Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Cervikálna osteochondróza: liečba

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Predtým, než vieme, čo zahŕňa osteochondróza krčka maternice, je potrebné vedieť, aké je ochorenie. Dnes je veľmi častá diagnóza. A je úplne nesprávne veriť, že tento problém môže postihnúť iba starších ľudí. Značný počet pacientov vo veku 20 až 40 rokov trpí ochorením, ako je napríklad cervikálna osteochondróza, ktorej liečba je teraz úspešne vykonaná rôznymi metódami.

Choroba sa vyvíja v dôsledku premiestnenia cervikálnych stavcov a zovretia nervových koreňov miechy. Takéto procesy sa nazývajú degeneratívne-dystrofické.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Príčiny cervikálnej osteochondrózy a rizikových faktorov

Jednou z príčin ochorenia je nesprávny spôsob života: nedostatok fyzickej aktivity, porušovanie stravy. Často zostáva v nesprávnej pozícii, ktorá vyvoláva svalové napätie a kŕče, je podmienená profesionálnou potrebou. Práca v kancelárii núti ľudí, aby sa dlho nezdržiavali od počítača, počas telefonických rozhovorov fixovali hadičku s ramenom zdvihnutým na tvár a nechali si slobodu pracovať s klávesnicou.

Výsledkom je narušenie držania tela, prestavenie stavcov, zníženie krvného zásobenia mozgu. Druhý je spôsobený skutočnosťou, že vertebrálna tepna je umiestnená v otvoroch stavcov krčnej oblasti.

Riziková skupina zahŕňa ľudí, ktorých profesionálne aktivity súvisia s vibračnými účinkami. Dedičnosť a trauma majú tiež negatívnu úlohu.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Pacienti majú bolesť hlavy, často sú trvalé. Bolesť sa zvyšuje s pohybom sprevádzaným závratmi. Otočenie hlavy na stranu je často bolestivé.

Bolesť prechádza do hrudnej oblasti podobná angíne pectoris. Avšak na rozdiel od paroxysmálnej bolesti srdca trvá niekoľko dní.

Kvôli porušeniu nervových zakončení môžu byť pacienti tiež náchylní na streľbu, necitlivosť rúk a jazyka a pocity brnenia. Podobné javy sa pozorujú počas bdenia aj v noci.

Často to sprevádza únava, úzkosť, poruchy spánku.

Liečba tradičnými metódami

Pri liečbe dobrej fyzioterapie, manuálnej terapie, terapeutickej a profylaktickej gymnastiky, liečby drog. Komplexná kombinácia niekoľkých metód založených na diagnostických výsledkoch je možná.

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta. Navyše sú predpísané magnetické rezonančné zobrazenie a röntgenové lúče.

Keď sa určí diagnóza cervikálnej osteochondrózy, liečba sa musí zvoliť individuálne.

Úsilie manuálnych terapeutov a osteopatov je zamerané na obnovenie pohyblivosti chrbtice a boj proti poškodeniu medzistavcových diskov. Terapeutický účinok zahŕňa odporúčania na vykonávanie cvičení, usporiadanie správnej polohy tela počas spánku. Lekár môže upozorniť pacienta na stav určitých orgánov.

Priebeh magnetoterapie alebo liečby laserovou terapiou je založený na stimulácii postihnutých nervových centier cez kožu.

Diagnostická metóda termálneho zobrazovania umožňuje identifikovať zóny nárazu. Súčasne sa zlepšuje aj práca autonómneho nervového systému.

Terapeutická gymnastika dáva trvalý účinok. Kombinácia cvičení sa vyberá so zreteľom na stav pacienta: je ťažké vykonať určité cvičenia v akútnej fáze. Záťaž sa líši v závislosti od zmien v blahobyte. Pozitívne výsledky sa dosiahnu po pravidelnom cvičení.

Liečba je predpísaná pre progresiu ochorenia. Použiteľné NSAID, analgetiká, liečba vitamínmi. Externé krémy, masti a náplasti dopĺňajú anestéziu.

Liečba netradičnými metódami

Medzi dodatočné alebo alternatívne metódy patrí dobrá fytoterapia, akupunktúra, alternatívne prostriedky.

Klinika tibetskej medicíny sa zaväzuje efektívne liečiť ako komplexný prístup a diagnostiku celého tela. Na zotavenie vykonajte množstvo procedúr, vrátane masáže, akupunktúry, čistiace diéty, gymnastiku, používanie liečivých rastlín.

Jogisti ponúkajú svoje spôsoby obnovy. Triedy by mal vykonávať príslušný a spoľahlivý inštruktor.

Alternatívna medicína odporúča uloženie kŕmnych chrenov: listy rastliny musia byť opaľované, nechať sa vychladnúť a aplikovať na zdroj bolesti. Postup je najlepšie vykonať v noci. Tiež môže uľahčiť stav infúzie cesnaku s citrónom: mletá zmes je infúzia s vriacou vodou a používa sa na prázdny žalúdok, ½ šálky. Odborníci tvrdia, že samo-masáž je účinná.

Prevencia cervikálnej osteochondrózy

Aby ste predišli tejto chorobe, musíte viesť aktívny životný štýl, vyhnúť sa statickým situáciám po dlhú dobu. Denná gymnastika je najlepšou metódou prevencie.

Odpoledne je lepšie striedať sedenie s fyzickou námahou: robiť "fyzické pauzy". Stačí stačiť chodiť, niekoľkokrát sa ohnúť, natiahnuť.

Ak budete musieť vykonať ťažké fyzické zaťaženie, mali by ste sa vyhnúť náhlym pohybom. Je lepšie predĺžiť dĺžku práce znížením intenzity.

Posilnenie imunity vo všeobecnosti zohráva dôležitú úlohu.

Na prevenciu osteochondrózy je veľmi dôležité zabrániť vzniku skoliózy v detstve. Je potrebné zabezpečiť kontrolu nad správnym ložiskom dieťaťa, je vhodné vybaviť pracovisko počas obdobia domácej práce. Od mladého veku sa odporúča pripojiť dieťa k dennému cvičeniu. Dobrý efekt dáva plávanie.

Preventívna liečba cervikálnej osteochondrózy

Pri výskyte prvých príznakov ochorenia je potrebné diagnostiku čo najskôr stráviť s cieľom prevencie vzniku ochorenia. Tým sa zabráni liečbe liekom a rýchlejšie sa obnovia metabolické funkcie v krčných stavcoch. Je tiež dôležité zabrániť vzniku komplikácií: problémy so sluchom a videním, poruchy dýchacieho systému. Odstránením bolesti, ktorá sprevádza cervikálnu osteochondrózu, liečba pomôže pacientovi vrátiť sa k bežnému spôsobu života.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.