Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Estetická operácia pier

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Pysky hrajú nielen dôležitú funkčnú úlohu, napríklad v rozhovore alebo jedení, ale sú stále dôležitým estetickým prvkom tváre. Úplné pery sú spojené s mládežou, zdravím a silou. Keďže tieto vlastnosti sú v spoločnosti dopytu, počet operácií na perách sa výrazne zvýšil. Kozmetickí chirurgovia teraz môžu zvýšiť, skrátiť, obnoviť, skrátiť a rozšíriť pery podľa požiadaviek pacienta. Tento článok hodnotí embryológiu, anatómiu, estetiku a ciele operácie pery. Záverom sú opísané mnohé moderné operácie na perách.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Embryológia a anatómia pier

Znalosť embryológie pery slúži ako základ pre pochopenie základov mnohých moderných chirurgických zákrokov na perách. Počas vývoja plodu je horný okraj vytvorený z dvoch oddelených dvojíc štruktúr - bočných maxilárnych procesov a stredných nazálnych procesov. Zlúčia sa navzájom a tvoria horný ret. Jeho charakteristické rysy sú teda výsledkom zjednotenia týchto štruktúr. Spodný okraj je tvorený fúziou spájania spárovaných mandibulárnych procesov, čo vedie k vytvoreniu jednoduchšej a menej definovanej štruktúry. Vzhľadom na embryologické rozdiely sa funkcie horných a dolných pier výrazne menia. Horný okraj má väčšiu pohyblivosť ako dolný ret.

Vymedzujúce body horného pera sú v centrálnom komplexe oblúka oblúka, čiary definujúce hranicu kože a červený okraj horného pera. Tento komplex je tvorený dvoma najvyššími bodmi červeného okraja, ležiacimi na okrajoch žliabkového žliabku na každej strane a zárezom v tvare písmena V medzi nimi. Najvýznamnejšie body červeného okraja dolného pera sú paralelné s bodmi horného pera, ale na ňom nie je žiadne stredové vybratie. Ďalšou charakteristickou črtou pier je prítomnosť bielej čiary alebo valčeka. Táto štruktúra je zvýšená línia kože, ktorá oddeľuje červený okraj pier od dermálnej časti horných a spodných pier. Funkcia bieleho valca nie je známa. Giles však predpokladal, že slúži ako zásobník pokožky, čo peru umožňuje vykonávať také zložité pohyby, ako keď sa vráskajú, usmievajú, rozprávajú a jedia.

V koži pery sú vlasové folikuly, mazové a potné žľazy. Farba červeného okraja pier je dôsledkom absencie vrstvy keratinizovaných buniek a vyvinutého kapilárneho plexu. Červený okraj lemu pozostáva zo suchých a mokrých častí. Suchá časť sa dotýka vzduchu a vo všeobecnosti je viditeľnou časťou červenej hranice pery. Vpredu sa ohraničuje na koži pery a za ním je od vlhkej časti oddelená vlhkou čiarou.

Objem okraja je vytvorený z kruhových svalov úst. Červený okraj obruby a susedná koža sú vymedzené z podkladového svalu tenkou fasciálnou vrstvou. V strede horného okraja sa vlákna kruhového svalu krížia v priečnom smere a vložia sa do okraja drážky drážky z protiľahlej strany. Zlepšenia adhézie sú zložité oblasti, v ktorých sa krížia vlákna krúžkovitého svalu a svaly, ktoré zdvihajú pery, spúšťajú pery a bukálny sval.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Estetika pier

Neexistuje žiadny dokonalý štandard pre perfektné pery. Každý má názor na to, čo sú krásne pery. Jeden má rád viac plný spodný ret, zatiaľ čo iní uprednostňujú výraznejší horný ret. Ale napriek individuálnym preferenciám existujú základné proporcie a anatomické charakteristiky, ktoré určujú vonkajšie odvolanie.

Vzdialenosť od Menthon (najspodnejší bod brady antropometrických) pre subnazale (bod, Columellus ktorá je v kontakte s hornú peru) by mala byť tretina na vzdialenosť od menthon na líniu vlasov na čele. Ak má pacient vysoké čelo, prvé meranie by malo byť rovnaké ako vzdialenosť od subnazalu k glabella (najvýraznejší čelo). Horný okraj by mal obsadiť jednu tretinu a spodná časť - dve tretiny dĺžky dolnej tretiny tváre.

V profile na posúdenie výstupku pery môžete použiť čiaru vedúcu z podnazálnej do končatiny jemného tkaniva (najvýraznejší bod brady). Skôr, niektorí autori, Burston uvedenej týchto pravidiel (tj "horný pysk by mal vychádzať z 3,5 mm vpredu od tejto línie, a spodnú peru - 2,2 mm), ale vzhľadom na rozdiely jednotlivých estetických ideálov je ťažké stanoviť betónu. Peru rozmery výčnelku. Rozhodujúcim faktorom pri hodnotení vyčnievajúceho rtu drží zubami. Pery zatvorené zuby a tým nedostatočné a nadmerné vysunutie ostria môže odrážať správnej pozície, na ktorú zuby.

trusted-source[12], [13], [14]

Proces starnutia

Tenké, zle ohraničené pery môžu byť vrodené aj ako výsledok traumy alebo procesu starnutia. Tento proces je odrazom dvoch samostatných faktorov. Prvým faktorom, ktorý určuje starnutie, sa vo veľkej miere vzťahuje na dedičné programovanie starnutia. Veľkosť pier sa zvyšuje až do puberty z dôvodu hypertrofie svalovej a žliazovej zložky a potom sa začína postupne znižovať. Druhý faktor je spôsobený vonkajšími vplyvmi, ako sú napríklad slnečné žiarenie a fajčenie, ktoré môžu zlepšiť proces starnutia. Starodávny vývoj perí odráža zmeny nielen v koži, ale aj v okolitých tkanivách (svaly, tuky, zuby, kosti). V priebehu času sa začne vyrovnávať dobre označený, vyvýšený biely valec, obklopujúci horné a dolné pery. To zase vedie k vyhladzovaniu Oblúka a redukcii viditeľnej časti červenej hranice pier. Riedenie subkutánnej vrstvy a zníženie svalového tonusu spôsobujú pokles výčnelku pier. Tieto procesy tiež vedú k zníženiu rohov v ústach. Z dôvodu kombinácie poklesu objemu nosných prvkov a straty tónu pleti sa na červenom okraji a kožnej časti pier objavujú vrásky. Preto sú dlhé, zle ohraničené pery vytvorené s malým červeným okrajom a minimálnym výčnelkom.

Ciele chirurgie pier

Mnoho pacientov sa obráti na plastického chirurga s veľmi špecifickými predstavami o operácii. Niektorí z nich tak presne nedefinovali svoje ciele a mali len všeobecnú predstavu. Počas konzultácie je veľmi dôležité určiť, čo pacienti očakávajú od chirurgickej intervencie na perách. To je strach o tom, či ich pery dĺžka vymedzené územie oblúk Amor, veľkosti viditeľné červené časti pier, stupňom výčnelku, prítomnosť vrások na červené okraje pier a kože, poklesnuté kútiky úst alebo prípadné straty tvarových pozdĺž bielych perál a na okrajoch drážky podnosovogo? Je užitočné umiestniť pacienta pred zrkadlo a vyznačiť oblasti záujmu, čím sa dosiahne vzájomné porozumenie s pacientom.

História by mala obsahovať všetky informácie o predchádzajúcich intervenciách na perách, chorobách a zraneniach. Toto platí pre skôr vykonané kolagénové injekcie, ktoré môžu spôsobiť fibrózu v oblasti pier, ako aj prenášanú herpetickú infekciu, alergické a iné dôležité zdravotné stavy.

Postup vyšetrenia rúk sa vykonáva s uvoľnenou tvárou pacienta podľa nasledujúcej schémy.

 • Posúdenie oklúzie.
 • Analýza pomerov tváre: kontrola vertikálnych tretín a meranie dĺžky horných a spodných pier.
 • Stupeň vyjadrovania oblúka Cupida.
 • Vyjadrenie okrajov drážky tácky.
 • Vyjadrenie bielych hrebeňov pozdĺž horných a spodných pier.
 • Veľkosť viditeľného červeného okraja horných a spodných pier.
 • Viditeľnosť zubov (u mladých pacientov je viditeľná niekoľko milimetrov centrálnych zubov, ale vzhľadom na to, že pery sú predlžované vekom, zuby sa stávajú menej viditeľnými).
 • Poloha rohov ústia.
 • Stav epitelu červenej hranice pier.
 • Stav epitelu kože pier.
 • Vyhodnotenie pier.
 • Pozícia brady (mikrogénia môže dokonca plné pery).

Po tejto schéme chirurg musí určiť stavy, na ktorých sú požiadavky pacientov. Ich správna diagnóza bude základným kameňom úspešného výsledku liečby.

Fotografovanie

Fotografia hrá veľmi dôležitú úlohu v kozmetickej chirurgii. Pokiaľ ide o pery, umožňuje chirurgovi identifikovať a potvrdiť asymetriu pred operáciou a jej správne plánovanie. Takisto umožňuje pacientom porovnať ich predoperačný stav s stavom získaným po ňom s cieľom vizualizovať zmeny, ktoré sa vyskytli. Pred fotografovaním musíte odstrániť akýkoľvek make-up. Okraje pozorovania by mali byť: na vrchole - spodný okraj orbity, zospodu - hyoidná kosť. Zvyčajne sa obrázky odoberajú v prednej časti, vpravo a vľavo v šikmom, pravom a ľavom bočnom výčnelku v pokoji, ako aj v čelnom projekte usmievajúcich sa vrások.

Anestézie

Oblasť horných a spodných pier sa veľmi ľahko anestetizuje lokálnou blokádou. Na sliznicu horných a spodných pier sa aplikuje 4% želé lidokaínu (Xylokaín). Regionálne blokáda mentálne nerv, podočnicový nervové vetvy a veľká poschodová vykonáva cez ústnu sliznicu sa zmesou rovnakých dielov objemu 0,5% bupivakaínu epinefrínom 1: 200.000, zmieša sa s rovnakým objemom 1% lidokaín s adrenalínom 1: 100.000. Po vykonaní pery môžu lokálne vstúpiť 1% lidokaín s adrenalínom 1: 100000 a hyaluronidáza, zmiešané v pomere 10 ml na 1 ml, v danom poradí. Táto zmes sa zavedie pozdĺž pery do disekčnej roviny. Objem anestetika by mal byť obmedzený, aby sa zabránilo deformácii tvaru pier. Pri použití transplantátov dermálnej matrice sa enzým nepoužíva na zníženie pravdepodobnosti jeho deštrukcie. V závislosti od citlivosti pacienta a ďalších operácií, že plánuje ďalšie anestézie môžu byť použité, orálnym podaním 20 mg diazepamu alebo hydrokodón vínanu (Lortab) predtým, než celkovej anestézii.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Intervencie na kožu a červenú hranicu

V dôsledku starnutia sa v periorálnej oblasti objavujú vrásky. Tento proces sa urýchľuje rozžiarením a fajčením. Tieto zmeny často odrážajú poškodenie dermis a subkutánnej vrstvy so stratou objemu červeného okraja pier. Krátkodobá korekcia vrások pokožky sa vykonáva zavedením kolagénu do periorálnych línií. Avšak vďaka mobilite tejto oblasti môže kolagén trvať až 2 týždne. Dlhšia korekcia je daná mletím kože okolo úst. Spočiatku, dermabrázia v penise bola len o periorálne vrásky. Moderné metódy brúsenia predstavujú širokú škálu metód od hardvérového odlupovania pre veľmi povrchné vrásky až po chemický peeling a brúsenie s laserom C02 s hlbokými vráskami. Najhlbšie vrásky môžu byť často ošetrené acetónom, po ktorom nasleduje aplikácia roztoku Baker na chemický peeling na fenolovej báze s dreveným koncom bavlneného aplikátora. Tento odlupovací roztok sa dá aplikovať aj na suchú časť červeného okraja pier. Potom sa laserové leštenie vykoná na červenú hranicu vrátane zón predchádzajúceho odlupovania. To vedie k zmäkčeniu vrások pier a zvýšeniu viditeľnej časti červenej hranice. Hlboké čiary na červenom okraji sú často výsledkom straty tkanív peria, čo je veľmi podobné zníženiu množstva vzduchu v balóne. Hladké vrásky na červenom okraji môžu byť obnovením objemu pery modernými materiálmi.

Predĺženie chirurgie pier

Zvýšiť

Zvýšenie hornej a spodnú peru môže zahŕňať použitie autológnych materiálov, ako dermis, tuk, fascie, povrchového svalového aponeurotického systému, alebo materiály, ako sú AlloDerm (vrúble acelulárna báz dermis človeka), Gore-Tech, kolagén, silikón, Dermologin mnoho iní.

Hlavné princípy nárastu pozostávajú buď z nárastu vertikálnej dĺžky pery alebo z nárastu výčnelku pier. Prvým cieľom je dosiahnuť vytvorenie implantátov. Keď je cieľom predĺženie pery, materiál implantátu sa zvyčajne umiestni do submukózy alebo do tunela pozdĺž spodnej časti horného pera a hornej časti dolného okraja. Ak sa urobí pokus o zväčšenie výčnelku, implantát sa umiestni buď do submukóznej vrstvy pozdĺž predného povrchu pery, alebo do tunelu pozdĺž predného povrchu. Keďže pery sú veľmi pohyblivé, predĺžená retencia implantovaného materiálu v peru je náročná úloha. Autológne materiály sú zvyčajne ľahko dostupné; Aplikácia však predpokladá existenciu stránky darcu a súvisiace problémy. Je zistené, že tuk zostáva nepredvídateľný, čo často vedie k nerovnomernému povrchu pier. Pravdepodobnosť úspechu sa zvyšuje s premývaním tuku roztokom Ringer-laktát na odstránenie poškodených a zničených tukových buniek, ako aj krvi a séra. Kožné štepy a SMAS spôsobené hustou bunkovou povahou týchto materiálov zvyčajne neprežúvajú veľmi dlho v perách. Časová fascia je zvyčajne veľmi tenká a u väčšiny pacientov nedáva výrazný nárast objemu.

Bylový kolagén je plast, ktorý umožňuje vkladanie do bielych valčekov pozdĺž drážky v tanieri a červeného okraja pier. Na detekciu možných alergických reakcií približne 4 týždne pred aplikáciou je potrebné vykonať kožné testovanie pacientov. Napriek negatívnemu výsledku jediného kožného testu môžu niektorí pacienti pociťovať alergické reakcie na tento materiál. V oblasti pier sa kolagén môže uchovávať 2 týždne až niekoľko mesiacov. To tiež pomáha vyhladenie niektorých jemných vrások okolo úst. Na zníženie pravdepodobnosti tvorby tesnení by pacienti mali masírovať oblasti injekcie.

AlloDerm

Transplantáty bezbunkovej bázy ľudskej dermy boli pôvodne vyvinuté na pokrytie veľkých oblastí popálenín. Tiež sa úspešne používajú ako implantáty pre pery. Materiál pre transplantáciu je získaný z certifikovanej banky s tkanivami. Po odstránení buniek z dermis sa materiál vysuší sublimáciou. Výsledkom je získanie acelulárnej bázy, ktorá umožňuje rastu tkaniva a rastu bunkovej populácie bázy (AlloDerm). Výsledkom permanentnej reorganizácie štepu je, že do konca roka už AlloDerm nie je prítomný v príjemcovom organizme, ale je úplne nahradený jeho tkanivom. Ide o vynikajúcu sekvenciu nastavenia dočasného rámca, ktorý stimuluje rast nových tkanív. AlloDerm sa vstrekuje do pery po regionálnej anestézii pomocou rezov v priľnavosti rohu úst. Pozdĺž predného alebo spodného okraja pery, v závislosti od účelu operácie, sa použije submukózny tunel ako nástroj na nesenie šľachy. Po uvoľnení nástroja z opačnej strany sa do vrecka vloží fragment AlloDerm s príslušnou veľkosťou. Použitím tohto materiálu by chirurg mal mať na pamäti, že po rozšírení sa rehydratovaná forma v organizme príjemcu zmenší na veľkosť blízku pôvodnej veľkosti suchého materiálu. Preto chirurg musí určiť objem požadovaného zvýšenia v suchom fragmente AlloDerm a nie jeho rehydratovanou formou. Zvyčajne dve tretiny môžu byť umiestnené do horného pera a jedna tretina dosky s rozmermi 3 x 7 cm môže byť umiestnená v dolnom okraji, ale často je možné vložiť celú dosku do každej pery. Tunel v submukóznej vrstve by mal byť vytvorený dostatočne hlboko, aby materiál implantátu neleskol perom. Ak je po operácii v rohu ústia alebo na okraji červeného okraja vystavená malá plocha materiálu, môže sa odstrániť bez následkov. Teraz sa testuje injekčná forma AlloDerm. Predbežné výsledky vyzerajú sľubne. Môžete dosiahnuť rovnaký stupeň zväčšenia pier, ako u dosky, ale edém bude trvať len 2-3 dni. Na rozdiel od kolagénu hovädzieho dobytka, ktorým je kožný implantát, veľkosť častíc vstrekovacej formy AlloDerm umožňuje používať ako subkutánny implantát. Na strednú čiaru sa vstrekuje ihlica s veľkosťou 5 centimetrov 25 G s prepichnutím okraja v požadovanej rovine (v rovnakej rovine ako pri vkladaní dosiek AlloDerm). Jemne mletý AlloDerm sa rovnomerne zavádza do tkaniny, keď je ihla vytiahnutá. Dermologín je chemicky rozpustený acelulárny základ dermy. Predpokladá sa, že v dôsledku chemického rozpustenia sa odstránia rôzne proteoglykány, ktoré by podporili vrodenie tkaniva. Výsledky prvých pozorovaní použitia tohto materiálu sú veľmi sklamaním, pretože netrvajú dlhšie ako hovädzí kolagén.

trusted-source[21], [22], [23]

Pórovitý polytetrafluóretylén

Pórovitý polytetrafluóretylén (PPTFE, Gore-Tex) sa široko používa na zvýšenie objemu pier po mnoho rokov. Nevykonáva resorpciu. Avšak, keď je nainštalovaný do pery okolo nej, vytvorí sa kapsula, ktorá môže utiahnuť a zhutniť pery. Ďalšou nevýhodou tohto materiálu je to, že pacienti môžu cítiť PTFE v pery. Komplexné pohyby horného pera veľmi sťažujú držanie implantátu vo vnútri a často sa vytláča. Výrobcovia sa snažia zvýšiť flexibilitu veľkých fragmentov pTTPE vytvorením viacbunkovej štruktúry implantátu. To funguje dobre na dolnom peru, avšak podľa autorovho zážitku je horný ret neprijateľný.

Silikón

Silikón s malým odkvapkávaním je možným materiálom na zväčšenie pier, ktorý bol v minulosti široko používaný. Avšak kvôli pozícii US Food and Drug Administration nie je v súčasnosti používaný mnohými lekármi. Niekedy je možné pozorovať reakcie na zavedenie mikrokvapiek, čo je pravdepodobne spôsobené nedostatočnou čistotou samotného silikónu.

VY plast

Pohybujúce sa VY, alebo zvýšenie chiloplasty, techniky, ktorá je známa už mnoho rokov a bol pôvodne používaný pre korekciu deformácie svistkovoy peru predpokladá šitie sliznice princíp V preklad v Y. Všetky sliznice môže byť tlačené dopredu prevedením dvoch susedných rezov v tvare písmena V (ako "W") a premeniť ich na postavu v tvare písmena "Y". Presná veľkosť zväčšenia nemusí byť dostatočne predvídateľná. Na podporu bočnej časti červeného okraja je potrebné rozšíriť W-plast na hroty. Klapky sú pridelené a rezy sú zatvorené podľa princípu VY. Jazvy nie sú významné a nevytvárajú tesnenia, ktoré cítia pacienti.

Operácia, ktorá skracuje pery

Posúvanie pery alebo presúvanie červeného okraja

Pohyb rúk alebo červenej hranice prvýkrát popísal Gilles a potom sa zdokonalili ďalšími chirurgmi. Vykonáva sa odstránením eliptického kusu pokožky vedľa červeného okraja horného alebo dolného okraja. V prípade dlhej hornej pery s fuzzy oblúkom Cupid, táto technika môže byť použitá na obnovenie centrálnych referenčných bodov. Často je vhodné požiadať pacienta, aby označil markerom na hornom a dolnom okraji tvar a veľkosť, ktoré by chceli dostať. To sa dá urobiť pri sedení pred zrkadlom, čo nám umožní lepšie porozumieť chirurgickým a pacientovým účelom operácie. Pred chirurgickým zákrokom je potrebné zaznamenať a prediskutovať všetky nepomery v tkanivách pier. Po označení oblastí musíte vyňať ďalší 1 mm tkaniva, aby ste kompenzovali "spätný efekt" pery. Eliza je vyrezaná v rovine tváre, priamo pod kožou, nad svalom. To pomôže obnoviť plnosť bieleho valčeka susediaceho s červeným okrajom.

Nechoďte pod povrchovú rovinu disekcie, inak sa môže vyskytnúť kontrakcia a zjazvenie. Body horného okraja sú zhromažďované vertikálnymi matracovými stehmi bez prekročenia priľahlých okrajov. Konečné uzatvorenie rany sa vykonáva kontinuálnym podkožným švom Prolene 5-0 s dodatočným zosilnením pomocou resorbovateľných stehov, ak je to potrebné.

Odstránenie základu nosa

Odstránenie základu nosa je vynikajúcou operáciou pre pacientov s dlhým horným retom, dobre vymedzenými oblasťami oblúka Cupida a základom nosa. Elipsa kože na dne nosa musí mať tvar čiapočky a zodpovedá obrysom základne nosa. V závislosti od anatomickej štruktúry podporného výčnelku podstavca nosa môže rez do tejto oblasti rozšíriť. Vedie sa rovnobežná s touto projekciou, čím vznikne vyrezaná elipsa kože. Koža je vyrezaná v podkožnej rovine; rana je zošitá v dvoch vrstvách. Millard uviedol, že vzdialenosť od začiatku misky na podložku až po čierny okraj pier je až 18 až 22 mm. Ak pero prekročí túto veľkosť alebo je dlhšie ako relatívne proporcie tváre, pacientovi môže byť zobrazená resekcia základne nosa.

Heyloplastika

Haloplastika alebo zníženie červeného okraja sa môže vykonať vyrezaním rovnakých množstiev na každej strane vlhkej línie pery. Cieľom je urobiť rez pozdĺž mokrej či trochu za sebou. V závislosti od objemu zmenšenej pery môže incision zachytiť nielen sliznicu. Potom sú rezy uzatvorené pomocou absorbovateľných stehov. Zvyčajne je potrebné kompenzovať účinok pooperačného resurfacingu, je potrebná nadmerná korekcia. Redukčná cheloplastika by mala ovplyvniť každú zložku zväčšenej pery, vrátane výstupku, zvislej výšky okraja a viditeľnej časti vlhkej časti červeného okraja. Pre zníženie nadmerná sliznice môže najprv znížiť na jednej strane elipsy, a potom háčik v zväčšenej sliznice a žľazovej tkaniva, a, ďaleko dozadu spotrebné prebytok. Je potrebné udržať výšku dolného okraja na úrovni dolných rezákov.

Ďalšie vylepšenia

Použitie trvalého kozmetického tetovania môže pomôcť zdôrazniť tvar pier alebo prípadne zosúladiť pooperačnú asymetriu. Tento postup sa môže vykonávať ambulantne pod lokálnou anestézou.

trusted-source[24], [25], [26]

Pooperačné komplikácie

Možné komplikácie akéhokoľvek chirurgického zákroku sú infekcia a krvácanie. Vzhľadom na komplexnú anatomickú štruktúru periorálnej oblasti je veľmi dôležité odhaliť asymetriu pred operáciou, pretože niektoré z nich môžu pretrvávať aj po operácii. Zatiaľ čo niektoré procedúry sú použiteľné na korekciu minimálnych asymetrií, ostatné chirurgické zákroky na okraji nezvrátia tieto asymetrie a niekedy dokonca ich zdôrazňujú. Významné pooperačné asymetrie môžu byť spojené s lokálnym edémom, mali by sa liečiť injekciami zriedených steroidov. Parestézia pery môže pretrvávať až 6 mesiacov.

Mierne vysunutie implantovaného materiálu môže byť korigované odstránením jeho exponovanej časti a lokálneho ošetrenia rany. Výstavba významnej časti alebo infekcie implantátu zvyčajne vyžaduje jej odstránenie. Potom môže byť jeho lôžko naplnené tkanivom jazvy, čo povedie k porušeniu pružnosti pery. Na minimalizáciu utiahnutia pier raz alebo dvakrát týždenne sa injekčne podáva zriedený triamcinolón. Pacienti sú poučení, aby masírovali a roztiahli pery 6-10 krát denne. To sa robí 10-12 týždňov, kým sa pery neuvoľnia.

Operácie na perách sú čoraz populárnejšie. Základným kameňom úspešného výsledku pre pacienta aj pre chirurga je jasné pochopenie cieľov a počiatočnej situácie. Takže len chirurg urobil správnu diagnózu, musí sa obrátiť len na rôzne prostriedky na dosiahnutie požadovaného výsledku.

Pooperačné obdobie

Prakticky po akýchkoľvek operáciách na perách pacienti hovoria, že cítia, že ich pery "stuhnuté" a neprirodzené s úsmevom asi 6-8 týždňov. Napriek tomu, že ich vonkajšie rty môžu vyzerať normálne, pacienti sa počas tohto obdobia cítia nepríjemne. Po chirurgickom zákroku sa pacientom odporúča, aby si nestratili pery 2 týždne. Tiež sa odporúča, aby sa vyhli fajčeniu. Ak sa v minulosti vyskytla herpetická infekcia, pacientom je zvyčajne predpísaná antivírusová liečba. U pacientov, ktorí podstúpili zväčšujúcu sa operáciu, sa vyskytla erupcia, mali by byť opatrní. Zápalové tkanivá sú drobnejšie, a preto sú citlivejšie na erupciu implantátu. Pacienti, ktorí podstúpili chirurgickú operáciu zložitejšiu ako injekcie s kolagénom, sú obvykle predpísané širokospektrálne antibiotiká.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.