^

Zdravie

A
A
A

Čo robiť, ak si zahryznete do jazyka?

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 13.11.2022
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Niekedy si ľudia zahryznú do jazyka. Niekomu sa to stáva občas, niekomu pravidelne. Okrem alternatívnych znakov spojených s týmto javom existuje rozumné vysvetlenie.

Príčiny hryzenie jazyka

Prečo teda dochádza k uhryznutiu jazyka? Existuje niekoľko hlavných dôvodov:

  • neurologické - v prípade porúch centrálneho a periférneho nervového systému dochádza k tonickému napätiu žuvacích svalov, čo vedie k ich neregulovanej kontrakcii;
  • psychologické - stres, prepätie vyvolávajú dobrovoľný pohyb maxilofaciálnych svalov;
  • zubné - chybný zhryz, nekvalitné ošetrenie, zle zvolené strojčeky, zle padnúce zubné protézy;
  • osteopatické - následky pôrodných poranení, osteochondróza krčnej chrbtice.

Rizikové faktory

Alkoholizmus, nadmerné fajčenie, prášky na spanie, antidepresíva môžu zhoršiť problém s uhryznutím jazyka. Medzi rizikové faktory patrí aj narušenie dýchania nosom, ku ktorému dochádza v dôsledku častej rinitídy, adenoidov, zakrivenia nosnej priehradky, hlístovej infekcie a zneužívania žuvačiek. Niekedy po anestézii pri ošetrovaní a extrakcii zubov dochádza k strate citlivosti a s tým aj k nadmernej námahe potrebnej na žuvanie.

Príznaky hryzenie jazyka

Po uhryznutí jazyka okamžite pocítite bolesť, vytvorí sa na ňom vred, začervenanie, niekedy sa objaví hrčka. Násilná reakcia nasleduje najmä vtedy, keď to urobilo dieťa. Najčastejšie sa to deje počas jedla.

Vo sne si hryzenie zvyčajne nevšimne až do prebudenia a až potom človek cíti nepohodlie v ústach, bolesť a pálenie pri čistení zubov, žuvaní jedla. Môžete si veľmi silno zahryznúť do jazyka, zatiaľ čo rana krváca, v oblasti jej lokalizácie sa niekedy tvorí hnis a vyvíja sa zápalový proces.

Často sa rodičia sťažujú, že dieťa v noci klikne na čeľusť a hryzie si jazyk, niekedy sa im podarí uhryznúť pod jazyk.

Komplikácie a následky

Ťažká forma kŕčovitej kontrakcie čeľustných svalov môže viesť nielen k tvorbe rán na jazyku, ale aj k vymazaniu zubnej skloviny, rozvoju zápalovo-dystrofických periodontálnych tkanív.

Samotná rana sa môže zvrhnúť na tuberkulóznu ranu, dochádza ku keratinizácii sliznice (leukoplakia) a vytvára sa malígny útvar.

Diagnostika hryzenie jazyka

Pre stanovenie diagnózy je potrebné najskôr kontaktovať zubného lekára, ktorý na základe anamnézy, vyšetrenia vie určiť príčinu škrípania a hryzenia jazyka, prípadne ho poslať na podrobnejšie vyšetrenie k neuropatológovi, poslať biomateriál na histológiu..

Liečba hryzenie jazyka

Problém uhryznutia jazyka sa nám nezdá významný a napriek tomu môže rana bolieť a hojiť sa až týždeň, čo spôsobuje nepríjemnosti a nepohodlie. Preto potrebuje liečbu.

O všetkom, čo súvisí so zubnými problémami, rozhodne lekár:

  • brúsi ostré hrany zubov;
  • nainštalujte konzolový systém na opravu nesprávneho zhryzu, špeciálne dosky, ktoré znižujú silu stlačenia čeľuste;
  • ošetriť kazivé zuby, preinštalovať zubné protézy, vymeniť staré výplne.

Čo má človek robiť, ak si zahryzne do jazyka? Ako liečiť vred? Ak rana krváca, pevne ju zatlačte na podnebie alebo líce. Zastaviť krvácanie pomôže ľad zabalený do čistého kusu látky alebo sterilného obväzu.

Je dobré si ústa vypláchnuť ústnou vodou, ak ju máte doma. Vhodný je aj soľný roztok (čajová lyžička soli na pohár teplej vody), zmes v rovnakých dieloch 3% peroxidu vodíka a vody, roztok sódy bikarbóny.

Pohryzený jazyk môžete namazať gélom z aloe vera, analgetikom a antiseptikom na ústnu dutinu, zubnou lepiacou pastou, magnéziovým mliekom, predávaným v lekárni. Aby ste tieto prostriedky neprehltli, je najlepšie ich aplikovať na obväz a držať ich na rane. Frekvencia liečby by mala byť najmenej 3 krát denne.

Z alternatívnych receptov má dobrý liečebný účinok med. Keď si lyžicu vložíte do úst, musíte ju tam chvíľu držať bez prehĺtania. Obaluje sliznicu, chráni pred rozmnožovaním patogénov. Pridaním kurkumy do sladkosti len zvýšite jej antibakteriálny účinok.

Prevencia

Hlavným preventívnym opatrením sú pravidelné návštevy zubára, včasné zubné ošetrenie, odstraňovanie vzniknutých ostrých nerovností, úprava protéz, výmena opotrebovaných a korekcia zhryzu. Pri vykonávaní traumatických športov je potrebné používať ochranné prostriedky.

Ľudia trpiaci epileptickými záchvatmi by mali o svojom probléme povedať ostatným, dať odporúčania v tejto veci.

Keď prijímate jedlo, musíte ho žuť pomaly, bez zhonu.

Predpoveď

Prognóza je priaznivá, lézie sa hoja rýchlo alebo sa hoja dlhšie, ak sa liečia.

Alternatívne znamenie na zahryznutie si do jazyka

A s čím si ľudia spájajú hryzenie do jazyka? Podľa jednej verzie nápis upozorňuje na hádku s okolím, podľa inej na to, že o vás hovoria neprajníci. Ale pravdepodobne najistejšie - je čas zastaviť konverzáciu a nevypúšťať zbytočné informácie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.