Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vabadine 10 mg

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Vabadin® 10 mg týka antisclerosic lieky farmakologickej skupiny a je hypolipidemické liek, ktorý pôsobí na syntézu lipoproteínov (komplex proteínov, ktoré nesú cholesterol) a regulácii hladiny cholesterolu, triglyceridov (estery mastných kyselín), a fosfolipidy (tuk podobné látky) v krvnej plazme.

Klasifikácia ATC

C10AA01 Simvastatin

Aktívne zložky

Симвастатин

Indikácia Vabadine 10 mg

Tento liek sa používa pri liečbe ochorení kardiovaskulárneho systému, ktoré sú spôsobené alebo sprevádzaných narušením lipidov (tukov), metabolizmom v tele: vysokej hladiny cholesterolu v krvi (hypercholesterolémia) všetkých typov, ako aj patologicky vysokou úrovňou lipidov alebo lipoproteínov (dyslipidémia).

Ďalej Vabadin® 10 mg (synonymá - simvastatín, Vasilip, ZOCOR, Simvakard, Simvor, Simgal ®) je priradený, aby sa zabránilo rozvoju kardiovaskulárnych patologických stavov spojených s aterosklerózou.

trusted-source[1]

Formulár uvoľnenia

Forma produkcie Vabadin® 10 mg - obalené tablety v obalenom obale (každý kus 14 kusov), v kartónovom zväzku - 2 obrysy. Jedna tableta lieku Vabadin® 10 mg obsahuje 10 mg simvastatínu, ako aj pomocné látky vrátane monohydrátu laktózy.

trusted-source[2]

Farmakodynamika

Aktívna lieková substancia je 10 mg Vabadin® - simvastatínom statínom (simvastatín) - metabolizované v tele za vzniku voľných Hydroxykarboxylové kyseliny, ktoré inhibujú produkciu enzýmu (3-hydroxy-3-metyl-glutaryl-koenzým A reduktázy), potrebného na výrobu cholesterolu v pečeni, a čím sa zníži koncentrácia celkového cholesterolu v krvi. Koncentrácia cholesterolu v krvi, je do značnej miery závislá na rýchlosti jeho zachytenie špeciálnych buniek (aterogénny lipoproteín s nízkou hustotou alebo LDL cholesterolu a veľmi nízkou hustotou - VLDL), ktoré privádzajú cholesterolu a triglyceridov k bunkám vo všetkých tkanivách, vrátane cievnej steny.

Vabadin® 10mg tiež stimuluje tvorbu bunkových receptorov "zlý" cholesterol lipoprodeidami s vysokou hustotou (HDL), ktoré sa môžu odstrániť cholesterol z buniek a prenášať ich do pečene za rozkladu oxidáciou na žlčové kyseliny. V dôsledku týchto biochemických procesov znižuje ukladanie cholesterolu na stenách ciev, to znamená, že riziko vzniku aterosklerózy a ischemickej choroby srdca (ICHS) - hrozba infarktu myokardu.

trusted-source[3]

Farmakokinetika

Po užití lieku vo vnútri sa dobre vstrebáva v gastrointestinálnom trakte, až 95% účinnej látky sa viaže na proteíny krvnej plazmy. Farmakologicky aktívny metabolit sa tvorí v pečeni a jeho maximálna koncentrácia v krvnej plazme sa dosiahne 1-2 hodiny po užití lieku.

Väčšina lieku Vabadin® 10 mg sa vylučuje nezmenenou cestou do čreva, zvyšok je močom. Priemerný čas na úplné odstránenie liečiva z tela je 96 hodín.

trusted-source[4], [5], [6]

Používajte Vabadine 10 mg počas tehotenstva

Používanie Vabadinu 10 mg počas tehotenstva a počas laktácie je kontraindikované. Pri užívaní lieku sa odporúča ženám v plodnom veku používať spoľahlivé antikoncepčné prostriedky. Liek nie je určený pre deti a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Kontraindikácie

Medzi kontraindikáciami použitia lieku Vabadin® 10 mg patria: individuálna precitlivenosť na zložky lieku; exacerbácia ochorení pečene; nedostatok laktázy (poškodenie trávenia mliečnych bielkovín).

trusted-source[7]

Vedľajšie účinky Vabadine 10 mg

Použitie tohto lieku môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky: bolesť hlavy a závrat; zvýšenie teploty; nevoľnosť, vracanie; kožná vyrážka, svrbenie, žihľavka, vypadávanie vlasov; dusenie, hyperemia tváre a hornej časti kmeňa; bolesť v hornej časti brucha, svalov a kĺbov; stolica, plynatosť; parestézia a svalové kŕče; pankreatitída, hepatitída, žltačka.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Dávkovanie a podávanie

Dávkovanie a trvanie liečby určuje lekár. Maximálna denná dávka Vabadinu je 80 mg, užívaná jedenkrát denne - večer. Tablety sa celá ústami premyjú, premyjú sa 200 ml vody.

S vysokým stupňom rizika kardiovaskulárnych ochorení - na účely prevencie - predpisuje sa 20-40 mg lieku. Ak je to potrebné, dávka sa môže postupne zvyšovať (interval medzi zvýšením dávky nie je kratší ako štyri týždne).

Ak sa súčasne liečba uskutočňuje s prostriedkami na zvýšenie sekrécie žlčových kyselín, potom sa má Vabadine užívať 4 hodiny alebo 2 hodiny pred užitím týchto liekov.

Použitie maximálnej dennej dávky Vabadinu 10 mg vyžaduje pravidelné monitorovanie hladín lipidov v krvi, funkcie pečene a celkovej pohody pacienta.

trusted-source[14]

Predávkovať

Predávkovanie lieku vedie k výraznejšiemu prejavu vedľajších účinkov.

Metódy na elimináciu účinkov predávkovania liekom sú výplach žalúdka, príjem enterosorbentov, ak je to potrebné, symptomatická liečba.

trusted-source[15], [16], [17]

Interakcie s inými liekmi

Kontraindikované na kombináciu použitia lieku Vabadin 10 mg s liekmi, ktoré potláčajú enzým CYP3A4 - erytromycín, nefazodón, itrakonazol a ketokonazol.

Nepredpisujte Vabadin 10 mg súčasne s liekom rovnakej farmakologickej skupiny, giphyprosyl ako liečivo na zníženie lipidov.

Súčasné podávanie takých liekov ako cyklosporín, danazol a niacín vyžaduje povinnú úpravu dávky Vabadinu® 10 mg na maximálnu dennú dávku nepresahujúcu 10 mg. Osobitná poznámka: Počas liečby Vabadinom 10 mg je kontraindikácia užívania grapefruitovej šťavy, pretože táto šťava vedie k nekontrolovanému zvýšeniu účinku lieku.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Podmienky skladovania

Liečivo sa má skladovať na suchom mieste, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia, pri teplotách do +25 ° C.

trusted-source[22]

Špeciálne pokyny

U starších pacientov a pacientov so zlyhaním obličiek, nedostatkom hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza), zneužívanie alkoholu a ochorenia pohybového aparátu Vabadin® 10mg priradené s opatrnosťou. Platí to pre tých, ktorých práca súvisí so správou vozidiel a strojov.

trusted-source[23]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti lieku je 3 roky.

trusted-source[24], [25]

Farmakologická skupina

Гиполипидемические средства

Farmakologický účinok

Гиполипидемические препараты

Populárni výrobcovia

Берлин-Хеми АГ (Менарини Групп), Германия

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Vabadine 10 mg" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.