Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kozmetické súčasti: Modulátory

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

V posledných rokoch kozmetika čoraz viac zasahuje do procesov vyskytujúcich sa v koži a z preventívneho účinku ide na bunkovú terapiu. Spočiatku bola bunková terapia v kozmeteológii použitie tkanivových extraktov a buniek (krvné sérum, embryonálne tkanivo, spermie atď.). Postupne sa však začalo nazývať akýkoľvek účinok, ktorý mení fungovanie kožných buniek. Pomocou modulátorov je možné regulovať dôležité procesy, ktoré sa vyskytujú v epidermis a dokonca ovplyvňujú stav dermis.

V modernej kozmetike možno nájsť nasledujúce typy modulátorov:

  • Stimulátory bunkového delenia - aktivujú rozdelenie buniek v bazálnej vrstve, čím urýchľujú obnovu pokožky.
  • Modulátory diferenciácie. Bunka epidermy sa výrazne mení v priebehu rastu. Táto zmena sa nazýva diferenciácia. Pri pohybe na povrch pokožky musí mať bunka čas premeniť sa na dostatočne silné horné váhy, rovnako ako študent musí mať čas na získanie osvedčenia o splatnosti počas 10 rokov. Poruchy diferenciácie buniek vznikajú pod vplyvom rôznych príčin (UV žiarenie, stres, karcinogény atď.). Potom v epiderme sú opakované bunky zachytené, ktoré zaostávajú za svojimi ľuďmi. Tieto bunky sú pre pokožku nebezpečné, pretože postupne nahromadia poškodenie, začnú zhoršovať ostatné bunky a dokonca sa môžu degenerovať do nádorových buniek. Modulátory diferenciácie pôsobia na bunky ako tyčinka na lenivých žiakov, nútia ich, aby pamätali na svoj účel a vrátili sa na cestu spravodlivých.
  • Imunomodulátory - menia rýchlosť a smer imunitných reakcií kože. Používa sa na boj proti alergickej dermatitíde a zápalovým ochoreniam kože. Regulátory syntézy biologických molekúl - indukujú kožné bunky na zvýšenie syntézy životne dôležitých molekúl alebo naopak im poskytujú signál na zníženie rýchlosti syntézy. Častejšie používané stimulanty syntézy kolagénu (vitamín C, ovocné kyseliny) a regulátory tvorby kožného mazu (antiandrogény, fytoestrogény).

Niektoré aktívne doplnky sa ťažko priraďujú k jednej skupine. Ako je napríklad vitamín C, je to len pre deficit, ale tiež chráni pokožku pred voľnými radikálmi a moduluje syntézu kolagénu, je nutné zinok pre antioxidačných enzýmov a reguluje tvorbu mazu, vitamín A má vplyv na delenie diferenciácie kožných buniek, atď

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.