Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Rodné znamienka u detí

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Skutočnosť, že krtky môžu byť nebezpečné, mnohí z nás počuli. Avšak, rovnako ako skutočnosť, že všetky materské znamienky by sa malo zaobchádzať s mimoriadnou opatrnosťou. Preto materské znamienka u detí nie je bezdôvodnou príčinou znepokojenia rodičmi. Koniec koncov, všetci mamičky a tati, chcú vidieť svoje deti zdravé a krásne. Ak je materská značka malého rozmeru a nachádza sa niekde na rukoväti, operadle alebo zadku dieťaťa, spôsobuje lásku rodičom. Ďalšou záležitosťou sú veľké nepravidelné škvrny na tvári, ktoré sa nachádzajú na tvári a na iných miestach, ktoré nie sú skryté oblečením. Sú nielen esteticky neatraktívne, ale môžu skryť aj skryté ohrozenie života dieťaťa.

trusted-source[1], [2]

Príčiny krtkovia u dieťaťa

Moles - neobvyklé novotvary na koži človeka. Tajomstvo týchto pigmentovaných škvŕn je, že sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku, od okamihu narodenia dieťaťa. Je pravda, že prítomnosť krtkov (nevi) u novorodencov - pomerne zriedkavý fenomén, ktorý sa vyskytuje u jedného dieťaťa zo sto. Napriek tomu zostáva skutočnosť a dieťa sa už môže narodiť s označením, ktoré sa nazýva materské znamenie. Materská značka môže mať viac či menej intenzívnu hnedú alebo červenú farbu a môže mať rozličnú veľkosť.

Zvyčajne krtky u detí sa začínajú objavovať na koži od šiestich mesiacov, ale vo väčšine prípadov sa tento proces začína o 2-3 roky. Vo veku štyroch rokov má väčšina detí 10 kôl rôznych veľkostí na koži. Potom sa nejaký čas nezvýši alebo spomalí nárast množstva pigmentových škvŕn. Ďalším vrcholom rastu počtu nevi je adolescencia, keď výskyt krtkov je spojený s hormonálnymi zmenami v tele.

V zásade je vzhľad móla u ľudí prirodzeným procesom. Je to spôsobené prítomnosťou špeciálnych buniek v ľudskej koži - melanocyty, ktoré v niektorých prípadoch spôsobujú rôzne zmeny pigmentácie kože.

Dôvody vzhľadu mechúriky u dieťaťa môžu byť dedičné a môžu byť výsledkom internej (zmena hormonálneho pozadia počas puberty) a vonkajšieho pôsobenia (účinkom slnečného žiarenia). Ak rod rodičov bol početné rodné znamienka, je pravdepodobné, že bude mať mnoho znamienok. Okrem toho sa objavujú hlavne na rovnakých miestach ako ich príbuzní, čo je mimochodom dôvodom pre názov takýchto nádorov.

V dospievaní môžu hormonálne výbuchy spôsobiť zvýšenie produkcie melanínu, látky zodpovednej za pigmentáciu kože. Vo veku puberty môže nevi, ako sa aktívne objaviť a zmiznúť. A toto správanie krtkov vôbec neznamená patologické procesy v tele a priamo na koži. Ide o normálnu, prirodzenú reakciu.

Existuje tiež teória, že zmena pigmentácie pokožky môže spôsobiť traumatické účinky na kožu, napríklad uhryznutím hmyzu alebo účinkom vírusových infekcií spúšťajúcich proces zoskupovania a dosahovania povrchu melanocytov. Existujú materské znamienka, ktoré sú takmer neviditeľné na koži. Dieťa môže náhodou poškriabať a zmení farbu na tmavšiu.

Vplyv ultrafialového žiarenia na pokožku môže tiež spôsobiť zvýšenie počtu neví, ako aj zmenu ich vzhľadu (farba, veľkosť, tvar). A stane sa to v každom veku, ako v detstve av dospievaní, a dokonca aj ako dospelý. Účinok ultrafialového žiarenia môže neskôr spúšťať patologické procesy modifikácie a degenerácie krtkov.

Niektoré štúdie ukazujú, že pravdepodobnosť vzniku materských znamienok u novorodencov je vyššia, ak je dieťa predčasné alebo má veľmi ľahkú pleť. U detí s reliéfnymi pokožkami sú krtky často väčšie ako krtky majiteľov kvetov. Existuje vzťah medzi počtom nevi a pohlavím dieťaťa. Dievčatá pravdepodobne spravidla vytvárajú znamienka.

trusted-source[3]

Príznaky krtkovia u dieťaťa

Ako bolo uvedené vyššie, krtky môžu mať rôzne tvary, veľkosti a farby. Farebná škála materských znamienok u detí sa líši od tmavej béžovej, takmer nepostrehnutej na koži, až po bohatú červenú a dokonca čiernu farbu. Bežné bezpečné znamienka pre deti má pravidelne zaoblený tvar s rovnými okrajmi hnedej farby a malou veľkosťou až 1,5 mm. Môžu byť úplne ploché alebo mierne vystupujú z kože dieťaťa. Rodičia by sa o takéto novotvary nemali starať.

Mol médium (10 mm) a veľké (10 mm) veľkosti sú väčšia pravdepodobnosť, že poškriabaniu a poškodeniu, v tomto poradí, a pravdepodobnosť, že degenerované malignity je vyššia. Dobrým ukazovateľom je prítomnosť vlasov na krku, bez ohľadu na jeho veľkosť. Takéto materské znamienka nie sú naklonené k degenerácii, ak nie vytiahnuť vlasy na ne.

Okrem tohto rozdelenia je v lekárskej praxi oddelenie krtkov podľa vzhľadu a spôsobu formácie do bežných a cievnych nevií. Obyčajné materské znamienka sú hladké neoplazmy svetlej ružovej alebo hnedej farby. Niekedy je ich farba tmavšia, ale to by nemalo strašiť rodičov.

Čierna hladká materská značka u dieťaťa je skôr normou ako odchýlkou. Nasýtená tmavá farba v tomto prípade nie je ukazovateľom jej nebezpečenstva pre život dieťaťa. Ďalšia vec, ak sa materské znamienko zmení farbu na viac či menej nasýtený odtieň, je veľa takýchto materských znamienok, alebo ak je čierny krtek jeden, ale veľký (viac ako 1,5 cm). Preto sa poraďte s dermatológiou.

Červená materská znamienka v dieťati hovorí o jej cievnom pôvode. Vaskulárne znamienka sú pomenované tak, že pozostávajú z veľkej akumulácie krvných ciev a preto majú červenú farbu. Môžu mať rôzne tvary a ich farba sa líši od svetlej ružovej až po bohatú červenú.

Vaskulárne materské znamienka u detí je v rôznych formách a formách:

 • Gemangioma
 • "Kousanie bociana" - značenie u novorodencov nasýtenej červeno-oranžovej farby
 • "Škvrny na víno" - hnedo-červené alebo burgundské novotvary (horúci nevus)

Hemangióm je benígna forma na koži, a to aj napriek jej neesténnemu vzhľadu. Ich vzhľad nie je viditeľný okamžite. To sa môže stať 2-3 týždne po narodení dieťaťa alebo dokonca o rok neskôr. Takáto značka môže mať rozdielne veľkosti a umiestnenie. Jeho črtou je možnosť rastu. Dokonca aj vtedy, keď dieťa robí takýto materinský znak veľmi rýchlo, neexistuje žiadne nebezpečenstvo pre život, s výnimkou nepohodlia z estetického hľadiska. Zvyčajne o rok a pol sa hemangiómy stávajú oveľa ľahšími a vo veku 10 rokov úplne zmiznú.

Existujú dva typy hemangiómu: "jahoda" a "kavernózna". "Strawberry" mol mäkký na dotyk, má konvexné štruktúry a farby podobné bobule rovnakého mena. Takéto materské znamienka sa najčastejšie objavuje na tvári dieťaťa, ako aj na hlave, krku a krku, ale ich výskyt na iných miestach, vrátane vnútorných orgánov, nie je vylúčený.

"Cavernous" hemangióm vyzerá trochu inak. Má fialový, bohatý vínový alebo modravosivý odtieň, hustšiu štruktúru, ktorá prechádza hlboko do vrstiev kože. Táto škvrna je často nepravidelná a pozostáva z jednej alebo niekoľkých blízko seba. Môže sa zobrazovať na rôznych miestach tela.

Rodičia sú najviac rozrušení z krtkov na tvári a hlavy dieťaťa. Ale stačí, aby ste boli trpezliví, pretože takéto nové formácie zmiznú. Obvykle sa s nimi nezaobchádza. Je len potrebné urobiť všetky opatrenia, aby dieťa nepoškodilo takéto materské znamienko, nepoškriabe ho. Koniec koncov, hlavným dôvodom premeny materského znamienka na život ohrozujúci nový rast je jeho trauma. A čím väčšia je krtka a tým silnejšia je nad povrchom kože, tým vyššia je pravdepodobnosť jej poškodenia.

Najčastejšie na tvári a zadnej časti hlavy dieťaťa môže takú ochrannú známku ako žlté alebo krémovej červené materské znamienko dieťaťa, nazvaný žartom "bocian uhryznutie" (alebo "anjela kiss") stretnúť. Môže to byť jedno miesto ružovej alebo krémovej farby veľkého rozmeru alebo niekoľko škvŕn. Zvyčajne tieto známky zmiznú do roka, existujú však prípady, ktoré zostávajú dlhšie.

Je to ťažšie s "vínami" - plochými hladkými novotvarmi červenej farby. Takéto materské znamienka u detí majú tendenciu rásť aj s rastom dieťaťa, ale nezmiznú s vekom. Nemôžete ich odstrániť. Môžete sa len pokúsiť, aby boli menej nápadné pomocou domácich prostriedkov na odľahčenie škvŕn na koži alebo profesionálnej kozmetike. V niektorých prípadoch môžete odporučiť kurz infračervenej alebo laserovej terapie.

Stojí za zmienku, že niektorí rodičia si mylne myslia, že takáto škvrna môže byť skrytá za slnkom a umožniť deťom zostať dlho na slnku. Takýto bezstarostný postoj môže viesť len k zmene farby miesta na viac nasýtenú, ale akúkoľvek chybu nezakrýva. Okrem toho môže zvýšené vystavenie slnečnému žiareniu ultrafialovým žiarením viesť k degenerácii krtkov.

Osobitné miesto medzi rodiacimi známkami je obsadené v závesnom krtku u dieťaťa. Môže sa nachádzať na krku dieťaťa alebo pod paží. Môže sa zobraziť v akomkoľvek veku. Vyzerá to ako krtek ako malý kúsok visiacej pokožky prírodnej alebo tmavejšej farby. Celé nebezpečenstvo visiaceho materského znamienka spočíva v tom, že nemôže byť rozbité a traumatizované, zatiaľ čo sa môže stať predmetom pozornosti vášho dieťaťa. Nemusíte odstrániť toto znamienko sami, ak máte záujem o zdravie dieťaťa. Najpravdepodobnejším riešením bude konzultácia s dermatológiou na vyšetrenie a poradenstvo, ako aj dôkladné sledovanie správania visiaceho krtka: na zmenu farby a veľkosti nóvy.

Symptómy degenerácie krtkov

Všeobecne platí, že ak krtek nie je počas života zranený a nepodlieha výrazným zmenám, existuje na tele majiteľa dlhú dobu bez poškodenia jeho zdravia. Toto je typické najmä pre malé mary až do priemeru 6 mm. Nebezpečná materská značka u dieťaťa je také, ktorá má veľkosť väčšiu ako 6 mm. Nie je to samé o sebe nebezpečné, ale skutočnosť, že riziko zranenia u takýchto novotvarov je vyššie ako u malých škvŕn.

To isté platí pre konvexné materské znamienko dieťaťa. Dieťa, ktoré cíti nezvyčajný náraz na telo, mu bude venovať osobitnú pozornosť. Vždy sa ho môže dotknúť, pokúsiť sa ho odtrhnúť. Riziko poranenia takýchto materských znamienok je veľmi vysoké, preto musíme pozorne sledovať nielen správanie sa materského znamienka, ale aj činnosť dieťaťa v súvislosti s ním.

Veľký krtek v dieťati, kedykoľvek sa objaví a bez ohľadu na to, ako to vyzerá, je nepochybne dôvodom na to, aby dieťa ukázalo dermatológovi. Lekár bude schopný posúdiť pravdepodobnosť degenerácie materského znamienka u malígneho a bude nevyhnutne poskytovať poradenstvo o starostlivosti o nevi.

Patogenéza konverzie neškodné krtkov a moľami u detí v zdravotníckych nebezpečných malignít nie sú úplne objasnené, však spoľahlivo identifikované príčiny týchto zmien. Táto trauma na povrchu materského znamienka, neúspešné pokusy odstrániť znamienka s pochybnými metódami a prostriedkami, rovnako ako dlhodobé vystavenie slnku bez potrebnej ochrany.

Dôsledky a komplikácie vplyvu týchto dôvodov môžu byť najviac tragické. Príznaky traumy môžu viesť k vzniku vredov a krvácania z nóvy, čo je veľmi ťažké zastaviť. Na mieste lézie, v tomto prípade v oblasti molí môže vyvinúť zhubný nádor (melanóm, alebo rakovinu kože), ktorý má veľmi rýchly vývoj s viacerými metastázami vo všetkých oblastiach tela. Súčasné symptómy vývoja melanómu odhalili 95% pravdepodobnosť úspešnej liečby. Ak sa ochorenie spustí, táto pravdepodobnosť klesne na 20%, zostávajúcich 80% prípadov vedie k smrti pacienta.

Akékoľvek materské znamienko na telo dieťaťa vyžaduje pozornosť od rodičov. Pravidelné vyšetrenie krtkov vám umožní zaznamenať prvé známky zmeny krtka a jeho premeny na malígny nádor. K týmto označeniam je možné nosiť:

 • Asymetria neoplazie (asymetria). Ideálne je, že materské znamienko je kruh alebo ovál, obe poloviny sú symetrické (podobné) navzájom. Ak jedna strana znamienka narastá silnejšia ako druhá - je to príležitosť na to, aby sme ju preskúmali.
 • Nerovné hranice nevusu (hraničná nezrovnalosť). V normálnych zdravých krtkoch sú hrany vždy rovnomerné. Ak sa hrany nevusu rozmaznú, s rezanými hranami - to je už jeden z príznakov vývoja melanómu.
 • Zmena farby (farba). Normálna je homogénna farba pigmentovaného miesta. Zahrnutie akýchkoľvek farieb na rovnomerne sfarbený povrch nóvy sa stáva viditeľným pre oko. Akékoľvek zvláštne materské znamienko u dieťaťa s nezvyčajnou farbou alebo tvarom by malo varovať rodičov.
 • Priemer móla (priemer). Ak priemerná značka nie je väčšia ako 6 mm, nemusíte sa obrátiť na špecialistu. Stačí stačiť pravidelnú pravidelnú kontrolu. Mole s veľkým priemerom je lepšie okamžite ukázať dermatológovi, aby mohol posúdiť jeho vývoj a rast.
 • Variabilita správania (vyvíjanie). Zvyčajne krtka počas života nie je predmetom špeciálnych zmien. Ak sa niektorá z vyššie uvedených charakteristík začne meniť, alebo niekoľko z nich ihneď, je lepšie okamžite ukázať dieťaťu dermatológovi alebo onkológu, aby sa predišlo jeho smutným následkom. Vzhľad okolo nevusu veľkého počtu podobných, podobne ako sa musí chrániť.

Tento spôsob skúmania materského znamienka pre dobrú kvalitu a bezpečnosť sa bežne nazýva metóda ABCDE.

Kde to bolí?

Komplikácie a následky

Nie všetky zmeny v krtkoch u detí a okolí okolo nich naznačujú možný nástup rakoviny kože. Napríklad, ak má dieťa krtek, môže to byť nástup patologického procesu, ako aj prirodzený fyziologický prejav. Koniec koncov, znamienko robí s deťmi. Zdá sa, že dermatológ v takom prípade stojí alebo stojí, ale vopred "vietor" sám o sebe nie je nutné. Ak sa materské znamienko výrazne zvýšilo v krátkom časovom období (do jedného mesiaca), potom ladenie návštevy lekára rozhodne nestojí za to.

Biela škvrna okolo krtka u dieťaťa nepredstavuje nebezpečenstvo. Táto materská značka s kontrastnou pigmentáciou sa nazýva Settonov nevus. Môže to byť dôsledok pálenia slnka na koži, keď sa vo vnútri vytvorí bod s intenzívnou pigmentáciou a jeho svetlo nemá pigmentáciu. Takéto nevolby zmiznú po niekoľkých rokoch na vlastnú päsť, pričom za nimi nie sú stopy.

Ak má dieťa mäkkú špičku, môže to byť prejav suchého kože alebo nedostatok vitamínov v tele. A napriek tomu nevenovanie pozornosti tomuto symptómu je riskantné, pretože môže naznačovať začiatok degenerácie krtkov, najmä ak sú zavedené aj iné zmeny.

Nejednoznačný postoj lekárov a vzhľad drsného krtka v dieťati. Na jednej strane hrubá konštrukcia podobná ostružiniu má intradermálne materské znamienka u dojčiat, ktoré sú benígnymi novotvarmi. Na druhej strane, krtky by mali mať pomerne hladký povrch a vzhľad drsnosti by mal byť upozornený. Navyše v budúcnosti môže takýto krtek prasknúť a krvácať, môže dostať infekciu a viesť k zápalu kože v tejto oblasti a ďalším nebezpečným následkom. V každom prípade by malo byť dieťa preukázané dermatológovi, ktorý vám povie, ako ďalej postupovať a či stojí za to znepokojovať štruktúru nevusu.

Ak má dieťa krtek, je to často výsledok jeho traumy. Je potrebné vyšetriť nevus na poškodenie a prípadne liečiť ranu odsíračom. Nečakajte, kým neprejde bolesť, aj keď je nevýznamná. Lepšie je okamžite konzultovať s lekárom a tým zabrániť negatívnym následkom. Rovnaká vec by sa mala robiť, ak nedošlo k žiadnemu vonkajšiemu poškodeniu, ale krtek stále zranil. To môže naznačovať nástup patologických zmien v ňom.

Červená farba krtka u detí sa vždy stará o rodičov. Niektoré druhy krtkov (angiómy) majú na začiatku túto farbu a nenesú nebezpečenstvo, ak nie sú zranení. V prípade, že dieťa má materské znamienko prepláchne zmene farby pri nasýteným alebo jednoducho zmenil farbu z hnedej na červenú, to už indikuje prítomnosť zápalu v jej pracovných úrazov alebo vystavenie ultrafialovému žiareniu. V takomto prípade by návšteva dermatológa a dokonca aj onkológa mala byť okamžitá, aby sa zabránilo možnému vývoju nádoru v čase.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Diagnostika krtkovia u dieťaťa

Všímajúc si zvláštne znamienko na telo dieťaťa alebo zistiť podozrivé zmeny v ňom, rodičia majú okamžite otázku: kde hľadať radu a kde môžeme skontrolovať materské znamienky detí v dobrej kvalite? Dermatológovia sa zaoberajú diagnózou a prognózou správania krtkov, čo znamená, že je potrebné najprv aplikovať na ne. Ak dermatológ podozrieva vývoj malígnych procesov v krtve, môže poslať malého pacienta na vyšetrenie dermatologickému lekárovi alebo, ak ho chýba, bežnému onkológu.

Najpopulárnejšou metódou inštrumentálnej diagnostiky krtkov je dermatoskopia. V predchádzajúcich časoch bol na tento účel použitý mikroskop. V modernom lekárskom výskume sa uprednostňuje špeciálna pomôcka nazývaná dermoskop, ktorý umožňuje niekoľko nárastov, aby zvážili najmenšie zmeny v štruktúre krtkov u detí a dospelých.

Po vyšetrení pacient dostane fotografiu jeho materského znamienka na jeho rukách s úplným opisom. Výsledky dermaskopických štúdií sa ďalej používajú pri diferenciálnej diagnostike nevi a ich zmenách.

Druhou najpopulárnejšou, ale ešte presnejšou metódou na výskum molekúl je počítačová diagnostika pigmentovaných škvŕn alebo vedecká digitálna dermatoskopia. Umožňuje vám získať obraz desatinnej známky v desaťnásobnom a dokonca stonásobnom náraste, aby ste s veľkou presnosťou určili všetky parametre nevusu a jeho hraníc.

Vysoká presnosť obrazu vám umožňuje zvážiť najmenšie odtiene, ako sú presné inklúzie melanínu, malé zmeny farby inklúzií a ciev na povrchu pokožky. Niektoré digitálne videodermoskopy dokážu zistiť prítomnosť mutovaných buniek, ktoré naznačujú vývoj rakoviny kože.

Schematické znázornenie polohy móla na tele pacienta je uložené a zadané do databázy, čo umožňuje komparatívnu analýzu pri následných návštevách lekára.

Napriek tomu obe tieto metódy možno predpokladať iba prítomnosť malígnych procesov v mol, ale show rozhodne či je v tomto prípade, onkológie, alebo nie, tak histologické analýzy môžu (biopsia), ktorý sa uskutoční po odstránení podozrivých porastov. Na histologické vyšetrenie sa odoberajú prežívajúce bunky vyrezaného krčka.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Čo je potrebné preskúmať?

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba krtkovia u dieťaťa

Vlastenec - to nie je pupienok, ktorý v prípade toho, čo môže byť spálený liekom obsahujúcim liek a zmizne. Liečba krtkov je najčastejšie chirurgickým alebo laserovým odstránením. Mole u detí sa odstraňujú hlavne druhým spôsobom, pretože sú menej bolestivé a na mieste lézie prakticky neopúšťajú neestetické jazvy. Navyše, laserová terapia pomáha predchádzať vzniku metastáz nádoru.

Napriek tomu sa takéto operácie vykonávajú častejšie v prípade transformácie známky dobrej kvality na malígny nádor. Druhý indikácie k chirurgické odstránenie molí u detí môže prísť o takej veľkosti, tvaru a umiestnenia molí, čo výrazne zvyšuje pravdepodobnosť poranenia, vrátane oblečenia (na krku v golieri oblasti pod pažou, na dlaniach a chodidlách, atď).

Konzervatívna liečba krtkov u detí je veľmi zriedkavá a podľa lekára. Toto zohľadňuje vek a hmotnosť malého pacienta. Rovnaké metódy a prostriedky sa používajú ako na liečbu dospelých. Ale niekedy liečba môže iba zhoršiť proces, takže je potrebné vážiť klady a zápory stokrát, než sa rozhodnete urobiť takýto krok.

Liečba bez odstránenia krtka je predpísaná zvyčajne s červenými krčkovitými kmeňmi a len vtedy, ak sa menia, začnú rásť alebo existuje riziko častého traumy nóvy. Na liečbu malých angiómov môže lekár predpísať kryo-deštrukciu (vystavenie na niekoľko sekúnd pri nízkych teplotách), čo pomáha riešiť problém pozitívne v 96% prípadov.

Jednoduché angiómy veľkej veľkosti môžu byť podrobené hormonálnej liečbe pomocou liekov. Na tento účel sa "prednizolón" používa v množstve 4 až 6 mg na 1 kg telesnej hmotnosti dieťaťa od veku 2 mesiacov. Odporúčaný dvojnásobný príjem: tretina dennej dávky o 6.00 hod. A dve tretiny o 21.00 hod. Liečba trvá 4 týždne po užití lieku každý druhý deň.

Intradermálne modifikované mary u detí na uzavretých miestach tela sú najčastejšie predmetom odstránenia lasera. Ak sú takéto známky pozorované na tvári, môže byť použitá sklerotizujúca liečba pri podávaní prípravkov pod kožu, ktoré vedú k usmrteniu buniek moču pod kožou bez poškodenia vonkajších vrstiev. Takéto liečivá zahŕňajú: chinín-uretán, hydrokortizón, 70% alkohol, 10% rastrový chlorid sodný. Dĺžka liečby je dlhá, je 10-15 injekcií, ktoré sa podávajú každé dva týždne alebo raz mesačne.

V prípade hlbokých a rozsiahlych hemangiómov nasleduje začiatok liečby angiografiou na určenie charakteru prívodu krvi do materského znamienka. Potom sa podľa indikácií uskutočňuje embolizácia hydrogélom, čo znižuje prívod krvi do nádoru a spôsobuje jeho pokles. Liečba kryokonstrikciou končí bez ďalšieho odstránenia krtka. Neskôr sa sama rozhodne a nechá za sebou svoju nepríjemnú stopu, ktorá sa odstraňuje plastickou chirurgiou v dospelosti.

Alternatívne liečenie krtkov

Nemožno povedať, že alternatívne lieky sú zbytočné alebo dokonca nebezpečné pre liečbu krtkov. Ale keď ide o dieťa, pred použitím týchto nástrojov, je potrebné skúmať dieťa od dermatológa, aby bolo vylúčené nebezpečenstvo degenerácie krtka do rakovinový nádor. Koniec koncov, alternatívne lieky môžu "určiť" materské znamienko alebo zľahčiť, ale na boj proti rakovine kože nie sú vhodné.

V prípade malígnych procesov môže takáto liečba situáciu len zhoršiť a stratíte drahocenný čas. Každé ošetrenie krtkov v deťoch by sa malo vykonávať až po podrobnej konzultácii s lekárom o použití rôznych metód a prostriedkov vrátane alternatívnej medicíny.

Pre tých, ktorí sa stále rozhodnú vyskúšať staré babičky alebo modernejšie alternatívne metódy riešenia krtkov, dávame niekoľko receptov:

 1. Peroxid vodíka aplikovaný na krk trikrát denne pomôže zbaviť sa trvale v priebehu jedného týždňa alebo urobiť pigmentové miesto menej nápadné.
 2. Šťava z cesnaku a citrónu. Alternatívne rozložte krtky jedným alebo iným džúsom niekoľkokrát denne počas jedného týždňa, až kým nezmiznú.
 3. Môžete mazať materské znamienko so zmesou drveného kriedy a konopného oleja. Zdá sa, že pomáha znižovať viditeľnosť materského znamienka.
 4. Niekedy na odstránenie materského znamienka používa cibuľovú šťavu, ktorá sa aplikuje na nevus niekoľkokrát denne.
 5. Môžete mazať materské znamienko medom, kým nezmizne. Tento lahodný recept nepoškodí a dokonca poteší svoje dieťa, ak nemá alergie na včelárske výrobky.
 6. Kashitsa z čiernej reďkovky pomáha zbaviť sa materského znamienka, ak ho uložiť na škvrnu 4 krát denne, vkladaním s omietkou.
 7. Môžete to urobiť sami s kašou z nezrelého jablka zmiešaného v rovnakom pomere s medom.
 8. Aplikácia kaše zo surového zemiaka na krtek pomáha redukovať pigmentáciu krtka na sotva viditeľnú škvrnu.

V alternatívnej medicíne na odstránenie a objasnenie krtkov u detí a dospelých sa používa aj bylinná terapia.

 1. Šťavnatá tráva šupka pomáha zbaviť krtka, ak si dlho necháte maľovať nevus.
 2. Dobrý účinok je kladený na materské znamienko rozdrveného koreňového púpavy. Robte to každý deň, nechajte kompozíciu niekoľko hodín, upevnite miesto lepiacou páskou.
 3. Žuvacia šťava funguje ako peroxid vodíka, ak sa používa trikrát denne.
 4. Zľahčiť materské znamienko pomôže mazanie ju s petržlenovou šťavou niekoľkokrát denne.

Ako vidíme, v alternatívnej medicíne sa bojové krtvi používajú ako šetriace a skôr agresívne metódy. A skontrolovať ich na vaše dieťa alebo nie, je na vás, rodičia.

trusted-source[19]

Prevencia

Je nemožné chrániť dieťa pred objavením krtkov, pretože dedičnosť hrá rozhodujúcu úlohu pri ich výskyte. Avšak, niektoré preventívne opatrenia by mali prijať, pretože to bude závisieť od prognózy pre vývoj nádorov: či zostane neškodné po celú dobu životnosti dieťaťa, alebo vyvinúť silnú "bolesti hlavy" pre rodičov a deti.

Ide predovšetkým o nájdenie dieťaťa na slnku, najmä na jar av lete. Hlava malého dieťaťa musí byť nevyhnutne pokrytá panamou alebo šatkou, zvyšok kože má ľahké "priedušné" oblečenie. Toto opatrenie zabraňuje objavovaniu nových nevi, ako aj degenerácii už existujúcich.

Nezabezpečené časti tela, najmä počas pobytu na pláži, sa musia mazať opaľovacími prípravkami. Dnes existuje veľa detských výrobkov zo slnka vo forme krémov, emulzií, sprejov a mlieka pre telo s rôznym stupňom ochrany pred negatívnymi účinkami UV žiarenia.

Dávajte pozor na svoje dieťa a ak si všimnete zvýšenú pozornosť na materskú značku z jeho strany, pokúste sa vysvetliť, že sa nemôžete dotýkať a poškriabať materské znamienko. Ak je dieťa malé, môžete sa pokúsiť skryť materské znamienko pod vašim oblečením, ale v žiadnom prípade pod pomôckou. Teenageri sa môžu pokúsiť zbaviť nenávidenej materskej značky samostatne. Vysvetlite im, že to nemusíte robiť bez konzultácie s lekárom.

Rodné znamienka, najviac náchylné na zranenie, je lepšie okamžite odstrániť bez toho, aby ste čakali na smutnú udalosť. To zabraňuje poškodeniu nevusu, čo môže následne viesť k vzniku melanómu.

Systematické vyšetrenie moču u dieťaťa, ktoré prispieva k identifikácii patologických zmien v počiatočnom štádiu ochorenia, spôsobuje, že prognóza liečby nebezpečných nevi je vo všeobecnosti pozitívna. V 95% prípadov vývoja melanómu namiesto krtkov je úplná liečba.

Mole a materské znamienka sú oblasti so zníženou odolnosťou voči pokožke, čo znamená, že sú náchylnejšie na negatívnu degeneráciu ako iné. Okrem toho často spôsobujú zvýšený záujem mladých výskumníkov, ktorí môžu nechtiac poškodiť névus, a to najmä v prípade, že výrazne vyčnieva nad povrch kože, čo je prípad so zavesenými mole, alebo svetlé farby s angióm. To je dôvod, prečo materské znamienka u detí by mala byť vždy predmetom pozornosti svojich rodičov, ako predčasná alebo nesprávne zaobchádzanie s týmito nádormi môže stáť život dieťaťa.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.