Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba psoriázy ľanovým olejom

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Šupinatý lichen je bežná dermatóza, s ktorou sa doteraz nepodarilo vyrovnať sa s žiadnou drogou. Moderná úradná medicína je schopná ponúknuť iba dočasné dosiahnutie stavu odpustenia. Toto multifaktoriálne ochorenie ovplyvňuje nielen kožu, ale prakticky všetky telesné systémy. Ľanový olej pri psoriáze je pozoruhodnou alternatívou k liečbe liekmi. Pri posudzovaní recenzií tento nástroj pomáha dokonca aj pri ťažkých a rozsiahlych léziách a vedľajšie účinky nie sú porovnateľné s nežiaducimi následkami užívania liekov.

Olej sa lisuje z ľanového semienka lisovaním za studena, musí byť nerafinovaný a použitý bez tepelného spracovania. Jeho hlavnou nevýhodou je krátka trvanlivosť. Na predaj nájdete dve formy uvoľňovania: želatínové kapsuly alebo fľaše s olejom s malou kapacitou.

Klasifikácia ATC

D05 Препараты для лечения псориаза

Aktívne zložky

Льна семена

Indikácia ľanového oleja na psoriázu

Aplikuje sa zvonka a perorálne s obmedzenými a rozšírenými výskytmi psoriatických erupcií ako protizápalový a dezinfekčný, zmäkčujúci a upokojujúci dráždivý, regeneračný a ochranný prostriedok.

Orálna správa je prípustná osobami vo veku od 14 rokov.

trusted-source[1], [2]

Farmakodynamika

Farmakologické vlastnosti oleja zo semien ľanu sú spôsobené jeho bohatým zložením. Obsahuje vo veľkom množstve polynenasýtené mastné kyseliny Omega-3.6, resp. 70%, 20% (ich komplex je tiež nazývaný vitamín F) a mononenasýtený Omega-9 (20%). Polynenasýtené tuky sa telo nedokáže syntetizovať a dostať sa s jedlom. Základné mastné kyseliny Omega-3.6 sa podieľajú prakticky na všetkých metabolických procesoch a podporujú prácu všetkých telesných systémov. Tento komplex je silným antioxidantom, ktorý zriedi krv a odstraňuje zápalové a alergické procesy, zlepšuje funkciu imunitného systému a pomáha obnovovať a liečiť sliznice vnútorných orgánov a pokožky. Sú schopní zvládnuť neuropsychické poruchy, migrény, cukrovku a nadváhu.

Omega-9 je nevyhnutná pre normálny metabolizmus, ktorý je dôležitý pre ochorenie, ako je psoriáza, poskytuje cievne zdravie a syntézu potrebných hormónov v tele.

Ľanový olej obsahuje významné množstvo tokoferolu (vitamín E), ktorý chráni bunky pred oxidačnými produktmi, ktoré priaznivo ovplyvňujú červené krvinky a celý vaskulárny systém.

Makroživiny (fosfor, vápnik) sú potrebné pre normálne fungovanie kostného a svalového tkaniva, duševnej aktivity, nervov a krvných ciev. Mastné kyseliny a fosfor podporujú vstrebávanie vápnika telom.

Z stopových prvkov v ľanovom oleji sa pozoruje prítomnosť zinku, ktorý sa podieľa na reparačných procesoch v koži, čo podporuje rast vlasov a normálnu hematopoézu. Podieľa sa na posilňovaní imunitného a nervového systému.

Jesť ľanový olej priaznivo ovplyvňuje správnu funkciu všetkých systémov a orgánov, normalizuje to, čo prispieva k zníženiu kožné prejavy choroby, a niekedy, v závislosti na ľudí, ktorí trpia týmto ochorením dlhšiu dobu, čo vedie k dlhodobej remisii.

trusted-source[3], [4], [5]

Farmakokinetika

Pretože olej vytlačený z ľanových semien nie je liekom, jeho farmakokinetika nebola skúmaná. Je známe, že tento produkt sa absorbuje v tele o 98%.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Používajte ľanového oleja na psoriázu počas tehotenstva

Neodporúča sa konzumovať olej zo semien ľanu tehotným a dojčiacim ženám, pokusy na zvieratách ukázali určitý vplyv na vývoj embrya. Účinok na ľudský plod nebol študovaný.

Avšak vonkajšia aplikácia tohto výrobku je prípustná. Môžete mazať miesto s vyrážkami, kompresia zmierniť zapálenú pokožku a zmierniť stav. Odporúčame konzultovať s lekárom vopred.

Kontraindikácie

Čo sa týka perorálneho príjmu oleja. Pri externom používaní by sa mali brať do úvahy uvedené kontraindikácie a sledovať ich stav. Najoptimálnejším riešením bude lekárska konzultácia pred začatím liečby.

Ľanový olej sa nezobrazuje:

 • osoby mladšie ako 14 rokov;
 • tehotné a dojčiace ženy;
 • senzibilizované osoby;
 • s kameňmi v žlčníku;
 • zápalové ochorenia pečene, pankreasu a iných tráviacich orgánov;
 • poruchy hemopoézy;
 • novotvar prídavných látok a maternice;
 • hormonálna antikoncepcia;
 • hormonálne poruchy;
 • liečba antidepresívami, antikoagulanciami, laxatívmi a hypoglykemickými látkami.

trusted-source[10], [11], [12]

Vedľajšie účinky ľanového oleja na psoriázu

 • alergické reakcie (je žiaduce vykonať test na ohyb v lakte aj pri vonkajšej aplikácii);
 • pri ústnej aplikácii: hnačka, porušenie hemostázy.

trusted-source[13], [14]

Dávkovanie a podávanie

Olej by nemal byť rafinovaný, pretože jeho rafinovanie ho zbavuje jeho liečivých vlastností. Liečba sa odporúča vykonávať pod dohľadom špecialistu.

Externá aplikácia

Na liečbu psoriatických vyrážok sa odporúča denne, môžete s tým urobiť kompresie, masky, pridať do domácich krémov. Je možné absolvovať monoterapiu a komplex v kombinácii s inými liekmi. Pred zaradením do schémy liečby ľanového oleja sa však odporúča konzultovať s dermatológa, ktorý ho vymenoval. Neexistujú žiadne jednoznačné odporúčania týkajúce sa trvania vonkajšej aplikácie ľanového oleja. Ak nedôjde k žiadnym vedľajším účinkom a poškodeniu, môžete použiť olej na pláty predtým, ako dôjde k odpusteniu.

Požitie

Existujú rôzne schémy perorálneho príjmu ľanového oleja. Ak neexistujú žiadne iné odporúčania, môžete použiť nasledujúce schémy.

1 (šetriace). Zaviesť do stravy olej zo semien ľanu by mal byť postupne. Začnite s ¼ čajovou lyžičkou (1g) od rána a večera (počas raňajok a večere). Užívajte túto dávku počas prvého týždňa a pri neprítomnosti vedľajších účinkov od druhého týždňa zvýšte dávku na ½ lyžičky (≈2 g). V treťom týždni dávkovanie oleja na čajovú lyžičku, potom, ak je tolerované, postupne zvyšujte dávku na polovicu lyžice (8 g).

Trvanie liečby od mesiaca po dva.

№2. V rámci tejto schémy začnite s jedinou polievkovou lyžicou ráno na prázdny žalúdok a následne podajte rannú dávku na dve polievkové lyžice (podliehajú prenosnosti). Neskôr postupne zvyšujte dennú dávku na päť lyžičiek, zvyšné tri sa musia konzumovať so šalátmi alebo kaše počas dňa. Trvanie liečby od mesiaca po dva. Potom sa urobí prestávka po dobu jedného mesiaca alebo dvoch, potom sa odporúča odobrať olej denne a neustále v malých dávkach ráno na prázdny žalúdok.

Ak je liečba niektorého z vybraných schém pozitívnym výsledkom, môžete ošetriť povrch plaku ľanovým olejom jedenkrát denne.

Kapsule užívajú tri jednotky ráno a večer počas jedla. Trvanie prijatia je mesiac.

trusted-source[15]

Predávkovať

V niektorých zdrojoch sa uvádza, že maximálna prípustná norma ľanového oleja pre dospelých je dve polievkové lyžice denne. To mierne nezodpovedá schému číslo 2, ale môže to byť o individuálnej tolerancii. Dávkovanie ľanového oleja sa neskúmalo, pretože to nie je liek, ale potravinový výrobok. Avšak dávka, ktorá môže byť ovplyvnená bez následkov pacienta, je ovplyvnená mnohými faktormi - vekom, prítomnosťou chronických ochorení. Dodržujte preventívne opatrenia, sledujte stav a ak existujú nežiaduce účinky - liečbu zrušte.

Hlavným účinkom predávkovania nad olejom je tráviace ťažkosti. Môžu sa vyskytnúť senzibilizačné reakcie, nielen vyrážka a edém, ale aj respiračné poruchy.

Liečba má byť ukončená, v závažných prípadoch vyhľadajte lekársku pomoc.

trusted-source[16], [17]

Interakcie s inými liekmi

Neodporúča sa kombinovať s riedidlami krvi, hormonálnymi kontraceptívami, antidepresívami, laxatívmi, hypoglykemikami a znižovaním hladiny cholesterolu.

trusted-source[18], [19], [20]

Podmienky skladovania

V fľaši z tmavého skla alebo v originálnom balení (kapsula). Nenechávajte na svetlo a nezabudnite na vzduchu. Ak sa zmenila farba, chuť alebo vôňa, odhodte ju a nahraďte ju novým.

trusted-source[21], [22]

Čas použiteľnosti

Kapsuly - nie viac ako 1,5 roka, fľaše - až pol roka, po otvorení - nie viac ako mesiac.

trusted-source[23], [24]

Recenzia

Všeobecne platí, že pozitívna spätná väzba z použitej ropy externe, v tomto prípade prakticky nemá žiadny negatív. Ľudia oslavujú liečenie, hydratujú pokožku a odstraňujú praskliny.

Pozitívne hodnotenia týkajúce sa požitia. Negatívne, zvyčajne spojené s nepríjemnou chuťou oleja alebo zápachu a vo všeobecnosti - s neschopnosťou prehltnúť lyžicu oleja ráno.

K dispozícii je prehľad o kombinovanom použití - vo vnútri i mimo. Pacient veľmi pomohol, chronické (7-rok-staré) plaky, ktoré nedali do laserovej terapie vľavo. Veľmi dobré, podľa recenzií pomáha olej z psoriázy pokožky hlavy.

Farmakologický účinok

Противопсориатические препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Liečba psoriázy ľanovým olejom " preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.