Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Diagnóza chronickej prostatitídy

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Pred klasifikáciou a liečbou musí byť diagnostikovaná akákoľvek choroba vrátane chronickej prostatitídy, to znamená rozpoznať a správne interpretovať klinické prejavy a laboratórne zmeny u konkrétneho pacienta.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Interview

Takže na prvom stretnutí s pacientom je potrebné opatrne zozbierať anamnézu vrátane epidemiologických. Klasická domáca medicína JV. Botkin uistil, že správne zozbieral anamnézu - 90% diagnózy. Nemožno sa obmedziť na stručnú otázku, či pacient trpí pohlavnými chorobami, je potrebné podrobne špecifikovať každú chorobu a zistiť, či sexuálny partner pacienta v súčasnosti dostáva žiadnu terapiu sexuálne prenosných chorôb. Náš čas je epidemicky neúspešný pre tuberkulózu, a preto musíme určite určiť, či pacient nemal túto chorobu, rovnako ako jeho príbuzní, priatelia, spolupracovníci atď.

Je potrebné zistiť, kedy sa objavili príznaky ochorenia, náhle sa objavili alebo sa ich intenzita postupne zvyšovala s tým, čo pacient združuje svoj vzhľad, ktorý spôsobuje zhoršenie a čo uľahčuje stav. Lekár by mal ustanoviť režim a intenzitu sexuálneho života, prípustnosť análneho sexu, najmä bez kondómu, počet sexuálnych partnerov, metódy antikoncepcie. Nepovažujte poslednú otázku za nečinnú zvedavosť - niekedy je odpoveď na to kľúčová. Napríklad pacient má nového sexuálneho partnera, ktorý používa vaginálny krém na účely antikoncepcie, pre ktorý má pacient alergiu. Intenzívnejšie ako normálny sexuálny život a navyše miestni alergénu môže vyvolať dyzúria, bolesti v semenníkoch a bolestí hlavy penisu - typické príznaky zápalu prostaty, čo v tomto prípade nie je.

Ale anamnéza je zozbieraná, všetky známe symptómy sú známe. Pacienti s adenómom prostaty sa v tomto štádiu vyzývajú, aby vyplnili špeciálny dotazník - medzinárodnú príznakovú škálu symptómov prostaty (IPSS). Pokusy o pracovný čas podobné dotazníky pre pacientov o chronickej prostatitídy stretol urologický komunitu bez nadšenia, kým NIH v chronickej prostatitídy Clinical Research Network nezverejnil index stupnice symptómov chronického zápalu prostaty, ktorá popisuje hlavné prejavy choroby: bolesť, poruchy močenia, a tiež berie v kvalite účte života. Táto stupnica je dotazník s deviatimi otázkami, ktoré musí pacient odpovedať sám. Veľmi jednoduché výpočty sa ukázali ako užitočné pre praktickú aj vedeckú prácu. IPCN navrhol vo všetkých vedeckých štúdiách používať túto stupnicu na objektívne porovnanie a porovnateľnosť údajov.

Po zbere anamnézy a systematizácii klinických prejavov pokračujeme v skúmaní pacienta. A tu je veľa diskusií a diskusií ohľadom potrebných testov a postupnosti manipulácií.

Diagnóza chronickej prostatitídy: test s 4 šálkami

V roku 1968 Meares a Stamey navrhli takzvaný 4-pohárkový test. Často sa používa jeho prispôsobená modifikácia, ktorá však neodstraňuje žiadnu z nevýhod spojených s touto metódou. Takže schéma testu je nasledovná. Pacient je pozvaný na urologičku s podmienkou, že vyšetrovaný nebude močiť 3-5 hodín s obvyklým množstvom spotrebovanej kvapaliny. Pred vykonaním testu požiadajte o dôkladné umytie penisu z glandu s mydlom a vystavením sa predkožke (zostane v tomto stave až do ukončenia testu). Pacient bol ponúknutý k uvoľneniu v malej sterilnej trubice (10-20 ml) moču obsluhujúce (to je prvá časť moču), moč a potom pokračovať v samostatnej nádobe - cca 100-150 ml (priemer alikvotná časť, ktorý nie je predmetom analýzy a nie je považovaný) a druhý sterilné výplň skúmavka (10 ml). Po ukončení močenia lekár vykonáva masáž prostaty pacienta. Prijaté tajomstvo je treťou časťou testu. Štvrtý je samovražedný močový zvyšok po masáži. Meares a Stamey vyšetrili prvú časť moču na vylúčenie kontaminácie uretry; druhá časť určila prítomnosť alebo neprítomnosť zápalu v močovom mechúre a obličkách. Tretia časť je prostaty tajomstva, a štvrtá časť sekrécie moču vyvažuje premytie uretrálna sliznice. Každá porcia by mala byť vyšetrená mikroskopicky a bakteriologicky.

Diagnóza chronické bakteriálne prostatitídy poskytnúť len v prípade, že počet bielych krviniek v sekréte prostaty alebo moču po prostatickej masáži, aspoň 10 krát vyššia ako v moči prvej a druhej časti.

Hoci ide o podrobný postup a je uznávaný ako "zlatý štandard" diagnostiky a stal sa v skutočnosti urologickou dogmou, v skutočnosti odborníci nepoužívajú tento test. Existuje veľa dôvodov a vysvetlení, ale hlavným argumentom je toto: použitie tohto komplexného, drahého a časovo náročného postupu nezohráva významnú úlohu v taktickej a liečebnej stratégii. Účinnosť, citlivosť a špecifickosť 4-sklenenej vzorky nikdy nikomu nehodnotila, tento test sa však z nejakého dôvodu považuje za "zlatý štandard" a používa sa na rozdiel od zdravého rozumu už mnoho desaťročí. Toto stanovisko zdieľajú mnohí odborníci, najmä všeobecne uznávaný odborník v problematike prostatológie Nickel J.S.

Interpretácia výsledkov 4-cup testu na Meares a Stamey

 • Prvá časť je pozitívny, druhý a tretí negatívne - zápal močovej trubice - uretritída
 • Prvá a druhá časť sú negatívne, tretia je pozitívna - Zápal prostaty - prostatitída
 • Všetky tri časti moču sú pozitívne - infekcia močových ciest (cystitída, pyelonefritída)
 • Prvá a tretia časť sú pozitívne, druhá je negatívna - uretritída a prostatitída alebo len prostatitída

OB Laurent a kol. (2009) Poznámka: "predtým myslelo najdôležitejšie spôsob diagnostiky chronickej prostatitídy mnogostakanny lokalizatsnionny testu Meares-Stamey alebo ako informatívny (v zmysle - rovnako neinformativní) zjednodušené dvuhportsionnaya verzii môže byť diagnostické hodnoty sa nie viac ako 10% pacientov s infekčnými formami CP (NIH-I1).

Aby nedošlo k odmietnutiu metodiky Mearesa a Stameye, je neopodstatnené poskytnúť logické vysvetlenie argumentov proti. Po prvé, test je ťažký. Ak sa uvoľní v špeciálnej misky trochu moču a pokračovať močiť v inej miske je jednoduché, zastavenie močenia, takže určité množstvo moču v močovom mechúre je schopný Nie každý človek. Okrem toho, snaha o vôli k zastaveniu močenie - o tom informuje prúdenie turbulencie laminárne a spúšťacie spätnému toku moču do prostatických kanálov, ktoré sú známe ako plný s rozvojom poleptanie, zápal a prostatolitiaza. Okrem toho, že pacient je uvedený návod na močenie nepretržite v dôsledku toho, ako druhá časť stláča ju ako zvierača, ktoré môžu uľahčiť vytláčanie ako leukocytov a mikroflóry v moči. Nakoniec ide o veľmi náročný postup vyžadujúci samostatný kabinet.

V zahraničnej literatúre sa pokusy prispôsobiť 4-kalóniový test odrážajú napríklad pred- a postmasážny test - PPMT s mikroskopiou a kultúrou moču získanou pred a po masáži prostaty. PPMT bola ponúknutá ako skríningový postup; klasický 4-sklený test bol vykonaný iba v prípade detekcie uropatogénnej mikroflóry alebo zvýšeného počtu leukocytov a ak existovali indikácie - vylúčenie uretritídy.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Diagnóza chronickej prostatitídy: test s 3 šálkami

Avšak v reálnych podmienkach má táto skúška len malú pomocnú hodnotu. 3-sklený test je oveľa jednoduchší a informatívnejší, keď sa pacientovi ponúka, aby močil približne v rovnakých dávkach v troch kontajneroch postupne bez prerušenia prúdu. Prvá časť odráža stav močovej trubice, druhá - obličky a močový mechúr.

Prítomnosť patologických prvkov v tretej časti naznačuje slabú prostatu, pretože táto časť je kontaminovaná obsahom prostaty, ktorá sa ako vonkajšia zvieračka močového mechúra koncentruje na konci močenia. Je veľmi dôležité, aby sa pred digitálnou rektálnou skúškou vykonal 3-kalólový test, aby ste získali nejakú predstavu o stave horných močových ciest. Niektoré pokyny odporúčajú obmedziť 2 šálky cesta, ale to nestačí - táto technológia neumožňuje posúdiť stav močových ciest: prvá časť bude obsahovať odtok z močovej trubice a druhý bude kontaminovaný prostaty tajomstvo.

trusted-source[22], [23], [24]

Algoritmus pre diagnostiku chronickej prostatitídy

Lekár polikliniky alebo nemocnice by mal byť vedený nasledujúcim algoritmom na vyšetrenie pacienta s podozrením na chronickú prostatitídu:

 • zbierka anamnézy;
 • vyšetrenie a fyzické vyšetrenie vonkajších genitálií;
 • 3-šálka vzorky moču;
 • rektálne vyšetrenie s vylučovaním, nasledované Gramovo farbením a svetelnou mikroskopiou;
 • analýza celkového moču po masáži prostaty;
 • analýza ejakulátu (pod indikáciami);
 • bakteriologické štúdie (vrátane mykobaktériovej tuberkulózy) s určením citlivosti detekovanej mikroflóry na antibakteriálne liečivá;
 • ultrazvuk (ultrazvuk) obličiek;
 • Laparoskopická dopplerografia prostaty;
 • uroflowmetria (podľa indikácií);
 • DNA diagnostikovanie pohlavne prenosných infekcií a tuberkulózy mykobaktérií pomocou polymerázovej reťazovej reakcie (PCR) škrabania močovej trubice a sekrécie prostaty;
 • stanovenie hladiny PSA v krvnej plazme u mužov nad 45 rokov;
 • biopsia prostaty (podľa indikácií) s patologickým a bakteriologickým vyšetrením bioptických vzoriek, ako aj s diagnostikou DNA;
 • s tendenciou k nepretržite opakujúcemu sa typu prietoku, je indikovaná vzostupná uretrografia.

Táto manipulácia zoznam je dostačujúca pre stanovenie diagnózy v obrovskom počte pacientov, ak je to potrebné, môže byť doplnená počítačovou tomografiou, optimálne - násobnými a cystoskopii, laser dopplerflowmetry (LDF), ale ako je pravidlom, že tieto metódy vyšetrovania sledovať vedecký záujem.

Prejdime podrobnejšie o niektorých nuansách vyššie uvedených diagnostických manipulácií.

Je potrebné opätovne zdôrazniť význam kontinuálneho močenia pri zhromažďovaní moču pri vzorke s 3 šálkami (pacient musí jednoznačne poskytnúť jednoznačné jednoznačné pokyny).

Prehliadkou a pohmatom vonkajších pohlavných orgánov pacienta často prehliada, a to je márne, pretože to je na tieto manipulácie môžu byť nastavené capitatum hypospadias, varikokéla, skrotální prietrž, hydrokéla, epididymitída alebo orchiepididymitis, agenéza semenníkov hypoplázia semenníka, fistuly miešok a perineum, papillomavírus a bradavice močovej trubice, na ktorú pacient sám nedával pozor, teda stavu a spôsobiť klinický obraz

V poslednej dobe došlo k smutný trend (a to nielen v Rusku, ale aj v zahraničí) opustiť digitálne rektálne vyšetrenie, transrektálnu ho nahrádza v tomto prípade, namiesto obmedzený na analýzu sekrécie prostaty ejakulátu. Toto je hlboko zlý postup. Po prvé, informácie získané palpáciou prostaty sú nenahraditeľné, TRUZI ju iba dopĺňa. Po druhé, v ejakuláte obsahoval tajomstvo iba prostaty laloky, kanály, ktoré sú zadarmo, a väčšina postihnutých laloky tajnú potrebou vytlačiť mechanicky - a to ako v dôsledku atónie hladkého svalstva, a pretože nekrotických zátkami. Nie je vždy možné získať tajomstvo masážou z rôznych dôvodov. K tomu môže dôjsť v fibróza alebo sklerózu, prostaty, po uplynutí posledného dňa pred ejakuláciou (takže ejakulátu sa zhromažďujú na štúdium po tom, čo dostal tajné), u ťažkej chorobnosti žľazy. V tomto prípade sa pacientovi ponúkne, aby urýchlil malú dávku ihneď po digitálnom rektálnom vyšetrení a liečbu splachovania ako analogu sekrécie prostaty.

Získané tajomstvo je umiestnené na šmýkačke, pokrývajúc kvapku krycím sklom, po ktorom je prípravok zaslaný do laboratória pre svetelnú mikroskopiu. Ďalšia kvapka sa zhromažďuje v sterilnej skúmavke a okamžite sa posiela do bakteriologického laboratória; na získanie spoľahlivých výsledkov medzi príjmom materiálu a výsevom by nemalo trvať dlhšie ako hodinu. Ďalšia tretia kvapka je jemne namočená na sklo a nechá sa uschnúť - tento liek bude následne farbený podľa Gramu. Potom sa z močovodu odoberá škrabanie na diagnostiku DNA s použitím PCR metódy intracelulárnych infekcií a pohlavne prenosných vírusov. Tento materiál môže byť zmrazený, ale treba si uvedomiť, že po rozmrazení musí byť v diagnostickom procese naliehavo spustený, opakované zmrazovanie je neprijateľné. Takže hlavná vec - ak tajomstvo nebolo prijaté, pre všetky testy nával uretra po

Na porovnanie, možno citovať prístup čínskych lekárov k riadeniu pacientov pre chronickú prostatitídu. Uskutočnilo sa 627 urológov z 291 nemocníc v 141 čínskych mestách. Kolísanie veku je 21-72 rokov, v priemere je to 37 rokov.

Len málo nemocníc v Číne má špecializované urologické jednotky, takže väčšina lekárov pracuje na univerzitných klinikách. 75,2% respondentov malo viac ako 5 rokov skúseností. 64,6% odborníkov sa domnievalo, že hlavnou príčinou chronickej prostatitídy je ne-bakteriálna infekcia (zápal); 51% priznalo, že infekcia bola etiotropným faktorom, 40,8% považovalo psychosomatické poruchy za dôležité. Rozsah diagnostických manipulácií používaných čínskymi urológmi pri vyšetrovaní pacientov na chronickú prostatitídu je uvedený nižšie:

 • Mikroskopia sekrécie prostaty - 86,3%
 • Sekacie tajomstvo na mikroflóre - 57,4%
 • Všeobecné vyšetrenie vrátane digitálnej rektálnej vyšetrenia - 56,9%
 • Analýza moču - 39,8%
 • Ultrazvuk - 33,7%
 • Psychologické testovanie - 20,7%
 • Krvný test vrátane PSA - 15,5%
 • Spermogram - 15,2%
 • Urofloometria - 12,1%
 • Biopsia prostaty - 8,2%
 • Röntgenové metódy - 2,1%

4-kalóniový test použil iba 27,1% urológov a 2-kalóniový test bol 29,5%. Podľa klasifikácie NIH bolo 62,3% diagnostikovaných špecialistov, ale 37,7% pacientov rozdelilo na: bakteriálnu chronickú prostatitídu, non-bakteriálnu chronickú prostatitídu a prostatodéniu.

Podiel leu na liečbe liekom spočíva v antibiotikách (74%), z ktorých prevažujú fluorochinolóny (79%). Makrolidy (45,7%) a cefalosporíny (35,2%) sa používa menej ako polovicu času, a-blokátory urológ predpisujú 60,3% (z toho 70,3% sa používa ako blokátory len vtedy, keď symptómy obštrukcie, zatiaľ čo 23% - vždy, bez ohľadu na klinický obraz), phytopreparácie - 38,7%, tradičná čínska medicína - 37,2% špecialistov. Pri priraďovanie 64,4% respondentov antibiotík na báze bakteriologické vyšetrenie dát, 65,9% pre bázou dostatočnou je zvýšený počet leukocytov v eksprimatah pohlavných žľazách a 11,4% predpísanej antimikrobiálne látky, vždy, bez ohľadu na výsledky laboratórnych vyšetrení.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.