^

Zdravie

Inhalácia proti kašľu pri suchom a vlhkom kašli

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 07.11.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kašeľ je jedným z tých nepríjemných symptómov, ktoré vám nedovolia zabudnúť na seba ani minútu. Je obzvlášť ťažké, keď mierny kašeľ a jednorazové nutkanie na vykašliavanie obsahu dýchacích ciest prechádza do bolestivého záchvatovitého alebo neustáleho suchého / neproduktívneho kašľa. Nemôže to byť náhoda, pretože takýto kašeľ je indikátorom alebo dôsledkom nezdravého organizmu a podráždenia dýchacích ciest, reflexná reakcia, ktorá má pomôcť eliminovať patogény, alergény a iné cudzorodé látky z pľúc a priedušiek. A práve inhalácie proti kašľu sú jedným zo spôsobov, ako svojmu telu v tejto neľahkej úlohe pomôcť.

Potrebujete inhaláciu na kašeľ?

Inhalácia je jednoduchý a relatívne bezpečný spôsob podávania liekov alebo ich alternatív prostredníctvom vdychovania pár alebo zmesí plynov. Pripomeňme, že kyslík je tiež plyn a atmosférický vzduch, ktorý vdychujeme, obsahuje niekoľko plynov naraz v rôznych pomeroch, ale zmesou plynov na inhaláciu rozumieme suspenziu častíc liečivej hmoty vo vzduchu.

Prírodné inhalácie, založené na vdychovaní liečivého vzduchu v letoviskách alebo v ihličnatom lese, sú uznávané lekármi ako všeobecné zdravotné a preventívne. Ale na liečbu chorôb zvyčajne nestačia, takže sa musíte uchýliť k umelému zavádzaniu liečivých látok do dýchacieho traktu.

Inhalačná liečba sa používa buď za účelom inhibičného účinku na organizmus (inhalačná anestézia), alebo pri ochoreniach dýchacích ciest zápalového charakteru (prechladnutie, alergie). Ale otázka, či sú potrebné inhalácie pri kašli, zostáva aktuálna aj z tejto pozície. Koniec koncov, tento príznak môže mať iný charakter. Takto sa rozlišuje vlhký a suchý kašeľ, ktorý môže byť neproduktívny alebo bez tvorby spúta (bolestivý, štekanie).

Pri vlhkom kašli, keď hlien bez ťažkostí odchádza, je inhalačná liečba irelevantná a niekedy nebezpečná. Koniec koncov, dodatočná stimulácia môže vyvolať upchatie priedušiek sekrétmi, bronchospazmom, asfyxiou. Ale so suchým a neproduktívnym kašľom bude takáto liečba akurát.

Inhalácie proti kašľu, v závislosti od vybraných liekov a formulácií, môžu mať rôzny účinok:

 • rozširuje priedušky, čo uľahčuje vylučovanie spúta a
 • znížiť viskozitu zápalového hlienu a znížiť silu jeho priľnavosti k epitelu priedušiek,
 • zmierniť zápal, a tým aj podráždenie sliznice priedušiek. To všetko by malo prispieť k odstráneniu prebytočného hlienu a patogénov z dýchacích ciest,
 • znížiť životaschopnosť mikróbov, ktoré spôsobujú ochorenie.

Pomáhajú inhalátory pri kašli?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože všetko závisí od správneho výberu inhalačnej kompozície a reakcie organizmu na ňu. Samotní lekári pri suchom a neproduktívnom kašli jednoznačne odporúčajú inhaláciu, pretože ide o jeden z najrýchlejších spôsobov, ako zmierniť stav pacienta. Ide o relatívne bezpečný spôsob liečby, pretože liek prakticky nevstupuje do krvného obehu a nemá výrazný systémový účinok. Ale inhalačná metóda pomáha dodávať terapeutickú kompozíciu priamo do lézie, čo poskytuje rýchly a často celkom slušný výsledok.

Indikácie postupu

Ako sme už uviedli, kašeľ môže byť suchý (neproduktívny) a spútum. Taktika liečby v oboch prípadoch je odlišná, ale pri predpisovaní inhalačnej liečby lekári venujú pozornosť nielen povahe kašľa, ale aj jeho príčine.

Inhalácia pri kašli so spútom nie je vždy potrebná. Ak hlien ľahko odchádza s neintenzívnym kašľom, telo nepotrebuje pomoc. Tu je dôležité pozorovať, že povaha symptómu sa nemení. Výdatný teplý nápoj a masáž pomáhajú uľahčiť vykašliavanie.

Ak sa hlien hromadí v prieduškách, ale je veľmi ťažké ho vykašliavať, kašeľ spôsobuje bolesti v krku a pozdĺž dýchacích ciest, inhalácia kašľa s mukolytikami a expektoranciami je práve to, čo je potrebné na zmiernenie stavu pacienta. Takéto postupy sú relevantné pre prechladnutie aj alergický kašeľ, pretože alergie sú druhom zápalovej reakcie spôsobenej špecifickou dráždivosťou.

Inhalácie zo suchého štekavého kašľa sú predpísané až po preštudovaní príčiny symptómu a času jeho výskytu. Ide o reakciu na podráždenie priedušiek, ktorá sa zvyčajne vyskytuje ako odpoveď na vírusový záchvat. Na začiatku ochorenia sa symptóm môže objaviť paralelne s bolesťou hrdla alebo bez nej. Rozšírenie zápalu na hlasivky vyvoláva výskyt hrubého štekania pri kašli.

Pomerne rýchlo sa kašeľ zmení na produktívny a v tejto fáze si treba dávať pozor. Ak sa spúta oddeľuje ťažko alebo v malých množstvách (neproduktívny kašeľ), je potrebné uľahčiť jeho sekréciu a zvýšiť produktivitu kašľa. Pri neproduktívnom symptóme sa uprednostňujú lieky, ktoré stimulujú tvorbu hlienu a optimalizujú jeho reologické vlastnosti.

Pomerne často sa stáva, že človek bol chorý, ale kašeľ nezmizol. Ale pri kašli sa už z priedušiek nič nevylučuje. Zostávajúci nepríjemný príznak a podráždenie hrdla, ktoré úplne neprešlo, vyčerpávajú osobu už oslabenú chorobou. V tomto prípade nie je vhodné pri inhaláciách používať mukolytiká alebo sekrečné látky. Ale protizápalové lieky a tie, ktoré potláčajú reflex kašľa (napríklad lidokaín), budú akurát.

Inhalácie s antitusikami sa často predpisujú deťom, ak bolestivý príznak bráni dieťaťu spať a jesť, vyčerpáva dieťa a bráni rýchlemu zotaveniu.

Pri prechladnutí lekári často predpisujú inhalácie na nádchu a kašeľ. Pri nádche sú relevantné protizápalové lieky a mukolytiká, ktoré sa však používajú na upchatie nosa na uľahčenie dýchania. Tekutý výtok by sa nemal liečiť inhaláciou.

Inhalácie kašľa sa môžu vykonávať rôznymi spôsobmi, preto sa rozlišujú suché a mokré postupy, ktoré sa delia na mokré, teplé a mokré. Ak pacient nemá teplotu, môžete si vybrať ktorúkoľvek z možností. So zvýšením teplomera na 37,5 stupňov je lepšie zabudnúť na tepelné procedúry.

Inhalácie kašľa pri teplotách nad 37,5 stupňov sa môžu vykonávať iba so súhlasom lekára pomocou rozprašovača. V tomto prípade sú relevantné suché a mokré (do 30 stupňov) inhalácie, ak pacient nemá žiadne kontraindikácie.

Zvýšenie teploty je zvyčajne spojené s vírusovými infekciami, ale niekedy sa takáto reakcia tela môže vyskytnúť aj ako reakcia na zavlečenie baktérií do dýchacieho traktu. Ak testy preukážu prítomnosť bakteriálnej infekcie, okrem iných sú predpísané inhalácie s antibiotikami. So závažným zápalom a edémom sú predpísané hormonálne činidlá (inhalačné kortikosteroidy).

Príprava

Pokiaľ ide o prípravu na inhaláciu kašľa, každý okamžite premýšľa o terapeutickom zložení, chýba mu jeden dôležitý detail. Najprv musíte myslieť nie na to, ako a ako liečiť kašeľ, ale na to, aby ste poznali spoľahlivú diagnózu a príčinu ochorenia. Prvým krokom pri príprave na inhaláciu by mala byť konzultácia s odborníkom a vykonanie potrebných diagnostických štúdií (ak je to potrebné).

Je dôležité poznať nielen názov choroby, ale aj jej pôvodcu. Napríklad inhalácie s antibiotikami sa vykonávajú iba pri bakteriálnych ochoreniach alebo komplikovanom priebehu vírusových. Vo väčšine prípadov majú ochorenia dýchacích ciest vírusovú povahu a pri správnej včasnej liečbe prechádzajú bez komplikácií.

Ak má lekár naordinovanú inhalačnú liečbu, odporučí aj lieky, niekedy aj alternatívne prostriedky, ktoré pomáhajú pri tomto ochorení a sú vhodné na inhaláciu. Bude potrebné len rozhodnúť o spôsobe vykonania postupu (s inhalátorom alebo bez neho) a správne pripraviť inhalačnú kompozíciu.

Takže pre parné procedúry, odvary bylín a zemiakov, liečivé éterické oleje, sóda. Odvary sa zohrievajú na teplotu 45 stupňov a oleje sa kvapkajú do horúcej vody.

Ak nepoužívate inhalátor, je veľmi dôležité postarať sa o riad, ktorý bude obsahovať liečivú kompozíciu a potrebné príslušenstvo (uterák na hlavu na inhaláciu pary, aj keď lekári považujú túto možnosť liečby za dosť nebezpečnú kvôli riziko hypoxie a popálenín tváre).

Ak sa na inhaláciu používa špeciálne zariadenie, musíte sa uistiť, že je čisté, v prípade potreby zložte komponenty a skontrolujte výkon zariadenia. Ak používate inhalátor prvýkrát, je dôležité, aby ste si najskôr pozorne preštudovali pokyny k nemu a ošetrili vnútro zásobníka a náustku antiseptickými zlúčeninami.

Technika Inhalácia proti kašľu pri suchom a vlhkom kašli

Ak je človek v nemocnici, nemusí sa vyzbrojovať znalosťami o technike inhalácie kašľa. O to sa stará zdravotnícky personál a pacient môže len jednoznačne splniť svoje požiadavky. Ale vo väčšine prípadov sa inhalácia vykonáva doma, pretože tento postup je účinný pri mnohých ochoreniach dýchacieho systému, ktoré si nevyžadujú hospitalizáciu. A ak doma nie je žiadny lekársky príbuzný, chtiac-nechtiac musíte hľadať informácie o tom, ako správne vykonať postup.

Zvážte techniku a vlastnosti inhalácií rôznych typov.

Inhalácia pary pri kašli

Inhalácia pary sa považuje za jednu z metód alternatívnej medicíny, najúčinnejšiu pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Vlhký teplý vzduch, ktorý vstupuje do dýchacích ciest ústami, zvlhčuje a zmäkčuje sliznicu, znižuje viskóznosť hlienu, zmierňuje symptómy ochorenia a terapeutický účinok možno dosiahnuť aj pridaním liečivých látok do vody.

Kompozície na inhaláciu pary môžu byť: zemiakový odvar, infúzie a odvar z bylín a liečivých prípravkov, minerálna voda, slabý roztok sódy, éterické oleje, propolis a dokonca aj voňavý balzam Zvezdochka známy už od sovietskych čias. Je dôležité pochopiť, že sóda je výborným antiseptikom a zmäkčovačom, väčšina bylín má protizápalové a dezinfekčné vlastnosti, propolis je silná antimikrobiálna zložka, minerálna voda zmäkčuje a zvlhčuje sliznice a zemiaková para je všeobecne uznávaným prostriedkom, ktorý má priaznivo pôsobí na dýchací systém, odstraňuje kongestívne javy v prieduškách.

Inhalácie so zemiakmi na kašeľ sú bezpečné pre deti a tehotné ženy, ktoré nie sú vhodné pre lieky a bylinky, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie. Nie je ťažké a dokonca príjemné ich vykonávať, ak to nepreháňate s teplotou kompozície. Veľmi užitočné pri suchom kašli.

Na prípravu kompozície si vezmeme 3 stredné zemiaky, umyjeme ich a uvaríme vo vode do mäkka, potom mierne nahnetieme alebo použijeme iba odvar. Paru môžete dýchať nad kastrólom alebo akýmkoľvek iným náčiním, kde sa nalial vývar, po miernom vychladnutí, aby para nespálila kožu, keď sa potrebujete zohnúť nad kastról. Aby sa para nerozptyľovala, môžete si hlavu prikryť uterákom a spodný okraj nechať voľný, aby pod ňu mohol prenikať vzduch.

Predpokladá sa, že pre dospelého stačí dýchať zemiakovú paru 10-15 minút. Pre dieťa stačí 3-5-minútová procedúra.

Analogicky sa parné inhalácie vykonávajú s odvarmi a infúziami bylín. Pripravený vývar sa najskôr mierne ochladí. Na prípravu nálevu sa tráva zaleje vriacou vodou a nechá sa vylúhovať v teple, potom sa nechá mierne vychladnúť. Zvyčajne sa bylinky na inhaláciu na kašeľ odoberajú v nasledujúcom pomere: na 1 pohár vody, 1 polievková lyžica. Nasekané bylinky alebo bylinky.

Na inhalačné procedúry možno odporučiť nasledujúce bylinky:

 • Harmanček. Inhalácie proti kašľu s touto rastlinou, ktorá má mierne antiseptický a výrazný protizápalový účinok, sú účinné pri suchom a vlhkom kašli, nádche a bolestiach hrdla. Bujón sa pripravuje podľa vyššie uvedenej schémy vo vodnom kúpeli počas 20-30 minút, potom sa upraví horúcou prevarenou vodou na objem 1 liter.
 • Eukalyptus na kašeľ. Inhalácie je možné vykonať pomocou samostatne pripravenej bylinnej infúzie, lekárenskej alkoholovej tinktúry, esenciálneho oleja z rastliny. Na prípravu infúzie je pomer zložiek štandardný. Po 15 minútach infúzie pridajte do riadu 3 šálky prevarenej horúcej vody a vykonajte inhalácie. Alkoholová tinktúra sa môže použiť v inhalátore, ale v tomto prípade sa nepridáva do horúcej vody, ale do fyziologického roztoku pri izbovej teplote (15 kvapiek na pohár chloridu sodného).
 • Inhalácia so šalviou na kašeľ. Rastlina je veľmi obľúbená pri liečbe kašľa, pretože je bohatá na éterické oleje, vďaka čomu má protizápalové, tonizujúce, antiseptické a expektoračné vlastnosti. Tráva v inhalačných prípravkoch sa používa samostatne aj v kombinácii s inými, napríklad s harmančekom a mätou. Odvar na inhaláciu sa pripravuje takto: 2 polievkové lyžice. Bylinky (alebo 1 polievková lyžica šalvie a harmančeka) sa nalejú s pohárom vriacej vody a udržiavajú sa na nízkej teplote 2-3 minúty, potom sa odstránia. Precedený a dostatočne vychladený vývar môžeme použiť v inhalátoroch alebo dýchať liečivé výpary nad miskou.

Vyššie uvedené bylinky sú univerzálne, môžu sa použiť na prípravu inhalačnej kompozície na akýkoľvek kašeľ. Pri suchom kašli by ste si mali dávať pozor na rastliny, ktoré zvyšujú množstvo vylučovaného spúta, prispievajú k jeho ľahšiemu odstraňovaniu, zmierňujú podráždenie sliznice a kašeľ je menej bolestivý: podbeľ, lipa, ďatelina, sob, divina. Pri vlhkom kašli so sťaženým vylučovaním hlienu môžete ponúknuť: tymian, pľúcnik, mätu, fenikel, borievku, skorocel, ihličie, púčiky borovice, levanduľu.

V alternatívnej medicíne sa bylinné prípravky používajú aj na inhaláciu pri kašli. Pri správnom výbere rastlín sa navzájom posilnia a účinok bude silnejší. Okrem toho je možné v zbierkach kombinovať rastliny s rôznymi terapeutickými účinkami, ktoré súčasne dostávajú liek na takmer všetky symptómy.

Na inhalačnú liečbu neproduktívneho kašľa možno odporučiť nasledujúcu kolekciu: listy eukalyptu, podbeľ, mäta a šalvia, púčiky brezy, oregano, kvety harmančeka v rovnakom množstve. 1 polievková lyžica zber v pohári vriacej vody. Infúzna kompozícia sa prefiltruje a ochladí na teplotu nie vyššiu ako 70 stupňov.

V ideálnom prípade sa na inhaláciu pary proti kašľu odporúča použiť kompozície s teplotou v rozmedzí 40-50 stupňov. Pri vyššej teplote sa nad pariacim sa riadom nenakláňajte a pevne prikryte uterákom, pretože môže dôjsť k popáleniu tváre a slizníc očí.

Pomocou tejto kolekcie môžete súčasne dosiahnuť tieto účinky: zvlhčenie sliznice a zmiernenie podráždenia, odstránenie bolesti hrdla a opuchu dýchacích ciest, rednutie hlienu a výrazné zníženie aktivity patogénov.

Pri suchom kašli je možné odporučiť aj nasledujúce poplatky:

 • Bylina podbeľ, listy mäty, kvety lipy a nechtíka.
 • Listy maliny, šalvie a mäty.
 • Kvety harmančeka a nechtíka, ľubovník bodkovaný a podbeľ.
 • Kvety lipy, maliny, podbeľu (pri zápale priedušiek).

Na zmäkčenie sliznice a uľahčenie vypudenia spúta je možné bezprostredne pred procedúrou pridať do hotovej bylinnej kompozície na inhaláciu sódu bikarbónu, čo je obzvlášť účinné pri bronchitíde.

Počas tehotenstva je veľmi dôležité starostlivo vyberať bylinky, pretože niektoré z nich môžu vyvolať kontrakcie maternice a potrat. Lekári považujú za optimálne na inhalačnú liečbu nastávajúcich matiek tieto rastliny:

 • Na liečbu suchého kašľa: harmanček, ľubovník bodkovaný, tymian, marshmallow, plantain.
 • Na liečbu ťažkého vlhkého kašľa: eukalyptus, rebríček, motúz, divoký rozmarín.

Vlastnosti inhalácie pary

Pri vykonávaní parnej inhalácie je veľmi dôležité dodržiavať špeciálnu diétu. Procedúru nemôžete vykonať skôr ako 1,5 hodiny po jedle. A po procedúre by ste sa mali zdržať jedenia jedla a vody po dobu 40-60 minút, čo umožní časticiam inhalačného roztoku pôsobiť na povrch sliznice ešte nejaký čas.

Počas procedúry musíte dýchať dostatočne hlboko, ale rovnomerne, vyhýbať sa príliš hlbokému nádychu. Počas nádychu zadržte dych na pár minút. Plytké dýchanie je neprijateľné, pokiaľ ide o liečbu kašľa. Nemôžete hovoriť a nechať sa rozptyľovať inými vecami. Dôležité je zamerať sa na postup a správne dýchanie.

Na liečbu kašľa existuje špeciálny dýchací vzorec počas inhalácie. Vdychovanie sa vykonáva ústami a výdych najlepšie nosom.

Pri použití bylinných prípravkov na inhaláciu by ste si nemali myslieť, že čím vyššia je koncentrácia roztoku, tým lepšie. Všetky odvary a nálevy sa riedia vodou, najčastejšie v pomere 1:3.

Teplota inhalačnej kompozície pre dospelých sa odporúča udržiavať v rozmedzí 40-50 stupňov, v niektorých prípadoch, ak si to vyžaduje povaha bylinnej zbierky, môže byť zvýšená na 70 stupňov, ale je potrebná maximálna opatrnosť. Pre deti je optimálna teplota 30-40 stupňov. Navyše, čím menšie je dieťa, tým nižšia by mala byť teplota. Pre malé deti sú inhalácie vo všeobecnosti náročné, preto je lepšie zaobstarať si špeciálny prístroj – inhalátor.

Aby ste sa vyhli popáleninám, ohýbanie riadu horúcim roztokom by nemalo byť veľa. Optimálna vzdialenosť je asi pol metra.

Na inhaláciu je vhodné ľahké, voľné oblečenie z prírodných tkanín. Je veľmi dôležité, aby nestláčal hrdlo a nezasahoval do hlbokého dýchania.

Pokiaľ ide o trvanie inhalácie pary, lekári odporúčajú pre dospelých - 5 minút, pre deti - 2-3 minúty.

Pre účinnosť parnej inhalácie je dôležité neprerušovať procedúru dýchaním. Pod uterákom je špeciálne vytvorený efekt sauny, ktorý sa neodporúča „odchádzať“ pred ukončením procedúry. Ak máte ťažkosti s dýchaním, inhalácia sa ukončí vopred.

Nie všetci ľudia dobre znášajú efekt vytvorený pod uterákom. Ako možnosť môžete zvážiť iné spôsoby vedenia inhalácie pary:

 • použitie lievika, ktorý poskytuje úzky smer pohybu liečivých pár,
 • použitie kanvice s tesne priliehajúcim vekom a gumenou hadičkou nasadenou na výlevku,
 • inhalácia cez termosku.

Súčasne je možné pripraviť inhalačnú kompozíciu v tej istej nádobe s použitím purifikovanej, destilovanej alebo prevarenej vody na jej prípravu.

Éterické oleje na inhaláciu proti kašľu

Liečba kašľa pomocou bylín zahŕňa použitie rastlín aj kvetov a éterických olejov v inhalačných prípravkoch. Nie nadarmo sa na inhaláciu vyberajú rastliny bohaté na oleje: eukalyptus, mäta, šalvia, tymian, ihličnaté rastliny atď.

Esenciálne oleje na inhaláciu proti kašľu je možné zakúpiť v lekárňach a obchodoch. Sú užitočné v tom, že prispievajú k rozkladu spúta a stimulujú jeho vylučovanie, zmierňujú zápal, účinne bojujú s patogénnymi mikroorganizmami, ktoré spôsobujú ochorenie a podráždenie v krku, hoja rany. Esenciálne oleje tiež upokojujú zapálenú sliznicu, znižujú počet bolestivých záchvatov kašľa, upokojujú nervový systém a normalizujú spánok, ktorý je pre choré telo tak potrebný na zotavenie.

Pri liečbe kašľa sa používa kardamónový, mätový, cyprusový, anízový, rozmarínový, harmančekový, šalviový olej. Priaznivý účinok pri infekčných ochoreniach sprevádzaných kašľom budú mať aj estery jedle, cédra, borovice, eukalyptu, čajovníka. S dobrou toleranciou sú všetky schválené na použitie v ranom detstve a počas tehotenstva.

S éterickými olejmi je možné vykonávať 2 typy inhalácií: studené a horúce, alebo skôr teplé vlhké, pretože pri vysokých teplotách (nad 40 stupňov) môžu étery stratiť svoje liečivé vlastnosti. Inhalácie za studena sa uskutočňujú pomocou prístrojov ako je aromalampa, aromaventilátor, aróma medailón a pod. Prípadne môžete naniesť niekoľko kvapiek oleja na vreckovku alebo vankúš. Zároveň však nebude veľmi vhodné dýchať ústami, čo je podmienkou účinnosti liečby kašľa. Je dôležité mať na pamäti, že čas inhalácie z kašľa by sa mal vdychovať ústami.

Teplo-vlhké inhalácie sú založené na použití vody (stačí 1 liter), do ktorej sa pridajú 3 kvapky ktoréhokoľvek z odporúčaných olejov. Prikryté uterákom dýchajte liečivé výpary 10 minút.

Na liečbu detí je vhodnejšia aromalampa alebo iná ľudová metóda. Do pohára horúcej vody pridajte 4 kvapky eukalyptového, čajovníkového alebo iného oleja s antibakteriálnym účinkom a nechajte v miestnosti, kde sa pacient nachádza. Takto je možné liečiť kašeľ a dezinfikovať miestnosť.

Na inhalácie proti kašľu s éterickými olejmi sa vzťahujú rovnaké požiadavky ako na parné: dodržiavanie diétnych režimov a dávkovanie inhalačnej kompozície, správne dýchanie počas procedúry s inhaláciou cez ústa. Trvanie procedúry by malo byť 10 minút. Zvyčajne sa inhalácie s olejmi vykonávajú 1-krát denne. Je lepšie nepoužívať niekoľko olejov súčasne, pokiaľ to vybraný recept nevyžaduje.

Inhalácie sa nevykonávajú s plným žalúdkom, aby sa nevyvolal dávivý reflex a aby sa neodvrátila pozornosť gastrointestinálneho traktu od práce na spracovaní potravín. Ale ani na prázdny žalúdok sa takéto postupy nedajú vykonať, najmä ak si uvedomíte, že v priebehu nasledujúcej hodiny sa budete musieť vzdať jedla.

Inhalácie minerálnej vody

Existuje spôsob liečby, ktorý je schválený lekármi. Minerálna voda pri inhalácii kašľa nie je len zdrojom čistej vody potrebnej na zvlhčenie sliznice dýchacích ciest a riedkeho spúta. Obsahuje užitočné minerály potrebné pre normálne fungovanie tela. Je to zásobáreň jedinečných látok, ktoré zvyšujú vnútorné sily organizmu v boji s chorobou a priaznivo pôsobia na sliznicu dýchacích ciest, znižujú zápaly a opuchy, prispievajú k rýchlej regenerácii poškodených tkanív.

V sanatóriách sa na procedúry odoberajú sírovodíkové, uhličité alebo radónové vody. Inhalácia kašľa doma sa najčastejšie vykonáva pomocou minerálnej vody Essentuki, Borjomi, Narzan, ale v prípade ich neprítomnosti môžete použiť inú minerálnu vodu. Je pravda, že účinok v tomto prípade bude slabší. Aj keď samotné zvlhčenie sliznice môže zmierniť syndróm bolestivého kašľa a kašeľ je produktívnejší.

Môžete si vziať minerálnu vodu bez plynu alebo nechať fľašu otvorenú niekoľko hodín alebo viac, aby plyny unikli, inak sa kašeľ môže len zhoršiť. Postup je možné vykonať dvoma spôsobmi:

 • pomocou inhalátora (vezmite 4-5 ml roztoku, nalejte do nádržky prístroja a vdychujte liečivý vzduch 10 minút),
 • pomocou improvizovaných prostriedkov (inhalácia parou: v miske alebo kanvici zohrejte minerálku na 40 stupňov a inhalujte výpary 5-10 minút).

Inhalácie s minerálnou vodou sa môžu vykonávať až 5-7 krát denne. Sú bezpečné pre deti, starších ľudí, tehotné ženy a dojčiace matky.

Požiadavky na inhaláciu kašľa s minerálnou vodou: dodržiavanie diéty, správne dýchanie, kontraindikácie (najmä pri inhalácii pary), primeraná starostlivosť po zákroku.

Inhalácia s hviezdičkou pri kašli

Mnohí z nás si pamätajú balzam s týmto názvom zo sovietskych čias. Naše mamy a staré mamy s jeho pomocou liečili prechladnutie, bolesti hlavy a zubov, choroby pohybového ústrojenstva a cievne ochorenia, starali sa o pokožku a odstraňovali toxíny. Vietnamská medicína si však získala obľubu najmä pri liečbe prechladnutia a vírusových ochorení, sprevádzaných bolesťami hlavy a závratmi, nevoľnosťou, bolesťami kĺbov, horúčkou, kašľom, nádchou.

Pri liečbe kašľa sa do popredia dostávajú také užitočné zložky prírodnej medicíny ako éterické oleje (mäta, eukalyptus, klinček, škorica), ale aj mentol a gáfor. Ako adjuvans pri ochoreniach dýchacích ciest si balzam našiel prijatie medzi alternatívnymi liečiteľmi aj kvalifikovanými lekármi.

Je pravda, že inhalácie proti kašľu s Asteriskom nezískali veľkú popularitu. Okrem toho sú zakázané pri liečbe detí do 3 rokov, pacientov s bronchiálnou astmou a sklonom k bronchospazmu. Balzam sa nepoužíva v inhalátoroch.

Ale pre parné procedúry pri absencii kontraindikácií je to veľmi užitočný a účinný prostriedok. V horúcej vode (40-60 stupňov) je potrebné pridať 3-4 mg balzamu a dýchať vo dvojiciach 5-10 minút (deti do 3 minút). Inhalácie sa môžu vykonávať až 4-krát denne, berúc do úvahy požiadavky na parné procedúry.

Inhalácia pri kašli so sódou 

Pokiaľ ide o inhalačnú liečbu prechladnutia, alternatívne lieky nie sú z hľadiska účinnosti a popularity oveľa horšie ako lieky z lekárne, ale ukazujú sa ešte bezpečnejšie, s čím súhlasia lekári. Nie nadarmo v prvých štádiách odporúčajú inhalácie proti kašľu so sódou a bylinnými prípravkami, a ak nepomáhajú alebo sa nedajú použiť, uchýlia sa k pomoci drog.

Sóda bikarbóna je nepochybne jednou z najpopulárnejších metód riešenia neproduktívneho kašľa. Obľúbenosť procedúry sa vysvetľuje tým, že sóda bikarbóna je doma takmer v každej kuchyni a spôsob liečby kašľa vo väčšine prípadov funguje bezchybne. Ako sa hovorí, lacné a veselé.

Inhalácie so sódou so suchým kašľom sú klasifikované ako para. Pacient inhaluje vodnú paru s drobnými kryštalickými čiastočkami, ktoré obalia sliznicu, zmäkčia ju a dezinfikujú. Vlhkosť vo forme pary riedi hlieny a uľahčuje ich odstránenie. 

Postup sa vykonáva pri dodržaní pravidiel pre inhaláciu pary. Inhalačný roztok sa pripraví pridaním prášku do horúcej vody. Po inhalačnej procedúre na kašeľ so sódou by sa mala užiť asi 1 polievková lyžica sódy na liter vody, symptóm sa zintenzívňuje, ale stáva sa menej bolestivým. Hlien sa vykašliava ľahšie a bez akútnej bolesti v krku. Ako antiseptikum sóda bojuje proti mikróbom, ktoré sa usadili na sliznici, čo znamená, že proces hojenia je rýchlejší.

Farmaceutické výrobky na inhalačné procedúry

Napriek tomu, že lekári nevyvracajú účinnosť alternatívnej liečby kašľa parou a teplom vlhkými inhaláciami a dokonca ju niekedy odporúčajú, sóda a bylinky nie vždy dokážu poskytnúť očakávaný výsledok. Okrem toho, ak sa cítite zle a slabo, je lepšie nevykonávať inhaláciu týmto spôsobom, aby sa váš stav ešte viac nezhoršil.

Pre malé deti, ktoré nevedia správne dýchať a dodržiavať pravidlá, je postup neskutočne náročný. A vzhľadom na kontraindikácie pre inhaláciu pary je zrejmé, že to v žiadnom prípade nie je univerzálny liek. Takže musíte venovať pozornosť nie farmaceutickým prípravkom a zariadeniam, ktoré pomáhajú vykonávať užitočný postup s maximálnym prínosom a bezpečnosťou.

Sortiment lekární zahŕňa roztoky, kvapky, lieky, prípravky na inhaláciu proti kašľu použiteľné v moderných inhalátoroch, ktoré nevyžadujú ohrev kvapaliny. Inhalácia pary v tomto prípade neprichádza do úvahy, pretože mnohé lieky sa ničia vysokými teplotami, čo v žiadnom prípade nepomáha pri liečbe kašľa.

Inhalácia kašľa s rozprašovačom je najmodernejšia metóda liečby kašľa, ktorá je vhodná pre pacientov všetkých vekových kategórií vrátane novorodencov. Široká škála zariadení (kompresorové, ultrazvukové, sieťové inhalátory alebo membránové) a možnosť vybrať si stacionárny alebo prenosný nebulizér na domáce použitie robia tento typ liečby pomerne populárnym.

Napriek odlišnému mechanizmu účinku pri použití rozprašovačov na výstupe máme aerosólový oblak s najmenšími čiastočkami liečivej látky, ktoré sa pri vdýchnutí dostanú hlboko do dýchacieho traktu priamo do lézie. Hĺbka prieniku častíc závisí od ich veľkosti. Rôzne nebulizéry poskytujú častice rôznych veľkostí, ale niektoré modely umožňujú reguláciu tohto procesu. Na liečbu kašľa sú vhodné zariadenia, ktorých veľkosť výsledných častíc liečiva nepresahuje 5 mikrónov, inak sa usadia iba v ústnej dutine a nosohltane.

Moderné rozprašovače sa dodávajú s rôznymi tryskami. Na liečbu kašľa u dospelých je vhodnejšie použiť náustok alebo náustok. V tomto prípade sa vdychovanie uskutočňuje ústami bez toho, aby sa pery pevne zvierali náustok, a výdych sa vykonáva po 1-2 sekundách nosom.

Pre deti je vhodnejšie vykonávať inhalácie na kašeľ s maskou. V tomto prípade môže dieťa voľne dýchať a liečba pokračuje ako zvyčajne. Ak je dieťa malé, postup možno vykonať aj počas spánku. Maska nebráni bábätku v spánku, dôležité je len zabezpečiť, aby bol inhalátor vo vzpriamenej polohe. Najlepšou možnosťou by bol stacionárny rozprašovač. Ak sa používa prenosný, potom by dieťa malo sedieť alebo ležať.

Inhalácie kašľa pre dospelých by sa mali vykonávať v sede. Ak je človek vo vážnom stave, jeho liečba sa vykonáva v nemocnici pomocou inhalátorov. Maska je k nim pripevnená pomocou hadičky, čo umožňuje vykonávať ošetrenie v ľahu.

Na postup sa používa čisté, vopred dezinfikované zariadenie. Roztok na inhaláciu pripravíme zriedením lieku fyziologickým roztokom podľa predpisu lekára alebo podľa návodu k lieku a prístroju. Do rozprašovačov nepoužívame bylinkové odvary a éterické oleje, iba farmaceutické prípravky.

Liečba sa môže začať najskôr 1-1,5 hodiny po jedle alebo namáhavom cvičení. Inhalácie sa vykonávajú až 3-krát denne, snažiac sa to urobiť medzi jedlami.

Počas procedúry musíte sedieť rovno a voľne narovnávať ramená. Musíte dýchať nie príliš hlboko, ale nie povrchne. Po vdýchnutí urobí krátku pauzu (1-2 s), aby sa liek stihol usadiť na sliznici. Nosíme voľné oblečenie, najlepšie z prírodných tkanín. Počas inhalácie by nič nemalo držať oblasť hrudníka a krku.

Vdychovanie kašľa je lekársky postup, ktorý si vyžaduje určité zameranie na tento proces. Lekári v súčasnosti neodporúčajú hovoriť, čítať alebo byť rozptyľovaní inými vecami, ktoré ovplyvňujú vlastnosti dýchania: jeho hĺbku, frekvenciu atď. Dodržiavanie tohto pravidla nie je také ťažké, pretože inhalácie je potrebné vykonávať pre dospelých nie viac ako 15 minút (v ideálnom prípade, keď sa liek spotrebuje v nádrži rozprašovača), a pre dieťa mladšie ako 5 rokov - 3-10 minút. Postup môže byť dokončený skôr, ak začne spôsobovať znateľné nepohodlie a zhoršenie pohody pacienta.

Ale späť k liekom, ktoré lekári odporúčajú na inhaláciu, a vlastnostiam procedúr, ktoré ich používajú.

Inhalácia na kašeľ s fyziologickým roztokom (chlorid sodný)

Fyziologický roztok je kvapalina podobná osmotickým tlakom ako krvná plazma, takže naše telo ju nevníma ako niečo cudzie. Inhalácia pri kašli s fyziologickým roztokom pomocou rozprašovača je jedným z najbezpečnejších postupov, podobne ako inhalácia s minerálnou vodou. Takáto liečba môže byť bezpečne vykonaná pre deti a tehotné ženy, pretože fyziologický roztok neobsahuje látky, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie, nemá vôňu a chuť.

Je pravda, že účinnosť fyziologického roztoku pri inhalačnej liečbe kašľa je pomerne malá. Takáto liečba je vhodnejšia na zvlhčenie sliznice dýchacích ciest, ktoré zmierňuje neopodstatnené nutkania so suchým kašľom a uľahčuje odstraňovanie spúta v prípade neproduktívnosti.

Do rozprašovača sa nalejú 4 ml fyziologického roztoku (2-3 ml môžu byť použité pre dieťa) a dýchať 5-10 minút. Procedúra sa vykonáva až 3 krát denne.

9% roztok chloridu sodného ako taký nemá terapeutický účinok, ale existujú aj iné lieky, ktoré majú sekretolytický, expektoračný, bronchodilatačný účinok. V inhalačných roztokoch sa používajú spolu s chloridom sodným.

Inhalácie proti kašľu "Lazolvanom"

"Lazolvan" - prípravok Ambroxol, látka. S výrazným sekretomotorickým, sekretolytickým a expektoračným účinkom. Okrem toho uľahčuje prenikanie antimikrobiálnych látok do bronchiálneho sekrétu. Liečivo je dostupné v tabletách a vo forme sirupu a roztoku. Posledne menovaný sa najpohodlnejšie používa na inhaláciu pri kašli.

Pri inhalačných procedúrach sa liek môže používať od útleho veku, keď deti ešte nevedia, ako vykašliavať spút, a preto je potrebné stimulované vylučovanie.

Procedúru je možné vykonať pomocou akéhokoľvek moderného inhalátora, s výnimkou pary. Roztok sa môže použiť v čistej forme v množstve 2-3 ml alebo zmiešať 1: 1 s fyziologickým roztokom na zlepšenie hydratácie sliznice. Pre deti do 6 rokov stačia 2 ml Lazolvanu.

Odporúča sa vykonať 1-2 procedúry denne. Hotový roztok sa predhreje na telesnú teplotu a normálne dýcha.

Pri bronchiálnej astme a tendencii k bronchospazmu sa pred inhaláciou expektoračných liekov oplatí užívať bronchodilatanciá alebo sa uchýliť k inhalačnému postupu s týmito liekmi.

Inhalácie s "Lazolvanom" sa môžu vykonávať pre deti aj tehotné ženy. Je pravda, že v 1. Trimestri tehotenstva by ste mali byť opatrní, po konzultácii s lekárom o bezpečnosti takejto liečby. Pre dojčiace matky je tiež lepšie zdržať sa dojčenia počas obdobia používania prípravkov Ambroxol, hoci neexistujú žiadne preukázané prípady negatívneho účinku lieku na telo dieťaťa.

Inhalácie proti kašľu "Berodual"

Keď už hovoríme o vlastnostiach inhalácie s ambroxolovými prípravkami, spomenuli sme v niektorých prípadoch potrebu použitia bronchodilatancií. Berodual patrí do kategórie takýchto liekov. Jedná sa o nehormonálny dvojzložkový liek s komplexným pôsobením: bronchodilatačný (jedna z účinných látok je riadený spazmolytikum), protizápalový, normalizujúci (zníži sa hyperprodukcia spúta, čo vedie k upchatiu priedušiek), drenáž.

Použitie lieku pomáha znížiť počet bolestivých záchvatov, uľahčiť dýchanie, zbaviť sa sipotu. Okrem toho sú tieto účinky pozorované počas prvých 20 minút.

Inhalácie s Berodualom sú predpísané pre alergické a infekčné ochorenia centrálnych a dolných dýchacích ciest, sprevádzané bronchospazmom, s bronchiálnou obštrukciou, ktorá je u detí často diagnostikovaná so zápalom dýchacieho systému.

Na inhaláciu môžete použiť roztok v injekčných liekovkách alebo aerosól "Beroduan N" (určený na 200 dávok, preto je vhodný ako prvá pomoc pri bronchiálnej astme). Roztok je možné použiť v akýchkoľvek inhalátoroch okrem pary. Zabráňte kontaktu s očami.

Aerosól sa používa podľa schémy: pri akútnych záchvatoch 2 injekcie (inhalácia), po ktorých, ak nedôjde k žiadnemu účinku, postup sa opakuje. Za deň možno použiť maximálne 8 dávok.

Roztok Beodual sa používa v rozprašovačoch akéhokoľvek typu, pričom sa predtým zmiešal v rovnakých pomeroch s fyziologickým roztokom. Celkový objem je 3-4 ml. Inhalačný roztok by mal mať izbovú teplotu.

Inhalácie kašľa sa vykonávajú, kým sa nepoužije celý roztok, ale lekári odporúčajú toto trvanie: pre dospelých - nie viac ako 7 minút, pre deti - 3-5 minút. Zároveň bude detská doha oveľa menej: do 6 rokov - 0,5 ml Berodualu, 6-12 rokov - do 1 ml lieku 3-4 krát denne.

"Berodual" ako antispazmodický a silný liek má pomerne málo kontraindikácií, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Ako spazmolytikum môže byť nebezpečný pre budúce mamičky v 1. A 3. Trimestri tehotenstva. Neodporúča sa ani na dojčenie.

Aktívne zložky lieku ovplyvňujú cievy, čo spôsobuje ich kontrakciu, takže sa nemôže použiť na kardiomyopatiu a tachyarytmiu. Opatrnosť je potrebná u ľudí s ochorením srdca a endokrinnými poruchami, s cystickou fibrózou, adenómom prostaty, glaukómom s uzavretým uhlom, obštrukciou hrdla močového mechúra.

Na inhalačnú liečbu je liek povolený od detstva do neskorého veku. Možno použiť aj pri zvýšených teplotách.

Po zákroku sa najčastejšie objavuje pocit sucha v ústach. Pri individuálnej citlivosti je možný kašeľ a kožná vyrážka.

Inhalácie na kašeľ "Miramistin" 

"Miramistin" je známe antiseptikum so širokým spektrom účinku a vysokou účinnosťou pri ochoreniach dýchacích ciest. Jedná sa o jeden z najbezpečnejších liekov, ktorý možno použiť pri liečbe malých detí, tehotných žien a dojčiacich matiek, starších ľudí a starších ľudí.

"Miramistin" môžete opláchnuť nos, kloktať, použiť roztok na inhaláciu. To pomáha rýchlo sa vyrovnať s ochorením spôsobeným bakteriálnou infekciou alebo v prípade bakteriálnej komplikácie vírusovej infekcie.

Antiseptikum nepôsobí expektoračne ani mukolyticky, preto samo o sebe nemôže kašeľ zefektívniť a uľahčiť. Ale mikróby a ich toxíny spôsobujú podráždenie sliznice, jej zápal a senzibilizáciu, ktoré sú považované za jednu z príčin kašľa. "Miramistin" pomáha znižovať počet bolestivých záchvatov a podporuje rýchlejšie zotavenie. A aby inhalácie počas kašľa mali aj expektoračný účinok, odporúča sa zmiešať antiseptikum s fyziologickým roztokom, ktorý zvlhčí sliznicu a zriedi hlien.

Zvyčajne sa na inhaláciu užíva 0,01% roztok Miramistinu. V nebulizéroch sa v jednom postupe používajú 4 ml antiseptika alebo 2 ml Miramistinu a 2 ml fyziologického roztoku. Dávka pre deti je zvyčajne polovičná. Inhalácie sa vykonávajú 3-krát denne s použitím celého inhalačného roztoku, ktorý by mal mať izbovú teplotu (pri silnom kašli ho môžete zahriať na telesnú teplotu, ale nie vyššiu).

Inhalácia na kašeľ "Ambrobene"

Toto je populárny liek, široko propagovaný v médiách, ktorý sa v skutočnosti ukazuje ako derivát hydrochloridu ambroxolu, ako je Lazolvan opísaný vyššie. Popularita "Ambrobene" sa vysvetľuje vysokou účinnosťou účinnej látky a veľkým sortimentom foriem uvoľňovania liečiva, z ktorých jedna je roztok na inhaláciu. Od lieku "Lazolvan" v rovnakej forme sa liek líši iba v pomocných látkach, ktoré však môžu byť dôležité, ak je jedna z ďalších zložiek lieku "Lazolvan" neznášanlivá.

Ambrobene roztok na inhaláciu na kašeľ sa používa už od útleho veku. Procedúra sa vykonáva neparnými inhalátormi s použitím 2-3 ml liečiva, ktoré možno na zvýšenie účinku zriediť fyziologickým roztokom v pomere 1:1. Pre deti do 2 rokov užite 1 ml, pre deti od 2 do 5 rokov stačí 2 ml lieku.

Inhalačná liečba sa vykonáva 1-2 krát denne, nie viac ako 15 minút na procedúru (pre dospelých) a 5-10 minút pre deti.

Kontraindikácie lieku sú bronchiálna astma (hoci v tomto prípade sú inhalácie s berodualom uložené), konvulzívny syndróm a epilepsia. Opatrnosť je potrebná pri exacerbácii žalúdočných vredov, závažných ochoreniach obličiek a pečene, v prvom trimestri tehotenstva, dojčení.

Hormonálne prostriedky na inhaláciu z kašľa

Kortikosteroidy sú silné protizápalové lieky, ktorých inhalačná liečba je veľmi náročná. Na jednej strane mohli rýchlo odstrániť ťažký zápal sliznice dýchacích ciest, uľahčiť dýchanie, znížiť množstvo zápalového exsudátu s vlhkým kašľom a zabrániť vzniku bronchospazmu. Ale na druhej strane je nežiaduce použitie populárnych kortikoidov, ako je hydrokortizón, prednizolón, dexazón, v rozprašovačoch, keďže v praxi dostávame systémový, nie lokálny účinok.

Pulmicort na inhaláciu proti kašľu je jediným liekom, ktorý sa v súčasnosti odporúča na terapiu rozprašovačom. Ide o lokálny protizápalový liek s oveľa menším počtom kontraindikácií a vedľajších účinkov.

Liečivo sa vyrába vo forme suspenzie na rozprašovanie. Môže sa použiť na suché a vlhké inhalácie pri bronchiálnej astme, bronchiálnej obštrukcii, vlhkom kašli so zvýšenou tvorbou spúta u malých detí. Na liečbu detí sa používa lokálny kortikoid pri bronchitíde, laryngitíde, bronchiálnej astme, vazomotorickej a alergickej nádche a kašli akéhokoľvek druhu.

"Pulmicort" sa môže používať iba v rozprašovačoch kompresorového typu. Dávkovanie pre dospelých - 1-2 mg (1 ml suspenzie obsahuje 0,25 alebo 0,5 mg účinnej látky), pre deti od 1 do 12 rokov - 0,5-1 mg, pre dojčatá vo veku 6-12 mesiacov - 0,25 mg dvakrát denne.

Pred použitím sa suspenzia musí zriediť fyziologickým roztokom (roztoky terbutalínu, salbutamolu, fenoterolu, acetylcysteínu, kromoglykátu sodného, ipratropiumbromidu). Celkový objem inhalačného roztoku pre dojčatá je 2 ml. Pre starších pacientov použite 2-4 ml hotového zloženia na jeden postup.

"Pulmicort" nie je predpísaný deťom mladším ako šesť mesiacov, ako aj so zvýšenou citlivosťou na liek. Použitie lieku počas tehotenstva a laktácie nie je zakázané, pretože inhalačná liečba nemá systémový účinok. A napriek tomu lekári trvajú na jeho veľmi opatrnom používaní, najmä pokiaľ ide o malé deti, ktorých liečba hormonálnymi liekmi sa najlepšie vykonáva v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu.

Pri dlhodobom používaní lieku u detí je možná retardácia rastu, ale to platí skôr pre deti s bronchiálnou astmou, ktoré pravidelne používajú aerosól Pulmicort v dávkach vyšších ako 400 mcg denne.

Inhalácie s Validolom na kašeľ

Možno, že tento spôsob liečby kašľa spôsobí u niektorých ľudí zmätok a dokonca rozhorčenie, ale v skutočnosti je výsledok použitia vazodilatačného lieku celkom predvídateľný. Je to tak, že sme zvyknutí vidieť "Validol" ako účinný liek na kardiopatie a neurózy, takže nemôžeme okamžite akceptovať iné, ktoré nie sú stanovené v pokynoch pre jeho rozsah.

Na liečbu suchého kašľa sa používajú inhalácie s "Validolom". Predpokladá sa, že vďaka látkam obsiahnutým v prípravku upokojuje sliznicu dýchacích ciest, odstraňuje bolestivé záchvaty, rozširuje cievy, aktivuje regeneračné procesy, vďaka čomu miznú opuchy a znižuje sa citlivosť dýchacích ciest. Keďže sa pri inhalácii používa roztok validolu alebo pár s liekom, hrdlo sa navyše zmäkčuje a spúta sa riedi, čo uľahčuje jeho vykašliavanie.

"Validol" je dostupný vo forme tabliet a kvapiek, ale prvá forma sa používa hlavne na prípravu inhalačnej kompozície, aj keď je menej vhodná. V tomto prípade sa zvažujú 2 spôsoby použitia lieku:

 1. Tabletu rozdrvte na prášok, pridajte do 400 ml prevarenej vody a dôkladne premiešajte. Táto kompozícia môže byť použitá v akýchkoľvek inhalátoroch alebo dýchať paru nad hrncom.

Pre dospelých sa pre väčšiu účinnosť odporúča pridať do roztoku 7 kvapiek jódu a 1 lyžičku. Sóda. Inhalácia sa v závislosti od zvolenej metódy vykonáva od 5 do 15 minút.

Deťom sa odporúča znížiť dávkovanie lieku: 1 tableta na 1 liter vody. Trvanie inhalácie je 2-3 minúty.

 1. Na inhaláciu pary pri kašli nad hrncom možno tablety použiť iným spôsobom. Pridajte pár tabliet Validolu do zemiakového vývaru a dýchajte paru 5-10 minút.

Rôzne zdroje odporúčajú pridať cibuľovú kašu alebo infúziu eukalyptu do horúceho roztoku Validol v prípade absencie individuálnej neznášanlivosti.

Ťažko povedať, kto a kedy vynašiel tento spôsob boja proti kašľu a je nepravdepodobné, že by vám s ním lekár poradil (aj keď aj také prípady už boli), no pri absencii účinných liekov to môžete vyskúšať. Nízka dávka používaná na inhaláciu pravdepodobne nepoškodí zdravie, ale stále môže zmierniť stav pri absencii alternatív alebo neúčinnosti čisto domácich liekov.

Podmienky účinnosti a bezpečnosti inhalácií

Inhalácia kašľa je jednou z najúčinnejších metód liečby bolestivého symptómu, ktorý sa používa pri mnohých ochoreniach. Liečivo sa dodáva priamo do postihnutej oblasti pomocou parných procedúr alebo inhalátorov, kde začína pôsobiť od prvých minút. Pri perorálnom užívaní lieku by malo chvíľu trvať, kým liek prejde gastrointestinálnym traktom a dostane sa do dýchacích orgánov krvným obehom.

Pri správnom výbere liekov a alternatívnych prostriedkov, ako aj pri zohľadnení odporúčaných dávok, takáto liečba nebude mať systémový účinok, čím sa zabráni nepríjemným vedľajším účinkom. Vďaka tomu je postup bezpečnejší ako užívanie účinných liekov proti kašľu ústami.

Tento postup má však aj určité nevýhody týkajúce sa určitých momentov jeho implementácie.

Inhalácie proti kašľu pre dospelých sa ľahko vykonávajú bez ohľadu na to, aký typ postupu si vyberiete. Pri výbere parných inhalácií však musíte pamätať na to, že para pri vysokej teplote môže spôsobiť popáleniny kože a slizníc, preto by ste sa nemali nakláňať príliš nízko nad panvicu s liečivým vývarom.

Fajčiari sa budú musieť zdržať svojich obľúbených činností tak v predvečer inhalácie, ako aj po nej, nehovoriac o tom, že procedúru nemožno prerušiť na fajčiarsku prestávku. V ideálnom prípade liečba chorôb dýchacieho systému zahŕňa zdravý životný štýl, aspoň počas trvania liečby.

Inhalácie proti kašľu pre deti by mali vykonávať dospelí: zdravotnícky personál alebo rodičia. Sú povinní vysvetliť dieťaťu, že maska nemusí zhlboka dýchať. Starším deťom sa dá vysvetliť, že pri kašli musíte vdychovať ústami, nemôžete rozprávať a dopriať si počas procedúry.

Aby dieťa zostalo pokojné po dlhú dobu, môžete zapnúť pokojnú hudbu, ľahkú karikatúru alebo si len prečítať zaujímavú knihu. Zvyčajne to stačí na 5-10 minút procedúry.

Ak sa dieťa bojí, čo sa často stáva, keď sa prvýkrát zoznámi s inhalátorom, môžete previesť proces liečby do hernej formy alebo sa pokojne porozprávať s dieťaťom a rozprávať príbeh o statočnom chlapcovi / dievčati, ktorý sa ničoho nebál., takže láskavý rozprašovač im pomohol vyrovnať sa s nepriateľmi detí: zlým kašľom a škodlivými tryskami.

Na liečbu dojčiat je lepšie použiť inhalátor, ktorý vám umožní vykonať procedúru v polohe na chrbte. Ak je dieťa nezbedné, inhalácie sa môžu vykonávať, keď dieťa zaspí.

Parné procedúry pre deti je možné vykonávať iba vtedy, keď sa naučia porozumieť pravidlám, ktoré im povedali ich rodičia, a dodržiavať ich. Napríklad pri nakláňaní sa nad parou zatvorte oči, nenakláňajte sa nízko a nehrajte sa. Hyperaktívne dieťa môže jednoducho prevrátiť misku s vriacou vodou. Bábätko prikryté uterákom môže stratiť vedomie a nevedno, ako inak môže skončiť takáto neopatrnosť rodičov.

Nebulizér je najlepší prístroj na inhaláciu pre dojčatá, batoľatá, predškolákov a deti základných škôl. Ale v tomto prípade musíte prísne dodržiavať odporúčania lekára. Bronchospazmus je pohromou malých detí, takže ak lekár pred zákrokom s expektoranciami predpíše inhalácie s bronchodilatanciami, musia sa vykonať.

To isté možno povedať o hormonálnych prostriedkoch, ktoré zabraňujú bronchiálnej obštrukcii. Pamätajte, že bábätká si ešte nevedia normálne vysmrkať a vykašliavať exsudát hromadiaci sa v prieduškách, čo znamená, že im hrozí upchatie priedušiek, ktoré bráni normálnemu dýchaniu.

Zvyčajne sa inhalačné procedúry nevykonávajú dlhšie ako 5 dní, ale ak lekár predpíše dlhší priebeh, treba tomu venovať pozornosť.

Lekári predpisujú tehotným ženám inhalácie proti kašľu ako alternatívu perorálneho príjmu expektorancií, mukolytík a antimikrobiálnych látok. Pri inhalačnej liečbe sa malá časť účinnej látky dostáva do krvi, takže sa znižuje riziko systémových reakcií, ktoré sú pre dieťa nebezpečné.

Väčšina užívaných liekov je počas tehotenstva relatívne bezpečná, s výnimkou bronchodilatancií. Tu si treba dávať veľký pozor, lebo lieky môžu mať aj nejaký systémový účinok, t.j. Uvoľniť svalové svaly mimo dýchacieho systému. Na začiatku tehotenstva to môže spôsobiť potrat. Preto by budúce mamičky v žiadnom prípade nemali podstupovať žiadnu liečbu bez konzultácie s lekárom.

Pri inhalácii pary je potrebné postupovať opatrne. Samotné zemiaky, sóda alebo bylinkové odvary nemusia niesť žiadne nebezpečenstvo, ak nehovoríme o neznášanlivosti určitých látok v ich zložení, ale reakcia na vyparovanie u budúcej matky môže byť nepredvídateľná.

Nepoužívajte nadmerne esenciálne oleje. Niektoré z nich sú okrem liečby kašľa schopné ovplyvniť aj svalstvo maternice, čo je najnebezpečnejšie v prvých mesiacoch a posledných týždňoch tehotenstva.

Pri prvom vykonávaní postupu musíte starostlivo sledovať svoj stav (alebo stav dieťaťa). Faktom je, že individuálnu citlivosť možno nájsť nielen pre rastlinné extrakty a estery, ale aj pre farmaceutické prípravky. Navyše je veľmi ťažké predvídať takúto reakciu vopred.

Ak má pacient počas vdýchnutia kašľa nejaké podozrivé príznaky: tvár sčervenie, sťaží sa mu dýchanie, objaví sa nádcha alebo sa kašeľ zintenzívni atď., Postup by sa mal zastaviť a požiadať o pomoc zdravotnícke zariadenie.

Akékoľvek prostriedky používané na prípravu inhalačných formulácií môžu mať svoje vlastné kontraindikácie, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Osobitnú pozornosť treba venovať ľuďom s chorobami srdca, obličiek, pečene, s poruchami endokrinného systému, glaukómom s uzavretým uhlom a niektorými vrodenými poruchami.

Účinné inhalácie proti kašľu sú tie, ktoré zohľadňujú všetky nuansy: typ kašľa, individuálne reakcie tela na lieky, bezpečné dávkovanie a požiadavky na inhaláciu, paru aj rozprašovač.

Kontraindikácie postupu

Kontraindikácie pri inhalácii z kašľa sú faktorom, ktorý primárne spôsobuje rozvoj všetkých druhov komplikácií. Ak sa s nimi nepočíta, účinný lekársky postup môže spôsobiť zlý stav pacienta. V tomto prípade budú prínosy inhalácie neúmerné s možnou ujmou.

Ale v ktorých prípadoch lekári neodporúčajú uchýliť sa k inhalačnej liečbe:

 • vysoká telesná teplota pacienta,
 • sklon ku krvácaniu z nosa a jeho výskyt v anamnéze (ide skôr o inhaláciu pri nádche a parných procedúrach),
 • kardiovaskulárne patológie komplikované respiračným zlyhaním,

Opatrní by mali byť aj tí, ktorí trpia arytmiou, hypertenziou, pacienti s arteriálnym a srdcovým zlyhaním, vrodenou cievnou slabosťou, cerebrálnou aterosklerózou, tí, ktorí nedávno prekonali mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu. Inhalácie s rozprašovačom nie sú takýmto ľuďom v zásade zakázané, keďže aj dýchanie má v tomto prípade obvyklú hĺbku a rytmus. Parné procedúry, ktoré podporujú vazodilatáciu, však môžu spôsobiť nenapraviteľné škody.

Inhalačné procedúry (najmä pomocou rozprašovača, ktorý produkuje najmenšie častice terapeutických roztokov, ktoré prenikajú do dolných dýchacích ciest) nemožno vykonávať u ľudí:

 • s ťažkým zápalom pľúc
 • zápal pohrudnice,
 • s ťažkou pľúcnou insuficienciou,
 • polypóza dýchacích ciest,
 • pľúcne krvácania a sklon k nim,
 • recidivujúci pneumotorax.

Hovoríme o ťažkých stavoch, kedy priaznivé účinky inhalácie môžu pôsobiť opačne, t.j. Zhoršiť stav pacienta. Takíto pacienti musia byť liečení v nemocničnom prostredí.

Olejové inhalácie sa nevykonávajú pomocou rozprašovača z dvoch dôvodov: aby ste nepokazili drahé zariadenie a nepoškodili sa. Faktom je, že častice olejov vstupujúce do dolných dýchacích ciest môžu vyvolať rozvoj olejovej pneumónie. Ide o jednu z komplikácií po zákroku, ktorá nastáva pri nesprávnom prístupe k voľbe efektívneho riešenia a liečebných metód.

Oleje sa nepoužívajú na liečbu pľúc. Uprednostňujú sa pri ochoreniach horných dýchacích ciest a pri zápaloch priedušiek a pľúc si treba dať pozor na iné prostriedky. Pri inhalácii pary sú častice väčšie a neprenikajú tak hlboko, preto sa používajú na liečebné účely.

Pokiaľ ide o deti, musia tento postup vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou. Nie nadarmo lekári trvajú na tom, aby sa dojčatá liečili len v nemocničnom prostredí.

Počas choroby môžu byť malé deti náladové, nepokojné, plakať a otáčať sa. V tomto stave nie je možné vykonať inhaláciu z kašľa. Je lepšie počkať, kým sa dieťa upokojí a zaspí.

Vysoká telesná teplota sa považuje za kontraindikáciu akejkoľvek inhalácie u dospelých a detí. Ale tu sa teplotné limity môžu líšiť. Inhalácie pary sa neodporúčajú už pri údajoch na teplomere 37,2-37,5 stupňov. Ale postup s rozprašovačom by sa mal odložiť, ak teplota prekročí hranicu 37,5-38 stupňov. Je pravda, že inhalácie s antibiotikami sa môžu vykonávať aj pri vyšších rýchlostiach, čo prispieva k boju proti hypertermii.

Spoločné pre všetkých, hoci relatívnou kontraindikáciou je individuálna intolerancia zložiek inhalačnej kompozície. Ale s tým sa nedá nič robiť, okrem toho je výber inhalačných roztokov dostatočne veľký (vrátane absolútne bezpečnej minerálnej vody), aby ste si z nich vybrali ten najoptimálnejší.

A jeden moment. Pre postup je lepšie zvoliť jednu kompozíciu. Nemiešajte rôzne lieky v jednom roztoku bez lekárskeho predpisu. Liekové interakcie môžu oslabiť účinok liekov a zvýšiť pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Okrem toho je dôležité presne pochopiť, aký účinok má vybraný liek. Pred mukolytikami a expektoranciami sa majú použiť bronchodilatanciá. Antitusiká by sa však nemali kombinovať s týmito liekmi kvôli antagonizmu reakcií.

Dôsledky po postupe

Inhalácia je jednou z najbežnejších procedúr pri kašli. Ich popularita je spôsobená niekoľkými dôvodmi. Jedným z nich je absencia potreby piť lieky, ktoré jedno liečia a iné ochromujú. Dokonca aj farmaceutické prípravky majú prevažne lokálny účinok a do krvi sa dostáva veľmi malé množstvo liečivej chémie, ktorá nie je schopná poškodiť telo. Pri správnom prístupe k zákrokom je riziko komplikácií na životne dôležitých orgánoch (systémové pôsobenie) a iných nepríjemných následkov minimálne.

Za ďalší dôvod obľúbenosti inhalácií možno považovať rýchlu akciu vďaka tomu, že „liek“ sa podáva priamo do lézie. Už po prvom zákroku je badateľná úľava. Útoky sa stávajú menej bolestivé, dýchanie sa stáva jednoduchším, hrdlo zmäkne. Je pravda, že počas a bezprostredne po inhalácii sa kašeľ môže zvýšiť, ale nebude vyčerpávajúci pre ľahšie vykašliavanie spúta.

Skutočnosť, že kašeľ sa zintenzívňuje pri vdýchnutí, netreba považovať za zlé znamenie. Je to prirodzený proces, pretože sme sami stimulovali sekréciu bronchiálneho sekrétu, skvapalňovanie spúta a pohyblivosť dýchacích ciest. Príznak sa samozrejme zhoršil, ale je to lepšie ako trpieť neproduktívnym kašľom. Kašeľ je potrebný na to, aby sa z priedušiek a pľúc odstránilo všetko, čo im bráni v normálnom fungovaní.

Iná vec je, ak sa človek okrem kašľa začal dusiť, čo môže naznačovať bronchospazmus, obštrukciu priedušiek alebo ťažkú alergickú reakciu sprevádzanú angioedémom. Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú už pri inhalácii kašľa, čo je signál na zastavenie procedúry a prijatie opatrení na zmiernenie nebezpečných symptómov.

Najčastejšie sú nepríjemné následky zaznamenané po parných procedúrach. Použitie príliš horúcej vody (nad 60 stupňov, pre deti nad 40-45 stupňov), malá vzdialenosť od zdroja pary, otvorené oči počas procedúry, príliš hlboké dýchanie počas inhalácie, nadmerné balenie, obmedzovanie prístupu vzduchu, sú náročné. S vážnymi komplikáciami. Medzi nimi sú popáleniny tváre, slizníc očí, hltana a hrtana, strata vedomia v dôsledku nedostatku kyslíka, exacerbácia srdcových chorôb, krvácanie z nosa. Tomuto všetkému sa dá predísť, ak poznáte mieru a postup vedome ošetrujete.

Starajte sa o postup

Lekári hovoria, že výsledok liečby závisí nielen od toho, aké lieky berieme a aké zákroky robíme, ale aj od toho, čo robíme potom. Starostlivosť po zákroku nie je o nič menej dôležitá ako samotný postup, ale mnohí tomu jednoducho nevenujú pozornosť, pretože to nie je také dôležité. Preto druhá skupina komplikácií spôsobených nesprávnym konaním po vdýchnutí kašľa.

Čo sa stane, ak sa hneď po nadýchnutí pary nadýchnete mrazivého zimného vzduchu? Nič dobré. Akékoľvek vdýchnutie je určitým zaťažením sliznice dýchacích ciest, ktorá sa dočasne stáva citlivejšou na akýkoľvek vplyv, vrátane negatívnych. Takže prechádzky budú musieť byť odložené aspoň o hodinu, v zime ešte viac.

Nekombinujte liečbu so športom. Fyzická aktivita bezprostredne po zákroku je škodlivá, pretože oslabuje telo, ktoré už minulo energiu na samoliečbu. Aktívne dýchanie počas cvičenia môže spôsobiť závraty, výpadky vedomia, stratu vedomia. Telo by malo dostať príležitosť zotaviť sa do 1-1,5 hodiny, potom by malo vykazovať určitú aktivitu.

Fajčenie môže znížiť účinok užitočnej procedúry na „nie“, navyše je takáto kombinácia procedúr pri niektorých liekoch neprijateľná. Nechajte svoje pľúca odpočívať aspoň počas trvania choroby.

Keďže koniec procedúry ešte nie je koncom liečby (určitý čas budú častice lieku, ktoré sa dostali do dýchacieho traktu, pokračovať v práci), príjem potravy by sa mal tiež odložiť o hodinu a pol. Aby ste nepocítili hlad, lekári odporúčajú inhalovať kašeľ 1-2 hodiny po jedle a ďalšie jedlo presunúť na rovnaký interval po sedení. To je celkom normálny interval pre zdravý žalúdok.

Ak nedodržíte odporúčania, účinnosť inhalácií klesá (liek nemá čas pôsobiť normálne, najmä ak ide o antibiotikum) a môžu sa objaviť nepríjemné príznaky z gastrointestinálneho traktu: nevoľnosť, vracanie, ťažoba v bruchu.

Ideálne je odpočívať si ľahnúť. Nechajte liečivé častice pokračovať vo svojej práci a pomáhajú telu liečiť sa. Môžete si trochu pospať alebo len tak ležať bez toho, aby ste si namáhali svaly a hlavu. Žiadne teplotné výkyvy alebo meniace sa podmienky. Nastavte sa na to, aby ste sa z choroby čo najskôr dostali a napriek chorobe sa rýchlo nevracali k bežným činnostiam.

Recenzie

Liečba inhalačného kašľa je bežnou praxou, ktorú dodržiavajú aj lekári. Tento typ účinnej terapie je použiteľný pre dospelých, deti a starších ľudí. Je dostupný ako pre nastávajúce matky, tak aj pre dojčiace ženy, čím nahrádza požitie syntetických drog, ktoré môžu poškodiť rastúci detský organizmus.

Inhalácie proti kašľu sa môžu uskutočňovať rôznymi metódami s použitím rôznych inhalačných kompozícií: minerálna voda, bylinné odvary, roztok sódy, éterické oleje, farmaceutické výrobky. Účinnosť rôznych formulácií sa môže líšiť, čo je do určitej miery spôsobené veľkými rozdielmi v hodnoteniach postupu.

Napríklad minerálna voda a soľný roztok zmäkčujú hrdlo a len mierne riedia hlien, takže od toho nemôžete očakávať hrozný účinok. Ale Ambroxol s výrazným expektoračným účinkom (aj bez námahy) sa už dá použiť aj pri vážnejších ochoreniach, napríklad v kombinácii s antibiotikami, ktorým uľahčuje prácu.

Telo každého človeka je individuálne, takže reakcia aj na najúčinnejšie inhalácie z kašľa sa môže líšiť. Niekto je spokojný s výsledkom, zatiaľ čo iní nevidí výrazný efekt. To však vôbec neznamená, že je potrebné opustiť účinný postup. Možno by ste mali zmeniť zloženie inhalátora?

Niekedy nájdete recenzie, v ktorých sa matky sťažujú, že po vdýchnutí sa dieťa zhoršilo, kašeľ sa zintenzívnil, dieťa je nezbedné. Nie je nič prekvapivé. Malé dieťa ešte nie je schopné normálne vykašliavať hlien, takže zvýšené nutkanie na kašeľ v dôsledku nahromadenia hlienu ho môže vyčerpať. Ambroxol je schválený na použitie od raného veku a po ňom často odchádza spúta aj bez kašľa. Pravdepodobne stojí za zváženie tejto možnosti.

Zhoršenie stavu dieťaťa po zákroku možno vysvetliť aj nesprávnou starostlivosťou. Prechádzky a aktívne hry by sa mali na chvíľu odložiť, a ak sa tak nestane, je pravdepodobné, že choroba bude postupovať a môže dokonca spôsobiť komplikácie. Oslabené telo je ľahkou korisťou pre mikróby.

Medzi odborníkmi existuje názor, že neexistujú neúčinné inhalácie, existuje nesprávny prístup k ich implementácii: nesúlad deklarovaného účinku lieku so skutočnými potrebami pacienta (napríklad použitie antitusík uprostred zápalový proces v dýchacom trakte), nesprávna príprava roztokov a postup, ignorovanie kontraindikácií a požiadaviek na starostlivosť po vdýchnutí. V niektorých situáciách stačí zmeniť liek, na ktorý je citlivosť organizmu buď zvýšená, alebo naopak extrémne nízka.

Aby inhalácie pri kašli priniesli očakávaný efekt, musia sa k nim pristupovať ako k závažnému medicínskemu výkonu, ktorý má svoje požiadavky a obmedzenia. Ich dodržiavanie zaručí nielen odstránenie bolestivého príznaku, ale aj rýchle uzdravenie s vynaložením malého úsilia, čo však nevylučuje komplexné použitie iných spôsobov liečby minimalizujúcich riziko komplikácií.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.