Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Syr s diabetes mellitus typu 1 a 2

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Syrové výrobky sú bohatým zdrojom esenciálnych aminokyselín: metionín, tryptofán, lyzín. Aktívne zložky syra majú pozitívny vplyv na tráviacu funkciu, regulujú chuť do jedla [1] . Prakticky celé syrové zloženie je ľahko a úplne absorbované ľudským telom, preto sa tento výrobok odporúča vždy používať u detí a žien počas tehotenstva (s výnimkou mäkkých odrôd ako je Brie, Camembert, dánska modrá, Gorgonzola, Roquefort), [2] ako aj pacientov s mnohými chorobami., Ale je syr povolený pri cukrovke? Nebude poškodzovať pankreas a neovplyvní hladinu cukru v krvi?

Môžem jesť syr s cukrovkou?

Syr právom zaujíma jedno z prvých miest medzi chutnými a zároveň výživnými potravinami, ktoré tvoria bežnú stravu každého z nás. Niektoré štúdie tvrdia, že iba dva kusy syra denne môžu znížiť riziko diabetu. Aké je používanie výrobku? Napríklad 100 g syra obsahuje rovnaké množstvo vápnika ako v jednom litri domáceho mlieka. Stojí za to hovoriť o bohatom zložení syrových výrobkov z vitamínových stopových prvkov?[3]

Tvrdé syry urýchľujú regeneráciu organizmu po dlhodobých infekčných ochoreniach alebo chirurgických zákrokoch, zlepšujú priebeh tráviacich procesov a majú pozitívny vplyv na zrakovú funkciu. Ale, bohužiaľ, existujú niektoré negatívne body týkajúce sa pravidelného používania tohto produktu.

Lekári neodporúčajú pridávať syr do stravy s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, s ochoreniami obličiek a pankreasu, s vaskulárnymi patológiami. [4]

Pacienti s diabetom môžu bezpečne jesť malé množstvo syra za predpokladu, že dodržiavajú pravidlá vyváženej a zdravej výživy. Hlavná vec - nezneužívajte syry a vyberte správne potraviny.

Aký druh syra je možný pri diabete?

Výber syra pri diabete, musíte venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

 • Kalórie.

Najčastejšie, kalórie syry a obsahujú veľké percento tuku. Samozrejme, to neplatí absolútne pre všetky syry: existujú diétne odrody obmedzené v kalóriách a obsahu tuku. Je na nich a mali by zastaviť svoju voľbu.

 • Obsah nasýtených tukov.

Nasýtené tuky, ktoré sa dostávajú do tela, zvyšujú tlak na kardiovaskulárny systém, ktorý je obzvlášť nežiaduci pri diabete. Najnižší obsah týchto tukov vo Philadelphii, Tofu, Tempe, syroch Ricotta. Zvlášť veľa z nich v kozom a smotanovom syre, rovnako ako v odrodách Roquefort, Colby, Cheshire.

 • Obsah soli.

Pri diabete sa odporúča jesť viac ako 2,3 g soli denne. Je to spôsobené schopnosťou soli zvýšiť tlak, zvýšiť stres na srdce, obličky a cievy, inhibovať trávenie potravy. Syr často obsahuje veľké percento soli, najmä pre tavené syry (priemer taveného syra je 1,2 g / 100 g).

Všeobecne platí, že syr má relatívne nízky glykemický index  [5]. To naznačuje, že glukózová frakcia sa uvoľňuje postupne, bez toho, aby spôsobovala náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi. Nesmieme však zabúdať na to, že syr sa takmer nikdy nespotrebuje sám, ale iba v spojení s inými potravinami, ktoré môžu tiež ovplyvniť hladinu glukózy. Preto by výber produktov pre diabetes mal byť vždy veľmi opatrný.

Zaujímavé, ale výhody syra pri diabete boli vedecky dokázané. V roku 2012 vedci analyzovali stravu zdravých ľudí a pacientov s diabetom. Zistilo sa, že títo účastníci experimentu, ktorí jedli 50-55 g syra každý deň (a to je len pár kusov), znížili riziko diabetu v ich telách o 12%.[6]

Pri diabete je nežiaduce pridávať spracované syry do stravy, ako aj syry vo vákuových baleniach, údených a solených odrodách. V týchto výrobkoch je veľké percento soli a môžu byť obsiahnuté aj iné zložky, ktoré nepatria do kategórie zdravých potravín.

Takéto odrody syra v cukrovke sú vhodnejšie:

 • Syr tofu - sójový syr s obsahom tuku 1,5-4%;
 • Goudette - syr s nízkym obsahom tuku s obsahom tuku 7%;
 • syry s nízkym obsahom tuku Viola Polar, Fitness, dietetické, diabetické, Grunlander, deti s obsahom tuku od 5 do 10%;
 • Ricotta s obsahom tuku do 13%;
 • nízkotučné syry z Philadelphie, Oltermani, Arla (asi 16-17%).

Optimálne denné množstvo syra na cukrovku je 30 g. Výrobok sa neodporúča jesť ako samostatné jedlo, ale pridať ho do šalátov, posypať vedľajšie jedlá a hlavné jedlá. Na konzumáciu sa odporúča najmä tofu a syr z fermentovaného mlieka: Ricotta, Feta, Gouda.

Krémový syr

Najčastejšie je tavený syr zmes tvrdých syrov, olejov, tvarohu, sušeného mlieka, taviacich prísad a korenia. Takýto produkt náhodne vytvorili švajčiarski výrobcovia syra, ale v súčasnosti je pevne zaradený do nášho menu.

Roztavený syr je určite chutný a dokonca obsahuje užitočné zložky, ako je fosfor a vápnik. Mnohí odborníci na výživu však hodnotia tento produkt ako škodlivý a tu je dôvod. Okrem bielkovín a niektorých stopových prvkov obsahuje tavený syr množstvo soli, zadržiavaciu tekutinu v tkanivách, ako aj fosfáty, čím sa dosahuje priaznivý účinok fosforu a vápnika. Okrem toho fosfáty urýchľujú vylučovanie vápnika z tela a často sa stávajú provokatérmi alergických procesov.

Prečo lekári neodporúčajú jesť smotanový syr na cukrovku? Okrem soli a fosfátov obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá dráždi pankreas, čo je pre diabetikov mimoriadne nežiaduce.

Nájsť vysoko kvalitný spracovaný produkt je dosť ťažké. Faktom je, že dnes sú na pultoch obchodov prevažne „syrové syry“ s veľkým množstvom rôznych náhrad v zložení. Napríklad maslo v nich je nahradené rastlinnými analógmi a namiesto tvrdých syrov sa nachádza syr s nízkou kvalitou.

Odborníci na výživu varujú pacientov s cukrovkou: ak chcete vyskúšať syr, je lepšie dávať prednosť pevným kvalitným odrodám a dať roztavený syr stranou.

Klobása syr

Syrový syr je druh výrobku zo taveného syra. Pripravujú sa na báze syrového syra, smotany, masla a podielu tvarohu: zloženie sa spravidla vyberá z neštandardných zložiek.

Pozrime sa na proces výroby klobásových syrov. Po prvé, mletie rôznych tried neštandardných syrov, ktoré sú následne zmiešané a odoslané do špeciálneho taviaceho kotla. Výsledná polokvapalná horúca zmes je balená vo forme a zvyšný konečný produkt je zabalený v plastovom alebo celofánovom obale a ochladený. Okrem toho sa fajčia mnohé druhy klobásového syra: v ideálnom prípade sa fajčenie vykonáva v poslednom štádiu pomocou pilín. Nie je to však vždy: výrobcovia sa často obmedzujú na pridávanie špeciálnej koncentrovanej látky do celkovej hmoty tvarohu, čo dáva výrobku špecifickú údenú príchuť. Stojí za to vysvetliť, že takýto syr pravdepodobne nie je užitočný pre diabetes: nekvalitné zložky negatívne ovplyvňujú tráviaci systém ako celok, dráždia sliznice žalúdka a dvanástnika, vedú k prudkému zvýšeniu cholesterolu atď.

Vzhľadom na všetky body, odborníci neodporúčajú používanie klobásových syrov na cukrovku. Pri výbere syrových výrobkov by ste si mali aspoň prečítať jeho zloženie. Avšak pri diabete je stále žiaduce úplne opustiť spracované a salámové variácie syra.

Syr Adygei

Najchutnejší syr Adygei, ktorý sa chutí, je obľúbený u mnohých: patrí do kategórie mäkkých syrov, ktoré zahŕňajú aj syr feta, feta a mascarpone. Zloženie je reprezentované proteínmi (do asi 25%) a tukmi (do 20%), ako aj laktózou, mliečnymi cukrami.

Zloženie syra Adyghe umožňuje priradiť výrobok do kategórie diétnych jedál: ľahko sa strávi, dobre strávi, nenarušuje zažívacie procesy a často sa odporúča na použitie u starších a oslabených pacientov.

Výhody syra Adyghe pri cukrovke sú neoceniteľné. Môže sa používať v množstve nepresahujúcom 100 gramov za deň. Výrobok musí byť čerstvý a nie príliš tučný (optimálne - do 25%). Je potrebné mať na pamäti, že skladovateľnosť v chladničke nepresiahne päť dní.

Syr Adygei je chutné, zdravé a cenovo dostupné plnohodnotné jedlo: cena výrobku je zvyčajne nižšia ako cena väčšiny pevných syrov. S cukrovkou, môže byť pridaný do stravy bez strachu.

Tvaroh

Prírodný tvaroh sa zvyčajne pripravuje na základe kvalitných surovín - napríklad z pravého jogurtu, mlieka, smotany, droždia a malého množstva soli.

Takýto produkt pri diabete nie je zakázaný a dokonca sa odporúča. Pri výbere syra je však potrebné venovať pozornosť týmto momentom:

 • ak má obal dlhú životnosť (niekoľko mesiacov), znamená to, že tvaroh bol tepelne spracovaný;
 • tvaroh môže obsahovať ďalšie prísady - napríklad zelené, kúsky húb, korenie, škrob, rastlinné tuky atď.;
 • obsah tuku v syre sa môže líšiť v závislosti od zloženia.

Aby mohol takýto syr profitovať z cukrovky, musíte si vybrať možnosti s krátkou trvanlivosťou, bez ďalších aróm a nízkym obsahom tuku (optimálne - až 25%).

Aké závery možno vyvodiť z vyššie uvedeného materiálu? V prípade cukrovky typu I a II je povolené pridávať do stravy mladé nízkotučné odrody syra bez prídavných prísad a taviacich zložiek. Takéto produkty neovplyvňujú najmä zvýšenie hladín glukózy v krvi: hovoríme o Adygei, Tofu, Ricotta, Philadelphii, syroch pre deti atď. Veľké množstvo vápnika, fosforu, vitamínov skupiny B a esenciálnych aminokyselín je prítomných v syre. Niekoľko plátkov syra pomôže zvýšiť rozmanitosť stravy pacienta a nespôsobí poškodenie zdravia.[7], [8], [9]

Ak však existujú pochybnosti o použití syra pri cukrovke, nie je zbytočné konzultovať s endokrinológom, pretože každý prípad je individuálny.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.