Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Pivo s diabetes mellitus typu 1 a 2

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Pivo je jedným z najobľúbenejších nápojov v mnohých krajinách sveta. Vyrába sa na báze zrna bez destilácie fermentáciou, má príjemnú chuť, tóny dobre, nie príliš silnú, čo mu umožňuje pomaly piť medzi priateľmi, rozťahovať potešenie a nie opiť sa. Ale nie je cukrovka prekážkou jej spotreby?

Môžem piť pivo s diabetom typu 1 a 2?

Pre zdravé telo môže byť pivo veľmi užitočné, pretože obsahuje veľa bielkovín, vitamínov B1, B2, B6, B12, kyselinu listovú, kyselinu askorbovú, fenolické a minerálne zlúčeniny, fytoestrogény, soli organických kyselín. [1]

Je dokázané, že mierna konzumácia nápoja znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, indikátory krvného tlaku, je prevencia anémie, tvorba obličkových kameňov, odstraňuje "zlý" cholesterol, pomáha očistiť gastrointestinálny trakt, bojuje proti stresu, má močopudné vlastnosti, zvyšuje hustotu kostného tkaniva, zabraňuje ich krehkosti, riedi krv, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. [2], [3]

Zdá sa, že všetky tieto vlastnosti sú nevyhnutné pre osoby trpiace cukrovkou, ak nie pre vysoký kalorický obsah nápoja a prítomnosť etanolu v ňom. Pri diabete typu 1 sa pivo vo všeobecnosti neodporúča, pretože alkohol zvyšuje glykemické ukazovatele na ďalších 10 hodín.

Druhý typ umožňuje obmedzené množstvo (nie viac ako šálku 250-300 ml denne, 2 krát týždenne), čo neplatí pre osoby s nadváhou. Zároveň je potrebné upraviť výživu, počítajúc jednotky chleba.[4]

Vysoká spotreba alkoholu navyše zvyšuje riziko dysregulácie glukózy u mužov a žien. [5]

Nealkoholické pivo na cukrovku

Nealkoholické pivá neobsahujú alkohol, takže sú prijateľnejšie pre cukrovku, ale stále je potrebné mať záujem o ich zloženie. Na jeho výrobu sú 2 technológie:

  • potlačenie fermentácie, pri ktorej sa odstráni sila nápoja, ale sacharidy zostávajú, ich glykemický index je pomerne vysoký;
  • Odstránenie pevnosti z hotového nápoja filtráciou, cukor už kvasí, pivo neobsahuje sacharidy.

Pivo, vyrobené posledným spôsobom, nemá žiadne obmedzenia v patológii.

Chren, cesnak s pivom na cukrovku

V alternatívnej medicíne existuje mnoho receptov, ktoré používajú rastlinné zložky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Jedným z najznámejších je koreň chrenu. To je často používaný ženy v domácnosti pri zbere zeleniny na zimu, rovnako ako korenené korenie.

Chren je prírodné antibiotikum a jeho ďalšie prospešné vlastnosti sú zabezpečené prítomnosťou veľkého množstva vitamínu C, PP, E, kyseliny listovej, tiamínu, pyrodoxínu, riboflavínu.

Obohatenie mikro a makro prvkami (síra, mangán, draslík, horčík, chlór, fosfor, hliník, meď), nenasýtené mastné kyseliny, mono a disacharidy umožňujú zlepšiť trávenie, posilniť imunitný systém, normalizovať krvný tlak, regulovať cukor v krvnom sére. [6], [7]

Cesnak nemá menší servisný rekord. Phytoncidy a alicín, uvoľňované počas deštrukcie celistvosti klinčekov, poskytujú antibakteriálny účinok, biologicky účinná látka ajoén znižuje viskozitu krvi. Okrem toho, jeho mnoho užitočných komponentov nezničí tepelné spracovanie.[8]

A ak neexistujú žiadne kontraindikácie pre jeho konzumáciu (gastritída, pankreatitída, peptický vred), potom sa neobmedzuje len na diabetes.

Existuje recept na významné zníženie hladín glukózy v krvi, ktoré spája tieto cenné prírodné dary.

Priemerná hrúbka koreňa chrenu sa trie, priemerná dĺžka je 20 cm, 10 klinčekov mletého cesnaku. To všetko je umiestnené v litrovej nádobe a naplnené pivom, naplnené na teplé miesto po dobu 10 dní. Liek sa užíva pred jedlom, v prvých dňoch po lyžičke, potom v jedálni trikrát denne.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.