Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Núdzová antikoncepcia

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 12.04.2020

Núdzovej antikoncepcie - antikoncepčná metóda po nechránenom pohlavnom styku, keď budete potrebovať okamžitú ochranu pred nechceným tehotenstvom Po neformálnom pohlavného styku, pri pretrhnutí kondómu, znásilnenia, atď.

V týchto a podobných prípadoch môže byť núdzová antikoncepcia považovaná za skutočnú alternatívu k potratom. Nemožno ju však považovať za bežnú metódu prevencie neplánovaného tehotenstva. Ďalšie názvy pre núdzovú antikoncepciu sú postkoitálna alebo núdzová antikoncepcia.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Mechanizmus účinku núdzovej antikoncepcie

Mechanizmus účinku núdzovej antikoncepcie je potlačenie alebo oneskorenie ovulácie, poškodenia oplodnenia, transportu vajíčka a implantácie blastocysty. Ako viete, implantácia do maternice sa začne približne 5 dní po oplodnení a končí jeden týždeň po jej oplodnení. Účinok je možný pri použití núdzovej antikoncepcie počas prvých 24 až 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku.

V súčasnosti pre núdzovú antikoncepciu používajte:

  • COC;
  • progestagény;
  • IUD (medené).

Metóda Yuzpe

Metóda núdzovej antikoncepcie s COC je metóda Yusepe, ktorá bola vyvinutá v Yuzpe a Lansy v roku 1977. Pozostáva z dvojitého príjmu 100 μg EE a 0,5 mg levonorgestrelu.

Režim príjmu

Prvá dávka sa podáva v rámci 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku, druhý - po 12 hodinách pre pohotovostný antikoncepciu možno použiť prakticky vo všetkých moderných COC Vhodné dávky: 8. COC tablety s nízkou dávkou (obsahujúci 30 až 35 ug EE) prijatých do 2 dávok s 12-hodinovým intervalom alebo 4 tabletami vysokej dávky COC (obsahujúcej 50 μg EE), tiež užívaný v 2 dávkach s 12-hodinovým intervalom.

Kontraindikácie na použitie je tehotenstvo, ako aj stavy, v ktorých kontraindikácie estrogény (tromboembolizmu, závažné ochorenie pečene, krvácanie z neznámej etiológie, rakoviny prsníka a endometria).

Hlavné vedľajšie účinky: nevoľnosť (51%), vracanie (19%), mastalgia, krvácanie.

Núdzová antikoncepcia s progestogénmi

Ako progestogénová núdzová antikoncepcia sa používa liek post-inzulín obsahujúci 0,75 mg levonorgestrelu a únik, ktorý obsahuje 1,5 mg levonorgestrelu v 1 tablete.

Režim príjmu

Používajú sa dve tablety po injekcii: prvú tabletu je potrebné užívať do 48 hodín po nechránenom pohlavnom styku, druhá po 12 hodinách, a to po podaní jednej tablety najneskôr 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Núdzová antikoncepcia s medenými telieskami IUD

Na tento účel sa vnútrožilové teliesko injikuje do maternice 5 dní po nechránenom pohlavnom styku. Táto metóda nie je zobrazené na nulipar, a pacienti s vysokým rizikom zápalových ochorení pohlavných orgánov, zvlášť infekcií, pohlavne prenosných chorôb, zvýšené riziko, že vzniká v prítomnosti veľkého počtu sexuálnych partnerov a príležitostný sex. Účinnosť tejto metódy je 1 tehotenstvo na 5000 prípadov použitia.

Napriek vysokej antikoncepčnej aktivite núdzovej antikoncepcie sa táto metóda nemôže používať neustále - môže sa použiť iba v núdzových prípadoch.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Núdzová antikoncepcia" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Nové publikácie

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.