Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Aké je nebezpečenstvo užívania antibiotík na začiatku tehotenstva?

Lekársky expert článku

Porodník-gynekológ, špecialista na plodnosť
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 17.04.2020

Kanadskí vedci skúmali takmer 200 000 tehotných žien, ktoré kvôli okolnostiam sa stalo byť liečení antibiotikami: makrolidy, tetracyklíny, chinolóny, sulfanilamidom drog a metronidazolu.

K dnešnému dňu, lekári po celom svete trpí nedostatkom informácií o používaní antibiotík v rôznych fázach tehotenstva : Údaje o používanie antibiotík je malé klinické štúdie na túto tému sú zriedkavé. Ide o to, že väčšina lekárov sa vyhýba vykonávaniu pokusov u žien počas tehotenstva - a to je úplne logické. Koniec koncov, nikto si nemôže byť istý, že užívanie antibiotík neovplyvňuje priebeh takéhoto dôležitého fyziologického procesu.

Kanadskí vedci z univerzity v Montreale potvrdili: antibiotiká môžu skutočne predstavovať značné nebezpečenstvo, a to najmä v prvom trimestri gravidity.

Experiment bol založený na informáciách z organizácie tehotného Quebecu (QPC), získaných od roku 1998 do roku 2009. Študijná skupina pozostávala z takmer 9 000 žien, ktoré mali skorý potrat. Tiež existovali ženy, ktoré mali tehotenstvo bez excesov (takmer 90 tisíc). Vo všeobecnosti vedci analyzovali takmer dvesto tisíc tehotenstiev.

Na konci štúdie, boli vedci schopní zistiť, že potrat sa vyskytuje hlavne u žien, ktoré sú v prvom trimestri boli nútení prijímať liečbu antibiotikami - najmä makrolidových liekov, tetracyklíny a chinolóny, sulfanilamidom drog a metronidalozom. Je pozoruhodné, že po liečbe s azitromycínom a metronidazol zvýšeným rizikom potratu asi 70%, a po ošetrení norfloxacín samovoľných potratov došlo takmer päťkrát častejšie.

"Tieto údaje by mali viesť k lekárovi mysleli, že by sme nemali predpisovať antibiotiká, bez najprv analyzuje možné dôsledky ich prijatia," - komentoval výsledky štúdie, profesor Jason Newland, predstavujúce American Society of Infectious Diseases (IDSA).

Avšak, ako ukázala štúdia, nie všetky antibakteriálne lieky sú pre tehotné ženy také nebezpečné. Našťastie vedci nenašli vzťah medzi potratom v počiatočnom štádiu liečby erytromycínu a nitrofurantoínu. Tiež odborníci potvrdili skutočnosť, že cefalosporínové antibiotiká a prípravky s penicilínovými skupinami majú relatívnu bezpečnosť.

"Závery na základe našich experimentov sa ukážu ako užitočné v klinickej praxi. Je veľmi dôležité, aby boli revidované odporúčania o terapeutických predpisoch pre infekčné choroby u gravidných pacientov, "hovoria výskumníci. Okrem toho je potrebné poznamenať, že veľký počet účastníkov experimentu, ako aj overené údaje o antibiotickej liečbe a skutočnosti spontánneho prerušenia tehotenského procesu neumožňujú spochybňovať výsledky štúdie.


Nové publikácie

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.