýšiť vápnik v krvi.

Nedostatok vápnika u mladých dievčat spôsobuje neskoršiu pubertu, časté poruchy menštruačného cyklu, nadmerné krvácanie, anémiu. Odolnosť tela proti infekciám je znížená.

V prípade nedostatočného vápnika počas tehotenstva pokračuje vývoj plodu, pričom sa opiera o rezervné vápnik z kostí matky, ktorý môže v budúcnosti spôsobiť vážne ochorenie. Krvácanie, nedostatok materského mlieka, slabá koncentrácia mysle, dlhá popôrodná doba sú všetky bežné príznaky nízkeho obsahu vápnika v krvi po pôrode. V tomto prípade je zvlášť dôležité úspešné riešenie problému zvýšenia obsahu vápnika v krvi.

Starší ľudia nedostatok vápnika v krvi môže spôsobiť zhoršenie chronických ochorení a problémoch kardiovaskulárneho systému, lebo činnosť srdca, pružnosť ciev a nervových vlákien, sú priamo spojené s rovnováhu hladiny vápnika v krvi.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba nízkej hladiny vápnika v krvi

Liečba zníženej hladiny vápnika v krvi by mala začať vyrovnávaním výživy. Ako zvýšiť vápnik v krvi? Po prvé, mali by ste venovať pozornosť tomu, aby telo dostalo niekoľko vitamínov, ktoré prispievajú k optimálnej asimilácii vápnika.

Vitamín D, ktorý umožňuje telu vstrebávať vápnik z čreva, a to vďaka jeho interakcii s proteínmi potrebnými na prenos vápnika cez črevnú membránu do krvného obehu. Vitamín D pomáha udržiavať optimálnu rovnováhu vápnika a fosforu v procese mineralizácie kostného tkaniva.

Vitamín C tiež aktívne podporuje vstrebávanie dodatočného vápnika a pomáha posilňovať odolnosť tela proti škodlivým hubám a baktériám (napr. Huby Candida), ktoré tiež narúšajú účinnú absorpciu vápnika.

Horčík interaguje s vápnikom pri regulácii fungovania kardiovaskulárneho systému, svalovej aktivity, krvi a nervových systémov. Optimálny pomer vápnika k horčíku je 2: 1, zatiaľ čo je veľmi dôležité, aby index horčíka nepresiahol horné povolené limity.

Laktóza sa nachádza v mliečnych výrobkoch, prispieva k absorpcii vápnika v črevách u dojčiat, hoci neexistuje žiadny dôkaz, že toto pravidlo platí pre dospelých.

Ako sme už uviedli, diéta má prvoradý význam pri rozhodovaní o tom, ako zvýšiť vápnik v krvi. Najdôležitejšie je udržať správnu rovnováhu. Napríklad tuky a bielkoviny v našej strave prispievajú k absorpcii vápnika, ale iba ak sa nepoužívajú v nadbytku. Populárna strava založená na vysokej bielkovinovej strave od konca 90. Rokov skutočne pomáha znížiť celkovú absorpciu vápnika zvýšením rýchlosti, ktorou sa vápnik absorbuje z tela do čriev.

Výrobky, ktoré zvyšujú vápnik v krvi

Veľa sa hovorí o potrebe správnej výživy. Ale stojí za to podrobnejšie na zozname výrobkov, pomôže zvýšiť vápnik v krvi. Ľudia trpiaci nedostatkom vápnika, odborníci na výživu odporúčajú zahrnúť do stravy mliečne výrobky. Je to množstvo syrov, jogurtov, mlieka (najlepšie s nízkym obsahom tuku alebo s nízkym obsahom tuku) atď.

Mliečne výrobky môžu byť tiež zdrojom vápnika. Medzi ne patria nasledujúce: losos, sardinky, Collard, tofu, rebarboru, špenát, kvaka, vajcia, biele fazuľa, brokolica, hrášok, ružičkový kel.

Neodporúča sa častá konzumácia potravín s vysokým obsahom kyseliny šťaveľovej a kyseliny fytovej, ako aj kofeínu. Poškodenie týchto mikroelementov pre telo je v ich vlastníctve blokovať vápnik.

Veľké množstvo kyseliny šťaveľovej obsiahnuté v potravinách, ako je špenát, rebarbora, čokolády, kakaa, petržlen, mak, repa, mangold, karamboly, orechy, jahody, a fazuľa. V listoch čaju je veľa kyseliny šťaveľovej, aj keď našťastie pre milovníkov tohto produktu, v nápoji je kyselina šťavelová obsiahnutá vo veľmi obmedzenom množstve, pretože na pivovarníctvo sa používa veľa listov.

Kyselina fytová je ďalší chemický prvok, ktorý inhibuje absorpciu vápnika. Nachádza sa v obilninách, zrnách, semenách a orechoch.

Úroveň koncentrácie kyseliny fytovej sa môže znížiť tepelným spracovaním produktov, ich namáčaním v kyslom prostredí, fermentáciou alebo klíčením zŕn.

Ako príklad môžeme povedať, že chlieb vyrobený z obilnín, v skutočnosti vápnik neinterferuje s trávením, pretože keď sa do kvasnice pridá kvasnice, kyselina fytová sa rozpadá. Je dôležité poznamenať, že fytín sa v skutočnosti neodvoláva na mikroelementy, ktoré sú škodlivé pre ľudí, ale jednoducho potláča absorpciu vápnika. Takže použitie výrobkov s vysokým obsahom kyseliny fytovej je celkom možné, ale v obmedzených množstvách.

Pri kofeíne sú veci rovnaké. Ak pijete kávu v miernych dávkach, potom má kofeín veľmi malý vplyv na vstrebávanie vápnika. Zníženie a kompenzácia straty vápnika je možná, ak do kávy pridáte jednu alebo dve polievkové lyžice mlieka.

Tablety, ktoré zvyšujú vápnik v krvi

Ako zvýšiť obsah vápnika v krvi tabletami? Vezmite si pilulky, ktoré zvyšujú vápnik v krvi, musíte byť veľmi opatrní. Je dôležité dodržiavať pokyny a rady lekárov, pretože prebytok vápnika v krvi nie je menej nebezpečný ako jeho nedostatok.

Existujú zavedené dávky vápnika denne (vrátane vápnika, ktorý bol požitý s jedlom). Deti vo veku 1 až 3 roky potrebujú 500 mg, od 4 do 8 rokov - 800 mg; dospievajúci do veku 18 rokov potrebujú 1300 mg; dospelí vo veku od 19 do 50 rokov - 1000 mg; osoby nad 51 rokov potrebujú 1200 mg vápnika denne.

Tablety, ktoré zvyšujú vápnik v krvi, sa odporúča kombinovať s použitím vitamínov D, C a horčíka (napríklad MAGNE-B6). Tiež sú vhodné rôzne multivitamíny.

Treba tiež poznamenať pozitívnu úlohu proteínu pri absorpcii vápnika, najmä aminokyselín lyzínu a glycínu. Preto sa doplnky vápnika často vyrábajú v chelátovej forme (nie nevyhnutne s týmito dvoma aminokyselinami). Chelátové prísady sa spájajú s aminokyselinami, ktoré pomáhajú lepšie absorbovať vápnik.

Malo by sa tiež pamätať na to, že všetky lieky môžu spôsobovať vedľajšie účinky a nemali by sa užívať bez odporúčania lekára.

Ako zvýšiť obsah vápnika v krvi pomocou liekov? Medzi známe lieky, ktoré pomáhajú zvýšiť vápnik je potrebné spomenúť nasledovné: kyselina askorbová + Vápnik (Calcium + kyselina askorbová), glukonát vápenatý (kalciumglukonátu), laktát vápenatý (Calcii lactas), chlorid vápenatý (Dihydrát chloridu) a ďalšie.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.