Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Zloženie na tvári: výber implantátu

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Zložky na tvári sú výsledkom opakovaných a zvyčajných kontrakcií predmetu svalov napodobňujúcich. Zúženie svalov na tvári nie je sprevádzané skrátením kože a vedie k tvorbe záhybov. Iné faktory, ako je množstvo podkožného tuku, obsah vody v koži, distribúcia a pomer kolagénu a elastických vlákien, rovnako ako biochemické zmeny v spojivovom tkanive a medzipriestory môžu mať vplyv na štruktúru kože a v dôsledku toho tvárovej záhyby. Hlavnými mechanizmami ovplyvňujúcimi jeden alebo viacero z vyššie uvedených faktorov sú starnutie, aktinické poškodenie a kožné ochorenia. S postupným uvoľnením kože v priebehu času, účinky gravitácie na papierové vreckovky môže viesť k prehlbovaniu vrások, nasolabiálních a najmä tvárovom retní.

Mnoho publikácií bolo venovaných starnutiu ľudskej pokožky. Starnutie pokožky vo všeobecnosti je procesom atrofie. Tam je mierna zmena v hrúbke stratum corneum, ale papillae dermis sú stratené. Počet Langerhansových buniek a melanocytov klesá. S vekom sa znižuje celkový objem spojivového tkaniva dermis pozostávajúceho z glykozaminoglykánov a proteoglykánov. V starnúcej koži dochádza k výraznej strate kolagénových vlákien, takže pomer elastínu a kolagénu sa mení v prospech prvého. Príplatky pokožky sú tiež predmetom starnutia. Mastné žľazy sa zvyšujú, hoci ich počet zostáva relatívne konštantný. Počet Pacinianových a Meissnerových častíc klesá.

Na rozdiel od normálnej pokožky sa aktinicky poškodená koža zahusťuje s vekom. Hlavnou charakteristikou takýchto zmien je prítomnosť zahustených, degradovaných elastínových vlákien. Tento stav je opísaný ako "bazofilná degenerácia" alebo "elastóza". Množstvo zrelého kolagénu klesá a namiesto zvyčajne bohatého kolagénu typu I začína prevládať nezrelý III typ kolagénu. Teraz je známe, že aktinické poškodenie kože spôsobuje ultrafialové žiarenie A (UVA) a ultrafialové B (UVB). Škodlivé dávky UVA boli zaznamenané pri bežnom slnečnom svetle, väčšine typov fluorescenčného žiarenia a pri žiarení používanom v soláriách. Dokonca aj expozícia samotnému UVA môže spôsobiť starnutie pokožky, ale keď sa kombinuje s UVB bežného slnečného žiarenia, elastóza sa vyvinie oveľa rýchlejšie. Pri ultraštruktúrnych zmenách spôsobených ultrafialovým žiarením sa podieľajú superoxidové radikály. Bohužiaľ, veľa komerčných opaľovacích prípravkov, ktoré účinne blokujú UVB, neodďaľujú UVA. Okrem toho teplo zvyšuje škody spôsobené ultrafialovým žiarením.

Určité dermatologické stavy sa prejavujú nadmerným rozťahovaním kože alebo predčasným starnutím. Medzi týmito stavmi sú syndróm Ehlers-Danlos, progeria, elastický pseudocantóm a cutis laxa.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Historické aspekty

Novodobá história pokusov o augmentácii mäkkých tkanív začína na konci XIX storočia, kedy povedal Neuber o použití malých kúskov tuku, aby sa od hornej časti ruky, na rekonštrukciu tváre depresívne vád po tuberkulóznej osteitída. Gersuny ako prvý použil parafín s nízkou teplotou topenia ako injektovateľný materiál na korekciu kozmetických deformít. V nasledujúcich rokoch sa testovalo veľké množstvo injekčných materiálov, vrátane rastlinných olejov, minerálneho oleja, lanolínu a včelieho vosku. Čoskoro sa ukázalo, že injekcie parafínu a iných olejov sú veľmi často sprevádzané zápalovou odpoveďou, tvorbou granúl cudzích telies a preto nebezpečné. Použitie parafínu prestalo v Európe vypuknutím prvej svetovej vojny.

Závažné reakcie tkaniva a nepredvídateľnosť dlhodobých výsledkov používania skorých materiálov viedli výskumníkov na začiatku šesťdesiatych rokov k klinickému testovaniu nových vysoko čistených polymérov. Čistý kvapalný injekčný silikón, ktorý bol distribuovaný v roku 1962 spoločnosťou Dow Corning akrylo-nitrilu lekárskej kvality, bol prijatý ako ideálny medzi syntetické polyméry. Napriek varovaniam, ktoré zaznelo vo veľkom počte správ, silikón sa čoskoro začal široko používať na korekciu mnohých defektov mäkkých tkanív priamymi injekciami v niektorých prípadoch veľkého množstva materiálu. Veľké komplikácie, ktoré sprevádzali implantáciu veľkých objemov kvapalného silikónu, prinútili Úrad pre kontrolu a kvalitu potravín a liekov vyhlásiť to za neprijateľné pre priamu administráciu. Existovali však isté rozpory týkajúce sa účinnosti a bezpečnosti takzvanej mikrokvapkovej injekčnej techniky, popularizovanej Orentreichom, Websterom a spol. Orentreich a Orentreich uviedli, že zavedenie čistého kvapalného silikónu "bolo naozaj bezpečné a bez závažných nedostatkov u približne 1400 pacientov." Mnohé z nežiaducich účinkov silikónových injekcií boli výsledkom použitia neznámych, niekedy falšovaných silikónových liekov, skôr než produktov spoločnosti Dow Corning. Tento produkt však nebol schválený Úradom pre kontrolu a kvalitu potravín a liečiv. To odráža vedomé nebezpečenstvo implantácie miliónov mikročastíc do tkaniva v neprítomnosti účinného spôsobu ich odstránenia v prípade komplikácií.

Štúdie v nasledujúcich desaťročiach priniesli veľa alternatívnych materiálov, a to z biologických aj syntetických materiálov. Medzi ne patrí injekčný kolagén, želatína a tuk. Polytetrafluorethylen (teflón), pasta, používa sa pre obnovu hlasiviek, bola použitá pre zvýšenie objemu tkaniva na tvári, ale zložitosť zavádzanie hustú pastu a nadmerné zápalové reakcie sa objavila prekážku pre jeho široké distribúciu. Spektrum alloplastic použitých materiálov je uvedený takými syntetických materiálov, ako je silikón, nylonové sito, porézny polytetrafluoroetylénu a polyesteru.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.