Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Lupiny v ušiach: prečo sa javí, ako ich liečiť?

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

Každý vie o lupinách na hlavách, väčšina ľudí zažila túto metlu, ako sa hovorí, na vlastnej koži. Kožné bunky však odlupujú a odlupujú sa po celom tele, takže všade sa môžu objaviť biele šupiny. Uši - jedno z obľúbených miest pre peeling. S vlasmi je všetko viac či menej jasné. Ako sa vysporiadať s lupinami v ušiach?

Epidemiológia

Podľa rôznych zdrojov, lupiny ovplyvňujú 20% až jednu tretinu ľudstva. Štatistika zohľadňuje deti od 12 rokov. Zvlášť často sú lupiny narušené lupinami, ktoré sú v procese puberty.

 • Dokonca ani úplne zdraví ľudia, ktorí sledujú svoj vzhľad, nie sú imúnni voči tomuto nepríjemnému javu a kozmetickému nedostatku.

Zároveň existuje oveľa menej údajov o lupinách v ušiach. Je známe, že existuje genetická predispozícia a pravdepodobnosť lupín uší je výrazne vyššia u tých, ktorých rodičia mali podobné problémy.

Štatistiky tvrdia, že prítomnosť lupín nezávisí od množstva a farby vlasov, pokožky. Je pravda, že na svetlých vlasoch sú „snehové vločky“ menej viditeľné. Vypočítava sa tiež, že lupiny sú častejšie u mužov ako u ženskej časti populácie.

Príčiny lupiny v ušiach

Kompetentný lekár vykonáva liečbu tak, aby eliminoval nielen lupiny v ušiach, ale aj všetky dôvody jej recidívy. Zoznam dôvodov vzniku lupín uší trvá viac ako jeden riadok.

 • Jedným z najbežnejších je zanedbávanie osobnej hygieny, ako aj nesúlad mydla alebo šampónu s typom pokožky a vlasov.

Nerovnováha v strave, najmä nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov, poruchy metabolizmu, hormonálne poruchy u dospievajúcich a tehotných žien sa tiež slabo odrážajú na koži.

Lupiny v ušiach môžu signalizovať alergickú reakciu - na kliešte žijúce v vankúšoch, na kozmetiku, chemikálie pre domácnosť a šperky. Ľudia s vrodenou predispozíciou sú zvlášť náchylní na alergie. Lúpanie môže byť spôsobené ochorením tráviacich orgánov a pečene.

Uši sa niekedy stávajú lokalizáciou varov, ktoré vyvolávajú peeling a lupiny; môže sa vyskytnúť aj pri zápale stredného ucha. Príčinou je tiež nadmerná suchosť pokožky.

Lupiny samozrejme nepredstavujú ohrozenie zdravia, a to ani na takom citlivom mieste. Šupinaté škaredé vyzerajúce nahromadenia však nielen kazia náladu, ale môžu tiež viesť k tvorbe sírnych sviečok v ušiach. Dopravné zápchy zhoršujú sluch, spôsobujú hučanie v ušiach a nepohodlie.

Prečo sa mi v ušiach tvoria lupiny?

Dôvody, prečo sa lupiny tvoria v ušiach, môžu určiť iba lekári - po zhromaždení anamnézy a vyšetrení pacienta. Ak je jeho výskyt spôsobený nejakou chorobou, potom je táto osoba odoslaná konkrétnemu špecialistovi. Samotný pacient sa môže mýliť a nechápe príčiny nepríjemného javu. Navyše je ťažké vidieť celý obraz: nezabudnite na známe príslovie o ušiach a zrkadle. Preto by sa nemala praktizovať samoliečba na lupiny v ušiach.

 • Príčiny lupín sú rôzne, niekedy sú podmienky priaznivé pre lupiny vytvárané komplexom príčin. Rozptyl šupín v uchu je často logickým „pokračovaním“ lupín na hlave.

Lupiny sa vytvárajú v dôsledku používania nevhodného šampónu, nekvalitnej kozmetiky, ktorá vyvoláva alergie, nesprávneho životného štýlu: stresu, fyzickej nečinnosti, použitia škodlivých potravín a nápojov. Príliš mastné potraviny, množstvo sladkostí v potrave sa veľmi slabo odráža na pokožke. Môžu byť tiež postihnuté Auricles.

Lupiny sprevádzajú rôzne patologické stavy kože: plesňové infekcie (Malassezia spp),  [1], [2] seboroická dermatitída , suchý ekzém, psoriáza,  atopická dermatitída , kontaktná dermatitída, zápal, furunkulosa; môže byť spôsobená endokrinnými, tráviacimi a nervovými poruchami. V ťažkých prípadoch môže byť potrebná diagnostika a objasnenie dôvodov s niekoľkými odborníkmi. [3], [4]

Rizikové faktory

Ak je v ušiach anamnéza lupín, môže sa za priaznivých podmienok znova objaviť. Do rizikovej skupiny patria ľudia, ktorí používajú načúvacie prístroje. Aby ste predišli nepríjemnému fenoménu, mali by ste zariadenie pravidelne ošetrovať a uši nosiť špeciálnymi kvapkami.

 • Jedným z rizikových faktorov sú obľúbené ušné pupene.

Otolaryngológovia varujú, že paličky ničia epitel a prírodné mazivo, ktoré sa tvorí v zvukovodoch. A to zase vytvára priaznivé prostredie pre vzhľad šupín.

Lupiny prispievajú k prechladnutiu, od ktorého je potrebné chrániť sa pokrývkami hlavy, ako aj vodou; na zabránenie vniknutia tekutiny do uší počas procedúr s vodou používajte kúpacie viečko. Ak dôjde k zápalu v uchu alebo blízko ucha, musí sa liečiť rýchlo a efektívne. Inak je odlup v tejto oblasti nevyhnutný. A neliečené lupiny sú plné mykózy, pri ktorej huba preniká do hlbších tkanív.

 • Neohrozené osoby, ako aj milovníci používania príslušenstva iných ľudí (slúchadlá, špunty do uší) sú veľmi ohrození.

Ohrození sú workoholici a perfekcionisti, ktorí ignorujú odpočinok a správnu výživu, ako aj pod neustálym stresom. Vyvážená strava, striedanie práce a aktívneho trávenia voľného času, dostatočné množstvo kvalitného pitia - tieto jednoduché opatrenia posilňujú organizmus a postupne ho odstraňujú z rizikovej zóny.

Patogenézy

Predpokladá sa, že patogenéza lupín je spojená s vysokou citlivosťou ľudského imunitného systému na určité druhy húb. Napriek plesňovej povahe lupín v ušiach však nie je nákazlivá. Koniec koncov, také huby sú prítomné u všetkých ľudí, vrátane tých, ktorí sú absolútne zdraví.

 • Lupiny sa tvoria so zvýšenou aktivitou mazových žliaz produkujúcich kožný maz. Preto si vybrala miesta, kde sa koncentrujú mazové žľazy.

Hlavy, ušné kanály sú práve také zóny. Aktiváciou tohto procesu rastú kolónie plesňových mikroorganizmov, ktoré sa živia týmto produktom, rýchlejšie, hromadia sa a tvoria charakteristický lupinový lupín.

K dispozícii je tiež suchá lupina, ktorá sa vyskytuje pri hypofunkcii mazových žliaz. Zároveň je narušený proces deskvamácie odumretých buniek, na koži je cítiť tesnosť, podráždenie, silné svrbenie. Pri česaní hlavy na odev padajú „snehové vločky“.

Ušné uličky sú podobné kruste v ušnom kanáliku a môžu sa javiť ako miestny problém. Liečba by sa však mala vykonávať nielen lokálne, ale aj v celom tele. Malo by sa to urobiť okamžite, aby sa predišlo komplikáciám vrátane straty sluchu.

Príznaky lupiny v ušiach

Lupiny v ušiach sú často zamieňané s obvyklou drsnosťou pokožky. Stáva sa, že vizuálne rozlíšenie týchto patológií iba symptomatológiou nie je ľahké. V takýchto prípadoch musíte vyhľadať kvalifikovanú pomoc - dermatológovi alebo trichológovi. Pravdepodobne vedia, že seboroické šupiny sú lokalizované predovšetkým tam, kde sú vlasy: na obočí, hlave, v uchu.

Ak hovoríme o príznakoch, potom s lupinami sú nasledujúce.

 • Zvyčajne nie sú ovplyvnené iba zvukovod a ulita, ale aj oblasť kože za uchom. Huba sa môže šíriť do laloku a dokonca aj do bubienka.
 • Lupiny vyzerajú ako biele alebo žltkasté vločky.
 • Váhy presahujú normálny peeling a spôsobujú svrbenie.
 • Svrbí a horí neustále alebo pravidelne.
 • Sucho je cítené v uchu, prítomnosť údajne cudzieho telesa, povrch v postihnutej oblasti sčervená.
 • Pri zápale stredného ucha blokuje ucho a zhoršuje sa sluch.

Príznaky sa líšia v závislosti od príčin a typu seborrhey. Ak sa pozoruje mastná, mastná, šupiny sú akoby pokryté mastným filmom. Mŕtve vločky sú husté a husté, žltkasté.

Toto sú len hlavné príznaky. Ak je peeling spojený s inými chorobami, ich zoznam sa môže výrazne rozšíriť. Aby sa objasnila diagnóza, skúma sa na prítomnosť otomykózy náter z ušného kanálika.

Lupiny sa nepovažujú za ochorenie, ale za symptóm rôznych chorôb. Ak sa v problémovej oblasti začne zvyšovať suchosť, svrbenie a začervenanie, potom môžeme hovoriť o prvých príznakoch choroby. Pokožka je podráždená látkami, ktoré sa tvoria v súvislosti s aktivitou húb, ktoré žijú na pokožke hlavy. Mikroorganizmy rozkladajú tuky a niektorí ľudia sú obzvlášť citliví na svoje metabolické produkty.

Lupiny v ušiach môžu byť sprevádzané bolesťou, čiastočným znížením ostrosti sluchu. S takýmito príznakmi by ste sa mali okamžite poradiť s otolaryngológom, ktorý zistí príčinu alebo sa obráti na iného špecializovaného špecialistu.

Lupiny sa tvoria na uchu z rovnakých dôvodov ako na hlave. Pokrýva zvukový kanál, ulity, oblasť kože za uchom. Vločky následne odlupujú, odlupujú sa a neustále sa rúcajú na oblečenie.

 • Vďaka mastným lupinám pleť leskne - kvôli zvýšenej sekrécii tuku, tvorbe filmu a upchávaniu pórov.
 • Keď sú suché, tvoria sa lupiny a choroba môže byť sprevádzaná rôznymi infekciami.
 • Pri zmiešanej forme sa kombinujú príznaky oboch typov, čo komplikuje liečbu patológie.

Svrbenie je prítomné vo všetkých formách choroby. Po odstránení príčiny môžete odstrániť príznaky pomocou liekov.

Etapy

Lúpanie kože spôsobené rôznymi príčinami nie je infekčné ochorenie. Hoci je spôsobená podmienečne patogénnou hubou podobnou kvasinkám. Prečo? Pretože táto huba žije na koži nielen v prípade choroby, ale u každého zdravého človeka. Mikroorganizmus potrebuje po celý život mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v mazu. Ak dôjde k zlyhaniu sekrécie, huby sa stanú aktívnejšími, ich počet sa zvyšuje, čo vedie k zápalu, svrbeniu a olupovaniu.

 • Ak proces ovplyvňuje oblasť uší, v ušiach sa vytvorí lup.

Príznaky sa vyvíjajú postupne; spočiatku sú takmer neviditeľné, najmä keď sú suché. Len málo lekárov narazí na lekárov: zvyčajne začnú používať šampóny proti lupinám alebo liečivé byliny. Stáva sa, že to pomáha. Budiace hovory však nemožno ignorovať. Je dôležité pamätať na toto:

 • Liečba pokročilých lupín je omnoho ťažšia, takže je lepšie kontaktovať kliniku v počiatočnej fáze ochorenia.

Malo by sa pamätať na to, že lupiny môžu zmiznúť a znova sa objaviť, aj keď sú ošetrené. Alebo sa môže vyvinúť na psoriázu, keď uši opuchnú a ružové. Potom sa estetický problém stáva lekárskym.

Formuláre

Lupiny alebo olejová seborrhea sú dvoch typov: suchá a olejová. Podľa inej klasifikácie lekári rozlišujú tretiu zmiešanú formu. Rozdiely medzi nimi sú viditeľné vizuálne. Typ lupín priamo súvisí s typom pokožky. Lokalizácia problému je nasledovná: ušnice, pasáže, oblasť za ušami.

 • Pri suchých lupinách v uchu sa produkovaný tuk udržuje v hrúbke pokožky v dôsledku upchávania pórov, preto sa na povrchu objavujú príznaky sucha. Po mechanickom odstránení šupín pokožka zčervená a zapáli sa.
 • Mastné lupiny sa tvoria so zvýšenou sekréciou tuku. Proces je sprevádzaný nepríjemným zápachom. Plevy získajú žltkastý tón. Často sprevádzané akné, najmä na mužskej pokožke. Olejovitý vzhľad je rozdelený konzistenciou - na hustú a tekutú.
 • Pre zmiešané lupiny je typická prítomnosť niekoľkých ložísk s rôznym obsahom tuku. Napríklad sa na tvári a ušiach pozorujú biele placery a na obočí a vrkočoch sú viditeľné žltkasté šupiny.

Svrbenie obťažuje pacienta akýmikoľvek lupinami, a preto ho chce v prvom rade odstrániť.

Lupiny akéhokoľvek druhu by sa mali odstrániť všetkými vhodnými prostriedkami. Ak sa tak nestane, problém je zložitý a komplikovaný. Výber liekov do značnej miery závisí od príčiny patologického stavu. Pri alergickej povahe sú potrebné antihistaminiká, pri hormonálnej nerovnováhe sú potrebné kortikosteroidy. Hlavnými liekmi sú však antimykotiká s protizápalovými, antipruritickými a upokojujúcimi účinkami.

Komplikácie a následky

Ignorovanie lupín v ušiach alebo nesprávne zaobchádzanie predstavuje zjavné zdravotné riziko. Samoliečba môže spôsobiť rovnaké škody. Dôsledky a komplikácie týchto konaní sú tieto:

 • hlboká mykóza: poškodenie ústnej sliznice, lymfatických uzlín, pečene;
 • sepsa;
 • infekcia postihnutej oblasti;
 • perforácia ušného bubienka;
 • zničenie sluchových prvkov stredného ucha.

Obzvlášť nebezpečná je hlboká mykóza, pri ktorej nedochádza k úplnému vyslobodeniu. Riziká relapsu existujú celý môj život a so slabou imunitou sú možné najzávažnejšie následky na zdravie.

Diagnostika lupiny v ušiach

Účinnosť liečby priamo závisí od správnej diagnózy. Počas návštevy musí pacient informovať lekára o všetkom, čo mu vadí, odpovedať na ďalšie otázky. Po vyšetrení otolaryngológom alebo dermatológom sa predpíšu laboratórne testy.

 • Na objasnenie diagnózy sa z ušného kanálika vyberie náter, ktorého výsledky potvrdia alebo vyvrátia infekčnú povahu lupín v uchu.

Ak máte podozrenie na metabolický problém, sú predpísané testy: krv - celková a biochemická, moč na cukor. Ak sa v anamnéze vyskytne cukrovka alebo iné endokrinné ochorenie, na diagnostiku sa vyžaduje hormonálna východisková štúdia. V prípade potreby sa s pacientom poradia špecializovaní pracovníci s úzkym profilom. Po stanovení diagnózy lekár predpíše individuálny priebeh liečby. [5]

Analýzy

Aby bolo možné stanoviť diagnózu, lekári musia okrem vyšetrenia vykonať aj niekoľko testov. Ktoré z nich - závisí od príčiny lupín v ušiach. Analýzy sú nasledujúce:

 • ušný tampón na infekciu;
 • poškriabanie kože na plesni;
 • celkový krvný test;
 • močový test na cukor;
 • biochemický krvný test;
 • hormonálny výskum na pozadí.

Prístrojová diagnostika

Na diagnostikovanie lupín v uchu by lekár ORL mal starostlivo vyšetriť a vyšetriť ušnú bolesť, kanál a priľahlú oblasť. Inštrumentálna diagnostika je nevyhnutná.

 • Nástroje sú potrebné tak na stanovenie diagnózy, ako aj na vykonanie lekárskych zákrokov.

Na endoskopické vyšetrenie sa nevyhnutne používajú zariadenia: konkávne zrkadlá, náušnice, reflektory pripevnené k čelu, bez ktorých nebude tradičný obraz otolaryngológa úplný. „Gentlemanova sada“ špecialistu ORL zahŕňa pinzety do uší, preplachovacie striekačky, sondy a gumové vyfukovacie valce.

Odlišná diagnóza

Pri diagnostike lupín v uchu je potrebné vylúčiť podobné problémy:

 • lúpanie;
 • lupienka;
 • podráždenie;
 • alergia.

Diferenciálna diagnostika berie do úvahy, že lupiny sú sprevádzané svrbením, ale normálny peeling nie. Lupiny sú plesňové ochorenie a peeling je spájaný so suchosťou a prirodzenou smrťou kožných buniek. Ak chcete rozlíšiť, vziať zoškrabanie z kože, niekedy biopsia.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba lupiny v ušiach

Lupiny v ušiach sa môžete zbaviť rôznymi spôsobmi - vo farmácii aj alternatívnymi spôsobmi. Dôležitým miestom sú hygienické postupy: umývanie detským mydlom a špongiou, opláchnutie teplou vodou, čistenie ušných kanálikov vatovým tampónom. Po postupe s vodou musia byť uši dôkladne vysušené obrúskou a navlhčené krémom. Ak po týchto manipuláciách lupiny nezmiznú, je potrebné navštíviť lekára.

 • Neoprávnené manipulácie môžu poškodiť ušný bubienok.

Liečba začína po diagnostike a príčine. Malo by byť komplexné a okrem miestnych manipulácií by malo zahŕňať správnu výživu a zdravý životný štýl. Ak sa problém ignoruje, má tendenciu sa šíriť a komplikovať. Najmä mykóza sa môže vyvinúť v ušiach a preniknúť do hlbokých tkanív tela. [6]

Na odstránenie lupín sa používajú tieto lieky:

 • dechtové produkty (Friederm, Cebuton);
 • Octopyrex, zinočnatý pyritión, kyselina salicylová;
 • Ketokonazol, Nizoral, klotrimazol;
 • krémy a šampóny proti lupinám a hubám;
 • sulfid selénu (Sulsen);
 • Pleťové vody s vitamínmi;
 • antibiotiká.

Alternatívna medicína ponúka rovnako účinné recepty. Tie hlavné priťahujú pozornosť:

 • želvy s rastlinným olejom, harmančeková infúzia, novokain;
 • masky na olej a cesnakový olej na utieranie uší;
 • ovsená kaša slzhivanie orogovelostey.

Pri prevencii lupín je potrebné dodržiavať hygienu, používať osobné doplnky, čistiť vaše sluchové orgány bavlnenými púčikmi a chrániť sa pred vodou, najmä chlórovanou vodou a chladom. V čase na liečbu zápalu stredného ucha, varu a iných chorôb ušnej zóny.

Lekárstvo

Väčšina alternatívnych liekov eliminuje príznaky patologického procesu. Kvalifikovaní lekári predpisujú nielen miestne účinky, ale tiež odstraňujú príčinu lupín v ušiach. A tiež dať odporúčania na prevenciu recidívy.

 • Kombinovaná liečba by mala trvať dva mesiace. Lokálne aplikované kvapky, krémy, masti.

Účinné lieky obsahujú ketokonazol, cyklopirox, zinok, kyselinu salicylovú, disulfid selénu, decht. Potreba ďalších účinných látok závisí od faktorov, ktoré spôsobujú lupiny. Môžu to byť kortikosteroidy, antihistaminiká, antimykotiká.

 1. Kvapky Sofradex. Zmierňujú svrbenie, zápal, opuchy, bojujú proti patogénnym mikroorganizmom. Roztok sa nakvapká do ucha alebo sa do priechodu vloží navlhčený gázový tampón. Prihláste sa na týždeň.
 2. Masť (alebo aerosól) Geocorton. Na postihnutú oblasť naneste tenkú vrstvu niekoľkokrát denne. Pôsobí ako antimikrobiálna látka. V prípade neznášanlivosti na zložky masti sa aerosól rozprašuje zo vzdialenosti 20 cm. Dĺžka kurzu je individuálna.
 3. Prilepiť Sulsen. Zasychá, odstraňuje zápaly a šupiny. Hromadne rozmazaná pokožka a vlasy umyté lekárskym šampónom. 2% liečiva je terapeutické, 1% je profylaktické.
 4. Nizoral krém 2% obsahuje ketokonazol, pôsobí proti plesniam so seboroickou dermatitídou. Aplikujte na postihnuté miesto 1-2 krát denne, v závislosti od závažnosti infekcie. Kurz trvá niekoľko týždňov.

Všetky prípravky môžu obsahovať zložky, ktoré jednotliví pacienti netolerujú. Možné sú alergické reakcie, pocit pálenia a nepohodlie. V takýchto prípadoch hľadajú analógy alebo alternatívne prostriedky. Hlavné preventívne opatrenia sa majú aplikovať zvonka podľa pokynov, aby sa zabránilo náhodnému požitiu.

Uvedené prípravky sa ponúkajú ako referencia. Použitie špecifických liekov sa musí dohodnúť s lekárom.

Masť na lupiny v ušiach

Dermatitída sa môže vyvinúť na pozadí suchej alebo olejovej seborrhey. Pacienti aj lekári spravidla preferujú jednoduché, ale účinné masti na lupiny v ušiach. Ich úlohou je zmierniť zápal a zničiť huby v postihnutých oblastiach: sluchový muškátový vývrt, concha, za ušnou oblasťou. Vyžadujú sa aj antipruritické a sedatívne lieky. Ak je príčinou hormonálna nerovnováha, predpisujte lieky na lupiny v ušiach pomocou kortikosteroidov.

 • V prípade podozrenia na alergie sú potrebné antihistaminiká.

V počiatočných fázach lupín v ušiach je predpísaná zinková masť. Je to antiseptické a protizápalové liečivo. Epiderma silne vysušuje, takže sa nanáša na suchý povrch v zmesi so základným olejom (broskyňa, slnečnica, oliva).

V prípade poškodenia zvukovodu sa odporúča Sofradex, Garazon, Betagenot a Travobon. Koža oblasti lastúry a ucha v skorých štádiách je ošetrená mastí Soderm. Eliminuje svrbenie a zastavuje priebeh procesu. Účinné sú salicylové, retinoické a dechtové masti.

 • Alternatívna medicína má svoje vlastné liečebné tajomstvá.

Populárnou rastlinou na lupiny je prírodné elekampánové antibiotikum s protizápalovými a dekongestantnými vlastnosťami. Masti podľa starých receptúr sa pripravujú nezávisle na báze bravčového alebo husacieho tuku. 10 g rastlinných surovín sa zmieša s 50 g tuku a dá sa na týždeň, aby trvala na mieste chránenom pred denným svetlom. Masť uchovávajte v chladničke, nanášajte na uši dvakrát až trikrát denne.

Fyzioterapeutická liečba

Medzi metódami proti lupinám priťahujú pozornosť fyzioterapeutické postupy. Používajú sa na zlepšenie lokálneho krvného obehu, normalizáciu sekrécie mazu a metabolizmu.

 • Lupiny na hlave sú ošetrené kryomasážou, darsonvalom, ozónom, UV lúčmi, laserom, mezoterapiou.

Procedúry sa vykonávajú pod stálym dohľadom lekára v kombinácii s inými predpismi. Možno lekár predpíše fyzioterapiu na lupiny v ušiach. Procedúry zmierňujú zápal, prispievajú k rýchlej eliminácii vrátane najzávažnejších foriem ochorenia.

Bylinné ošetrenie

Jedným z najjednoduchších alternatívnych receptov je obvyklá harmančeková infúzia. Doma sa pripravuje zo sušených kvetov, kupuje sa v lekárni alebo sa zberá samostatne. Hrsť surovín sa naleje 200 ml vriacej vody a trvá na tom, 20 ml. Na zmäkčenie lupín v ušiach môžete pridať kvapky olivového alebo slnečnicového oleja. Bavlnené špongie namočené v tekutine sa vkladajú na miesta, kde je prítomný peeling, v uličkách aj za ušami. Podržte 15 minút.

Terapeutické vlastnosti lupín majú tiež iné liečivé rastliny bežné v našich krajinách:

 • žihľavy;
 • nechtík;
 • dubová kôra;
 • lastovičník;
 • šalvia;
 • rebríček;
 • skorocel;
 • levandule.

Prípravky sa pripravujú podľa rovnakého receptu ako harmančeková infúzia, aplikované lokálne, vo forme obkladov alebo pleťových vôd, ako sú známe. Špongia vyrobená z bavlnenej vlny alebo gázy namočenej v bylinkovom vývare sa aplikuje na problémovú oblasť počas 5 až 7 minút. Mnohonásobnosť postupu závisí od štádia vývoja. Pri prvých príznakoch postačujú dve až tri obklady denne s progresiou patológie - najmenej päť.

Liečivé byliny pôsobia aj v iných drogách - napríklad elecampan je súčasťou domácej masti na lupiny uší. Jeho liečivú silu možno posudzovať podľa skutočnosti, že rastlina sa nazýva „mladší brat“ magického ženšenu.

Prevencia

Správna technika, farmácia a alternatívne prostriedky môžu eliminovať nielen príznaky, ale aj príčiny. Ak je lupina v ušiach odstránená, je dôležité zabrániť recidíve. Hlavnými bodmi v prevencii sú monitorovanie vášho zdravia, osobnej hygieny a životného štýlu. Dôležitú úlohu zohráva metóda výživy. Odporúča sa zdravá strava, ktorá je užitočná nielen pre pokožku, ale aj pre celé telo.

Medzi preventívne opatrenia proti lupinám patria tieto položky:

 • pravidelne si umyte hlavu a telo vhodnými čistiacimi prostriedkami;
 • ak to lekár odporučí, použite špeciálny dermatologický šampón alebo dechtové mydlo;
 • používajte iba prostriedky osobnej hygieny;
 • udržujte ušné kanály čisté;
 • jesť zdravé obohatené potraviny;
 • ak je diagnostikovaná seborea, vymeňte slúchadlá, šperky, načúvacie prístroje;
 • samostatne berte komplex s minerálmi: zinok, horčík, selén;
 • vylúčiť z jedál mastné, vysokokalorické, múky a údené jedlá;
 • do jedál pridajte zeleninové jedlá, veľa vody bez plynu;
 • chráňte si uši pred sezónnym chladom pomocou klobúkov vyrobených z prírodných látok;
 • alternatívna práca s aktivitami v prírode
 • vzdať sa fajčenia a alkoholu.

Predpoveď

Aj keď prognóza je priaznivá, choroba stále môže priniesť veľa nepríjemných momentov a nepohodlia. Preto je samoliečba nevhodná; Lupiny v ušiach by mali liečiť iba špecializovaní odborníci - ORL lekári a dermatológovia.

Čistá hladká pokožka je jednou z podmienok krásneho vzhľadu. Je možné sa chrániť pred zápalmi, odlupovaním, lupinami v ušiach a vlasoch pri súčasnom dodržiavaní osobnej hygieny a zdravého životného štýlu. V prípade alarmujúcich príznakov musíte navštíviť rodinného lekára alebo lekára s profilom. Zodpovedné konanie pacienta a správny spôsob liečby zabezpečujú úplné odstránenie lupín a ochranu proti relapsom.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.