^
A
A
A

Erektilná dysfunkcia u mužov a nedostatok sexuálnej excitability u žien

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Erektilná dysfunkcia u mužov a nedostatok sexuálnej excitability u žien je dôsledkom excitačnej fázy v cykle sexuálnych reakcií. Muži trpiaci touto poruchou majú ťažkosti pri dosahovaní a udržiavaní erekcie (impotencie) alebo ich erekcia nie je dostatočne vyjadrená. U žien s takou poruchou môže byť znížená schopnosť vylučovať vaginálne mazadlo.

Niektorí ľudia s takýmto porušovaním majú dlhú históriu porušovania erektilnej alebo sexuálnej excitability, zatiaľ čo v iných sa tieto abnormality vyskytujú náhle po dlhom období normálneho sexuálneho života. Takže 50-ročný muž počas 25 rokov manželstva mal zriedkavo problémy s dosiahnutím erekcie. Rok po smrti jeho manželky vstúpil do nového spojenia a pri prvom pokuse spať so svojím zvoleným nemal erekciu. V inom prípade 27-ročná žena nezažila žiadne sexuálne vzrušenie, hoci si želala sex. V minulosti mala počas svojho predchádzajúceho vzťahu vždy pocity vzrušenia počas milostnej hry. Ďalšie vyšetrovanie ukázalo, že jej partner ju nevyžadoval tak, ako bola zvyknutá.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Príčiny erektilnej dysfunkcie u mužov

Ak sa problémy s erekciou alebo excitabilitou najprv objavia náhle a po dlhom uspokojujúcom sexuálnom živote, mali by ste sa poradiť s lekárom. Ako sme už uviedli, rôzne lieky a choroby spôsobujú rozpad cyklu sexuálnych reakcií.

Ak človek rozvinie erektilnú dysfunkciu, mal by pravdepodobne ísť urológovi, aby zistil, či príčiny týchto porúch sú organické alebo psychologické. Problémy majú často organické aj psychické korene, ako tomu bolo v prípade muža, ktorý nemal dostatočnú erekciu. Problém sa začal rok po diagnostikovaní jeho cukrovky (veľmi častou príčinou impotencie) a jeho vymenovaním za liečbu inzulínom. Sťažnosti jeho manželky o nedostatku erekcie spôsobili, že sa obáva, že vôbec nebude mať erekciu.

Štúdie organických porúch zahŕňajú hladiny krvného toku a monitorovanie stavu artérií a žíl penisu, ktoré tiež určujú pravdepodobnosť neurologického poškodenia. U väčšiny mužov je v takýchto prípadoch určená úroveň nočnej erekcie. Počas dvoch alebo troch nocí spí pacienti v špeciálne vybavenej laboratóriu. Zariadenia fixujú stav organizmu v rôznych fázach spánku, najmä počas fázy REM. Okrem toho bol tiež navrhnutý veľmi praktický test na jeho používanie doma: ak sa počas fázy rýchleho spánku nedosiahne erekcia, môžeme predpokladať, že základnou príčinou dysfunkcie je organická príčina. Bohužiaľ, vývoj metód na stanovenie organických faktorov pre sexuálne poruchy u žien zaostáva za týmito stavmi u mužov, aj keď somatické vyšetrenie a hormonálne vyšetrenia môžu pomôcť objasniť ich organické príčiny.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Liečba erektilnej dysfunkcie u mužov

Pri poruchách erekcie alebo sexuálnej excitability sa prejavuje behaviorálna psychoterapia, ktorá podporuje zníženie strachu. Zvyčajne sa odporúčajú citlivé cvičenia. V tomto prípade je samotný sex odložený a na oplátku sa najprv odporúča hmatový kontakt a emocionálna stimulácia. Zároveň by sa muž aj žena mali navzájom podporovať a podporovať pri liečbe svojho partnera, najmä ak sú sexuálne problémy spojené s ťažkosťami vo vzťahoch.

Ťažkosti s erekciou u mnohých mužov sú spôsobené strachom z neúspechu. Vznikajú buď z dôvodu zvýšenej sebakontroly ("úloha pozorovateľa") alebo z dôvodu nadmerného obáv o stupeň erekcie. Muži s problémami s potenciálom sú obzvlášť citliví na kritické poznámky svojich partnerov o nedostatku ich erekcie. Zažívajú pocit podradnosti a pocitu viny. Liečba sa v takýchto prípadoch zameriava na zoznámenie partnerov s inými formami sexuálnych vzťahov, s výnimkou priameho genitálneho súdu.

U mužov s organickou erektilnou dysfunkciou môže byť implantácia protézy penisu použitá ako prostriedok na dosiahnutie schopnosti penetrácie. Každá takáto operácia by mala vychádzať z odborných názorov psychológov, psychiatrov, sexuológov a urológov. V niektorých prípadoch, keď je pôžitok z pohlavia spôsobený mentálnymi problémami, je zobrazená dlhodobá psychoterapia a behaviorálna sexuálna terapia.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.