Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Suchosť kože rúk, nôh a slizníc s menopauzou

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Jedným z príznakov menopauzy je suchosť kože. S vyvrcholením každá žena čelí tomuto problému. Zvážte príčiny tejto patológie a jej liečby.

Climax sa vyznačuje výraznými hormonálnymi zmenami v tele. Počas tohto obdobia dochádza k prudkému zníženiu produkcie estrogénu vaječníkmi, čo vedie k narušeniu produkcie glukózaminoglykánov. To vedie k zníženiu syntézy kolagénu ako jednej z hlavných zložiek krásnej a zdravej pokožky.

trusted-source[1], [2]

Epidemiológia

Podľa zdravotníckej štatistiky počas prvých piatich rokov menopauzy je možné stratiť až 30% proteínu zodpovedného za zdravie a elasticitu epidermy. V postmenopauze je táto miera približne 2% ročne. Kolagénové vlákna tvoria kostru kože. Medzi vláknami je kyselina hyalurónová, ktorá si zachováva vodu a udržuje normálnu vlhkosť. Nedostatok estrogénov vedie k tomu, že sa kolagénové vlákna spájajú, to znamená, že tkanivá strácajú elasticitu a elasticitu. Nedostatok estrogénu vedie k zníženiu počtu krvných ciev a k zníženiu produkcie tuku mazovými žľazami.

Najmä zo zlyhania estrogénu a elastínu trpia tváre, hrudník a panvové oblasti. To znamená, že zmeny v týchto oblastiach počas menopauzy sú nevyhnutné. Aby ste minimalizovali patologický proces, musíte sa obrátiť na dermatológa, endokrinológa a kozmetikára. Vyžaduje tiež pomoc odborníka na výživu, ktorý bude tvoriť stravu, ktorá doplní deficit látok zodpovedných za zdravie pokožky.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Príčiny suchá koža s menopauzou

Všetky príčiny suchého oka v menopauze sú spojené s hormonálnymi zmenami, ktoré vyvolávajú nižšiu produkciu estrogénu a iných látok. Pozrime sa na základné faktory transformujúce hladkú a elastickú pokožku v suchu a šupke:

 • Znížená hladina estrogénu - počas menopauzy sa množstvo produkovaného hormónu znižuje, čo negatívne ovplyvňuje stav epidermis. Estrogén ovplyvňuje množstvo tuku, ktoré hydratuje pokožku. Jeho zníženie vedie k zníženiu vlhkosti a výskytu sucha.
 • Nedostatok kolagénu - pokles estrogénu vedie k poklesu kolagénu. Táto látka je zodpovedná za pružnosť a plynulosť tkanív. Keď je narušená rovnováha medzi tukom a kolagénom, koža rýchlo stárne a je náchylnejšia na suchosť a odlupovanie.
 • Škodlivé návyky - fajčenie a alkohol majú negatívny vplyv na celé telo, ale najmä na stav pokožky. To vedie k oslabeniu bariéry zodpovednej za normálnu vlhkosť.
 • Dlhodobý pobyt na slnku je jasným znamením, že čas strávený pod ultrafialovým žiarením by sa mal minimalizovať. Tiež je potrebné použiť dodatočné metódy ochrany pred slnkom, ktoré zabraňujú strate vlhkosti.
 • Hypotyreóza je stav, ktorý sa vyskytuje pri nedostatku hormónov štítnej žľazy. Patológia vedie k suchému koži po celom tele, najmä v oblasti lakťov. Choroba je sprevádzaná zvýšenou ospalosťou, poruchami sluchu, stratifikáciou nechtov, krehkými a poškodenými vlasmi.
 • Diabetes mellitus je ochorenie s poškodením endokrinného systému a porušením všetkých druhov metabolizmu. S touto patológiou je koža obzvlášť suchá v oblasti kožných záhybov a tváre.
 • Stres - ak sa telo dlhodobo nachádza v stave stresu, vzniká z rôznych orgánov a systémov množstvo patológií. Vyskytujú sa záchvaty nevoľnosti, bolesť v epigastrickej oblasti, zimnica, horúčka, pocit nedostatku vzduchu. Časté stresy vedú k neurologickým poruchám a strate veľkého množstva vlhkosti, čo negatívne ovplyvňuje stav tela a vyvoláva jeho suchosť.
 • Hypovitaminóza - s nedostatkom vitamínu A v organizme a vyskytuje sa suchosť, odlupovanie a svrbenie. Podobný stav sa pozoruje v dystrofických stavoch.
 • Chronická intoxikácia - patologický stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku dlhodobej expozície toxických látok tela. Ovplyvňujú sa všetky systémy a orgány, vrátane kože.

Okrem vyššie uvedených dôvodov môže byť suchá koža s menopauzou spojená alebo zhoršená takými príčinami, ako sú:

 • Dermatologické ochorenia - najčastejšie xeróza je spojená s psoriázou alebo šupinatou ejakuláciou. Obe choroby sú chronickej povahy a nie sú nákazlivé. Vyskytujú sa kvôli porušeniu endokrinného alebo nervového systému, ako aj poruchám metabolizmu. Koža je suchá a zapálená, dochádza k nadýchaniu a odlupovaniu.
 • Atopická dermatitída je chronické alergické ochorenie, ktoré sa vyskytuje u ľudí s predispozíciou k atopii. Choroba nie je nákazlivá, ale má opakovaný priebeh. Epidermia je suchá a zhrubnutá, v oblastiach na česanie sú kôrky.
 • Ekzém je chronické zápalové ochorenie s akútnym priebehom. Patológia je alergická a nie je nákazlivá pre ostatných. Koža je suchá, svrbivá, existujú peeling a vyrážky.
 • Keratóza vlasov je dedičné ochorenie, pri ktorom je epidermis suchá, tvrdá a drsná. Porážka najčastejšie sú končatiny, chrbát, brucho.
 • Seborrhea - lupiny sú patologické stavy kože. Vzniká z dôvodu porušenia funkcie mazových žliaz a zmeny zloženia ich sekrétov.

Strata elasticity môže byť spôsobená častým kúpaním v horúcej vode, užívaním liekov, sezónnymi faktormi a zmenou klímy. Suchosť tela sa vyskytuje pri zápalových a alergických ochoreniach v dôsledku nadmerného používania kozmetiky a alkalického mydla v prípade gastrointestinálnych porúch.

trusted-source[10], [11], [12]

Patogenézy

Mechanizmus vývoja takej patológie ako suchá koža v období menopauzy závisí od mnohých faktorov. Patogenéza je spojená s hormonálnymi zmenami. Kvôli nedostatku estrogénu sa produkcia kolagénu a elastických vlákien znižuje. Kolagén je špeciálny proteín potrebný na udržanie normálnej štruktúry a elasticity pokožky. Poskytuje samo-hojenie tónu pleti, zabraňuje vráskam.

Na náhradu estrogénu počas menopauzy a súvisiacich patologických stavov sa používa hormonálna liečba. Táto liečba sa nazýva HRT a má vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka. Pokiaľ ide o kožu, približne 38% žien užívajúcich hormóny potvrdilo zlepšenie epidermis po takejto liečbe.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Príznaky suchá koža s menopauzou

Patologické prejavy hormonálnej úpravy v tele, spojené s menopauzou, sa postupne rozvíjajú. Príznaky suchého kože s menopauzou sa zvyšujú.

Symptómy dermatologického problému:

 • Drsná pokožka na dotyk
 • svrbenie
 • peeling
 • trhliny
 • Kožný vzor je vyslovený
 • Po vodných procedúrach dochádza k silnému uťahovaniu
 • Sčervenanie a podráždenie

Zvýšená suchosť môže vyvolať vznik hlbokých trhlín, ktoré spôsobujú bolestivé pocity a krvácanie. Suchá koža reaguje na najmenšie podráždenie a je veľmi citlivá. V dôsledku straty pružnosti sa objavia exfoliačné dosky a vytvárajú sa hlboké vrásky. Poťah je hrubý, existuje riziko vzniku erytému a hyperkeratózy. Bez správnej liečby xerózy je možná kožná atrofia s epidermou a dermis. Také závažné zmeny sú nebezpečné prechodom na trofické vredy.

trusted-source[20], [21], [22]

Prvé znaky

Zmena pokožky v menopauze má niekoľko charakteristických príznakov. Prvé príznaky patologického stavu sa najčastejšie prejavujú zmenou stavu tváre, hrudníka, ramien a stehien. Bez náležitej starostlivosti vedie strata elasticity k odlupovaniu, svrbeniu, podráždeniu a iným nepríjemným pocitom.

Vzhľadom na zvýšenú suchosť, pri stlačení na akomkoľvek mieste je stopa z prstov, ktorá prechádza pomerne dlho. Existujú malé trhliny, póry sú takmer neviditeľné, pravdepodobne šupinovité kožné váhy. Nepríjemné pocity sa zhoršujú po tom, čo ste si vzali horúci kúpeľ, pretože sa objavuje tesnosť. Podobné znaky sa nezobrazujú jednotlivo a spôsobujú vážne nepohodlie.

trusted-source[23], [24], [25]

Komplikácie a následky

Strata elasticity kože počas menopauzy vedie k množstvu problémov. Dôsledky tejto patológie sa prejavujú týmito príznakmi:

 • Zmena termoregulácie v dôsledku zvýšenej produkcie potu.
 • Z dôvodu zníženia schopnosti pokožky zadržať vodu, svrbenie, škálovanie a trhliny.
 • Urýchľuje proces starnutia, objavujú sa vrásky.
 • Koža sa stáva tenšou, dochádza k atrofickým zmenám.
 • Riziko exacerbácie kožných ochorení sa zvyšuje.
 • Znižuje produkciu vitamínu D.
 • Prerušuje rýchlosť hojenia rán.

Menopauzálne zmeny vedú k porušeniu ochranných vlastností kože a zvyšujú riziko infekcie. Kozmetické zmeny negatívne ovplyvňujú sebadôveru a mentalitu. Z tohto dôvodu sa počas menopauzy môžu vyvinúť depresívne poruchy, strata sebadôvery a znížená kvalita života.

Spojenie menopauzy môže viesť k vážnym následkom. Komplikácie sa prejavujú týmito ochoreniami:

 • Phlegmon - akútny zápal spojivového tkaniva pokožky, ktorý pochádza z bakteriálnych alebo infekčných patogénov.
 • Atopická dermatitída, ekzém - patologický stav so začervenaním, zápalom a praskaním tkanív.
 • Folikulitída je zápal vlasového folikulu, ktorý je charakterizovaný hyperémiou a opuchom. V mieste lézie sa môže vytvoriť hnisavý uzlík, preniknutý vlasmi.

Uvedené komplikácie sú spôsobené nesprávnou starostlivosťou o telo alebo v jeho neprítomnosti. Bolestivé symptómy sú spojené so zoslabením ochranných funkcií kože a vekom súvisiacich hormonálnych zmien v ženskom tele.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Diagnostika suchá koža s menopauzou

Na určenie príčiny xerózy, tj straty elasticity pokožky, je potrebné vykonať sériu vyšetrení. Diagnóza suchého kože s menopauzou je založená na fyzickom vyšetrení a štúdiu anamnézy. Kmenové zmeny súvisiace s vekom sú spojené so znížením produkcie hormónov. Ak sa počas menopauzy vyskytnú podozrenia na dermatologické ochorenia, predpísané sú ďalšie štúdie:

 • Vizuálna kontrola
 • História anamnézy
 • Biochemický krvný test

Ak je suchosť sprevádzaná alergickými stavmi, vykonajú sa epikutánne a intrakutánne kožné testy. Pri xeróze a dermatózach sú indikované bakteriologické, sérologické a virologické testy. Možno tiež predpísať histologické vyšetrenia. V prípade potreby vykonajte laboratórnu a inštrumentálnu diagnostiku.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Analýzy

Pri vyjadrení suchosti celistvosti sa vynakladá množstvo výskumov a testov zameraných na zistenie príčiny patologického stavu. Ak je porucha spojená s hormonálnymi zmenami v ženskom tele, potom určte takéto testy na identifikáciu menopauzy:

 • Úroveň FSH - folikuly stimulujúci hormón sa zvyšuje s aktívnou menopauzou. Tento indikátor indikuje porušenie syntézy estrogénov.
 • Estradiol je hlavným hormónom estrogénov, ktorý je zodpovedný za silu kostného tkaniva a stav pokožky. Jeho nedostatok spôsobuje množstvo patologických zmien.
 • Úroveň LT - luteinizačného hormónu sa podieľa na tvorbe vajíčka vo folikulu a ovuluje ovuláciu. Pri menopauze sa zvyšujú jej hodnoty.
 • Progesterón - zníženie jeho hladiny naznačuje nástup menopauzy, počas prvých 2-3 rokov po nástupe menopauzy sa úplne vylúči z tela.

Na posúdenie stavu pokožky vykonajte takéto laboratórne testy:

 • Vzorkovanie krvi z prsta - odhaľuje zápalové procesy a alergické reakcie.
 • Moč - určuje poškodenie obličiek a iných orgánov.
 • Biochemická analýza krvi - určuje rôzne indikátory, ktoré ovplyvňujú stav tela. Napríklad hladina cukru, prítomnosť bielkovín a oveľa viac.

Analýzy so suchou pokožkou počas menopauzy poskytujú príležitosť posúdiť stav tela a predpisovať správnu liečbu na zmiernenie patologických symptómov.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Inštrumentálna diagnostika

Najúčinnejšou metódou na určenie skutočnej príčiny xerózy počas menopauzy je inštrumentálna diagnostika. V závislosti od príznakov poruchy sa používajú rôzne metódy výskumu.

Zvláštna pozornosť sa venuje výsevu zapálenej oblasti pokožky (biopsia). Táto metóda sa používa na stanovenie patogénov, ktoré prispievajú k poškodeniu kože. Pomáha vybrať ten správny spôsob liečby. Ak existuje podozrenie na alergickú reakciu, vykoná sa analýza sérových autoprotilátok na detekciu alergénu. Taktiež sa vykonáva koprogram, teda analýza výkalov pre dysbiózu. Táto analýza je potrebná v prípade, že stav tkanív je spojený s gastrointestinálnymi ochoreniami.

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Odlišná diagnóza

Suchá koža sa môže objaviť s rôznymi chorobami, dermatologickými a porážkami vnútorných orgánov. Diferenciálna diagnostika je zameraná na určenie skutočnej príčiny prerušenia pokožky počas menopauzy. Okrem analýzy na úrovni estrogénov a mnohých ďalších hormónov sa diferenciácia uskutočňuje s takými patologickými stavmi, ako sú:

 • Ekzém - jeho xerotická forma spôsobuje zvýšenú suchosť pokožky, trhliny, svrbenie, lúpanie. Možné zápaly a krvácanie niektorých oblastí v dôsledku ich česania.
 • Folikulárna kuratóza - malé vyrážky podobné pupočníkom. Telo sa stáva hrubým na dotyk, sucho, svrbenie.
 • Ichtyóza - bunky epidermis sú silne šupinaté, tvoria silné šupiny, ktoré sa odlupujú. Na ich mieste zostávajú bolestivé rany a praskliny.
 • Psoriáza - jedna z najčastejších ochorení, ktorá sa vyznačuje suchou pokožkou. Sú sprevádzané peeling, svrbenie, bolestivé pocity. V niektorých prípadoch je možná sekundárna infekcia.

Na základe výsledkov diferenciálnej diagnózy poskytne lekár odporúčania na normalizáciu stavu tela.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba suchá koža s menopauzou

Zdravie ženy počas menopauzy závisí nielen od hladiny hormónov, ale aj od účinku vonkajších faktorov. Liečba suchého kože pri menopauze je zameraná na udržanie normálneho stavu epidermy. K tomu použite špeciálne krémy pre telo s estrogénom a vitamínovými prípravkami. Veľmi dôležitá je spôsob života, zvážime hlavné odporúčania na zachovanie krásy tela a tváre v klimakterickom období:

 1. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože ultrafialové poškodenie pokožky. Používajte špeciálne krémy proti opaľovaniu a oklúzne krémy, ktoré zabraňujú strate vlhkosti.
 2. Dodržujte strava s nenasýtenými mastnými kyselinami, napríklad omega-3 (losos, slnečnicový olej, sója). Správnou výživou zachováte zdravú pokožku, zabráňte suchu a vytvorte ochrannú bariéru.
 3. Horúca sprcha alebo kúpeľ je škodlivý pre pokožku. Po takýchto procedúrach existuje pocit silnej napätia, je možné odlupovanie, svrbenie a dokonca praskliny. Počas kúpeľa používajte hydratačné krémy a gély a potom použite organické oleje na telo, aby ste predišli nepríjemným pocitom.
 4. Hormonálna substitučná liečba estrogénom. Takéto ošetrenie je dobré nielen na stav pokožky, ale aj na celom tele, pretože zápasí s klimakterickými symptómami. Na terapiu sa používa syntetický analóg estradiolu, ktorý sa viaže na citlivé receptory, udržuje vlhkosť a elasticitu epidermis.

Ale nezabudnite, že hormonálne zmeny menopauzy, nie je to jediná príčina xerózy. Nedostatok vitamínov, hubových chorôb, hypotyreóza a mnoho ďalších vecí môže tiež spôsobiť nepríjemné pocity. Správna starostlivosť o telo, vyvážená strava a konzultácia s dermatológiou a kozmetikou zachová krásu a zdravie.

Lieky na suchú pokožku

K dnešnému dňu, farmaceutický trh existuje veľa liekov, ktoré účinne bojujú proti kožným problémom. Lieky na suchú pokožku v menopauze predstavujú špeciálne vitamíny, rôzne biologické prísady, krémy a pleťové vody s estrogénom a ďalšími základnými látkami pre epidermis.

Zvážte najobľúbenejšie lieky:

 1. Aevitem

Vitamín A, ktorý obsahuje vitamíny A a E, saturuje pokožku užitočnými látkami. Má antioxidačné a imunostimulačné vlastnosti. Aktívne zložky lieku sa podieľajú na fyziologických procesoch tela, stimulujú rast epiteliálnych buniek, urýchľujú proces regenerácie tkanív, ovplyvňujú metabolizmus lipidov a proteínov. Aevit zlepšuje kapilárny krvný obeh, normalizuje priepustnosť cievnych stien a trofického tkaniva.

 • Indikácie: nedostatok vitamínu A, E, predĺženú na napätie, psoriáza, kserodrmit, lupus erythematosus, aterosklerotické vaskulárne lézie, gastrektómii, hnačka, syndrómov šoku, strave s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín, hypertyreóza, menopauze.
 • Liek sa užíva perorálne, 1 kapsula jedenkrát denne. Trvanie terapie je 30-40 dní, v prípade potreby opakujte priebeh v priebehu 3-6 mesiacov.
 • Vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé a prejavujú sa porušením gastrointestinálneho traktu: nauzea, vracanie, alergické reakcie. Pri dlhodobom používaní lieku môže dôjsť k exacerbácii cholelitiázy a pankreatitídy.
 • Kontraindikácie: individuálna intolerancia zložiek, chronická cirkulačná nedostatočnosť, tyreotoxikóza, glomerulonefritída. So špeciálnou starostlivosťou sú vitamíny predpísané pre pacientov so zvýšeným rizikom tromboembólie as infarktom myokardu aterosklerózou koronárnych artérií.
 • Pri aplikácii zvýšených dávok sa môže zvýšiť ospalosť, bolesti hlavy, poruchy videnia, zvýšenie tlaku, patologické zmeny tekutiny. Vo zvlášť závažných prípadoch sa pozorujú kŕče, srdcové zlyhanie, porušenia centrálneho nervového systému, žľazy vnútornej sekrécie. Neexistuje žiadny špecifický antidot, symptomatická liečba je indikovaná na liečbu predávkovania.
 1. Vytasharm

Komplexný prípravok na báze vitamínu, zlepšuje epidermis, stimuluje vlasové folikuly potravy, syntézu kolagénu, kyseliny hyalurónovej a elastín zvyšuje exfoliácii proces stimuluje chráni kožné bunky pred škodlivými prostredia použitia.

 • Indikácie na použitie: patológia kože, chronické ochorenia centrálneho nervového systému, zvýšená krehkosť nechtov a chĺpkov, hypovitaminóza retinolu. Liek posilňuje vlasové folikuly. Tablety majú 1 ks. 1 denne za mesiac.
 • Nežiaduce účinky: alergické vyrážky, záchvaty nauzey a vracania, anafylaktické reakcie. V prípade predávkovania sú nežiaduce reakcie symptomatické. Liek je kontraindikovaný pri chronickej pankreatitíde, cholelitiáze, neznášanlivosti zložiek lieku.
 1. Revivona

Multivitamínový prípravok, ktorý je prínosný pre stav pokožky, jej pružnosť a hladkosť. Liek sa používa na hypovitaminózu rôzneho pôvodu, zápalové lézie gastrointestinálneho traktu, ochorenia pečene a na zvýšenie odolnosti tela voči infekciám.

Revivonu užíva jednu kapsulu 1-2 krát denne po jedle. Vedľajšie účinky sa prejavujú v podobe alergických reakcií, je tiež možné zafarbiť moč v jasne žltej farbe. Liek je kontraindikovaný pre neznášanlivosť jeho zložiek.

Okrem vitamínových prípravkov na zlepšenie pokožky počas menopauzy sa odporúčajú špeciálne krémy, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu. Takáto kozmetika podporuje tón epidermy, zabraňuje jej predčasnému starnutiu, eliminuje vrásky a znižuje škodlivý účinok ultrafialového žiarenia. Existujú finančné prostriedky s prírodným a umelým estrogénom. Prípravky s prírodnými zložkami sa používajú iba na predpis.

 • Chladnutie od Kate Somerville - hydratačné sérum pre tvár s fytoestrogénmi, ktoré zachovávajú mladosť a hladkosť pokožky. Medzi zložky patria pšeničné klíčky, tuk a vitamín A, ktoré zabraňujú vysušeniu pokožky.
 • Lineless Infinite Moisture Brandt je hydratačný krém s extraktom orechov. Stimuluje proces obnovy buniek, poskytuje hladkosť a hodvábnu pokožku. Obsahuje sóju, zelený čaj, plody z hlohu a iné látky s fytoestrogénom.
 • Hydramax je hydratačný krém od Chanel pre ženy v menopauzálnom veku. Skladá sa z karobového ovocia, ktoré sú bohaté na estrogén.

Okrem pokožky sliznice trpia suchou počas menopauzy. Existujú špeciálne gély, vody a krémy pre intímnu hygienu, ktoré zabraňujú nepohodlie:

 • Estriol - krém ovplyvňuje rovnováhu medzi kyselinami a zásadami, zlepšuje produkciu mazív. Pozitívne ovplyvňuje lokálnu imunitu a zabraňuje vzniku škodlivých mikroorganizmov. Podporuje produkciu hormónov, čím odstraňuje príčiny poruchy.
 • Divigel je hormonálny liek predpísaný lekárom. Obsahuje estradiol, eliminuje svrbenie a suchosť, zvyšuje produkciu mazív, zvyšuje lokálnu imunitu.
 • Vagilac je gél, ktorý sa podáva ženám počas menopauzy. Odstráni suchosť, svrbenie a bolesť. Zloženie liečiva zahŕňa kyselinu mliečnu, ktorá normalizuje acidobázickú rovnováhu a zvyšuje lokálnu imunitu.
 • Laktát - pomáha pri miernej suchosti, má mierny účinok a nemá žiadne kontraindikácie.

Okrem použitia liekov je potrebné opraviť problém, je potrebné upraviť stravu, dodržiavať osobnú hygienu a vykonávať lekárske odporúčania na stabilizáciu hormonálnej hladiny.

Alternatívna liečba

Na odstránenie hormonálnych zmien počas menopauzy sa používajú nielen klasické metódy odporúčané lekárom, ale aj netradičné metódy terapie. Alternatívna liečba suchého kože s menopauzou je reprezentovaná takýmito receptami:

 • Zmiešajte 250 ml minerálnej vody s 50 ml mlieka. Otrite telo touto zmesou počas 20 minút. Postup podporuje tvorbu kolagénu a zlepšuje stav kože.
 • Zmiešajte do hladkej ½ šálky krému, 100 g masla, banánu a avokáda. Vo výsledných štiepaných zemiakoch pridajte 3-5 kvapiek ružového oleja a znova ich zmačknite. Prostriedok sa môže použiť ako telové mlieko.
 • Skombinujte 200 ml medu, 250 ml mlieka a čajovú lyžičku mandľového oleja. Zmes by mala byť zahrievaná vo vodnom kúpeli a do kúpeľa pridaná 20-30 gramov počas kúpeľa alebo použitá ako obklad na zvlášť xerotických častiach tela.
 • Na odstránenie trhlín a lúpanie premiešajte v rovnakých pomeroch glycerín a amoniak. V prípade potreby aplikujte masť na poškodené miesta. Na ošetrenie trhlín môžete použiť teplú zmes oleja z margarínu a rakytníka.
 • Ak chcete normalizovať stav kože na tvári, môžete pripraviť špeciálnu masku. Nalejte 100 g ovsených vločiek s mliekom a nechajte ich na paru. V pripravenej ovsenej vločke pridajte ½ čajovej lyžičky jojobového oleja, mandľového oleja a vitamínu E. Masku treba uchovávať 20 minút, opláchnite ju teplou vodou.

Pred použitím alternatívnych medicínskych predpisov stojí za to poradiť s dermatológiou, keďže niektoré zložky môžu spôsobiť alergickú reakciu alebo zhoršiť stav epidermis.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Bylinné ošetrenie

Ďalšou možnosťou odstránenia problémov s pokožkou počas menopauzy je liečba bylinami. Zvážte najefektívnejšie recepty na liečbu bylinami:

 • Pripravte odvar z harmančeka a odvar z ľanových semien v požadovanom pomere. Počas vodných procedúr pridajte odkvapkávky rovnako ako kúpeľ. V takejto vode trvá 10-15 minút. Po kúpe sa koža stáva hodvábna a hladká, suchosť a svrbenie odchádzajú.
 • Pre účinné zmiernenie je mliečny kompresný skvelý. Kyselina mliečna prispieva k odstraňovaniu mŕtvych buniek, urýchľuje regeneračné procesy a pomáha zdravým tkanivám udržiavať vlhkosť. V studenom mlieku alebo kefíre navlhčite bavlnenú utierku a naneste na podráždené miesta po dobu 5-7 minút. Po ukončení procedúry sa musíte umyť teplou vodou.
 • Odrežte list z aloe, dôkladne opláchnite, odrežte a odstráňte mäso. Namočte bavlnenú guľu do buničiny a utrite ju. Po tomto postupe sa telo stáva jemným a pružným.
 • Tavte na vodnom kúpeli čajovú lyžičku včelieho vosku a pár polievkových lyžíc lanolínu. Do zmesi pridajte olivový olej a šťavu z aloe. Výsledný produkt sa musí použiť na utrenie tváre a tela.
 • Okamžite po vodných procedúrach naneste na telo zmes medu a olivového oleja (2 lyžice medu a 2 polievkové lyžice oleja, zahrievané vo vodnom kúpeli). Po 20 minútach sa zmes má umyť teplou vodou. Maska vyživuje pokožku, odstraňuje svrbenie a odlupovanie, odstraňuje toxíny.

Pri používaní receptov na bylinné lieky musíte prísne dodržiavať pokyny a nemeniť podiel receptov. To súvisí s rizikom alergických reakcií.

Homeopatie

Ak chcete aktivovať prirodzené systémy tela a zmierniť príznaky menopauzy, používa sa homeopatia. Táto metóda alternatívnej medicíny je založená na zavedení malých dávok prírodných látok do tela, čo vedie k postupnej obnove orgánov a systémov. Homeopatické lieky nemajú baktericídne ani antitoxické vlastnosti, neobsahujú hormóny. Vyrábajú sa na základe zložiek rastlín, minerálov, sekrétov živých organizmov.

Na odstránenie zvýšenie suchosti, pálenie, svrbenie a odlupovanie, sa odporúča tieto lieky: Vita Bardana, Vita derm crema, Vita PUFA 3. Ich dávkovanie a trvanie použitia, definovaný Homeopat lekár pre každého pacienta. Existujú tiež homeopatické lieky, ktoré majú pozitívny účinok na celý organizmus počas menopauzy:

 • Feminal je prípravok na báze extraktu červenej ďateliny. Jeho pôsobenie je zamerané na normalizáciu hladiny pohlavných hormónov, to znamená, že eliminuje ich nedostatok.
 • Remens je homeopatický liek založený na cimicifugi ratsimosa, extrakt z kanadskej sanguine, sépia, pilocarpus. Posilňuje telo, kompenzuje nedostatok ženských hormónov.
 • Estrovel - obsahuje sójové extrakty, listy žihľavy, Black Cohosh ratsimozy a vitamíny, E. Znižuje patologické symptómy menopauzy, znižuje riziko rôznych novotvarov, kompenzuje nedostatok vápnika a má pozitívny vplyv na imunitný systém.
 • Ledis vzorec "Menopauza" je liek založený na extrakte passionflower, sarsaparilla, dong, vitamíny B, E, minerály. Koreňuje psycho-emočné poruchy, kompenzuje nedostatok estrogénov, zabraňuje nedostatku vitamínov a osteoporóze.

Okrem vyššie uvedených liekov sa na normalizáciu ženského tela počas menopauzy môžu predpisovať také homeopatické lieky: Tibestan, Femiwell, Lefem, Climacoplane, Menopace.

Operatívna liečba

Metódy chirurgickej intervencie s xerózou sa nepoužívajú. Operatívna liečba suchosti kože pri menopauze je reprezentovaná rôznymi fyzioterapeutickými postupmi. Účinne zvlhčujú pokožku, normalizujú jej stav, eliminujú svrbenie, odlupovanie, trhliny.

 • Mezoterapia - v hlbokých vrstvách kože pomocou ihly sa zavádza vitamínový roztok. Tento postup normalizuje metabolické procesy, zlepšuje výživu a ochranu buniek, zabraňuje dehydratácii. Roztok vitamínu obsahuje horčík, draslík, síru, zinok, fosfor, selén a ďalšie užitočné látky.
 • Biorevitalizácia - tento postup predstavuje podanie liekov s kyselinou hyalurónovou pod kožu. Podporuje zvlhčovanie epidermis, normalizuje stav elastínu a kolagénových vlákien, obnovuje tkanivovú štruktúru.
 • Mikrokruhová terapia - používa sa na normalizáciu metabolizmu. Koža je postihnutá slabými elektrickými impulzmi, ktoré simulujú cirkuláciu a lymfodrenáž. To prispieva k obnoveniu poškodených tkanív. Účinok postupu je podobný zdravému hlbokému spánku, po ktorom koža vyzerá odpočívaná a omladená.

Všetky procedúry sú predpísané a vedené kozmetológiou po vyšetrení pacienta a zbieraní anamnézy o príčinách patologického stavu.

Prevencia

Všetka prevencia suchá pokožka počas menopauzy pozostáva z celotelovej starostlivosti, vyváženej výživy a dodržiavania rovnováhy vody. Zvážte hlavné odporúčania, ktoré zachovávajú krásu a zdravie pokožky v každom veku a varujú akékoľvek patologické zmeny:

 • Zvlhčovanie - po sprchovaní a iných vodných procedúrach sa môže objaviť pocit napätia, svrbenia a sucha. Na zníženie nepohodlia sa odporúča použiť nasýtené krémové prípravky s hydratačným účinkom a zložením vitamínov.
 • Exfoliácia - pravidelné odlupovanie odstraňuje mŕtve kožné váhy. To vám umožní zachovať jeho čerstvé farby a zlepšiť vstrebávanie živín z kozmetických výrobkov. Pri drsných oblastiach (lakte, kolená, nohy) môžete použiť kroviny a pre jemnejšie tkanivá - chemické odlupovače. Tieto obsahujú alfa-hydroxykyseliny, kyselinu glykolovú a kyselinu mliečnu.
 • Prevencia dehydratácie - zdravý druh pokožky vo veľkej miere závisí od úrovne vlhkosti. Aby ste to udržali, môžete použiť ochranné mlieka, aby ste zabránili strate kvapaliny. Taktiež je potrebné piť najmenej dva litre čistenej vody denne. To je prospešné nielen na pokožke, ale aj na celkovom stave tela.

Okrem vyššie uvedených odporúčaní je potrebné minimalizovať čas strávený na slnku. Pretože ultrafialové žiarenie negatívne ovplyvňuje stav epidermis. Prevencia pozostáva z vyváženej stravy, odmietania zlá návykov a udržania telesnej aktivity a psycho-emocionálneho zdravia.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50]

Predpoveď

Suchá koža s menopauzou nie je diagnózou, ale iba znakom hormonálnych zmien v tele. Prognóza tohto stavu je priaznivá. Vzhľadom k tomu, aby sa odstránenie nepohodlie dostatočne správne na starostlivosť o telo, dodržiavať diétu, opustiť zlé návyky. Veľmi dôležitá je voľba liekov na elimináciu xerózy. Na udržanie normálneho stavu pokožky sa odporúčajú prostriedky s estrogénmi, vitamínmi, minerálmi a ďalšími látkami užitočnými pre telo. Tiež nezabudnite na salón kozmetické procedúry, ktoré vám umožnia obnoviť krásu a mládež pokožky v každom veku.

trusted-source[51], [52], [53]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.