Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Dopamín

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 12.04.2020

Dopamín nie je nič iného ako hormón šťastia alebo radosti. Vďaka nemu sa človek cíti dobre, má skvelú náladu, vysokú pracovnú schopnosť a nemá problémy s pamäťou. S poklesom jeho úrovne je depresia a úplná neochota robiť čokoľvek. Preto sa táto látka považuje za jednu z najdôležitejších v tele. Koniec koncov sa podieľa na práci mnohých funkcií mozgu. Toto všetko bude podrobnejšie opísané nižšie.

trusted-source[1], [2], [3]

Mechanizmus účinku dopamínu

Stojí za zmienku, že toto je obyčajný hormón radosti. On je schopný vytvoriť zmysel pre potešenie človeka, a on neustále chce prijať. A ako také "povzbudenie" môže byť jedlo, drogy, pohlavie, fajčenie a tak ďalej. Takže nezabudnite na niektoré závislosti. Aj keď zvyšujú náladu, ale stojí za to pochopiť, že zatiaľ čo zničia zdravie. V dôsledku vývoja dopamínu dochádza k procesu "výsadby". Jednoducho povedané, návykové. Osoba začína, má obľúbenú čokoládu, má rád, má viac a viac. Každý deň si s týmto sladkým produktom nevie predstaviť. Preto je v takýchto situáciách dôležité zachovať zmysel proporcionality, pretože "sedieť" je veľmi jednoduché.

Domafin sa aktívne zapája aj do iných procesov. Takže zahŕňajú myslenie, bdenie, pamätať si. Ak tento hormón nestačí, depresia vás nenechá čakať. Okrem toho sa môže zvýšiť riziko vzniku schizofrénie, Parkinsonovej choroby a obezity, únavy a cukrovky. Okrem toho prudko znížila sexuálnu túžbu.

Pokyny na použitie dopamínu

Pod takým neobvyklým názvom je skryté činidlo beta a a-adrenergných receptorov. Preto sa človek jednoducho začína cítiť lepšie. Nálada stúpa a všetko padne na miesto. Tento liek sa používa ako na zlepšenie emočného stavu, tak na stimuláciu receptorov v hladkých svaloch obličiek a krvných ciev. Okrem toho je potrebné pre kardiogénny šok v pooperačnom období. S kardiovaskulárnym zlyhaním, arteriálnou hypotenziou a otravou.

  • Kontraindikácie. Je zakázané používať s precitlivenosťou, ako aj fibriláciou komôr. Používa sa opatrne v prípade infarktu myokardu, metabolickej acidózy, aterosklerózy, diabetes mellitus a počas laktácie. Navyše sa neodporúča uplatňovať na osoby mladšie ako 18 rokov.
  • Vedľajšie účinky. Tachikardia, palpitácie srdca a tiež ventrikulárna arytmia sú pomerne zriedkavé. Zo strany tráviaceho systému môže byť nauzea aj vracanie. Nervový systém je vážne postihnutý, objavujú sa bolesti hlavy a vzniká úzkosť.
  • Spôsob podávania a dávka. Dávka sa stanovuje výlučne individuálne. Ale spravidla kolíše okolo 100-70 mkg / min.

Forma vydania

Spravidla sú lieky, ktoré môžu stimulovať produkciu tejto látky, uvoľňované vo forme tabliet. Ale niekedy sa toto pomocné činidlo podáva intravenózne.

Všetko závisí od spôsobu aplikácie a od odporúčaní ošetrujúceho lekára. Znova nie je potrebné zvyšovať hladinu dopamínu pomocou liekov. Aktivity, ktoré prinášajú potešenie, sú schopné stimulovať tento proces. Prirodzene, v niektorých situáciách to nestačí. Preto sa dopamín podáva vo forme liekov. Koniec koncov, je v skutočnosti zodpovedný nielen za dobrú náladu, ale aj za mnohé funkcie mozgu.

Môžete získať to, čo potrebujete z ovocia, zeleniny a ďalších produktov. Ale piť lieky bez vedomia lekára v každom prípade. Keďže dopamín sa má podávať v určitej dávke, v závislosti od požadovaného účinku.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Dopamín v tabletách

Zvýšenie hladiny hormónu radosti je teraz ešte jednoduchšie. Iba tu pred použitím liekov sa odporúča konzultovať s lekárom. Preto, ako sa vyrovnať s depresiou a depresiou, môžete urobiť iným spôsobom.

Takže banány, zelený čaj a dokonca aj jahody sú skvelé. Prečo nezvyšovať hladinu dopamínu týmto spôsobom? Ale ak je problém skutočne vážny, potom nemôžete robiť bez liekov. Aké nápoje sa pijú a aké dávkovanie určuje len ošetrujúci lekár.

Existuje liek v najčistejšej forme, ale v zásade sa predávajú lieky s obsahom špeciálnych prísad, sú zamerané na blokovanie histamínových receptorov. Opäť veľa závisí od výsledku, ktorý je potrebné dosiahnuť.

Dávkovanie

Malo by sa okamžite konštatovať, že táto droga sa používa len na predpis lekára a výlučne v nemocnici. Jeho dávkovanie je rozmanité a závisí od situácie. Obvykle kolíše okolo 100 - 700 μg / min. Ale všetko je čisto individuálne.

Vo všeobecnosti, ako hormón, šťastie môže pochádzať z bežných "sladidiel" života. Ak je to závažné ochorenie, potom je schopná poskytnúť potrebnú pomoc iba intravenózna aplikácia lieku. Na prípravu roztoku s obsahom 40 mg / ml je potrebná jedna ampulka dopamínu. Okrem toho musíte užívať chlorid sodný a 5% roztok glukózy. Pripravený "liek" by sa mal použiť do 12 hodín.

Nepredpisujte dopamín sám. Najmä pokiaľ ide o vážne choroby. Pretože je veľmi jednoduché poškodiť telo a nie je tak ľahké riešiť aktuálnu situáciu. Ak potrebujete len "prosím" telo, potom je akákoľvek metóda dobrá.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Ako vypočítať dávku?

Nie je to zložitý proces, ale je lepšie, aby ste sa na to nepoužívali sami. Preto, aby sa rozšírili obličkové a viscerálne cievy, je potrebná dávka 2-4 μg / kg / min. Myslím, že ak osoba váži 50 kilogramov, potrebujete 50 * 2 (3,4) = 100-200 mcg / min. Ak je potrebná úloha dosiahnuť kardiotonický účinok, potom bude trvať 5-8 μg / kg / min. Vzorec na výpočet je rovnaký. Pri 50 kilogramoch hmotnosti sa má podávať 250-400 μg / min. Pokiaľ ide o vazokonstrikčný účinok, v tomto prípade je dávka mierne vyššia ako 8-10 μg / kg / min. V tom istom príklade sa všetko počíta veľmi jednoducho. Pri 50 kg hmotnosti je to 400 až 500 μg / min.

Stojí za zmienku, že tieto vzorce majú takpovediac nepresnosti. Pretože roztok dopamínu môže byť iný. Ak je pred muža úlohu "vytvoriť" roztok 0,5%, bude mať dávka vypočítaná podľa vyššie uvedeného vzorca deleno 83. Kedy je potrebné roztok 2%, výsledný údaj sa vydelí 333. V prípade, že 4% na 666. V tomto príklade, vyzerá takto: 50 kg * 2 (v závislosti od požadovaného efektu) = 100 a výsledné číslo je rozdelené na 83, 333 alebo 666. Tu všetko závisí od koncentrácie, ktorú potrebujete získať.

Nedostatok dopamínu

Samozrejme, nie je nič dobré v nedostatku týchto "prostriedkov". Človek nemá radosť, jeho nálada je nízka. Okrem toho je depresia každodenným spoločníkom. Koniec koncov, v skutočnosti je dopamín označovaný ako hormón radosti. Vďaka nemu človek vykonáva zlé konanie, robí objavy, úspechy a šialenstvo. Takže bez tohto hormónu jednoducho nemôžete žiť. Život bude jednoducho nudný.

Keď človek nemá tento hormón, stane sa tupým hypochondríkom. Nič sa nezaujíma, celý svet je šedý a nie je zaujímavý. Neexistuje žiadna túžba spáchať šialenstvo, žiadnu eufóriu a žiadnu zábavu. Bez hormónu radosti je ťažké žiť a nie je to zaujímavé. Preto je potrebné monitorovať jeho "obsah". V opačnom prípade sa stratil záujem o život. Dopamín je schopný zdvihnúť človeka do neba. Ale zanedbávanie pôžitku nie je potrebné, a prijímať príliš veľa dávky to tiež nie je žiaduce. Všetko v rámci určitého rámca žiť bolo dobré.

Nadbytok dopamínu

V tomto prípade musíme tento príklad zvážiť pomocou príkladu. Takže človek dostane diétu a je odhodlaný priniesť to do konca. Ale tu príde na lahodný koláč a všetko končí. Takto človek jednoducho prestane ovládať sám seba. Potrebuje dávku "hormónu šťastia" a je to taká sladká radosť, ktorá ho môže "privolávať". Takže jesť jeden koláč, potom druhý, človek jednoducho nemôže zastaviť. A tak príde ten veľmi prebytok dopamínu. Nič veľmi hrozné v tomto. Ale je pre človeka pomerne ťažké zastaviť.

Nakoniec, "sedieť" pre ďalšie "sladidlo" života je jednoducho nemožné vykonávať kontrolu. Človek už nepodlieha tomuto. Robí to isté a tým aj vykrmuje alebo zhoršuje svoje zdravie. Všetko závisí od úlohy hormónu šťastia.

Dopamín je schopný ovplyvniť mnohé aspekty vedomia aktivity. Je potrebné znížiť jeho úroveň a zabrániť nadmernému množstvu. Ale aj to môže byť "nebezpečné", pretože zníženie impulzívnosti môže viesť k poškodeniu iných rovnako dôležitých funkcií.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Inhibítory spätného vychytávania dopamínu

Je potrebné pochopiť, že sú schopné spôsobiť narkotický účinok. Preto, akonáhle to vyskúšate, musíte byť schopní vykonávať vytrvalosť a neuplatňovať takýto spôsob, ako zlepšiť svoju náladu zakaždým.

Jediným úspešným zástupcom tejto triedy je AD - "Survector". Má výrazné stimulačné a euforigénne schopnosti. Z tohto dôvodu bol dopamín z nejakého dôvodu pridaný do príslušných zoznamov. Faktom je, že niektoré z týchto liekov sú toxické. Preto je potrebné ich aplikovať v špeciálnych dávkach.

Už dávno sa preukázalo, že dopamín sa vzťahuje na množstvo omamných látok. Pretože je schopný spôsobiť závislosti. Je možné ho porovnávať s liekmi. Koniec koncov, pod hormónom šťastia môže skryť čokoľvek. To znamená, že na stimuláciu sa používajú rôzne prostriedky.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Blokátory dopamínu

Hormon šťastia neznamená nič strašný, nemá výnimočne pozitívny účinok. Ale sú chvíle, kedy musíte trochu počkať. Pretože pre telo môžu byť rôzne nežiaduce udalosti.

V niektorých prípadoch je potrebné špecificky blokovať dopamín. Na to sa používajú špeciálne "blokátory". Jednoducho povedané, bežné prostriedky. Niekedy sa na tento účel nepoužívajú, ale vzhľadom na ich zloženie majú taký účinok. Tieto lieky zahŕňajú prochlorperazín, loxapín, pimozid, ometasín a ďalšie. Všetky sa líšia len v chemickej štruktúre. Akcia je rovnaká, takže pri výbere "drogy" hľadáte len kompozíciu. Hlavným účinkom týchto látok je priama blokáda dopamínových receptorov. Ale používajte ich opatrne a až po konzultácii s lekárom.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Výmena dopamínu

Viete, ako dochádza k metabolizmu dopamínu? V súčasnosti existuje aktívne vyhľadávanie prostriedkov, ktoré majú dopaminergný účinok. V dôsledku chronického nedostatku sa môžu vyvinúť rôzne zmeny vo funkčnom stave receptorov.

Dlhodobá liečba môže spôsobiť nezvratné zmeny dopaminergných receptorov. To však nezastaví progresívnu degeneráciu presynaptického neurónu. Preto sa hľadajú špeciálne lieky, ktoré by mohli stimulovať postsynaptické receptory, a takisto ich robiť vhodnejšími na liečbu. Patria sem dopaminergné agonisty. Ale existujú určité obavy. Ak sa dlhodobo používajú dopaminergné agonisty, môže to viesť k inhibícii aktivity tyrozínhydroxylázy.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Produkcia dopamínu

Vedci dokázali, že akékoľvek zamestnanie, ktoré môže priniesť potešenie, vedie k produkcii hormónu šťastia. Preto nezáleží na tom, čo človek robí, hlavnou vecou je to, že ho robí šťastným. Ale samozrejme, triedy by mali byť v primeranej miere. Ak vylúčite všetku radosť, úroveň dopamínu sa výrazne zníži a človek sa môže stať depresívnym.

Je potrebné si uvedomiť, že dopamín bol pripísaný rodu drogovej závislosti. Pretože človek, ktorý miluje koláče, zlepšuje jeho náladu, ich vždy požíva. To vedie k ďalším problémom, tak aj zdravotnému stavu, nadmernej hmotnosti a tak ďalej. Ak odstránite "radosť", potom dôjde k zhoršeniu depresie a nálady. Nakoniec existuje bludný kruh. Preto je potrebné vybrať si ďalšie užitočné aktivity.

Najjednoduchší spôsob, ako spôsobiť "rozvoj" dopamínu, je pravidelný sex. Len ak toto povolanie naozaj prináša potešenie.

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Dopamín a schizofrénia

Opakovane sa dokázalo, že ľudia trpiaci touto chorobou majú zvýšený tok dopamínu aj serotonínu. Prečo je to tak? Faktom je, že pozitívne príznaky schizofrénie prechádzajú takto v systéme stimulov.

Faktom je, že chemické látky, ktoré zvyšujú aktivitu dopamínu, produkujú rovnaké symptómy, ktoré sa vyskytujú pri schizofrénii. Toto je dosť zaujímavé porovnanie. Takže medzi hormónom radosti a schizofrénie je skôr jemná línia. Zvýšila sa hladina tohto "hormónu" v krvi chorých ľudí a táto teória sa potvrdila. Treba poznamenať, že počas ďalšej psychózy je množstvo dopamínu v krvi schizofrénneho pacienta porovnateľné s množstvom dopamínu počas príjmu liekov. Preto bol "hormón šťastia" do istej miery zosúladený s drogovou závislosťou.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Dopamín a dopamín

Takže v týchto látkach nie je žiadny rozdiel. Pretože v skutočnosti je to jedno a to isté. Táto látka sa vyrába v tele a vykonáva funkciu neurotransmitera. Jednoducho povedané, pomáha mozgovým bunkám prenášať určité správy. V bežných ľuďoch sa táto látka nazýva hormónom šťastia.

Vývoj dopamínu vedie k nárastu aktivity, dobrej nálady, vysokej energetickej hladine a tiež k zlepšeniu pamäti a pozornosti. V skutočnosti je veľa plusov. Treba poznamenať, že táto látka môže byť vyrobená pod vplyvom "sladidiel" života. V ich kvalite môžu pôsobiť ako jedlo a fyzická aktivita. Jednoducho povedané, čo človek poteší, stimuluje produkciu tohto hormónu. Preto je častejšie potrebné robiť veci, ktoré prinášajú úplnú spokojnosť.

Dopamín a dopamín sú rovnaké látky, ktoré vykonávajú rovnakú funkciu. Je dôležité udržať hladinu hormónu radosti a potom sa život viac nasýti.

trusted-source[57], [58], [59]

Dopamín a alkohol

Takže je potrebné poznamenať, že látka odkazuje na takzvaný hormón šťastia. Je možné ju rozvíjať pri obľúbenom zamestnaní, ktoré prinášajú potešenie. Takže to môže byť šport, prechádzka, hry a podobne. Ale akú úlohu zohráva alkohol vo všetkom?

Faktom je, že pod vplyvom horúcich nápojov stráca osoba kontrolu nad sebou. Navyše cíti sebavedomie, nebojácnosť a iné pocity. Existuje pocit eufórie, dobrá nálada a túžba robiť šialenstvo. Jednoducho povedané, táto látka sa môže vyvinúť aj pod vplyvom takýchto škodlivých účinkov.

Odmietanie alkoholu je ťažké, pretože si zvykne. Prečo sa to deje? Pretože účinok rovnakého dopamínu nadobúda účinnosť. Takže je len potrebné ovládať vlastnú túžbu po takomto "náraste" nálady. Koniec koncov, závislosť je ťažká "vec".

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64], [65], [66]

Fajčenie a dopamín

V skutočnosti je celkom možné vytvoriť priamku medzi závislosťou a látkou, ktorá zvyšuje radosť. Prečo je to tak? Faktom je, že pre každého človeka v živote je radosť. Niekto má rád tenis a je potešený, pretože niekto spieva taký radosť. Existuje však aj ten typ ľudí, ktorí dostanú všetko najpriaznivejšie z drog, fajčenia a alkoholu. Jednoducho povedané, len kvôli závislostiam si môžete vychutnať život. To je dôvod, prečo je hranica medzi fajčením a radosťou príliš blízko. Navyše človek, ktorý začne fajčiť, často nemôže prestať. Čo je z toho?

Faktom je, že dopamín je hormón radosti, ktorý si vyžaduje neustále doplňovanie. Jednoducho povedané, aby sa zabezpečil jeho rozvoj, je potrebné urobiť to, čo prináša človeka do stavu eufórie. Stáva sa, že sa to dosiahne fajčením. Navyše neustále túžba zlepšovať náladu spôsobuje závislosť. Preto je takmer nemožné prestať fajčiť. Presnejšie, je to možné, ale bez dobrej sily sa to nedosiahne.

Prípravky obsahujúce dopamín

Treba poznamenať, že hormón šťastia sa ľahko zvyšuje pomocou cvičení, ktoré prinášajú radosť. To však nie je vždy možné, najmä počas určitých ochorení. V tomto prípade niektoré lieky prídu na záchranu.

  • Azelastín. Je schopný blokovať histamínové receptory a tým inhibovať degranuláciu väčšiny žírnych buniek. Výsledkom je uvoľnenie histamínu a ďalších mediátorov alergie. Tento liek je predpísaný výlučne ošetrujúcim lekárom, dávka je tiež stanovená.
  • Bamipin. Tento liek je dostupný vo forme hydrochloridu alebo laktátu. Je blokátor histamínových receptorov. Je predpísaný výlučne pre lézie svrbivého kože, ako aj alergie spôsobené kontaktom s jeho patogénom. Dávku určuje ošetrujúci lekár.
  • Vestibo. Účinnou látkou tohto lieku je betahistín. Zloženie jednej tablety obsahuje betagistín, ako aj pomocné látky, ako je laktóza, monohydrát a koloidný oxid kremičitý.

Adaptácia

Je to návykové na dopamín? Áno, nemalo by to byť vylúčené. Pretože hormón radosti, do istej miery pripísaný drogovej závislosti. Takže človek, ktorý má rád jesť koláče, to urobí po celú dobu. Nemôže prestať. Pretože mu to prináša radosť, bez obľúbenej pochúťky sa život stáva nudným a šedým. Pri používaní koláčov by bolo ešte viac a viac žiaduce, a tak sa bude ťažko zastaviť. Z toho dôvodu vzniká typická závislosť.

Preto je vylúčenie procesu návyku do určitej miery bezvýznamné. Ale volajte dopamín drogy potešenia, rovnako, nestojí za to. Pretože látka je zodpovedná za väčšinu mozgových funkcií. Jej činnosť priamo závisí od ktorej časti "hlavy", do ktorej spadá. Povedať, že má niečo škodlivé, je zbytočné.

Táto látka sa má používať v špeciálnych dávkach, aby nespôsobovala rovnakú závislosť. Preto je stále potrebné vykonať opatrnosť.

trusted-source[67], [68], [69]

Ako zvýšiť dopamín?

V skutočnosti nie je v tomto procese nič zložité. Je potrebné pokúsiť sa zaradiť do denného plánu tie triedy, ktoré môžu spôsobiť radosť.

Ale to nie je všetko. Takže každý deň sa odporúča jesť banány. Obsahujú vo svojom zložení látku podobnú dopamínu. Malé hnedé škvrny na ovocí obsahujú viac tejto užitočnej "látky". Diéta by mala byť naplnená výrobkami obsahujúcimi antioxidanty. Sú medzi voľnými radikálmi, ktoré zvyšujú hladinu dopamínu nezávisle. Medzi tieto produkty patria červené fazuľky, brusnice, artičoky, jahody, slivky a čučoriedky.

Je užitočné opustiť kávu bez kofeínu, začať konzumovať menej cukru a znížiť spotrebu alkoholických nápojov. Každý deň sa odporúča použiť niekoľko mandlí, slnečnicové semená sú tiež vhodné. Je žiaduce jesť a sezam, bude to dokonalý doplnok ku každému šalátu a sendviče s čerstvou zeleninou.

Dopamín v potravinách

Dlho sa ukázalo, že najlepším "koncentrátom" tejto látky sú banány. V ich zložení existuje taká "látka", ktorá je veľmi podobná pôsobeniu dopamínu samotného. Väčšina z nich je obsiahnutá v hnedých škvrnach.

Ryby, vajcia a repa obsahujú dobrú "pôdu" na zvýšenie hladiny dopamínu. V jablkách je kvercetín, v dôsledku čoho sa zabraňuje degenerácii nervových buniek. No, najdôležitejšia vec je hormón radosti. Jahody a čučoriedky obsahujú tyrozín, čo je dopamín. Rovnaká látka je v banánoch.

Pokiaľ ide o nápoje, zelený čaj zaujíma vedúcu pozíciu. Obsahuje polyfenoly. Sú veľmi užitočné pre funkcie mozgu, rovnako ako srdce. Najdôležitejšie však je, že táto látka stimuluje dopamín. Preto sa tieto výrobky musia pozrieť pozorne a zahrnúť ich do každodennej stravy. Zvýšenie "radosti" bude teda veľmi jednoduché.

trusted-source[70], [71], [72], [73]


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Dopamín" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.