^
A
A
A

Difúzna (symptomatická) alopécia

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Denná vypadávanie vlasov (až 100) rovnomerne po celom povrchu pokožky hlavy je fyziologický proces; Folikulum, ktoré stratilo vlasy, vstupuje opäť do anagénnej fázy a alopecia sa nevyvíja. Avšak pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútorných faktorov je narušená asynchrónia vlasových cyklov, ktorá je vlastná človeku, a dochádza k nadmernej (až 1000 denne) vypadávaniu vlasov, čo vedie k difúznej alopécii. Difúzna vypadávanie vlasov je reverzibilná; odstránenie príčiny choroby prispieva k zastaveniu vypadávania vlasov ak obnoveniu ich rastu.

Difúzne alopécia môže byť príznakom endokrinné poruchy (hypo- a hypertyreóza, funkcia pokles hypofýzy, Cushingov a kol.), Sa môže objaviť ako reakcia na príjem mnohých liekov (cytotoxické lieky, antikoagulanty, D-penicilamín, tyreostatiká retinoidy, antimalariká, uhličitan lítny, ibuprofén, butyrofenón, lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi, a mnoho ďalších), emocionálne a fyzickej námahe (rody, úrazu alebo chirurgického výkonu, horúčka); a exogénne metabolické hypoproteinémia, vrátane straty krvi, hladu a za prísnu diétu; na profesionálnej alebo náhodnému kontaktu s určitými chemickými látkami (chloroprénového Nafi bóru, tália, myshyagom, ortuť, atď), nedostatok železa, zinku a ďalších minerálov, rakovina, atď

Mimoriadna škála možných príčin symptomatickej plešatosť naznačuje, že choroba je rovnako bežné u oboch pohlaví, ale epizódy sú prechodná strata zvýšená vlasy, mnoho pacientov, a to najmä muži, nechodí k lekárovi, takže je ťažké získať spoľahlivé štatistiky. Zriedkavé publikácia difúzna vypadávanie vlasov u mužov je spôsobené nielen reverzibility ochorenia, ale menej pozornosti sa zástupcovia tradične mužskej ich vzhľadu, rovnako ako krátke vlasy, čo vypadávanie vlasov menej nápadné.

Veľká časť pacientov, ktorí sa sťažujú na zvýšené vypadávanie vlasov, sú ženy. Pomyselná perspektíva "plešatosti ako človek" často spôsobuje depresiu u pacientov. Je to možné a opačná situácia, keď existujúca depresia spôsobuje bolestivé pocity fyziologickej straty vlasov.

Najčastejšou reakciou folikulov na rôzne negatívne účinky je telogenovoy vypadávanie vlasov, oveľa vzácnejšie - anagenické spadnutie. Niektoré lieky a chemikálie (cytostatika, tália atď.) Môžu spôsobiť dvojnásobnú reakciu vlasových folikulov: anagénne zrážanie - pri vysokých dávkach látky a telogénu - pri nízkych dávkach.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.