Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Cyklus sexuálnych reakcií

Lekársky expert článku

Psychológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Ľudská sexuálna funkcia je výsledkom komplexnej interakcie medzi autonómneho nervového systému, ktorý reguluje životne dôležitých funkcií v tele, bez toho aby vedomou kontrolou, kardiovaskulárneho systému, ktorý je zodpovedný za prekrvenie pohlavných orgánov, a endokrinného systému, ktorý riadi sekréciu hormónov a ich uvoľňovanie. Tieto systémy fungujú v úzkom vzťahu s myšlienkami a emóciami.

Výskumní pracovníci problémov sexuality zistili, že cyklus sexuálnych reakcií možno rozdeliť do štyroch fáz.

Atrakcie. Sexuálne vzrušenie môže viesť k verbálnej alebo fyzickej stimulácii ak zodpovedajúcim úvahám. Sexuálne fantázie môžu rovnako vyvolať vzrušenie a prebudiť túžbu, aktivovať sexuálne mechanizmy.

Excitácia. Toto je štádium sexuálneho napätia (vzrušenie) a erotického potešenia. Pri vhodnej stimulácii spôsobujú parasympatické nervy výrazný prietok krvi do genitálnej oblasti. Muži majú erekciu (zvýšenie penisu). Ženy vagíny a klitorisu napučiavajú, vagína sa stáva mokrou a klzkou. Palpitácia srdca sa zvyšuje. Keď stimulácia pretrváva, nastáva zmätený tlak.

Orgazmus. Senzibilné pocity v tejto fáze kulminujú. U mužov dochádza k ejakulácii. Orgazmus u žien sa prejavuje v reflexnej rytmickej kontrakcii svalov okolo vagíny.

Relaxácia. Pohlavné orgány sa vrátia do predchádzajúceho stavu, frekvencia srdcových tepien a dýchanie sa normalizuje.

Zatiaľ čo žena je schopná rýchlo opakovať vyššie opísaný cyklus, u mužov na určitý čas (od minút do hodín) je opakovaný nástup erekcie nemožný. Toto obdobie nazývané refraktérny čas sa zvyšuje s vekom. U mladých mužov je tento žiaruvzdorný čas často len niekoľko sekúnd, po 30 rokoch sa predlžuje na pol hodinu, vo veku 50 rokov trvá refraktérna doba v priemere 8 až 24 hodín. Na druhej strane, s rastúcim vekom, čas orgazmu u mužov je výrazne dlhší.

Organické alebo funkčné faktory môžu spôsobiť poruchy normálneho cyklu sexuálnych reakcií a sexuálnej aktivity. Ak sa takéto poruchy vyskytnú, môžete hovoriť o sexuálnej dysfunkcii.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.