^

Zdravie

A
A
A

Suché mozoly na rukách

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.11.2022
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ak sa v dôsledku trenia vytvorí zvyčajný kalus vo forme pľuzgiere, potom tvrdé suché mozoly na rukách - na rukách a prstoch - majú trochu iný pôvod a inak sa s nimi zaobchádza.

Príčiny suché mozole na rukách

Hlavným dôvodom výskytu suchých mozoľov na rukách je predĺžený a / alebo konštantný mechanický tlak s lokalizáciou na určitej oblasti pokožky. Keďže funkcia kože je ochranná, za jeden z jej prejavov sa považuje tvorba tvrdého kalusu.

Zároveň sú zaznamenané špecifické zóny, kde sa tlak zvyšuje pri množstve činností s použitím nástrojov a zariadení. Takže na metakarpofalangeálnych povrchoch dlaní sa tvorí veslárov kalus z vesla; medzi metakarpálnymi kosťami a proximálnymi falangami prstov - bežné miesto pre husté mozoly u vzpieračov a vzpieračov; klenotníci, rytci a ľudia, ktorí neustále manipulujú s malými nástrojmi, trpia palcom, ukazovákom a prostredníkom pracovnej ruky. Kaderníci s rukoväťou nožníc a záhradníci s rukoväťou prerezávača si tlačia na ukazovák mozoľ. Dokonca aj ten, kto veľa píše rukou, si môže „zarobiť“ taký mozoľ na jednej z falangov prostredníka.

Rizikové faktory

Rizikovými faktormi pre tvorbu suchých mozoľov na rukách sú okrem vyššie uvedených činností aj  nedostatok vitamínu A , ktorý vedie k hyperkeratóze, a  suchá pokožka rúk , vrátane charakteristickej pre starších ľudí.

Ľudia so systémovými a metabolickými ochoreniami sú náchylnejší na keratotické kožné lézie: cukrovka, reumatoidná artritída, sklerodermia, dna.

Pravdepodobnosť výskytu takýchto kalusov s patologickými zmenami v metakarpálnych kostiach sa zvyšuje; interfalangeálne kĺby rúk; styloidný výbežok lakťovej kosti (processus styloideus ulnae); objavenie sa kostného výbežku pisiformnej kosti zápästia (os pisiforme) zo strany dlane - v dôsledku traumy, usadenín solí, polyartritídy, artrózy alebo deformujúcej sa artrózy, keď sa tvoria osteofyty.

Patogenézy

Vysvetľujúc patogenézu tvorby suchých mozoľov, odborníci ju spájajú s reakciou kožných keratinocytov na opakované traumatické účinky - vo forme zvýšenej keratinizácie epitelu na ochranu hlbších vrstiev dermy pred poškodením.

Plošne obmedzený, ale intenzívny a často opakovaný tlak na pokožku rúk a prstov vedie k aktivácii migrujúcich makrofágov epidermy (Langerhansových buniek), ktoré regulujú delenie keratinocytov bazálnej vrstvy a ich diferenciáciu až po konečnú štádium – premena na odumreté bunky (korneocyty), ktoré tvoria rohovú vrstvu kože.

Existuje tiež priamy vzťah ku komplexným tkanivovo špecifickým biochemickým procesom rastových faktorov - epitelových (EGF) a transformujúcich (TGFα), stimulujúcich zodpovedajúce keratinocytové receptory; adhézne molekuly na ich membránach; niektoré intersticiálne enzýmy.

Výsledkom je, že v dôsledku zvýšenia proliferácie hlavných epidermálnych buniek na úroveň hyperkeratózy a zhutnenia korneocytov dochádza k lokálnemu zhrubnutiu stratum corneum, čo je v skutočnosti suchá kukurica.

Ak sa objaví suchý kalus s tyčinkou na ruke, znamená to vytvorenie tvrdého keratínového kužeľa alebo koreňa v strede zóny zvýšenej keratinizácie epidermy, ktorá sa pôsobením mechanického tlaku prehlbuje do podložia. Vrstvy kože.

Príznaky suché mozole na rukách

Keď sa na ruke objavia prvé príznaky tvorby suchých mozoľov, v oblasti dlane alebo prstov, ktorá je vystavená neustálemu tlaku, koža sa stáva hustejšou a drsnejšou.

Neskôr sa objavia príznaky ako tvrdnutie a zhrubnutie oblasti kože, ktorá vyzerá ako suchý, hyperkeratolytický plak sivastej alebo žltkastej farby, menej citlivý na dotyk ako okolitá koža. Alebo môže byť na povrchu kože mierne vyčnievajúci pomerne mäkký žltý krúžok (v dôsledku nárastu kolagénových vlákien v stratum corneum) s tvrdým sivožltým voskovým stredom pozostávajúcim z cementovaného keratínu: ide o suchý mozoľ ruku. Je to ona, ktorá je sprevádzaná edémom a je bolestivá, pretože pevná tyčinka vytláča kožné tkanivá a začína tlačiť na nervové zakončenia. A súčasné stláčanie a poškodenie kapilár môže spôsobiť petechiálne krvácanie.

Komplikácie a následky

Ak nepodniknete žiadne kroky, následky a komplikácie dlhodobých suchých mozoľov na rukách sú takmer nevyhnutné:

  • neustála bolesť;
  • praskanie a ulcerácia horných vrstiev kože a poškodenie hlbších tkanív vo forme fibrózy;
  • vrastanie kalusu nervových zakončení a krvných ciev do tela;
  • infekcia a zápal (často hnisavý).

Diagnostika suché mozole na rukách

Diagnostika kurieho oka sa vykonáva na základe anamnézy, vyšetrenia a klinického obrazu.

Inštrumentálna diagnostika pomocou  dermatoskopie  môže pomôcť objasniť veľkosť kalusu - oblasť hyperkeratózy. A ak má pacient patologické zmeny v kostných štruktúrach ruky alebo prstov, vykoná sa röntgen.

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika by mala vylúčiť: fokálnu palmoplantárnu keratodermiu, papulóznu keratodermiu Buschke-Fischer, epidermolytickú hyperkeratózu prstov, verruciformnú akrokeratózu a inú  keratodermiu , ako aj keratózu dlaní s pityriasis versicolor a hyperkeratotickú formu mykózy rúk.

Liečba suché mozole na rukách

Pre ľudí, ktorí čelia tomuto problému, je hlavnou otázkou, ako sa zbaviť suchých mozoľov na rukách. Podrobné informácie o kalusoch s jadrom v materiáli -  Kalus: príčiny, štruktúra, liečba

Hlavnými liekmi, ktoré pomáhajú odstraňovať takéto mozoly, sú vonkajšie činidlá s keratolytickým účinkom, ktoré poskytuje kyselina salicylová, močovina (močovina) alebo laktát amónny (soľ kyseliny mliečnej), ktoré sú súčasťou ich zloženia:  salicylová masť , Solkokerasal,  Hemozol , Keratolan, Karboderm, atď., kukuričná tekutina Kollomac

Čítaj viac:

Pred aplikáciou masti alebo krému na kukuricu je však potrebné ju zjemniť horúcim kúpeľom trvajúcim štvrť hodiny - v mydlovom roztoku s prídavkom hydrogénuhličitanu sodného (sóda bikarbóna) a amoniaku (nie viac ako 10-12 kvapky na pol litra roztoku); soľou a sódou bikarbónou rozpustenou vo vode (čajová lyžička na 0,5 l) alebo s prídavkom jablčného octu (pol šálky na 500 ml). Zmäknutá kukurica sa potrie pemzou, potom sa ruka opláchne, utrie dosucha a použije sa masť. Odporúča sa, aby sa takéto postupy vykonávali každý druhý deň.

Tento postup predchádza aj použitiu  náplastí zo suchých kurích zŕn .

A terapeutické krémy na ruky prispievajú k hydratácii a zjemneniu pokožky .

Okrem toho dermatológovia odporúčajú užívať vitamíny A, C a D.

Alternatívna úprava sa líši od vyššie opísaného spôsobu v tom, že po teplom kúpeli sa na kukuricu neaplikuje liečivo, ale napríklad surová cibuľa, dužina listov aloe, strúhaný cesnak, borovicová živica.

A bylinná liečba sa vykonáva s rovnakými horúcimi kúpeľmi s odvarmi takých liečivých rastlín, ako je sladké drievko (s použitím koreňa), harmanček (kvety), šalvia. A na dusenú kukuricu položte kompresiu so šťavou z čerstvých listov celandínu. Ak dôjde k núdzovej situácii, vykoná sa chirurgická liečba - odstránenie laserom alebo kryodestrukcia kvapalným dusíkom, hoci frekvencia relapsov po takejto liečbe je dosť vysoká. V prípadoch suchého kurieho oka s hlbokým jadrom sa pristupuje k chirurgickej excízii.

Prevencia

Pre väčšinu ľudí je prevenciou suchých mozoľov na rukách používanie ochranných rukavíc.

O pokožku rúk je tiež potrebné sa  správne starať  – s použitím peelingov na vyčistenie pokožky od odumretých buniek a zabránenie jej zhrubnutiu a prírodných rastlinných olejov (olivový, ľanový), ktoré pokožku vyživujú.

Predpoveď

Suché mozole na rukách lekári nepovažujú za vážny zdravotný problém; vo väčšine prípadov sa ich môžete zbaviť. Preto je prognóza výborná. Ale ak príčina ich vzhľadu zostáva, potom je problém chronický.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.