Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Perorálne kontraceptíva a alkohol: kompatibilné alebo nie?

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 08.12.2018

V pokynoch pre väčšinu liekov je uvedená ich nezlučiteľnosť s alkoholickými nápojmi. Odborníci tvrdia, že perorálne kontraceptíva - tabletky, ktoré zabraňujú tehotenstvu - nie sú medzi takéto lieky.

Žene je dovolené používať malé množstvo vína, čo neovplyvňuje spoľahlivosť a kvalitu antikoncepčnej ochrany.

To sa však týka miernych dávok alkoholu. Pri zneužívaní sa účinnosť ochrany výrazne znižuje - hoci len nepriamo. Štúdia ukázala, že opité dievčatá sa uvoľňujú, majú menšiu koncentráciu, pocit zodpovednosti. Najprv to znamená preskočenie ďalšej dávky lieku.

Podľa odborníkov s plánovaným rodičovstvom príjem alkoholu neovplyvňuje účinok intrauterinných pomôcok, perorálnych kontraceptív, implantátov a náplastí. Ak dodržiavate všetky odporúčania lekára, potom účinnosť týchto prostriedkov môže byť vyššia ako 91%.

Špecialisti poukazujú na to, že ak žena z dvoch týždňov vracia z užívania pilulky kvôli použitiu veľkej dávky alkoholu, zabráni sa antikoncepčnému účinku. V takejto situácii lekári radiujú, aby ihneď užili inú pilulku alebo si poradili s gynekológom. Podľa štatistík však hlavným problémom je, že žena prijala tabletku kvôli pití. Po búrlivom večeri nasledujúceho rána si žena spomína na potrebu užívať drogu, ale často sa už teraz účinnosť prevencie antikoncepcie rozpadá.

Predpokladá sa napríklad, že progestinová antikoncepcia zostáva účinná pri každodennom pravidelnom prijímaní každý deň v rovnakom čase, s prijateľnou chybou 3 hodiny. Ak vynecháte schôdzku, môže sa stimulovať ovulácia.

A ešte jedna skutočnosť: u žien užívajúcich perorálne kontraceptíva je metabolizmus etylalkoholu pomalší. Výsledkom je, že alkohol zostáva dlhší čas v krvi a hromadí sa vo veľkom množstve: stav intoxikácie sa vyskytuje rýchlejšie.

Avšak, ako hovoria odborníci, neuvoľnite a nekombinujte alkoholické nápoje s tabletami. Podľa tých istých štatistík je veľa žien, ktoré sú opité, náchylné na sex s neformálnymi známymi, bez použitia kondómov.

Prieskum, ktorý sa uskutočnil pred tromi rokmi medzi obyčajnými Američanmi vo veku 26 až 38 rokov, ukázal, že viac ako 13% mužov a takmer 12% žien malo nepriaznivé následky po epizódach týkajúcich sa zneužívania alkoholu. Medzi takéto dôsledky boli najčastejšie zaznamenané tehotenstvo, infekčné choroby so sexuálnym prenosom, infekcia HIV atď. Preto experti varujú: je lepšie predchádzať týmto problémom bez zneužívania alkoholu.

Informácie sú uvedené na stránkach Americkej federácie plánovania rodičovstva - plannedparenthood.org.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.