Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Svrab

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Psoriáza (synonymum: šupinatý lichen) je zápalové ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje vo forme jasne vymedzených erythematóznych papulov alebo plakov pokrytých striebristými šupinami. Čo je príčinou psoriázy, nie je známe, ale častými príčinami sú zranenia, infekcie a používanie určitých liekov.

Subjektívne symptómy psoriázy sú zvyčajne minimálne, príležitostne dochádza k miernemu svrbeniu, kozmeticky však vyrážky môžu spôsobiť problém. Niektorí pacienti majú bolestivú artritídu. Diagnóza psoriázy je založená na výskyte a lokalizácii vyrážok. Pri liečbe psoriázy sa používajú zmäkčovadlá, analógy vitamínu D, retinoydy, decht, glukokortikoidy, fototerapia, a v ťažkých prípadoch, metotrexát, retinoidy, biologických agensov alebo imunosupresíva.

Psoriáza je chronicky relapsujúca choroba, ktorá je založená na zvýšenom proliferácii a zhoršení diferenciácie epidermálnych buniek. Choroba trvá niekoľko rokov, sprevádzaná striedajúcimi sa recidívami a remisíami.

Psoriáza je chronická zápalová dermatóza multifaktorového pôvodu, v ktorej hrá genetickú zložku vedúcu úlohu. Psoriáza sa vyznačuje výrazným spektrum klinických prejavov: z jednotlivých hojne šupinatých papuly alebo plaky ružovo červený k erytrodermiu, Atropatena psoriáza, generalizovaná pustulózne psoriáza a obmedzené. Výpady môžu byť umiestnené na ľubovoľnej časti kože, ale najčastejšie - na povrchu extenzie končatín, pokožky hlavy, kmeňa. Psoriatickej papuly sa líšili veľkosťou, intenzita zápalovej odpovede, infiltrácia, ktorá môže byť veľmi veľký a sprevádza papilomatózní a Warty porasty.

Asi 2% svetovej populácie trpí psoriázou, muži a ženy sú približne rovnaké.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Čo spôsobuje psoriázu?

Psoriáza - hyperproliferáciou epidermálna keratinocyty, je sprevádzaný zápalom epidermis a dermis. Ochorenie náchylnejší približne 1-5% svetovej populácie so zvýšeným rizikom sú ľudia so svetlou pokožkou. Vek nástupu ochorenia má dva vrcholy: najčastejšie psoriáza sa vyskytuje vo veku 16-22 a 57-60 rokov medzi nimi, ale je možné v každom veku. Čo spôsobuje psoriáza je neznámy, ale to je zvyčajne videný v rodinnej anamnéze. HLA antigény (CW6, B13, B17), sú spojené s psoriázou. Očakáva sa, že vplyv vonkajšie faktory spôsobujú zápalové reakcie a následnej hyperproliferáciu keratinocytov. Je dobre známe, psoriáza vyvolala fatokrami, ako sú: poškodenie kože (Kobnera fenomén), solárny erytém, HIV, beta-hemolytické streptokokovej infekcie, lieky (najmä beta-blokátory, chlorochínu, lítia, inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu, indometacín, terbinafín, a alfa- interferón), emočný stres a alkohol.

Psoriáza: patológia kože

Zznachitelny akantóza, prítomnosť podlhovasté tenké a trochu zahustený na dne epidermálnych výrastky; nad vrcholky papilám dermis epidermis ztenčených, niekedy sa skladá z 2-3 vrstiev buniek. Parakeratóza je charakteristická a na starých ložiskách - hyperkeratóza; často je stratum corneum čiastočne alebo úplne exfoliovaný. Granulovaná vrstva je nerovnomerne exprimovaná, spravidla v miestach parakeratózy. V priebehu progresie spinosum vrstve pozorovať inter- a intracelulárnej edém, exocytózu tvorí ložiskové akumulácie neutrofilov, ktoré sa sťahujú do stratum corneum, alebo časti parakeratoticheskie forma microabscesses Munro. Mitózy sa často nachádzajú v bazálnych a dolných radoch trnitých vrstiev. V súlade s tým, predĺženie epidermálne prívesky dermálnej papily zvýšila, kolboobrazno rozšírený opuchnuté, kapiláry v ňom zvlnený, plná krvi. V papillar vrstvy iné, než sú krvné cievy, je malá perivaskulárnej infiltrácia lymfocytov, histiocyty prítomnosť neutrofilných granulocytov. V exsudatívna psoriázy exocytózou a medzibunkového edému výrazným v epidermis, čo vedie k tvorbe microabscesses Munro. V regresívnom štádiu procesu sú uvedené morfologické znaky oveľa menej výrazné a niektoré sú úplne chýbajúce.

Keď sú typické pre zmeny psoriáza histologických erytrodermálnej psoriázy, ale v niektorých prípadoch označený zápalová odpoveď na prítomnosť zápalového infiltrátu medzi eozinofilných granulocytov bunky. Niekedy dochádza k spongióze a vezikulácii. Navyše vločky sú často slabo pripevnené k zidermisu a pri spracovaní sú oddelené mikroobbery.

Lupienky sa vyznačuje lézie kože na dlaniach a chodidlách, je veľa spoločného generalizovaná forma ochorenia menej. Exsudatívna zápalová reakcia sprevádzaná pľuzgieriky, tak výrazný, že niekedy zakrýva typické histologické znaky psoriázy. Zvyčajne veľa mikroabstseesoa Munro, ktorí nie sú len za roh, ale aj v Malpighian vrstve epidermis. Histológia akútna generalizovaná pustulózne psoriáza Numbusha vyznačuje podrogovyh pľuzgierov a zničenie hornej časti trnový vrstva infiltrovaných neutrofilných granulocytov tvoriť spongiformných pľuzgieriky koho. Pri posudzovaní histologické zmeny na koži v generalizovanej pustulóznej psoriázy, existujú rozdiely. Zmenám, ktoré sú odlišné od lupienka - Niektorí autori to črtou tohto procesu je prítomnosť histologicky dokázaným acanthosis a hyperkeratóza psoriaziformnogo ostatných uvažovať. Najviac charakteristické histologické zasunúť do pošvy pustulózne psoriáza sú spongiformnej pustuly každý predstavuje malý dutina spinosum vrstvu naplnenú neutrofilných granulocytov. V takých prípadoch, diferenciálnu diagnostiku psoriáza pustulóznych impetigová herpetiformis, gonorrheal keratózy, Reiterová choroba a subkornealnogo pustulózy Sneddon-Wilkinson.

Verukózní psoriáza, medzi akantóza, parakeratóza, inter- a intracelulárnej edém Malpighian vrstvy má papilomatóza a hyperkeratóza s výrazným exsudatívna komponentmi s exocystosou a tvorbu početných microabscesses Mynro, v ktorom môže byť zóna masívne laminácia nadržané váhy a chrasty. Dermis zvyčajne výrazný opuch s cievnej reakcie steny ciev, ich uvoľnenie a výstupu z lúmenu tvorený prvkami. Dermis, najmä v horných úsekoch výrazne opuchnuté.

Psoriáza: histogenéza

Doteraz nebol vyriešený problém vedúcej úlohy epidermálnych alebo dermálnych faktorov pri rozvoji ochorenia, ale hlavná úloha sa spravidla pripisuje epidermálnym poruchám. Predpokladá sa, že v keratinocytoch dochádza k genetickému defektu vedúcemu k hyperproliferácii epidermálnych buniek. Zároveň sú dermálne zmeny, najmä cievne zmeny, trvalou črtou psoriázy, objavujú sa skôr ako epidermálne a pretrvávajú dlho po liečbe. Navyše sa klinicky zdravá koža pacientov a ich príbuzných prvého stupňa príbuzenstva deteguje dermálne zmeny. Pri klinickom zotavení z psoriázy sa normalizujú iba epidermálne poruchy a pozoruje sa zápal v dermis, najmä v cievach.

Po mnoho rokov sme skúmali úlohu biochemických faktorov (chalones, nukleotidy, metabolity kyseliny arachidonovej, polyamíny, proteázy a neuropeptidov kol.), Ale žiadna z biochemických abnormalít detegovaných etiologický význam nie je uvedený.

Prínos pre štúdium imunitných mechanizmov v rozvoji zápalových reakcií je významné. Predpokladá sa, že výskyt bunkového infiltrátu pozostávajúce prevažne z CD4 T-lymfocytov subpopulyaiii, je primárny reakčný. Vyznačujúci sa tým, genetický defekt môže byť realizovaný na úrovni antigenprezentuyuschih ktetok, T-lymfocytov, čo vedie k inej, než u bežnej produkcie cytokínov alebo na úrovni keratinocytov patologicky reagiruyushih cytokínu. Ako potvrdenie hypotézy o dôležitú úlohu v patogenéze psoriázy subpopulyakii aktivovanej CD4 T-lymfocytov poskytuje pozitívny účinok použitie moioklonalnyh protilátok k CD4 T buniek, pomer normalizácia subpopulácie CD4 + / CD8 + T-lymfocyty po liečbe psoriázy.

Histogenézy generalizovanej pustulárnej psoriázy tiež nejasné. V prípadoch, keď sa rozvíjajúcich v dôsledku užívania drog, sa predpokladá rolu reakcia okamžitej precitlivenosti. Dôležitú úlohu porúch imunitného systému ukazujú zmeny ciev v miestach pľuzgieriky, prítomnosť pustuly IgG ložiská, IgM, IgA a C3 zložka komplementu, a v bazálnej membrány epidermis - SZB-komnonenta dopĺňajú zmenu povrchových receptorov neutrofilov získané z pľuzgieriky, zlyhanie T bunkovej populácie, čo znižuje pomer T-pomocníkmi / T-supresor a aktivitu NK buniek v krvi.

Psoriáza - príčiny a patogenéza

Symptómy psoriázy

Lézie alebo nesprevádza subjektívnych pocitov, alebo je svrbenie, a často, že sú lokalizované na pokožku hlavy, extensor povrch lakťa a kolená záhyby na krížovej kosti, zadku a penisu. Môže sa to dotknúť aj nechty, obočie, podpaží, pupok a / alebo perianálna oblasť. Psoriáza sa môže rozšíriť a zahŕňa veľké oblasti kože. Vzhľad ohniskov závisí od typu. Plaketa psoriáza je najčastejším typom psoriázy, v ktorom sa vytvárajú oválne erytematózne papuly alebo plaky pokryté hustými striebristými šupinami.

Výpadky sa objavujú postupne, zmiznú a spontánne sa obnovia alebo prejavia príčinné faktory. Existujú podtypy a sú opísané v tabuľke. 116-1. U 5 až 30% pacientov vzniká artritída, ktorá môže viesť k invalidite. Psoriáza je zriedka život ohrozujúca, ale môže ovplyvniť pacientovo sebavedomie. Okrem nízkej sebaúcty, neustále starostlivosť o zasiahnutú kožu, oblečenie, posteľnú bielizeň môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu života.

Psoriáza - príznaky

Ako sa rozpozná psoriáza?

Diagnóza psoriázy je najčastejšie uvádzaný na vzhľade a umiestnení lézie. Psoriáza je potrebné odlíšiť od seboroická dermatitída, tinea, ekzém chronické lupus erythematosus, plochý lišaj, pityriasis rosea, karcinóm bazálnych buniek, Bowenova choroba, chronické jednoduché lišajníkov a sekundárny syfilis. Biopsia je zriedka potrebné a nepoužíva sa na diagnostiku. Izolácia závažnosti ochorenia (mierne, stredne ťažkú alebo ťažkú) do značnej miery závisí na povahe lézií a schopnosť pacienta vyrovnať sa s chorobou.

Čo je potrebné preskúmať?

Aké testy sú potrebné?

Komu sa chcete obrátiť?

Psoriáza: liečba

Vzhľadom na patogenézu psoriázy sa má liečba zameriavať na korekciu zápalu, hyperproliferáciu epiteliálnych buniek a normalizáciu ich diferenciácie. V súčasnosti existuje mnoho spôsobov a rôznych liekov na liečbu psoriázy. Pri priraďovanie konkrétny spôsob liečby, musí byť pre každého pacienta individuálne, s prihliadnutím na vek, pohlavie, profesie, javiskové klinického stavu, typu ochorenia (letné aj zimné), proces prevalencia a súvisiacich ochorení utrpel predtým dostal terapiu.

Normálny psoriáza často spracované obvyklými konvenčnými spôsobmi, ktoré spočívajú v priradenie alergén (chlór vápenatý, glukonát vápenatý, tiosíran sodný), antihistaminiká (Fenistil, Tavegilum, Diazolinum, Analergin® et al.), Vitamín (PP, C, A a skupiny B) prípravy , hepatoprotektory, činidlá zlepšujúce mikrocirkuláciu atď.

Psoriáza - liečba

Psoriáza najúčinnejšie spracuje metódami, ako je PUVA terapia, selektívne fototerapia, aromatické retinoidy, Fe-terapia PUVA, mstotreksat, cyklosporín A (Sandimmun Neoral-), "biologických látok" a glyukokortiko steroidy.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.