Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Inokulácia z rakoviny krčka maternice

Lekársky expert článku

Detský imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Očkovanie proti rakovine krčka maternice je vakcína, ktorá zabraňuje infekcii nebezpečným ľudským papilomavírusom. V súčasnej dobe je medicína informovaná o veľkom počte typov HPV (asi 100), čo spôsobuje vývoj rôznych chorôb. U 70% žien sa tento vírus považuje za hlavnú príčinu onkológie vrátane rakoviny krčka maternice. Výskyt malígneho nádoru je vyvolaný asi 15 typmi HPV, z ktorých je 16. A 18. Typ najviac onkogénny.

Základom vakcín je častica, ktorá neobsahuje genóm a pozostáva len z obálky vírusu. Samo o sebe nemôže spôsobiť rozvoj ochorenia alebo spôsobiť jeho zhoršenie, ale tvorí stabilnú imunitu voči všetkým onkogénnym typom HPV. Treba poznamenať dôležitosť takéhoto preventívneho opatrenia, pretože často ani aplikácia najinovatívnejších metód liečby malígneho nádoru neprináša požadovaný výsledok, čo vedie k smrteľnému výsledku. Preto je lepšie predchádzať ochoreniu očkovaním, ktoré zabraňuje infekcii, ktorú lekári odporúčajú dievčatám vo veku 12 rokov.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Kde môžem získať očkovanie proti rakovine krčka maternice?

Očkovanie z rakoviny krčka maternice je schopné spoľahlivo chrániť telo ženy pred nebezpečným vírusom ľudského papilómu, ktorý vyvoláva vývoj mnohých chorôb.

Mnohé ženy majú záujem o otázku, kde očkovať proti rakovine krčka maternice? Treba poznamenať, že obe očkovacie látky, ktoré sa používajú na tento účel - "Cervarix" a "Gardasil" - sa dovážajú, čo ovplyvňuje ich cenu. V súčasnosti neexistujú domáce analógy týchto liekov. Očkovacia látka proti HPV sa môže získať v gynekologickom oddelení zdravotníckeho zariadenia, kde sú tieto vakcíny k dispozícii. Táto metóda je vhodná, pretože v jednej nemocnici je možné podstúpiť vyšetrenie (vyšetrenie gynekológom), rozoznať cytológiu a vykonať očkovanie.

Súkromné kliniky môžu mať aj vakcíny na prevenciu rakoviny krčka maternice. Ak chcete, môžete tam tiež očkovanie, pretože ste predtým určili náklady na tento postup. Môže byť oveľa vyššia, čo je dôsledkom cenovej politiky každej jednotlivej lekárskej inštitúcie.

Okrem vyššie uvedených možností sa očkovanie proti rakovine krčka maternice môže uskutočniť v centre vakcíny mesta alebo v imunologickom oddelení zdravotníckeho zariadenia. Tu sa používajú iba overené očkovacie látky a prísne sa dodržiavajú pravidlá skladovania liekov. Mimochodom, očkovacie strediská a mnohé súkromné kliniky ponúkajú špeciálnu službu pre očkovanie doma. V tomto prípade prišiel do vášho tímu tím lekára, kvalifikovaný lekár vykoná vyšetrenie a podľa jeho výsledkov umožní alebo zakáže očkovanie. Ak sa uskutoční očkovanie, lekári špecializujú na Váš stav po dobu pol hodiny, aby poskytli rýchlu pomoc v prípade alergickej reakcie. Spôsob inokulácie doma sa považuje za najoptimálnejší. V tomto prípade sú kontakty s inými ľuďmi minimalizované, čo vylučuje možnosť infekcie infekciou alebo vírusom chrípky. Medzi ďalšie výhody tejto metódy patrí pohodlie a maximálna pozornosť lekárov.

Kedy sa očkovať proti rakovine krčka maternice?

Mnoho žien má záujem o otázku, kedy sa má očkovať proti rakovine krčka maternice. Tj Aký je optimálny vek pre toto? Po prvé, treba poznamenať, že takéto očkovanie odporúčajú lekári, ale nie je to povinné opatrenie prevencie.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice sa odporúča pre dievčatá (od 12 rokov) a mladé ženy vo veku do 25 rokov (tj očkovanie by malo byť vykonané pred začatím sexuálnej aktivity a možnej infekcie HPV). Bohužiaľ, vakcína nebude fungovať, ak je v tele prítomný vírus. Treba zdôrazniť, že papilomavírus nie je jedinou príčinou rakoviny krčka maternice. Očkovanie preto nedáva 100% záruku, že sa chorobe dá zabrániť.

Najlepšie vekové obdobie na získanie tejto očkovacej látky je 15-17 rokov, kedy sa tvorí telo dievčaťa a puberta je takmer u konca. Mladé ženy, ktoré majú aktívny sexuálny život, by mali podstúpiť diagnostické vyšetrenie na identifikáciu ľudského papilomavírusu a jasnú definíciu jeho typu. Na tento účel sa používa metóda PCR (odber vzorky (biomateriálu) z vagíny a krčka maternice). Pred očkovaním je potrebné poradiť s lekárom o kontraindikáciách tohto postupu, ako aj o vedľajších účinkoch vrátane možnosti alergických reakcií. Výber lieku zostáva pre ženu, rovnako ako rozhodnutie o očkovaní.

Kde získali očkovanie proti rakovine krčka maternice?

Očkovanie proti rakovine krčka maternice spoľahlivo chráni telo pred najnebezpečnejšími (onkogénnymi) typmi HPV a považuje sa za rekombinantnú očkovaciu látku, t.j. Tento prípravok neobsahuje genetický materiál papilomavírusu, ale iba antigény proteínovej povahy.

Mnohé ženy majú záujem o otázku, kde sú očkované proti rakovine krčka maternice? Na základe zloženia liečiva sa stanovuje optimálna metóda injekcie - intramuskulárne. Pretože rekombinantné vakcíny sú charakterizované nízkou reaktogenitou, obsahujú hydroxid hlinitý. Zvyšuje účinok imunity ako odpoveď na požívanie aktívnych transplantovaných prvkov do krvi a súčasne vykonáva dve funkcie. Prvým je aktívna adsorpcia antigénov proteínovej povahy a druhá - vyvolanie zápalovej reakcie v mieste podania lieku. Preto najpravdepodobnejším miestom na injekciu bude časť tela s vyvinutým svalovým tkanivom, t.j. Bedra alebo ramena.

Po zavedení lieku je dôležité dostať sa priamo do svalu, - tak vakcína vstúpi do krvi maximálnou rýchlosťou, čím sa vytvorí špeciálne protilátky na ochranu pred HPV. Expozícia vakcíny na tukovú vrstvu alebo kožu vyvoláva nízku rýchlosť uvoľňovania, čo znamená, že aktívne častice sú zničené a očkovanie je neúčinné.

Zavedenie vakcíny do jedného z hýždí je zakázané, pretože môže spôsobiť rôzne komplikácie, napríklad traumatizáciu ischiatického nervu pomocou ihly zo striekačky. Neúčinnosť takéhoto očkovania je dôsledkom hlbokého výskytu svalových vlákien v zadku.

Mená očkovania

Očkovanie proti rakovine krčka maternice chráni pred hlavným patogénom choroby - papilomavírusom. Štatistiky ukazujú, že v súčasnosti tento vírus infikoval až 60% žien po celom svete. Nie je prekvapujúce, že táto diagnóza je treťou najbežnejšou onkologickou chorobou.

Názvy očkovacích látok proti HPV, ktoré sa používajú v modernej medicíne - "Gardasil" (americká droga) a "Cervarix" (belgická očkovacia látka). Oba vakcíny sa podávajú raz za život. Ich účinná činnosť zameraná na prevenciu vzniku malígnych nádorov bola preukázaná.

"Gardasil" sa týka skupiny povinných očkovaní v USA a Austrálii - podáva sa všetkým dievčatám, ktoré dosiahli vek 11 až 13 rokov. Táto očkovacia látka obsahuje zložky zo 4 typov HPV-6, 11, 16 a 18. "Cervarix" chráni iba 2 typy HPV-16 a 18.

Ako aktívne zložky vakcíny obsahujú iba časti obalu HPV proteínov, čo zaručuje ich úplnú bezpečnosť z miesta infekcie. Pomocnými látkami sú hydroxid hlinitý, kvasinky, konzervačné látky a antibakteriálne látky. Očkovacie látky sú dostupné vo forme suspenzií pripravených na použitie a naliate do liekoviek alebo jednorazových injekčných striekačiek s presným dávkovaním lieku. Vo všeobecnosti je potrebné zaviesť tri dávky podľa určitých schém. Optimálna teplota na uchovávanie očkovacích látok je 2 - 8 ° C. Očkovacie látky sa nedajú nahradiť ani striedať; V priebehu inokulácie, pozostávajúcej z 3 dávok, by sa mal použiť ten istý liek.

Komplikácie po očkovaní

Očkovanie proti rakovine krčka maternice je absolútne bezpečné a nespôsobuje žiadne závažné vedľajšie účinky.

Komplikácie po očkovaní sa prejavujú vo forme lokálnej reakcie - sčervenanie, bolestivé pocity, opuch, mierny pocit svrbenia. Takéto príznaky nevyžadujú špeciálnu liečbu a idú na vlastné účely niekoľko dní. Ak časť vakcíny vstúpila do subkutánnej vrstvy tuku a nie do svalu, môže sa v mieste vpichu vyskytnúť tesnenie alebo kužeľ. Nebojte sa, aj keď čas resorpcie bude trvať niekoľko týždňov.

Okrem lokálnych reakcií môže očkovanie spôsobiť menšie časté príznaky: nevoľnosť, bolesť hlavy, horúčka (maximálne - 38 ° C), slabosť. Tieto príznaky sa môžu pozorovať niekoľko dní. Vysoká teplota môže byť znížená pomocou antipyretických liekov (paracetamol, ibuprofen, Naise, atď.). S tendenciou k alergickým reakciám sa vakcína uskutočňuje na pozadí užívania antihistaminík 2 - 3 generácií (Fenistil, Erius atď.), Ktoré nevyvolávajú suchosť slizníc.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice sa v súčasnosti považuje za jedno z najúčinnejších preventívnych opatrení a vo veľkej miere sa používa v mnohých krajinách sveta.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.