Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Inzulín pri cukrovke: keď je menovaný, vypočíta dávku, ako bodnúť?

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Hormonový inzulín produkovaný pankreasou je potrebný na udržanie glukózovej homeostázy, reguluje metabolizmus uhľohydrátov a proteínov a energetický metabolizmus. Keď tento hormón nestačí, vyvíja sa chronická hyperglykémia, často indikujúca diabetes mellitus, a potom je inzulín predpísaný pre diabetes.

Liečba inzulínom na diabetes

Čo je inzulín na diabetes? Problém, ktorý má byť vyriešený  inzulínovej liečby pre diabetes - poskytnúť telo dát hormón, ako u cukrovky 1. Typu pankreatické β-bunky nepôsobí ich sekrečnú funkcie a inzulín syntetizovaný. Endokrinológovia sa nazývajú normálne inzulín injekcie pre diabetes Tento typ terapie nahradzujúce inzulín pre boj hyperglykémia - zvýšená koncentrácia glukózy v krvi.

Hlavnými indikáciami pre použitie inzulínových prípravkov sú inzulín-dependentný diabetes mellitus. Môžem sa vzdať inzulínu na diabetes? Nie, potreba inzulínu pri cukrovke typu 1 je nevyhnutná, pretože pri absencii endogénneho hormónu je to jediný spôsob, ako regulovať koncentráciu glukózy v krvi a vyhnúť sa negatívnym dôsledkom jej nárastu. V tomto prípade farmakologický účinok inzulínu, to znamená inzulínových prípravkov, presne reprodukuje fyziologický účinok inzulínu produkovaného pankreasom. Z tohto dôvodu sa závislosť na inzulíne pri cukrovke nevyvíja.

Kedy je inzulín predpísaný pre diabetes mellitus, nesúvisí so závislosťou na tomto hormóne? Inzulín v cukrovky typu 2 - so zvýšenou potrebu inzulínu z dôvodu stability niektorých receptorov tkanív na hormón cirkuluje v krvi a poruchy metabolizmu sacharidov - používa sa pri beta-buniek pankreasu, sú schopné poskytnúť túto potrebu. Okrem toho, progresívny β-buniek dysfunkcie u mnohých pacientov s obezitou vedie k dlhodobej hyperglykémia, cez užívanie drog pre zníženie hladiny cukru v krvi. A potom prejsť na inzulíne u cukrovky typu 2 možno obnoviť kontrolu glykémie a zníženie rizika komplikácií spojených s pokročilým diabetom (vrátane diabetickej kóma).

Štúdia, ktorej výsledky boli zverejnené v roku 2013 v časopise The Lancet Diabetes a Endocrinology, preukázali účinnosť krátkodobé intenzívne inzulínovej liečby v 59-65% pacientov s diabetom typu 2.

Tiež injekcie inzulínu pre diabetes tohto typu môže byť pridelená na obmedzené obdobie v súvislosti s chirurgickým zákrokom, závažnými infekčnými patológiami alebo akútnych a neodkladných stavov (predovšetkým v mozgovej mŕtvice a infarktu myokardu).

Inzulín sa používa na cukrovku tehotných žien (tzv. Gestačný diabetes mellitus) - ak normalizujete metabolizmus uhľohydrátov a obmedzíte hyperglykémiu, diétu nemôžete používať. Ale v priebehu tehotenstva, nemožno použiť všetky dostupné inzulínové prípravky (iba ľudský inzulín): vybrať ten správny nástroj by endokrinológ - so zreteľom na kontraindikácie liekov a hladiny cukru v krvi u konkrétneho pacienta.

Formulár uvoľnenia

Inzulínové prípravky sú dostupné vo forme roztoku a injekčnej suspenzie. Sú to buď bežné sklenené fľaše (hermeticky uzavreté) - na podanie roztoku inzulínovou injekčnou striekačkou, alebo liekovky s kazetami (penfill) - na podanie pomocou špeciálnych striekačiek.

Názvy prípravkov na inzulínovú skupinu: najlepšie inzulíny pre diabetes

K dnešnému dňu sa všetky vyrábané lieky inzulínovej skupiny klasifikujú podľa rýchlosti, s ktorou začnú pôsobiť po podaní a trvaní tejto liečby.

Názvy rýchlosť prípravy podobný ľudskému inzulínu: (. V iných prevedeniach - Epaydra) inzulín aspart Humalog NovoRapid Penfill (NovoRapid FleksPen), Apidra. Tieto lieky majú veľmi krátky účinok už na začiatku (už 10 minút po injekcii); maximálny (vrcholový) účinok sa pozoruje najneskôr 1,5-2 hodiny a hypoglykemický účinok po jednom podaní sa udržiava asi tri až päť hodín.

V krátkodobo pôsobiacich inzulínových prípravkov, medzi ktoré patrí inzulín, Actrapid, Apidru SoloStar, ILETIN Insuman Rapid, Insulrap, Monosuinsulin MC Gensulin P Homorap Humalog, Humodar P et al., Antiglikemicheskogo trvanie účinku 7-8 hodín, a začnú pôsobiť 20-30 minút po injekcii inzulínu u oboch typov cukrovky.

Lieky ako HM Aktrafan, Inuzofan (izofánovej HM, HM protofan), Insuman Basal, ostrovných Stabil, lente, lente ILETIN II, Monotard, Homolong 40, Humulin NPH inzulín sú s priemerným trvaním účinku (počas 14-16 hodín ), zatiaľ čo začnú účinkovať len pol až dve hodiny po injekcii.

Predpokladá sa, že najlepší inzulínu pre diabetes, tí, ktorí môžu kosiť raz denne. Tento predĺžený účinok inzulínu pri diabete (prakticky v 24-28 hodín) a koncentrácia jeho stabilné formulácie poskytujú Lantus (Lantus OptiSet, Lantus® SoloStar) Humulin Ultralente inzulín superlente, Tudzheo SoloStar, Ultratard HM, Levemir Penfill (Levemir FleksPen).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Farmakodynamika

Po injekcii inzulínových liekov vstupujú do systémovej cirkulácie. Farmakologicky aktívne látky sa viažu na plazmatické globulárne proteíny (všeobecne väčšie ako 25%) a potom sa rýchlo mizne z krvi a interagujú s inzulínové receptory na bunkových membránach - zvýšiť intracelulárny metabolizmus glukózy, pomáha znižovať jeho hladinu v krvi.

Rozštiepenie exogénneho inzulínu nastáva hydrolýzou pôsobením enzýmov pečene a obličiek; Eliminácia - s močom a žlčou.

Farmakokinetika inzulínových prípravkov s dlhodobým účinkom je trochu odlišná, pretože ich látka sa uvoľňuje oveľa pomalšie. Navyše sa niektoré syntetické inzulíny rozkladajú na aktívne metabolity, ktoré podporujú predĺžený hypoglykemický účinok.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Kontraindikácie

Medzi kontraindikácie použitia označených dostupnosť inzulínu hormonálne aktívny nádor pankreatických ostrovčekov p-buniek (inzulinom), akútna pankreatitída, akútne vírusové hepatitídy, závažnej pečene a / alebo obličiek, a tiež vredová gastrointestinálne patológiou počas ich zhoršenie.

Čo je pre diabetes inzulín nebezpečné?

Ďalšie vedľajšie účinky, ako je vzhľad miestne alergické reakcie (začervenanie a svrbenie kože), edém, bolesť svalov a atrofia podkožného tkaniva v mieste vpichu injekcie, v dávke nevyváženého poškodenia inzulínu v liečbe diabetu môžu prejaviť hypoglykémia.

Toto zníženie hladiny glukózy je pod fyziologicky dostatočnou hladinou, čo sa prejavuje týmito symptómami: bledosťou kože, studeným potom, znížením krvného tlaku a rýchlou srdcovou frekvenciou; bolesť hlavy a rozmazané videnie; zvýšená únava alebo celková slabosť a ospalosť; nauzea a dočasné zmeny chuti; tras a kŕčov; nervozita a úzkosť; znížená koncentrácia a strata orientácie.

Pri závažnom stupni hypoglykémie sa mozog zastaví prijímať glukózu a vyskytuje sa kóma, ktorá ohrozuje nielen nezvratné degeneratívne zmeny v mozgových bunkách, ale aj smrteľný výsledok.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31]

Dávkovanie a podávanie

Úplne všetky výber pacientov inzulínu v diabetes mellitus oboch typov sa vykonáva ošetrujúci lekár, endokrinológ jednotlivo: výsledkoch krvných testov pre glukózy nalačno, a počas dňa, na  glykovaného hemoglobínu  a moču na cukor (glykozúria); berúc do úvahy vek, životný štýl, spôsob a charakter výživy, ako aj intenzitu bežnej fyzickej aktivity.

Výpočet inzulínu pri cukrovke sa uskutočňuje na rovnakých princípoch s koreláciou typu cukrovky. A optimálna dávka inzulínu pri cukrovke sa nastaví na základe stanovenia endogénneho inzulínu a dennej potreby tohto hormónu - v priemere 0,7-0,8 IU na kilogram telesnej hmotnosti u diabetu typu 1 a diabetes typu 2 - 0,3 0,5 jednotky / kg.

V prípade prebytku hladiny cukru v krvi 9 mmol / l je potrebné upraviť dávku. Treba mať na pamäti, že pri podaní 1 IU priemernej dĺžky pôsobenia inzulínu alebo predĺženej inzulínu dochádza k zníženiu hladiny glukózy v krvi po dobu asi 2 mmol / l, a rýchle formulácie (rýchlo pôsobiaceho) je podstatne silnejšia, ktoré sa musia brať do úvahy pri ich dávkovaní ,

Ako, kedy a koľkokrát podávam inzulín s diabetom?

Inzulínové prípravky sa podávajú subkutánne; inzulínové injekcie diabetu sa vziať do podkožia na bruchu (prednej brušnej steny), predná časť stehien, horná časť zadku a nôh (nižšia ramenného kĺbu - v oblasti deltového svalu). Liečivo by nemalo byť chladné (to výrazne spomaľuje nástup jeho účinku).

Pri používaní inzulínovej priemerné trvanie použiteľné štandardný režim, na ktorého robí injekcie dvakrát počas dňa: ráno do 9 hodín (30-40 minút pred jedlom), ktorá má byť podávaná 70-75% z celkovej dennej dávky, a zvyšok - najneskôr do 17 hodín (aj pred jedlom). Diabetická výživa na inzulíne je veľmi dôležitá: 5-6 jedál denne musí byť jasne načasované.

Jedna injekcia inzulínu pri cukrovke typu 2 môže byť vhodná, ak denná potreba inzulínu u pacienta nepresiahne 35 jednotiek a nedochádza k ostrým výkyvom v hladine glykémie. V takých prípadoch sa používajú dlhodobo pôsobiace inzulínové prípravky, ktoré sa majú užívať každé štyri hodiny vrátane dvoch hodín pred spaním.

Pretože sa predpokladá, že použitie inzulínu jedenkrát denne u pacientov s diabetes mellitus 1. Typu neodráža fyziológiu účinku tohto hormónu, bol vyvinutý schéma jeho podávania nazývaná intenzívna liečba inzulínom.

Podľa tejto schémy sa inzulínové prípravky môžu použiť ako krátkodobo pôsobiace alebo dlhodobo pôsobiace kombinácie inzulínu. Ak sa prvý (podávaný pred jedlom) pokryje potrebu inzulínu po jedle, druhá (užívaná ráno a pred spaním) poskytuje inú biochemickú funkciu inzulínu v tele. Vo všeobecnosti to vedie k potrebe injekcie rôznych liekov až štyri až šesťkrát denne.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Predávkovať

Keď predávkovanie inzulínom spôsobuje hypoglykémiu (pozri vyššie). Tiež dlhodobé nadmerné dávky inzulínových prípravkov u pacientov s diabetom 1. Typu môžu viesť k rozvoju Somogyho syndrómu, ktorý sa tiež nazýva ricochet hyperglykémia.

Chronické predávkovanie inzulínu podstata spočíva v tom, že v reakcii na zníženie hladiny glukózy v krvi sa aktivujú tak zvané kontrinsulinovyh hormóny (adrenalín, kortikotropín, kortizolu, rastového hormónu, glukagónu, atď).

Výsledkom je, že moč môže výrazne zvýšiť obsah ketolátok (ketonúrie prejavuje acetónový zápach moču) a rozvíjať ketoacidózy - významné zvýšenie diurézy, agonizující smäd, rýchla strata hmotnosti, dýchavičnosť, nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha, všeobecne letargia, strata vedomia, kým kóma.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Interakcie s inými liekmi

Inzulín pri cukrovke potencuje účinok hypoglykemických liekov na vnútorné použitie; sulfónamidy; tetracyklínové antibiotiká; antidepresíva skupiny inhibítorov MAO; prípravky obsahujúce vápnik a lítium.

Antivírusové lieky, GCS, tiazitické diuretiká, prípravky s heparínom a efedrínom, antihistaminiká sa nesmú používať na injekčné podanie inzulínu. Interakcia s nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID) a prípravkami obsahujúcimi kyselinu salicylovú a jej deriváty zvyšujú účinok inzulínu.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55]

Podmienky skladovania

Všetky inzulínové prípravky sa majú uchovávať na tmavom mieste v chladničke (pri teplote + 2-8 ° C).

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti liekov je uvedený na obale, spravidla je to 24 mesiacov.

trusted-source[61], [62], [63], [64]

Čo je lepšie: inzulín alebo tabletka s cukrovkou?

Tablety týkajúce sa hypoglykemických liekov na perorálne podanie majú rôzne mechanizmy účinku, ak sa používajú iba pri cukrovke typu 2 s inzulínom nezávislým alebo inzulín-rezistentným. Takže presne typ tohto ochorenia dáva endokrinológovi dôvod predpísať inzulín alebo tabletku s cukrovkou.

Sulfonylmočoviny - Glibenklamid (Mannino) Gipizid (Minidiab), gliquidon, gliklazid, ako aj preparáty skupina glinidy (repaglinid, Repodiab, Diaglinid, NovoNorm) stimulujú pankreatické beta-bunky, čo zvyšuje sekréciu inzulínu.

A prípravky z biguanidov, účinnej látky, ktorá je butilbiguanida hydrochlorid - Butilbiguanid, buformin hydrochlorid, Gliformin, glyburid, metformín hydrochlorid, metformín, atď. -. Zníženie hladiny glukózy v krvi u pacientov s diabetom typu 2 v dôsledku zlepšenia transportu glukózy cez bunkovú membránu myocytov a tukových buniek. To má vplyv na metabolizmus glukózy, a to je, za prvé, nie je produkovaný inými (od non-sacharidov zlúčeniny), a za druhé, nie je uvoľnený do krvi v dôsledku blokovaného štiepenie glykogénu v tkanivách. V niektorých prípadoch sa tieto lieky používajú súčasne s inzulínom.

Pozri tiež publikáciu -  tablety z diabetes mellitus

Ako schudnúť s diabetom na inzulín?

Mnoho ľudí vie, že liečba cukrovky inzulínom môže pridať extra libier vo forme subkutánneho tukového tkaniva, pretože tento hormón podporuje lipogenézu.

Uvedené hypoglykemické lieky vo forme tabliet obsahujúcich butylbiguanid ako účinnú zložku prispievajú nielen k zníženiu glykémie, ale aj k chuti do jedla. Pri ich príjme (jedna tableta denne) u diabetikov s obezitou sa hmotnosť znižuje.

Okrem toho je potrebná primeraná výživa pre cukrovku na inzulíne s denným kalorickým obmedzením (v rozsahu 1700-2800 kcal).

Ak je cukrovka závislá od inzulínu, odporúča sa dodržiavať  diétu pre diabetes 1. Typu a pre pacientov s diabetom závislým od inzulínu sa vyvíja diéta pre diabetes 2. typu  .


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Inzulín pri cukrovke: keď je menovaný, vypočíta dávku, ako bodnúť?" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.