Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Čo ak dieťa zaostáva vo vývoji?

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Ak dieťa zaostáva vo fyzickom a duševnom vývoji, môže sa to vypočítať z jeho správania. Dieťa nemusí vykonávať najjednoduchšie, zdanlivo, úlohy, ktoré robí jeho rovesníci okamžite. Dieťa sa nemusí naučiť materiál, jeho reakcie môžu byť spomalené - samozrejme, rodičia majú obavy. Čo ak dieťa zaostáva vo vývoji?

Príčiny oneskorenia dieťaťa vo fyzickom vývoji

Keď je psychický vývoj dieťaťa spomalil, to môže byť spôsobené nesprávnym pedagogických prístupoch, oneskorený duševný vývoj, dysfunkciu centrálneho nervového systému, zaostalosti mozgu, čo vedie k mentálnej retardácie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Nesprávny pedagogický prístup

Ak je prístup k dieťaťu nesprávny, nemusí vedieť a nenaučí veľa vecí. Tam je oneskorenie vo vývoji, a to je vysvetlené nielen mozgové postihnutia - dieťa je zdravé - a zanedbávanie výchovy. Keď dieťa nemá dostatok informácií a nie je povzbudzované, aby vykonávalo duševnú prácu, schopnosť dieťaťa stráviť a spracovávať informácie je drasticky znížená. Ak sa však na dieťa uplatní správny prístup, tieto medzery sa postupne odstránia. Ak budú triedy držané neustále, všetko bude v poriadku, dieťa nakoniec predbehne svojich rovesníkov.

Oneskorený vývoj psychiky

Inými slovami - oneskorenie duševného vývoja dieťaťa sa prejavuje veľmi variabilne. Vždy ale táto funkcia môže byť odlíšený nuansy správanie, ktoré umožňujú rozlíšiť mentálna retardácia, výchovné zanedbávanie a oneskorenie pri manifestácii psychických reakcií. Deti, ktoré sa prejavuje mentálna retardácia, netrpia poruchami v mozgu, ale nie typické pre ich veku, správanie, nezrelé, dieťa, tam je únava, zlý výkon, tieto deti sa rýchlo unaví, nedokončili svoju prácu.

Tieto príznaky možno vysvetliť skutočnosťou, že narodenie matky bolo patologické, s poruchami, ktoré zahŕňali chorobu dieťaťa. Preto sa v ranom detstve môže dieťa často ochorieť infekčnými ochoreniami, ktoré postihujú najmä nervovú sústavu. Tieto ochorenia a problémy so správaním sú založené na organických abnormalitách v nervovom systéme dieťaťa.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Biologické príčiny oneskorenia v detskom vývoji

 • Porušenia v organizme mamy na vynashivanii
 • Choroby matky počas tehotenstva
 • Alkoholizmus a závislosť od fajčenia tabaku u tehotnej ženy
 • Psychologické, neurologické, psychosomatické choroby príbuzných chorého dieťaťa
 • Pôrod s patologickými stavmi (cisársky rez, ťahanie dieťaťa pomocou klieští atď.)
 • Infekcie, ktoré dieťa utrpelo v ranom detstve

trusted-source[11], [12], [13]

Sociálne príčiny oneskorenia v detskom vývoji

 • Silná kontrola (hyperpóza) rodičov
 • Agresívny postoj k dieťaťu v rodine
 • Zranenia psychiky prenesené v ranom detstve

Aby si mohol vybrať program na opravu dieťaťa, ktoré zaostáva vo vývoji, nestačí jednoducho identifikovať príčinu (mimochodom, môže to byť zložité). Je tiež potrebné diagnostikovať psychológov a pediatrov na klinike, aby liečba bola komplexná.

Oneskorenie rozvoja duševného vývoja (CPD) u detí, dnes lekári sú rozdelené do štyroch typov

Duševný infantilizmus

Takéto deti sú rýchlo temperované, slzy, nie sú nezávislé, je typické pre nich, aby vyjadrili svoje emócie násilne. Nálada takýchto detí sa často mení: práve teraz dieťa bežalo a hralo sa zábavou, a teraz kričí a žiadam niečo, zaklepá nohy. Takéto dieťa s duševným infantilizmom je veľmi ťažké prijať rozhodnutia sám, záleží úplne na otcovi alebo matke, jeho emocionálno-volebnej sfére je rozbitá. Je veľmi ťažké diagnostikovať túto chorobu, pretože rodičia a učitelia ju môžu nechať rozmaznávať. Ale ak budeme robiť analógiu s tým, ako sa správajú rovesníci dieťaťa, existuje veľmi jasné oneskorenie v jeho vývoji.

Mentálna retardácia somatogénneho pôvodu

Táto skupina sa skladá z detí, ktoré trpia častými katarátovými ochoreniami. Do tejto skupiny patria aj deti s chronickými chronickými chorobami. A napriek tomu - deti, ktorých rodičia sa od detstva príliš zohriali, sa o nich veľmi obávali, vykurovali zmrzlinu a vodu, aby sa im nedalo zabrániť, že dieťa nebolo zima. Toto správanie - nadmerná starostlivosť rodičov - neumožňuje dieťaťu poznať svet, takže jeho duševný vývoj je obmedzený. Preto neschopnosť byť nezávislý, urobte vlastné rozhodnutie.

Neurogénne príčiny oneskorenia vo vývoji dieťaťa Nikto sa nezaoberá dieťaťom alebo je naopak príliš opatrný. Násilie od rodičov a utrpené traumy v detstve je tiež pripisované neurogénnym dôvodom na oneskorenie vo vývoji predškoláka. Tento typ je charakterizovaný skutočnosťou, že morálne normy a behaviorálne reakcie u dieťaťa nie sú vychované, dieťa často nevie, ako ukázať svoj postoj k čomu.

Organo-cerebrálne oneskorenia vo vývoji

Príroda už tu pôsobí. To znamená, že odchýlky v tele - organické odchýlky v práci nervového systému, mozgová funkcia takéhoto dieťaťa je narušená. To je najťažšie liečiť typ oneskorenia vo vývoji dieťaťa. A to najčastejšie s týmto.

Ako zistiť abnormality vo vývoji dieťaťa?

Podľa vedcov to možno urobiť v prvých mesiacoch, hneď ako sa narodí dieťa. Je to ešte jednoduchšie v mladšom a strednom školskom veku (od 3 do 4 rokov). Musíte len pozorne sledovať dieťa. Ak dôjde k oneskoreniu vývoja, niektoré nepodmienené reflexie budú zvlášť vyvinuté, alebo naopak, nebudú vôbec, aj keď u zdravých detí sú tieto reakcie prítomné.

 1. Dieťa naďalej siaha niečo po troch mesiacoch po jeho narodení (prst, špongia, okraj oblečenia)
 2. Po dvoch mesiacoch sa dieťa stále nemôže sústrediť na nič - nemôže pozorne počúvať alebo počúvať
 3. Dieťa reaguje príliš prudko na zvuky alebo na ne nereaguje
 4. Dieťa veľmi slabo môže sledovať objekt, ktorý sa pohybuje alebo sa nemôže vôbec sústrediť
 5. Až 2-3 mesiace dieťa stále nevie, ako sa usmievať, hoci tento reflex u normálnych detí sa objaví už za 1 mesiac
 6. Po 3 mesiacoch a neskôr dieťa "nechodí" - to znamená poruchu reči; dieťa bzučelo po dobu až 3 rokov, hoci u zdravých detí sa začína prejavovať oveľa skôr - vo veku 1,5 - 2 rokov
 7. Keď dieťa vyrastie, nemôže jasne vysloviť listy, nepamätá si ich. Keď je učený čítať, dieťa nemôže pochopiť základy charty, jednoducho to nepríde k nemu.
 8. V materskej škole alebo v škole sa dieťa nachádza s disgrafiou (písomné schopnosti sú porušované), nemôže počítať elementárne čísla (existuje choroba nazývaná dyskalkulia). Dieťa stredného a vyššieho veku predškolského veku je nepozorné, nevie, ako sa sústrediť na jednu vec, rýchlo mení aktivity.
 9. Predškolské dieťa má poruchu reči

Liečba dieťaťa, ktoré zaostáva vo vývoji

Ak začnete liečiť dieťa, ktoré zaostáva vo vývoji, od prvých mesiacov svojho života môžete urobiť významnú prácu a dosiahnuť veľmi dobré výsledky. Ak oneskorenie vývoja dieťaťa nie je spôsobené biologickými faktormi, ale sociálnymi faktormi (nervový systém je zdravý), potom s tvrdou prácou lekárov a lekárov je možné dosiahnuť úplné zotavenie dieťaťa. Tu funguje zlatý zákon: čím rýchlejšie začne pracovať s dieťaťom, tým lepšie a rýchlejšie bude výsledok.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.