Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Šalvia na vlasy: vlastnosti, výhody

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

Napriek tomu, že kozmetický priemysel pokrýval všetky problémy týkajúce sa vlasov, ženy sa stále občas uchýlia k prírodným alternatívnym receptúram na zlepšenie ich zdravia a dobrého stavu, pretože ich zdravé dekorácie sú zdravé silné vlasy. Používajú sa dekorácie a infúzie rôznych liečivých bylín, šalvia je obzvlášť populárna.

Rod Salvia, bežne známy ako šalvia, je najväčším členom rodiny Lamiacea alebo Mint a obsahuje viac ako 900 druhov na celom svete. Rastliny sú väčšinou trvalé s kvetmi. V stredomorskom regióne rastie mnoho druhov šalvie, vrátane Salvia officinalis (šalvia obyčajná) a niektoré druhy Salvia sa na celom svete používajú ako aromatické korenie a tiež ako tradičné bylinné liečivá. [1]

Šalátový čaj sa tradične používa na liečbu porúch tráviaceho ústrojenstva a krvného obehu, bronchitídy, kašľa, astmy, angíny pectoris, zápalu úst a krku, depresie, nadmerného potenia, kožných ochorení a mnohých ďalších chorôb. Šalviací olej sa používa pri liečbe širokého spektra chorôb nervového systému, srdcového a krvného obehu, dýchacích ciest, tráviaceho ústrojenstva, ako aj metabolických a endokrinných chorôb. Okrem toho má šalvějový éterický olej carminatívne, antispasmodické, antiseptické a adstringentné vlastnosti. [2], [3]

Klasifikácia ATC

D11AX Прочие препараты для лечения заболеваний кожи

Aktívne zložky

Шалфея экстракт

Indikácia šalvia

Farmakologické vlastnosti bylín sú určené ich chemickým zložením: éterické a mastné oleje, triesloviny, flavonoidy, alkaloidy, ursolické a oleanolické kyseliny, vitamíny A, E, makro a mikroelementy.

V sage S. Officinalis bolo identifikovaných celkom 28 zložiek, ktoré boli prítomné v rôznych koncentráciách: 1,8-cineol, gáfor, borneol, octan boritý, gáfén, a- a β-tujón, linalool, α- a β-karyofylén, α- humulín, a- a β-pinén, viridiflorol, pimaradién, kyselina salvianolová, kyselina rosmarínová, kyselina karnosolová, kyselina ursolová atď. Šalviová [4]silica obsahuje asi 20% gáforu a pri raste listov sa zvyšuje obsah gáforu. [5]

Šalvia je tiež prírodným zdrojom flavonoidov a polyfenolových zlúčenín (napríklad kyselina karnosová, kyselina rosmarínová a kyselina kávová), ktoré majú silný antioxidačný, radikálny a antibakteriálny účinok. [6],  [7]Väčšina šalvia kyseliny fenolové, sú deriváty kyseliny kávovej, čo je stavebný blok pre celý rad rastlinných metabolitov. Kyselina kofeínová hrá ústrednú úlohu v biochémii rastlín Lamiaceae a nachádza sa hlavne v dimérnej forme vo forme kyseliny rosmarínovej. Kyseliny karnosolic a rosmarinic, ktoré sú prítomné vo vysokých koncentráciách v extrakte šalvie, vykazovali silné antioxidačné vlastnosti. Kyselina ursolová, ktorá je tiež súčasťou šalvie, má silné protizápalové vlastnosti a v šalviech sa považuje za mieru kontroly kvality protizápalových účinkov rôznych roztokov.[8]

Extrakt zo šalátovej vody má významnú antibakteriálnu aktivitu a je najúčinnejší proti Bacillus mycoides, Bacillus subtilis, Enterobacter cloacae a Proteus sp. Urobil z šalvie esenciálny olej dobrú alternatívu k tradičným antibiotikám a konzervačným látkam. Lokálna aplikácia extraktu z listov šalvie (Salvia officinalis) zlepšuje proces hojenia, ktorý je  [9]účinný pri liečbe zápalových ochorení kože. [10], [11]

Aké je použitie šalvie na vlasy? Používa sa ako oplachovací prostriedok:

  • pre rast vlasov (lieči mikrotrhliny, zvyšuje prietok krvi v epiderme, aktivuje vzhľad nových vlasových folikulov); [12], [13]
  • proti prolapsu a posilneniu folikulov; [14]
  • od šedých vlasov (dodáva vlasom odtieňov, v závislosti od použitia jednej alebo druhej časti rastliny, možností prípravy odvarov, kombinácií s ostatnými zložkami rastlín).

Kontraindikácie

Vonkajšie použitie šalvie nemá kontraindikácie. Jedinou možnou komplikáciou môže byť alergická reakcia, hoci je to nepravdepodobné. [15] Nadmerná konzumácia S. Officinalis môže mať nepriaznivý účinok, ktorý môže byť spôsobený vysokým obsahom tujónu,  [16] ktorý bol považovaný za halucinogénnu zložku absintu a príčinu neprítomnosti. [17]

Dávkovanie a podávanie

Existujú rôzne spôsoby použitia vlasového produktu v závislosti od toho, aký účinok chcete dosiahnuť.

  • Ak chcete vlasy zafarbiť šalviou, musíte si pripraviť plákanie podľa nasledujúceho receptu: 5 lyžíc suchej trávy, naliať pohár horúcej vody a nechať nejaký čas uvariť. Nalejte uvarenú infúziu do teplej vody a opláchnite už umyté kučery. Tento postup opakujte po každom praní a zakaždým vždy čerstvé. V priebehu času vlasy získajú tmavšiu farbu. Tomu napomáhajú alkaloidy, rastlinná kyselina nikotínová. Pre blondínky, ktoré takýto účinok nechcú, je najlepšie použiť harmanček alebo iné prostriedky, ktoré rozjasnia vlasy.
  • Šalvia esenciálny olej bude slúžiť ako účinný nástroj pre rast vlasov a posilnenie ich žiaroviek. Pri priamom kontakte s pokožkou spôsobuje podráždenie, v dôsledku čoho sa na jej povrch vlieva krv, aktivujú sa metabolické procesy, urýchľuje sa regenerácia buniek. V čistej forme môže spôsobiť popáleniny, preto je najlepšie pridať do šampónu pár kvapiek. V prípade suchých vlasov sa kombinuje s mastnými olejmi a potom sa vtiera do koreňov vlasov.
  • Sprejový kondicionér so šalviou je dobrým nástrojom pre tých, ktorí ho nechcú obťažovať vlastnými rukami. Okrem šalvie patrí medzi jej prírodné zloženie aj výťažok z chmeľu, malín, púpavy, ovsa. Ľahko sa používa (nanáša sa na čisté a sušené vlasy zo vzdialenosti 20 - 30 cm pred stylingom), môže sa používať denne. Pomáha obnovovať suché kučery, hydratuje, vyživuje, chráni ich pred poškodením, posilňuje korene, blokuje zápalový proces, podporuje intenzívny rast vlasov.
  • Šalviový vývar pre vlasy - je veľmi jednoduché variť doma, nepriťahuje veľké náklady a prinesie veľa výhod. Môže byť koncentrovanejšia a zriedená vodou alebo menej ihneď pomocou. Listy rastlín majú najväčšiu hodnotu ako suroviny na odvar a infúzie. Ako ich správne zbierať, v akom štádiu rastu, ako sušiť, je skutočná veda, preto je najlepšie si ich kúpiť v lekárni.

Pre tých, ktorí v lete žijú v tesnej blízkosti prírody, rastlinného sveta, môžete použiť čerstvé listy (odporúča sa zbierať v štádiu začínajúcej trávy). Na liter vody sa odoberie 50 g čerstvých surovín alebo 4 polievkové lyžice sušiny. Tekutinu uveďte do varu a ponechajte ju vo vodnom kúpeli ďalšiu štvrť hodiny. Po ochladení sa vlasy umývajú alebo používajú v maskách s inými zložkami. Infúzie sa pripravujú ešte ľahšie: suroviny sa nalejú horúcou vodou a trvá na tom.

  • Extrakt zo šalvie získaný extrakciou rastliny sa široko používa v zakúpených výrobkoch na starostlivosť o vlasy. Nachádza sa aj v detskej vlasovej kozmetike, čo naznačuje účinnosť a bezpečnosť.

Recenzia

Ženy, ktoré používajú šalvie ako prostriedok na ošetrenie vlasov, sú s výsledkami spokojné. Podľa ich posudkov zmierňuje podráždenie pokožky, znižuje lupiny, poskytuje zdravý vzhľad a lesk, dodáva vlasu účes, znižuje vypadávanie vlasov, chráni pred ultrafialovým žiarením vďaka prítomnosti sclareolu  [18]a  [19]normalizuje fungovanie mazových žliaz.

 

Farmakologický účinok

Антисептические (дезинфицирующие) препараты
Противовоспалительные местные препараты
Антисептические препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Šalvia na vlasy: vlastnosti, výhody" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.