Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Osteochondróza: čo by mal každý vedieť?

Lekársky expert článku

Ortopéd, onkoortoped, traumatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Osteochondróza je problémom chrbtice, ktorá postihuje doslova každého štvrtého obyvateľa planéty, prinajmenšom podľa odborníkov Štatistického centra WHO.

V piatich najčastejších chorobách sveta, osteochondróza zaberá „čestné“ trojité miesto, pred ním sú len kardiovaskulárne ochorenia. V roku 2012 uverejnil britský mediálny gigant British Broadcasting Corporation, Air Force, údaje z medicínskeho výskumu, ktoré len šokovali: každý rok zomrie viac ako 5 miliónov ľudí kvôli chorobám spôsobeným fyzickou nečinnosťou, teda sedavým životným štýlom. Skutočná pandémia redukcie fyzickej aktivity už ovplyvnila tretinu pozemšťanov a najnovšie výsledky vedeckých štúdií dokazujú, že vinníkom mnohých zdravotných problémov nie je genetická predispozícia alebo vírusy, ale nesprávny životný štýl. Takmer všetky problémy chrbtice - medzistavcové prietrže (prietrže), osteoporózy, osteochondrózy a mnohých ďalších ochorení spojených s osteochondrózou - sú výsledkom hodín sedenia, či už pred televízorom, pri stole alebo v autosedačke. Približne 80% všetkých príčin, pre ktoré trpia chrbtice a miechových ochorení, sa týka elementárnej degeneratívnej zmeny svalového systému a nedostatku plnohodnotnej fyzickej námahy.

trusted-source[1], [2]

Osteochondróza a chrbtica

Štruktúra chrbtice v živých bytostiach, či už zvieracích alebo ľudských, je v podstate rovnaká. Avšak len ten, kto vlastní hrdý titul Homo erectus, to znamená, že muž je erectus. Až donedávna sa verilo, že hlavná príčina patologických zmien chrbtice je vzpriamená chôdza. Ako keby vertikálna poloha tela viedla k nepravidelnému, nerovnomernému zaťaženiu chrbtice. Statická záťaž, ktorá je najviac citlivá na dolnú časť chrbta a krížovku, ktorá sa skladá z piatich stavcov, je najnebezpečnejšia z hľadiska deštruktívnych účinkov na medzistavcové tkanivo. Dynamické zaťaženie, ktoré je charakterizované pohybmi, podlieha krčnej chrbtici. Štruktúra chrbtice je pomerne zložitá, pozostáva z mnohých stavcov spojených tkanivom chrupavky - diskov. Disky sú zase viacvrstvové krúžky s kvapalným jadrom v strede, ktoré vykonávajú funkciu znehodnotenia, keď je chrbtica v pohybe. Okrem toho sú stavce spojené veľkým počtom svalov a iných tkanív. Elasticita tohto celého kĺbového systému zabezpečuje normálny stav chrbtice. Jednoducho povedané, čím pružnejšie a prispôsobivejšie medzistavcové platničky, tým flexibilnejšie a zdravšie chrbtice, tým menšie je riziko, že ju osteochondróza zasiahne. Dnes je pochybnosť o teórii, že vzpriamená chôdza je vinná zo všetkých degeneratívnych ochorení chrbtice. Neúprosné štatistiky presvedčujú lekárov, že skôr nehybnosť, fyzická nečinnosť sú faktorom, ktorý vyvoláva ochorenia chrbtice spojené s dystrofiou a degeneráciou medzistavcových tkanív. Okrem toho, nadváha, ktorá skutočne zvyšuje zaťaženie diskov, môže tiež zhoršiť deštruktívne procesy a vyvolať osteochondrózu. Záver: pohyb je život. Fráza nie je nová, zdá sa to bolestne zbitá, banálna, nevyžaduje však dôkaz. Živým príkladom toho, že fyzická aktivita a flexibilita môžu slúžiť ako základ pre zdravie chrbtice, sú príklady ľudí, ktorí sa pravidelne venujú gymnastike, jogy a iným typom telesného tréningu. Pre deti, príroda sama o sebe umožňuje byť flexibilný, pretože detské stavcové platničky sú veľmi elastické, len 80% tekutiny sa nachádza v jadrách disku. S vekom sa množstvo životodarného „mazania“ môže znížiť, ale dá sa ušetriť vedomým vykonávaním jednoduchých cvičení a dodržiavaním základných pravidiel zdravého životného štýlu. Osteochondróza je choroba ľudí, ktorí musia sedieť alebo ležať celé hodiny, z akéhokoľvek dôvodu, z akéhokoľvek dôvodu - v službe alebo na vlastnú päsť, na základe záväzku, lenivosti alebo proste prostredníctvom nevedomosti.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8]

Čo je osteochondróza?

Osteochondróza je koncept, ktorý zahŕňa všetky degeneratívne a dystrofické zmeny v chrbtici. Je potrebné poznamenať, že v európskej verzii klasifikácie chorôb nie je slovo o osteochondróze, tam sú takéto ochorenia klasifikované ako reumatické a dorsopatické. V ICD-10, počnúc rokom 1999, je skutočne skupina ochorení s typickými prejavmi vo forme bolesti v chrbtici, ktorá nie je spojená s viscerálnymi príčinami, definovaná ako dorsopatia. Osteochondróza, ktorá je fixovaná ako dorsopatia, je zase rozdelená do troch veľkých skupín:

 1. Deformujúce ochorenia, doropatie - skolióza, lordóza, kyfóza, subluxácia, spondylolistéza.
 2. Spdydylopatia - spondylóza, ankylozujúca spondylitída a iné osifikujúce dystrofické patológie, ktoré obmedzujú pohyblivosť chrbtice.
 3. Iné, iné doropatie - degeneratívne zmeny sprevádzané prietržami, výčnelkami.

Osteochondróza alebo osteochondróza (z gréckych slov - kosť, chrupavka a bolesť) je bežný názov pre všetky problémy chrbtice, ktoré sú spôsobené degeneráciou a podvýživou paravertebrálnych tkanív (degenerácia a dystrofia). Počas intervertebrálnej deformácie sa odpisový kotúč stáva tenším, stáva sa plochým, čo vedie k preťaženiu stavcov a ich ešte väčšej deformácii do takej miery, že začína presahovať normálne hranice chrbtice. Nervové korene s takou patológiou štipkou, zápalom, bolesťou.

Osteochondróza postihuje takmer celý chrbát a podľa toho, ktorá časť chrbtice trpí viac, sa v klinickej praxi nazýva choroba.

Najviac "populárne", známe mnohým - je bedrovej osteochondróza, tam je tiež definícia krčka maternice, ktorá je druhá najčastejšie, je sakrálne, hrudnej a spoločnej osteochondrózy. Existujú tiež krížové patologické stavy - lumbosakrálne alebo napríklad cervikotorické.

Symptómy osteochondrózy môžu byť veľmi rôznorodé, ale všetky skôr alebo neskôr rastú a stávajú sa klinicky zjavnými. Samozrejme, že na liečbu osteochondrózy je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie v počiatočných štádiách jej vývoja, keď sú viditeľné nasledujúce príznaky:

 • Tupá, matná bolesť v postihnutom chrbtovom segmente degeneratívneho procesu.
 • Chronické svalové napätie (najmä charakteristické pre osteochondrózu krčka maternice).
 • Pri otáčaní tela, krku sa krčí.
 • Bolesť hlavy, vrátane bolesti hlavy (pre osteochondrózu krčka maternice).
 • Bolesť v hrudníku, často pripomínajúca srdcovú bolesť (pri osteochondróze hrudníka).

Osteochondróza v zápalovom štádiu má príznaky, ktoré spôsobujú, že osoba navštívi lekára, pretože spôsobujú výraznejšie nepohodlie:

 • Ožarovanie bolesti končatiny.
 • Necitlivosť prstov alebo nôh.
 • Ožarovanie bolesti v končatinách končatín.
 • Ťažká bolesť chrbtice pri vykonávaní jednoduchých fyzických činností.
 • Zvýšenie bolesti s malými šokmi, otrasy, napríklad pri cestovaní v doprave.
 • Neschopnosť vykonávať jednoduchú prácu spojenú s otáčaním alebo ohýbaním tela.
 • Všeobecné obmedzenie pohyblivosti, motorická aktivita.

Faktory, ktoré môžu spúšťať problémy s chrbticou, nazývané osteochondróza, sú veľmi rôznorodé, ale už spomínaná hypotéza je na prvom mieste. Medzi ďalšie dôvody patria:

 • Funkčná - monotónna práca s rovnakým postojom.
 • Biomechanické - ploché nohy, vrodené anomálie vo vývoji chrbtice.
 • Hormonálne zmeny v hormonálnych hladinách v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.
 • Infekčná - dystrofia medzistavcového prostredia spôsobená zápalovým procesom.
 • Metabolické - nadváha alebo podváha.

Faktory, ktoré vyvolávajú osteochondrózu, tj deformáciu a dystrofiu medzistavcových platničiek, spravidla pôsobia ako komplex a takmer nikdy nie sú izolované.

Vývoj osteochondrózy je rozdelený do nasledujúcich štádií:

 1. Zmeny v biomechanike disku v dôsledku degenerácie tkaniva a dystrofických zmien. Toto je predklinické štádium, keď sú znaky, ak sú nejaké, veľmi slabé, neprejavené. V tomto štádiu sa vláknitý prstenec obklopujúci disk začína natiahnuť alebo naopak.
 2. Druhá etapa sa vyznačuje väčšou nestabilitou disku, vláknitý krúžok nie je len natiahnutý, jeho vlákna sú rozvrstvené, krúžok sa začína zlomiť. V dôsledku porušenia nervových koreňov sa objavuje bolesť chrbtice, postupujú sa degeneratívne zmeny. Kolagénové tkanivo sa naďalej kolapsuje, čo znižuje normálnu výšku medzistavcovej vzdialenosti.
 3. Disk je často úplne roztrhaný, táto patológia je sprevádzaná zápalom, stratou prietrže a porušením nervových zakončení. Protrúzia (prolaps) spôsobuje charakteristickú bolesť nielen v poškodenej časti chrbtice, ale odráža sa aj v končatinách a okolitých častiach tela.
 4. Najťažšie štádium je, keď sa spondylóza a iné kompenzačné ochorenia chrbtice spoja s dystrofiou. Na kompenzáciu stratených funkcií je stavec často sploštený a elastické tkanivo vláknitého krúžku je postupne nahradené jazvovitým a kostným znečistením.

Osteochondróza krčnej chrbtice

Prakticky každý, kto sa zaoberá intelektuálnou činnosťou, od školákov až po starších ľudí, trpí nejakou formou osteochondrózy krčnej chrbtice. Osteochondróza krčnej chrbtice sa považuje za ochorenie spojené so zvýšeným dynamickým zaťažením spôsobujúcim degeneráciu medzistavcových platničiek a ich pokles. Vytvrdzovanie a množenie tkaniva chrupavky vedie k porušeniu odpisových vlastností tejto oblasti chrbtice, pohybom hlavy - naklonením, kruhovými pohybmi, zatáčkami, ktoré sa stávajú ťažkými a sú sprevádzané charakteristickými príznakmi osteochondrózy.

Symptómy, ktoré môžu byť spôsobené osteochondrózou krčnej chrbtice v skorých štádiách vývoja ochorenia, nie sú špecifické a sú podobné príznakom iných patológií, ktoré nesúvisia s kostrovým systémom. Zoznam prejavov osteochondrózy, ktorý musí byť diferencovaný a objasnený, aby sa určila správna diagnóza, je nasledovný:

 • Intenzívne bolesti hlavy pripomínajúce záchvaty migrény.
 • Bolesť hlavy siaha od krku až po krk.
 • Bolesť hlavy, ktorá sa zhoršuje kašľaním, otáčaním hlavy, kýchaním.
 • Bolesť hlavy vyžaruje do hrudníka alebo ramena.
 • Závraty, zmyslové poruchy - dvojité videnie, ťažkosti so zaostrovaním očí. Tinnitus, v pokročilých prípadoch, zhoršená koordinácia pohybov.
 • Symptómy, ktoré sú podobné srdcovej bolesti, najmä bolesti pri angíne pectoris, sú bolesť v srdci siahajúca do oblasti krčka maternice alebo ramena pod lopatkou. Bolesť sa môže zhoršiť a nie je uľavená užívaním liekov na srdcovú činnosť.
 • Bolesť podobná bolestivým pocitom pri hypertenzii (ťažkosti v zadnej časti hlavy).

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Dôsledky a komplikácie

Pred liečbou osteochondrózy je však rovnako ako pri každej inej chorobe potrebné zistiť jej príčiny, čo je veľmi ťažké pri degeneratívnych patológiách chrbtice. Faktory vyvolávajúce deformáciu medzistavcových platničiek krčnej chrbtice sú spojené s anatomickou špecifickosťou tejto zóny. Stavce krku sú takmer neustále vystavené stresu kvôli nedostatočnej celkovej motorickej aktivite. Ak vezmeme do úvahy celkový „sedavý“ životný štýl viac ako polovice pracujúcej populácie, potom sa tento problém niekedy stáva nerozpustným. Okrem toho sú krčné stavce menšie ako stavce iných oblastí chrbtice a vnútorný kanál je oveľa užší. Obrovské množstvo nervových zakončení, množstvo krvných ciev, prítomnosť najdôležitejšej tepny, ktorá sa živí mozgom - to všetko robí z cervikálnej zóny mimoriadne zraniteľnú. Dokonca aj najmenšie zmenšenie medzistavcového priestoru vedie k porušeniu koreňov nervov, opuchu, zápalu a teda k zhoršeniu zásobovania mozgu krvou. Často je mentálny úpadok spojený so skutočnosťou, že sa u človeka vyvinie osteochondróza krčnej chrbtice. Existuje historická anekdota, ktorá sa odohráva v nie tak vzdialených časoch, keď Margaret Hilda Thatcherová nadávala svojmu zamestnancovi slová: „Váš problém nie je v bolestiach hlavy alebo vo vlastnom pohľade na otázku, o ktorej sa hlasuje. Faktom je, že vaša chrbtica nie je jednoducho pripojená k vášmu mozgu, John. Táto slávna citácia z „železnej“ dámy charakterizuje stav, ktorý spôsobuje osteochondrózu krčnej oblasti, keď sa to niekedy stane - chrbtica nedáva hlavnú „správnu výživu“. Pokiaľ ide o „výživu“, v skutočnosti ide nielen o kanál miechy, ale aj o kanál tepny, ktorý prechádza priečnymi nervovými procesmi. Vertebrálna artéria ide do lebky, aby mohla kŕmiť mozoček a táto tepna tiež zásobuje vestibulárny aparát živinami a kyslíkom. Najmenšie narušenie prietoku krvi týmito kanálmi môže buď vyvolať alebo zhoršiť priebeh vaskulárneho syndrómu. Okrem IRR, osteochondróza krčnej oblasti spôsobuje typické príznaky radikulárneho syndrómu (radiculitídy), keď bolesť vyžaruje na končeky prstov alebo jedným prstom, je jasne viditeľná bledosť kože (mramorovanie). Jednou z najnepríjemnejších komplikácií vyvolaných osteochondrózou krčka maternice je palmárna fibromatóza, tiež nazývaná Dupuytrenova kontraktúra. Pri tomto ochorení je ovplyvnená aponeuróza (šľachová doska) dlane a narušená funkcia ohybnosti prstov.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Diagnóza osteochondrózy krčnej chrbtice

Osteochondróza krčnej chrbtice je diagnostikovaná špecialistom na základe sťažností pacienta a môže byť potvrdená a vylepšená pomocou röntgenového vyšetrenia, zobrazovania magnetickou rezonanciou, počítačovou tomografiou.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Úplná liečba osteochondrózy krčnej chrbtice je možná len v jej počiatočných štádiách, je však možné zachrániť osobu pred bolestivými príznakmi tohto ochorenia, zabrániť exacerbáciám, zbaviť sa niektorých patologických zmien v chrbtici. Preto by sme nemali zabúdať na dôležitosť včasnej liečby ochorenia.

Ako liečiť osteochondrózu?

Nie je ľahké liečiť osteochondrózu, spravidla je liečba predpísaná najkomplexnejším spôsobom, vrátane všetkých dostupných prostriedkov modernej medicíny. Okrem konzervatívneho lekárskeho ošetrenia, osvedčených fytoterapeutických liečiv, akupunktúry, liečebného výkonu a niekedy aj operácie na odstránenie hernie sa využíva aj subluxácia stavcov. Je pravda, že osteochondróza a liečba sú dva pojmy, ktorým bude chorý človek čeliť nejaký čas, niekedy po zvyšok svojho života. Okrem počiatočného štádia, ktorého cieľom je zmierniť symptómy bolesti, terapia zahŕňa nepretržité regeneračné, rehabilitačné a preventívne opatrenia. Komplexné, viaczložkové ochorenia sa vždy dlhodobo liečia. Ak sa urobí diagnóza - osteochondróza, ako sa má liečiť - je to prvá otázka, o ktorej sa rozhodne nielen lekár, ale aj samotný pacient, pretože pri jeho priamej účasti a zodpovednom dodržiavaní zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri obnove plnenia všetkých predpisov.

trusted-source[27], [28]

Ako sa liečiť?

Zoznam liekov, ktoré sa najčastejšie používajú ako prostriedok osteochondrózy:

 • Komplexný, účinný homeopatický liek, ktorý je potrebné aplikovať po dlhú dobu, ako každá iná homeopatia - Traumel (v ampulkách alebo vo forme tabliet).
 • Externý účinný nástroj, ktorý zmierňuje svalovú a artikulárnu bolesť - masť Larkspill alebo Comfrey.
 • Protizápalové nesteroidné činidlo - Ibuprofen (vo forme masti - externe, v tabletách - perorálne).
 • Masť komplexných účinkov z kategórie homeopatických liečiv - T.
 • Ortofen - liek vo forme tabliet z kategórie NSAID (protizápalové nesteroidné lieky).
 • Diklofenak - v ampulkách, v tabletách vo forme masti alebo gélu.
 • Liek z kategórie glukokortikoidov - dexametazón fosfátu.
 • Masť z kategórie externých protizápalových nesteroidných látok - indometacín.
 • Gél z kategórie externých protizápalových nesteroidných látok - ketoprofén.
 • Droga z kategórie externých anti-nesteroidných protizápalových liekov - cefecon.

Ak zhrniete všetko, čo zahŕňa liečbu takejto choroby ako osteochondróza, liečba môže byť rozdelená do nasledujúcich štádií a typov:

 1. Použitie NSAIDs - nesteroidných protizápalových liekov je považované za zlatý štandard pri liečbe všetkých degeneratívnych, dystrofických patológií kostí a svalových systémov. Prvá vec, ktorú tieto lieky robia, je zníženie symptómu bolesti, druhá je výrazné zníženie zápalu.
 2. Lieky, ktoré sa nazývajú myelorelaxanty, pretože sú skutočne schopné účinne zmierniť svalové svorky a kŕče.
 3. Trakčná liečba - trakčná liečba. V tomto pomerne bolestivom, ale účinnom procese dochádza k postupnému rozťahovaniu tkanív, svalov, ktoré obklopujú stavce, resp. Medzistavcovú vzdialenosť, ktorá sa blíži norme.
 4. Biogénne prípravky, vaskulárne látky, ktoré dodávajú výživu do sekcií dystrofického tkaniva, vitamíny skupiny B - dobre obnovujú funkčné schopnosti deformovanej chrbtice.
 5. Upokojujúce lieky, ktoré normalizujú stav nervového systému. Dokonale zmierňuje svalové napätie a akupunktúru nervových zakončení.
 6. Fyzikálne terapeutické postupy - elektroforéza, fonoforéza, UHF, masáže, bahenné procedúry, balneoterapia, magnetoterapia.
 7. Korekcia chrbtice počas rekonvalescencie sa vykonáva manuálnou terapiou.
 8. Osteochondróza liečba zahŕňa, as pomocou neustáleho cvičenia z komplexnej fyzioterapie.

V extrémnych prípadoch, keď priebeh osteochondrózy vstupuje do posledného štádia, je tiež ukázaný chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva v zóne lokalizácie zápalového procesu. Najčastejšie je operovaná hernia, prípadne odstránenie deformovaného kostného tkaniva priľahlých stavcov.

trusted-source[29], [30]

Kde liečiť osteochondrózu?

Nezávislé zaobchádzanie prakticky so všetkými chorobami je trend, ktorý sa pozoruje takmer vo všetkých krajinách, ale je charakteristický najmä pre krajiny post-sovietskeho priestoru, kde sa tradičná štruktúra zdravotnej starostlivosti stále mení. Mnohí z nás sa zaplietajú do inovácií, často jednoducho z nevedomosti, s našimi vlastnými silami sa snažia vyrovnať s bolesťou v chrbte, krku alebo v dolnej časti chrbta. Tento čas je možné nazvať prvým, aj keď nie veľmi účinným štádiom liečby, pretože je nutné liečiť osteochondrózu len s pomocou lekára. Druhá etapa, keď nezávislé akcie nevedú k želanému, stabilnému výsledku, človek si myslí, že návšteva u lekára a otázka vyvstáva pred ním, osteochondróza - ako sa liečiť, ako sa liečiť, a čo je najdôležitejšie, kde sa má liečiť osteochondróza? Po prvé, môžete kontaktovať okresného terapeuta, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou pošle pacienta na vyšetrenie - röntgenové vyšetrenie, krvné testy a dá smer neuropatológovi. Po druhé, môžete sa okamžite zaregistrovať u neuropatológa, najlepšie pred konzultáciou, aspoň podstúpiť RTG vyšetrenie celej chrbtice. V žiadnom prípade by ste nemali chodiť do extrémov a hľadať skúseného masážneho terapeuta, pričom každá masáž zahŕňa predovšetkým predbežné vyšetrenie stavu tela, najmä stavu chrbtice. Vertebrologists a vertebral neurológovia, lekári, ktorí sa špecializujú na ochorenia chrbtice, tiež sa zaoberajú problémom osteochondróza.

Osteochondróza je komplexná choroba, ale príklady mnohých ľudí, ktorí prekonajú aj vážne poranenia chrbtice, dokazujú, že všetko je možné a dosiahnuteľné. Hlavná vec je, že pri prvom alarme signalizuje, že nám zadná časť analyzuje motorickú aktivitu a prijíma vhodné opatrenia. Môžete okamžite kontaktovať lekára a začať liečbu, alebo ak choroba nebeží, začať sa pohybovať, pretože, ako povedal Aristoteles, učiteľ veľkého Alexandra Macedonského, ktorý bol mimoriadne aktívny, „Život vyžaduje a potrebuje pohyb, inak to nie je život“.,

Čo hovorí história o osteochondróze?

Etiológia osteochondrózy stále nie je jasná, navyše napriek jasne starodávnym pôvodom tohto ochorenia bola chrbtica skutočne vážne zapojená až v 18. Storočí. Odvtedy spory a diskusie o skutočnom „nepriateľovi“, ktoré vyvolávajú degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, sa nezmenšili. Medzitým, už dávno, v dňoch Hippokratov, boli pojednania o hojení kostí, čo naznačuje, že starí Gréci tiež trpeli bolesťami chrbta. Sám Hippokrata sa zaujímal aj o chrbtové témy tak, že z moderného hľadiska uskutočňoval sporné lekárske experimenty: jeho študenti usilovne zviazali pacientove ruky a nohy do horizontálnej roviny s chrbtom nahor a natiahol čo najviac končatiny. Potom veľký liečiteľ stál na zadnej strane utrpenia a začal na ňom chodiť. Zakladajúci otec medicíny bol úprimne presvedčený, že takáto fixácia, strečing a masáž obnovia zdravie chrbtice, ktorá bola podľa starých gréckych mudrcov kľúčom k šťastnému množstvu človeka. S úctou si všimneme, že Hippokrates následne nasadil na chrbát špeciálne vycvičených detí, aby sa predišlo riziku zranenia už chorej chrbtice hmotnosťou dospelého. Od tej doby, po stáročia, v rade, ich chrbát a možné osteochondrózy neboli vyliečené - s kulaky, sutiny s liečiteľmi, kúzlami, akupunktúrou, kauterizáciou a dokonca aj kúskami včiel a hadov. Samozrejme, keď neexistuje iná alternatíva, pacient súhlasí s hadom, hoci spoľahlivé štatistiky nás presvedčia, že je to starý spôsob liečby osteochondrózy, ktorý je všeliek, lekári z minulých storočí sa nezhromažďovali. Niektoré systematizácie techník, ktoré povedali, ako liečiť osteochondrózu, sa začali až od konca XVII. Storočia. Zároveň sa objavila terminológia, ktorá formalizovala aplikované oblasti v medicíne, medzi ktorými bola aj prezieravosť. O dve storočia neskôr bola rozdelená na chiropraxe a osteopatiu. Prvý smer bol čisto praktický, s použitím silových techník, osteopati boli viac teoretici a výskumníci. Na križovatke týchto vied sa postupne zrodila manuálna terapia, bez ktorej je liečba osteochondrózy dnes takmer nemysliteľná. 

Pokiaľ ide o výraz definujúci ochorenie „osteochondróza“, typický príbeh sa vyskytol pri osteochondróze, ktorá je charakteristická pre iné ochorenia neznámej etiológie. Akonáhle nebol nazývaný - a bedrovej ischialgia, a radiculitis, a Schmorl hernie, ischias a spondylóza. Lekárom to trvalo takmer storočie, aby sa zbavili osteochondrózy a dosiahli spoločný názor. V súčasnej dobe sú všetky patologické zmeny a zmeny v chrbtici bezpodmienečne zvanej osteochondróza, s jednou výnimkou: bolesť dolnej časti chrbta - degeneratívne poruchy medzistavcovej platničky bez Gurney (prietrže) a bez výstupku (degenerácia platničky bez porušenia vláknitú krúžok).


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.