^

Zdravie

Prvá pomoc pri cystitíde u žien a mužov

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.09.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Cystitída je pomerne bolestivý stav spojený s akútnymi alebo chronickými léziami močového traktu. Prvá pomoc pri cystitíde sa poskytuje takmer vždy, pretože pacient sa obáva ostrej silnej bolesti, bolesti, stav sa prudko zhoršuje. Po poskytnutí prvej pomoci je možné zastaviť bolesť, zastaviť záchvat, po ktorom je už možné pokračovať v plánovanej terapii. Každý musí vedieť, ako pomôcť človeku s cystitídou.

Čo robiť pri prvých príznakoch cystitídy?

Pacienti musia čoraz častejšie počuť otázku: "Čo robiť pri prvom príznaku cystitídy?". Otázka je celkom prirodzená, pretože musíte konať rýchlo a presne. Takže prvá vec, ktorú treba urobiť, keď sa objavia prvé príznaky cystitídy, je zastaviť bolestivý syndróm, zmierniť záchvat kŕčov, kŕče. Potom môžete začať odstraňovať následky akútneho záchvatu. Pacientovi je potrebné podať antispasmodikum, lieky proti bolesti. No pomoc pri akútnych záchvatoch bolesti takými prostriedkami ako no-shpa, 5-NOK, baralgin. So silným bolestivým syndrómom môžete použiť diklofenak (injekcie). Pri záchvatoch strednej závažnosti pomáha urolesan (rastlinný liek). Nakvapká sa na kúsok rafinovaného cukru 5-25 kvapiek (v závislosti od štádia ochorenia, závažnosti bolestivého syndrómu). Ako núdzový prostriedok sú predpísané monural, furagin, cystone, ktoré rýchlo zmierňujú zápal a bolesť. [1]

Po zlepšení stavu pacienta je potrebné podávať mu dostatok tekutín (čaj, teplá voda). Je dôležité zabezpečiť pokoj a zavolať sanitku. Pri záchvate cystitídy je nevyhnutné zavolať sanitku, aj keď sa vám podarilo zastaviť útok na vlastnú päsť a váš zdravotný stav sa výrazne zlepšil. Je to spôsobené tým, že lieky môžu maskovať hlavné príznaky patológie, dočasne zastaviť proces bolesti. Ale neodstraňujú príčinu a neovplyvňujú patologický proces. To znamená, že po čase môže dôjsť k recidíve záchvatu, ktorý bude oveľa závažnejší ako predchádzajúci. Okrem toho treba myslieť na to, že telo si na užívané lieky môže vyvinúť rezistenciu, takže nabudúce budú neúčinné. Taktiež, ak patologický proces nebol vyliečený, zápalový proces sa stáva chronickým. Chronická forma je ťažko liečiteľná, vyžaduje použitie posilnených liekov, je charakterizovaná závažnejším recidivujúcim priebehom s častými exacerbáciami.

Mám zavolať sanitku na cystitídu?

Pacienti trpiaci cystitídou sú zvyčajne schopní sami rýchlo zastaviť hlavný záchvat cystitídy. Po odznení akútneho záchvatu sa stav trochu zlepšil, vyvstáva logická otázka: „Mám zavolať sanitku?“. Pri cystitíde sa vždy odporúča zavolať sanitku, aj keď bol záchvat eliminovaný a pacient pocítil úľavu. Treba pochopiť, že cystitída je závažné ochorenie močového traktu, ktoré si vyžaduje nielen núdzovú starostlivosť a zmiernenie hlavného záchvatu, ale aj komplexnú kvalifikovanú liečbu. Lekári ambulancie poskytnú všetku potrebnú pomoc, aby pacienta čo najviac ochránili, predišli recidívam, predišli prechodu ochorenia do chronicity a zabránili progresii ochorenia či vzniku komplikácií.

Treba vychádzať z toho, že stiahnutie akútneho záchvatu nie je dôvodom na odmietnutie pokračovania v liečbe. Sami môžete zmierniť príznaky len na krátky čas, odstrániť silnú bolesť. Potom je potrebné vyšetrenie kvalifikovaným zdravotníckym personálom. O tom, či je potrebná ďalšia hospitalizácia, prípadne pokračovať v liečbe s ošetrujúcim lekárom ambulantne, rozhodne tím rýchlej zdravotnej pomoci. V každom prípade iba lekár a v blízkej budúcnosti po útoku bude schopný správne posúdiť závažnosť patologického procesu, jeho dôsledky a bude schopný správne naplánovať taktiku ďalšej liečby. Preto, aj keď sa zdá, že zdravotný stav sa stal normálnym, v žiadnom prípade by ste nemali odmietnuť zavolať sanitku. Pacient musí toto pravidlo pevne poznať a použiť ho ako axiómu pre každý nový záchvat bez ohľadu na jeho závažnosť a okolnosti jeho vzniku. [2]

Čo robiť s cystitídou?

Každý pacient, ktorý má v anamnéze ochorenie, ako je cystitída, musí vedieť, čo robiť s cystitídou. Prvú pomoc by mali vedieť poskytnúť aj rodinní príslušníci a príbuzní. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypiť anestetikum, antispazmodikum, ktoré zastaví zápalový proces, odstráni záchvat bolesti, zmierni kŕče. Vhodné sú prostriedky ako baralgin, nosh-pa, analgin, difenhydramín. Potom musíte zavolať sanitku. Musíte pochopiť, že mnohé prostriedky môžu jednoducho zmierniť útok, ale to nestačí. Na odstránenie patologických zmien v močovom systéme je potrebná komplexná liečba. Je tiež dôležité zabrániť progresii ochorenia.

Pri cystitíde spolu so zápalovým procesom vzniká aj infekčný proces, najčastejšie bakteriálnej etiológie. Infekcia migruje nahor pozdĺž vzostupných ciest a môže ľahko preniknúť do obličiek, čo povedie k rozvoju zápalového procesu obličiek. Také komplikácie cystitídy, ako je pyelitída, pyelonefritída, glomerulonefritída, sú nebezpečné. Navyše, ak sa záchvaty neliečia, môžu sa stať chronickými a opakujúcimi sa a bude oveľa ťažšie sa ich zbaviť. Upozorňujeme na skutočnosť, že dlhodobé užívanie liekov vedie k odolnosti tela voči účinkom liekov, takže nabudúce nemusia byť lieky účinné.

Preto po odstránení útoku je privolaná záchranka. Lekár vykoná vyšetrenie, zavedie potrebné lieky na zmiernenie zápalu, prevenciu infekčného procesu. Potom sa rozhodne o taktike ďalšej liečby. Lekár môže navrhnúť hospitalizáciu na ďalšiu ústavnú liečbu (v závažných prípadoch riziko komplikácií, nutnosť podrobnej diagnostiky). V jednoduchších prípadoch sa môžete obmedziť na ambulantnú liečbu na klinike.

V každom prípade bude potrebná antibiotická liečba. Je vhodnejšie použiť komplexnú terapiu, ktorá bude zahŕňať antibiotiká, antifungálne látky. V závislosti od závažnosti patologického procesu, charakteristík priebehu ochorenia môže komplexná terapia zahŕňať buď probiotiká zamerané na obnovenie normálnej mikroflóry močových ciest, alebo imunomodulačné činidlá zamerané na normalizáciu lokálnej imunity a systému nešpecifickej rezistencie.

V každom prípade by mal liečebný režim zvoliť výlučne lekár, pretože dávkovanie, spôsob liečby, trvanie a dokonca aj výber lieku závisí od hlavného patogénu, ktorý spôsobuje zápalový a infekčný proces, od etiológie a špecifík. Patogenézy. Preto je najracionálnejšie vymenovanie antibiotickej terapie po analýze citlivosti patogénu na antibiotiká. Problém je v tom, že táto analýza si vyžaduje čas (najmenej 5-7 dní, v závislosti od načasovania kultivácie mikroflóry). Prísun času je často obmedzený, terapia je potrebná urgentne. Preto sa výber zastaví na širokospektrálnych antibiotikách, ktoré ovplyvňujú široké spektrum mikroorganizmov. Po obdržaní analýz je možné upraviť liečebný režim. V žiadnom prípade by ste sa nemali samoliečiť. To môže byť plné vážnych komplikácií a nepriaznivých následkov. [3]

Čo robiť, ak sa objaví krv s cystitídou?

Vzhľad krvi pri cystitíde je mimoriadne nepriaznivým znakom. Označuje závažný zápalovo-infekčný proces, pri ktorom sú poškodené cievy. Pozorovaná je aj vaskulárna stenóza, hemodynamická porucha, hematúria až po otvorené krvácanie. Okamžite vzniká otázka: čo robiť, keď sa krv objaví s cystitídou? Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je neprepadať panike a posúdiť skutočný stav straty krvi. Či už hovoríme o krvácaní, alebo obyčajnej modrine, modrinách. V prípade krvácania krv získa šarlátový odtieň, vyteká v malom prúde a v kombinácii s močom sa rozchádza a vytvára tmavšiu škvrnu v strede. Zvyčajne je pri krvácaní veľa krvi - od 1 do 1 mililitrov až po niekoľko stoviek mililitrov. V prípade krvácania vypite hemostatickú látku: kyselinu aminokaprónovú, dicynon, burnet a iné prostriedky. A okamžite zavolajte sanitku.

Ak nemáte krvácanie, ale normálnu modrinu, nemôžete piť hemostatické látky, ale musíte čo najskôr zavolať sanitku. V tomto prípade je lepšie počkať na radu kvalifikovaného lekára a prísne dodržiavať jeho ďalšie odporúčania. Príčinou takejto modriny je zvyčajne poškodenie krvných ciev, zhoršený tonus a priepustnosť krvných ciev, zhoršená hemodynamika, mikrocirkulácia, zhoršený stav systému nešpecifickej rezistencie a klírens slizníc. Vyžaduje si to špeciálnu liečbu, ktorú lekár vyberie na základe anamnézy, výsledkov vyšetrení, laboratórnych testov.

Prvá pomoc pri cystitíde u žien

Nebezpečenstvo cystitídy u žien spočíva v tom, že dramaticky zvyšujú pravdepodobnosť komplikácií z reprodukčného systému. Cystitída je zápalový a infekčný proces v močových orgánoch. Vzhľadom na anatomickú blízkosť k ženskému reprodukčnému systému sa infekcia často šíri do susedných orgánov a v patologickom procese sa podieľajú vagína, maternica a vaječníky. To vedie k rozvoju zodpovedajúcich gynekologických ochorení. Pozoruhodné je pomerne rýchle šírenie infekčno-zápalového procesu pozdĺž vzostupnej cesty - z močovej trubice do obličiek, obličkových tubulov. To vedie k rozvoju obličkových komplikácií, ako je pyelitída, pyelonefritída, nefritída, glomerulonefritída a iné poškodenie obličiek. Na rozdiel od mužov je pravdepodobnosť komplikácií v obličkách u žien oveľa vyššia, vzhľadom na anatomické vlastnosti ženského tela: močový kanál u žien je oveľa kratší, existuje priame spojenie celého močového systému s obličkami. Okrem toho je infekčný proces podporovaný vaginálnym výtokom, vstupom vaginálnej mikroflóry do močových orgánov.

Preto sa prvá pomoc pri cystitíde u žien obmedzuje na zmiernenie kŕčov a bolesti a okamžitú úľavu od infekčného procesu. Spolu s analgetikami, liekmi proti bolesti a antispazmodikami je potrebné piť antibiotikum. Odporúča sa piť veľa vody, ktorá zabezpečí premytie močových ciest a urýchli vylučovanie bakteriálnej mikroflóry, resp. Bakteriálnych endotoxínov smerom von a zníži riziko vzniku komplikácií bakteriálnej etiológie. Po prvé, lieky voľby v núdzovej starostlivosti sú monural, furagin alebo cystone. V budúcnosti, v závislosti od údajov antibiogramu, ktorý ukazuje citlivosť bakteriálnej mikroflóry na predpísaný liek, sa v normálnych dávkach predpisujú lieky ako penicilín, erytromycín, tetracyklín, oleandomycín, chloramfenikol. Liek predpisuje lekár. Ďalšia samoliečba môže byť nebezpečná pre močový systém aj pre reprodukčný systém. Samoliečba je obzvlášť nebezpečná pre tehotné ženy, pretože nesprávny výber lieku môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu. Neliečenie infekčného procesu tiež nie je možné, pretože šírenie infekčno-zápalového procesu môže spôsobiť intrauterinnú infekciu plodu, plodovej vody. Môže tiež spôsobiť potrat, predčasný pôrod. [4]

Prvá pomoc pri cystitíde u dieťaťa

Keď sa u dieťaťa objavia prvé príznaky cystitídy, mali by ste okamžite zavolať sanitku. Samoliečba môže byť plná vážnych následkov a komplikácií. U detí sa infekčno-zápalový proces šíri extrémne rýchlo, charakterizovaný sklonom k poškodeniu obličiek. Okrem toho sa u detí, najmä u chlapcov, často pozorujú komplikácie na reprodukčnom systéme, ktoré sa prejavujú až v dospelosti vo forme sexuálnych porúch, neplodnosti. Malo by sa tiež vziať do úvahy, že čím je dieťa mladšie, tým závažnejšia je patológia, tým vyššie je riziko komplikácií, generalizácie infekcie a zápalu až po bakteriémiu a sepsu. Musíte okamžite zavolať sanitku, dodržiavať všetky odporúčania lekára. Často je potrebná hospitalizácia. Prvá pomoc pri cystitíde u dieťaťa pred príchodom sanitky môže spočívať v zastavení akútnej bolesti, uvoľnení spazmu. Na tento účel sa dieťaťu v súlade s pokynmi podávajú lieky proti bolesti, antispazmodiká. Je potrebné vziať do úvahy vek dieťaťa a vypočítať dávku na základe veku, telesnej hmotnosti. Ako prvá pomoc je možné dieťaťu podať tieto lieky: analgin, baralgin, urolesan, no-shpa. Dôležité je zabezpečiť dostatok tekutín a úplný odpočinok.

Prvá pomoc pri cystitíde doma

Doma s cystitídou sa poskytuje prvá pomoc zameraná na zmiernenie útoku. Cieľom je zmierniť bolesť, zmierniť kŕče. Ďalšiu pomoc musí poskytnúť lekár, pretože nesprávna liečba môže spôsobiť vážne komplikácie. Najnebezpečnejšie sú komplikácie na obličkách, ktoré môžu viesť až k invalidite človeka. Ak sa človek lieči doma, potom najužitočnejšie, čo môže urobiť, je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára, neporušovať liečebný režim, pri užívaní liekov, dodržiavať dávkovanie, režim, trvanie liečby predpísané lekárom. V žiadnom prípade by ste nemali prerušiť liečbu, aj keď sa zdravotný stav výrazne zlepšil a už neexistujú žiadne príznaky cystitídy. Spravidla sa človek okamžite cíti lepšie, pretože zmiznú vonkajšie prejavy, príznaky choroby, miznú kŕče a povrchové poškodenia. Hlboké zápalové a ešte infekčnejšie procesy však stále prebiehajú a vyžadujú si dlhodobú liečbu.

Pri poskytovaní prvej pomoci pri cystitíde doma musíte čo najskôr zmierniť záchvat bolesti. Na tento účel použite lieky proti bolesti, analgetiká. Potom je potrebné zavolať sanitku a potom lekár poskytne ďalšiu pomoc v závislosti od závažnosti patologického procesu, stavu pacienta. Po poskytnutí prvej pomoci je potrebné vykonať ďalšie ošetrenie. Základom liečby je antibakteriálna terapia, ktorá eliminuje nielen bakteriálny proces, ale aj zastavuje zápal, obnovuje poškodené tkanivá, predchádza komplikáciám. V miernej forme sa používajú prevažne sulfanilamidové prípravky, ako je biseptol, urosulfán (2 g / deň), etazol (5-10 mil 10% roztoku), sulfadimezín (2 g / deň). Odporúča sa predpísať kombinovanú liečbu, ktorá zahŕňa antibiotiká a sulfátové lieky.

Prvá pomoc pri akútnej cystitíde

Pri akútnej cystitíde závisí prvá pomoc od vedúceho symptómu. Pacient sa teda najčastejšie obáva akútnej bolesti, preto sú ako prvá pomoc predpísané lieky proti bolesti. Ak má človek silný kŕč, je vhodné kombinovať lieky proti bolesti a spazmolytiká. Pri cystitíde sú tiež predpísané antibakteriálne látky, pretože je dôležité zastaviť zápalový proces a zabrániť vzniku infekčných komplikácií. Dobrý terapeutický účinok poskytujú antibiotiká, ako je penicilín, erytromycín, biseptol. Priraďte uroseptiká - urolesan, baralgin. Nitrofuránové zlúčeniny sú široko používané: furagín (500 ml 0,1% roztoku), furazolidón (0,1 g), nitroxolín (0,4-0,6 g / deň). Trvanie liečebného cyklu je 10 dní.

Pri akútnej cystitíde je predpísaná kyselina nalidixová (Negro). Je indikovaný na prevenciu pyelonefritídy, nefritídy, glomerulonefritídy, používa sa pri ťažkej cystitíde, chronickej patológii a recidivujúcich ochoreniach. Tento liek je obzvlášť účinný pri liečbe cystitídy spôsobenej gramnegatívnou mikroflórou. Priraďte ju k tablete 4 krát denne, priebeh liečby je 5-7 dní. Ak sa nepozorujú žiadne viditeľné výsledky, predpíše sa 5-NOC. Priebeh liečby je 10-12 dní. Tento liek je obzvlášť účinný pri liečbe dlhotrvajúcej cystitídy.

Pri akútnej cystitíde sa telesná teplota spravidla prudko zvyšuje. Keď teplota vystúpi nad 38 stupňov, je nevyhnutné podať ako prvú pomoc antipyretiká. Potom sa pripojí antibiotická terapia, podľa potreby sa pijú antipyretiká. Antibakteriálna terapia sa vykonáva, kým sa telesná teplota nevráti do normálu. Taktiež antibiotická liečba by sa nemala prerušiť, kým sa neobnoví normálny vzor močového sedimentu a bakteriémia (bakteriúria) úplne nezmizne.  [5]

Prvá pomoc pri cystitíde, lieky, tabletky

Pri cystitíde potrebuje pacient prvú pomoc: dávajú lieky, pilulky. Niekedy sa podávajú injekcie. Prvá pomoc by mala byť poskytnutá pred príchodom sanitky, aby sa uľahčil stav pacienta. Zvyčajne je zoznam finančných prostriedkov potrebných na núdzovú starostlivosť obmedzený na minimálny súbor liekov, ktoré vám umožňujú rýchlo zmierniť bolesť a zápal, odstrániť spazmus a uvoľniť pacienta. Ďalšiu liečbu vykonáva lekár, sanitka. Hlavnými prostriedkami prvej pomoci sú: 5-NOK, urolesan, urosept, analgin, baralgin, no-shpa, spazmalgon. Toto sú najznámejšie a bežne používané nástroje. Často sú v súprave prvej pomoci pacienta, ktorý mal záchvat.

Ale zoznam liekov a tabliet, ktoré možno použiť na poskytnutie prvej pomoci pri cystitíde, nie je obmedzený na tieto lieky. Preto je potrebné zvážiť iné lieky.

Na zmiernenie hlavných príznakov cystitídy sa používa dichlórtiazid (hypotiazid) - každý 50-200 mg. Tento liek má diuretický a hypotenzívny účinok. Odporúča sa kombinovať s prípravkami draslíka, furosemidom (40-160 mg každý). Prípravky Rauwolfia, alfa-metylzhdofu, izobarín sú predpísané na 0,025 g. Dibazol sa podáva v 2 ml 0,5% roztoku. Na zastavenie zápalového procesu sa môže pacientovi podať suprastin: s miernou formou - 1 tableta, s ťažkým záchvatom - 2 tablety. Suprasin pôsobí ako antihistaminikum zamerané na zníženie histamínu. Pri akútnom záchvate cystitídy vzniká zápalový proces, ktorý je sprevádzaný aktívnym uvoľňovaním histamínu do krvi. Zničenie histamínu znižuje zápal a zmierňuje stav pacienta. Ketonal, ketoferol (každá 1 tableta) sa používajú ako silný prostriedok proti bolesti pri silnom záchvate.

Čo robiť, ak monural nepomohol s cystitídou?

Mnoho pacientov užíva monural na cystitídu. Ide o pomerne účinný prostriedok, ktorý pomáha rýchlo zmierniť záchvat, bolesť, odstrániť zápal a infekčný proces. Mnohí sa spoliehajú na monural natoľko, že v lekárničke nie sú žiadne iné prostriedky. A márne. Koniec koncov, len málo ľudí sa pýta, čo robiť, ak monural nepomohol s cystitídou? Takéto prípady sa stávajú. To môže súvisieť s. Že s opakujúcim sa priebehom ochorenia, s častými záchvatmi, pacient neustále užíva tento liek. Citlivosť organizmu na ňu postupne klesá, vzniká závislosť. Preto, aby ste sa vyhli závislosti, musíte drogy striedať. Neodporúča sa liečiť dvakrát za sebou tým istým liekom. Ak je monural neúčinný, môžete ako alternatívu vyskúšať furagin, cystón.

Čo robiť, ak furagin nepomôže s cystitídou?

Pri záchvatoch cystitídy sa často používa furagin. Zvyčajne to funguje rýchlo a dobre. Ale čo robiť, furagin nepomáha pri cystitíde? Nemali by ste si robiť starosti. To sa stáva. Treba len zmeniť drogy. Samozrejme, je lepšie poradiť sa so svojím lekárom, pretože iba váš lekár môže presne vybrať liek, berúc do úvahy charakteristiky aktuálneho ochorenia, stav pacienta. Ale v každom prípade, aj bez znalosti anamnézy, možno pacientovi ako alternatívu odporučiť nasledujúce lieky: furosemid (Lasix) v dávke 40-80 až 600 mg denne. Používajú sa antihypertenzíva, napríklad dopegyt, ktorého denná dávka je 0,75 - 1 gram. Pri progresívnej cystitíde sa azatioprín predpisuje v množstve 100 - 150 mg denne, zvonkohra v množstve 300 - 500 mg denne. Prípravky vápnika sú zobrazené, napríklad chlorid vápenatý vo vnútri 5-10% roztoku, 1 polievková lyžica 4 krát denne. Alternatívou je aj cystón, ktorý sa užíva podľa návodu.

Čo robiť, ak cystón nepomáha pri cystitíde?

Cystone je považovaný za jeden z najúčinnejších liekov na cystitídu. Teraz zvážte, čo robiť, ak cystón nepomôže pri cystitíde. Aj takéto prípady sa stávajú. Stáva sa to, ak je pacient často liečený týmto liekom. Vzniká závislosť, jej účinnosť klesá. Existujú však aj prípady, keď je liek predpísaný prvýkrát a nepomôže. Toto sú individuálne vlastnosti tela. V každom prípade, ak nedôjde k žiadnemu účinku do 2-3 dní, liečbu treba ukončiť a hľadať alternatívu. Najbližšou alternatívou cystónu je monurálny, furagin. Tieto lieky sa užívajú podľa pokynov. Avšak skôr, ako začnete užívať akékoľvek lieky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Prvá pomoc pri bolestiach pri cystitíde

Pri bolestiach pri cystitíde je potrebná prvá pomoc. Musí sa poskytnúť čo najrýchlejšie. V prvom rade treba pacientovi podať akékoľvek lieky proti bolesti. Závisí to od individuálnych charakteristík organizmu. Pri ťažkej patológii sa podávajú také silné lieky ako ketanol, ketolorac. Pri stredne závažnej patológii postačuje baralgin, analgin, diklofenak, no-shpy. Tieto prostriedky rýchlo zmierňujú bolesť. Potom musíte zavolať sanitku. Pred jej príchodom treba pacientke zabezpečiť odpočinok a dostatok tekutín. Váš lekár vám poskytne ďalšiu pomoc.

Čo robiť s rezmi s cystitídou?

Ak sa počas cystitídy vyskytne pocit bolesti, musíte sa poradiť s lekárom a podrobiť sa vyšetreniu. Môže to byť príznakom začiatku zápalového procesu. V žiadnom prípade by ste to nemali spustiť, pretože to môže mať za následok silný útok. Je lepšie predchádzať zápalu v počiatočných štádiách. Môžete tiež vyskúšať prostriedky ako monural, furagin, cystone, urolesan. Dobre zastavujú zápalový proces, najmä v počiatočných štádiách jeho vývoja, zabraňujú rozvoju ťažkého zápalu a infekcie, zabraňujú komplikáciám.

Alternatívne lieky na cystitídu ako prvá pomoc

Ako prvá pomoc pri cystitíde je možné použiť alternatívne prostriedky. Uvažujme o niektorých z nich.

Pri cystitíde je indikovaná liečba bylinami, pretože bylinky umožňujú dlhodobú kumulatívnu liečbu. Najčastejšie používané bylinky sú uvedené nižšie.

Marsh ledum. Užíva sa vo forme odvaru: asi štipka byliniek v pohári horúcej vody (vriacej). Nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Pite polievkovú lyžicu 2-3 krát denne alebo podľa pokynov lekára. Je potrebné mať na pamäti, že výrobok je jedovatý, berte ho s opatrnosťou.

Yarrow. Odporúča sa užívať vo forme alkoholovej infúzie. Môže sa použiť ako vodný roztok. Často zahrnuté v rôznych lekárskych zbierkach.

Barberry obyčajný sa vyrába v hotovej forme vo forme prípravku bisulfátu berverínu, kolekcia podľa Zdrenkovej receptúry.

Maclea v tvare srdca sa používa vo forme odvarov, infúzií, extraktov. Stephania hladká sa používa vo forme odvarov, infúzií.

Často predpisované a také ako ibištek, kalamus, skorocel, skorocel, sibírska jedľa, borievka, púpava, aralia mandžuská, sofora japonská, vodná hora, hadí horolezec, ženšen, nevädza, eleuterokok, echinacea. Tieto prostriedky sa odporúčajú používať vo forme alkoholových infúzií (s použitím alkoholu s koncentráciou 40%). Môžete použiť aj vodné odvary.

Čo robiť s exacerbáciou cystitídy?

S opakujúcim sa priebehom, chronickou cystitídou, častými komplikáciami na obličkách, sú predpísané kortikosteroidné hormóny. Kortikosteroidy sa môžu použiť aj vtedy, keď je v moči krv (hematúria). Liekom voľby je napríklad prednizolón. Predpisuje sa, počnúc dávkou 10-20 mg denne. Rýchlo (do 5-7 dní), znížte dennú dávku na 60 mg, pokračujte v liečbe 2-3 týždne, potom dávku postupne znižujte. Priebeh liečby je 5-6 týždňov. Celkovo kurz vyžaduje 1500-2000 mg prednizolónu. Pri absencii požadovaného účinku sú predpísané udržiavacie dávky prednizolónu (10-15 mg denne).

Pri exacerbácii cystitídy sa používa aj síran horečnatý (intravenózne podanie). Injikuje sa približne 10 ml 25% roztoku liečiva. So silnou bolesťou. Co nezastavia ine lieky, daj narkoticky lieky proti bolesti, napriklad chloralhydrat. Ganglioblokátory majú pozitívny účinok. Napríklad benzohexónium 10-20 mg (0,5 - 1 ml 2% roztoku intramuskulárne). Na prevenciu ďalších komplikácií sú tiež predpísané rezerpín, uregit, lasix.

Čo nemožno urobiť s cystitídou?

Často počujeme od pacientov otázku: čo nemožno urobiť s cystitídou? Prvá vec, ktorú by ste mali venovať pozornosť, je, že by ste sa nemali samoliečiť. Cystitída je mimoriadne závažné a nebezpečné ochorenie. Je to oveľa vážnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že s cystitídou sa vyvinie akútny infekčný a zápalový proces. V súlade s tým sa pozdĺž vzostupných ciest tento proces rýchlo šíri do všetkých močových ciest - močovodov, obličiek. Komplikácie obličiek sa považujú za najnebezpečnejšie, pretože patologický proces môže prejsť až do nekrózy a rozvoja zlyhania obličiek. Infekcia, ktorá sa dostala do obličiek, sa veľmi ťažko lieči a často vedie k invalidite a smrti. Druhým nebezpečenstvom sú komplikácie na reprodukčnom systéme. Nebezpečné je to najmä pre tehotné ženy, pretože môže dôjsť k vnútromaternicovej infekcii, dokonca k úmrtiu plodu, prípadne komplikovanému pôrodu. Pre mužov zo strany reprodukčného systému je vážnou komplikáciou sexuálna impotencia, neplodnosť.

Nie je možné prerušiť priebeh liečby cystitídy alebo znížiť dávkovanie, aj keď sa zdravotný stav zlepšil. Zlepšenie pohody znamená, že zápalový proces sa znížil, príznaky zmizli, ale úplné zotavenie je ešte ďaleko. Ak sa liečba upustí, cystitída sa stane chronickou s častými recidívami.

Nemôžete začať a ukončiť liečbu antibiotikami sami. Ak zvolíte nesprávny liek alebo prerušíte liečbu bez vyliečenia, povedie to k vzniku rezistencie medzi bakteriálnou mikroflórou a antibiotiká už nebudú fungovať.

Nejedzte korenené jedlá, vyprážané, mastné, údené jedlá. Nemôžete jesť marinády, uhorky, jedlá s množstvom korenia, korenia. Nemôžete piť alkohol. Jedlo musí byť diétne.

V žiadnom prípade neprechladzujte.

Okrem toho pacient, ktorý má v anamnéze cystitídu, by mal o svojom ochorení vedieť čo najviac. Musíte tiež pamätať na to, že  prvá pomoc pri cystitíde  je potrebná ešte pred príchodom sanitky, preto by mala byť vždy po ruke lekárnička so základnými liekmi.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.