^

Produkty na pankreatitídu: čo môže a čo nie?

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 13.10.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Zápal pankreasu alebo pankreatitída je ochorenie sprevádzané periodickými exacerbáciami, ktoré vyvolávajú nevhodnú výživu pre takúto diagnózu. Funkciou tohto orgánu je produkovať enzýmy potrebné na spracovanie potravy v dvanástniku. Pri pankreatitíde tam nevstupujú, ale sú aktivované v samotnej žľaze a poškodzujú jej vlastné tkanivá. Prejavy patológie sú veľmi bolestivé a nepríjemné, preto je pre pacienta najlepšie poznať účinok rôznych produktov na stav pankreasu.

Odporúčané potraviny pri pankreatitíde

Pacient s pankreatitídou by sa mal riadiť terapeutickou diétou č. 5, ktorá predpisuje diétny spôsob varenia, tepelné a chemické šetrenie orgánu, zlomkové, ale časté jedlá, vylúčenie z jedálneho lístka pikantné, kyslé, údené, vyprážané, alkohol - produkty, ktoré stimulujú syntézu pankreatickej šťavy.

Aké potraviny sú užitočné pri pankreatitíde a čo môžete jesť? Zoznam tých najpotrebnejších môže byť nasledovný:

 • pekárenské výrobky - nie úplne čerstvý pšeničný chlieb (najlepšie včerajšie pečivo), krekry vyrobené z neho;
 • mäsové výrobky - kuracie, králičie, teľacie, morčacie (varené);
 • ryby - nízkotučné odrody (ostriež, šťuka, treska, merlúza, treska, treska), dusené alebo varené;
 • vajcia - 1-2 týždenne (parná omeleta);
 • obilniny - pohánka, ryža, ovsené vločky, jačmeň, krupica;
 • kyslé mlieko a mliečne výrobky - nízkotučný tvaroh, kefír, fermentované pečené mlieko, jogurt bez plnív a príchutí, mlieko len na pridávanie do jedla;
 • zelenina - mrkva, repa, zemiaky, karfiol, brokolica, cuketa;
 • tuky - rastlinné a maslo (pridajte do varených jedál);
 • ovocie - banány, pečené nízkotučné jablká, hrušky;
 • nápoje - kompót z ich sušeného ovocia, šípkový vývar, slabý čaj;
 • prvé jedlá - varené na sekundárnom mäsovom vývare.

Zakázané a škodlivé potraviny pre pankreatitídu

Medzi škodlivé potraviny, ktoré môžu poškodiť pankreatitídu, patria:

 • tučné mäso a ryby;
 • kačice a husi;
 • klobásy;
 • plnotučné mlieko;
 • čerstvý ražný chlieb;
 • huby;
 • proso krúpy;
 • strukoviny;
 • zo zeleniny biela kapusta, reďkovka, reďkovka;
 • cibuľa, cesnak, šťavel;
 • bohaté bujóny;
 • káva, sýtené nápoje, silný čaj.

Absolútne zakázané je fajčenie, kyslé uhorky a marinády, ovocné šťavy, alkohol, najmä vína, šampanské, limonády, čokoláda, koláče a pečivo, vyprážanie jedál na akomkoľvek oleji, jedenie teplých alebo studených jedál.

Produkty na akútnu pankreatitídu

Akútna pankreatitída spôsobuje veľmi bolestivé záchvaty v hornej časti brucha, často bolesť pletencov, nevoľnosť, vracanie, silnú slabosť a nestrávenú stolicu. Ide o život ohrozujúci stav, vyžaduje si okamžitú reakciu a prvé dva dni hlad, chlad na pankreas, kľud.

Od tretieho dňa sa zavádza limitované zloženie produktov na jedálnom lístku:

 • roztlačená varená zelenina;
 • slizničné polievky;
 • dusená omeleta z vaječného bielka;
 • kastróly;
 • pečené jablká, hrušky.

Všetky jedlá by sa mali jesť v teplom stave, jesť malé porcie raz, jesť 5-6 krát denne. Táto schéma sa udržiava 5-7 dní a potom prejdú na diétu č.5.

Produkty na chronickú pankreatitídu

Chronická pankreatitída si nevyžaduje takú prísnu diétu a napriek tomu je potrebné vytvoriť určité pravidlá týkajúce sa výživy a urobiť z nich svoj spôsob života, pretože skutočné kulinárske majstrovské diela môžu byť vytvorené aj zo zdravých produktov. Hlavná vec je obmedziť sacharidy a tuky.

Pre hostesku v kuchyni je ešte jednoduchšie nestrážiť penu v blízkosti panvice, aby ju zhromaždila, ale vypustila prvý vývar. Varené mäso sa používa ako druhý chod, zelenina je vhodnejšia, chutnejšia a rýchlejšia na pečenie ako na vyprážanie na panvici.

Musíte sa vzdať kyslej, nezrelej zeleniny a ovocia, pretože v skutočnosti sú zrelé oveľa chutnejšie.

Produkty na pankreatitídu a cholecystitídu

Cholecystitída (zápal žlčníka) a pankreatitída sú neoddeliteľne spojené, pretože. Orgány, ktoré prešli patologickým procesom, sa nachádzajú v blízkosti a ich funkcie sú podobné - vstup do dvanástnika a spracovanie potravín.

V mnohých ohľadoch si výživa s týmito diagnózami navzájom neprotirečí: obmedzenia na tučné jedlá, diétne varenie, vyhýbanie sa potravinám, ktoré stimulujú potravinárske enzýmy a žlč, zlomkové.

Pri rozdielnosti "záujmov" je potrebné vylúčiť produkt alebo jedlo, ktoré je nevhodné pre iný orgán. Príkladom sú strukoviny – dobré na žlč, zlé na žľazu, alebo aj nízkotučná zmrzlina – pankreas nemá rád chlad.

Produkty na exacerbáciu pankreatitídy

Obdobia s jemnejšími prejavmi ochorenia pankreasu sa periodicky striedajú s exacerbáciami vyvolanými chybami v stravovaní. V tomto čase treba prejsť na prísnejšiu diétu, pomlieť jedlo, sledovať jeho teplotu, dať prednosť varenej a pečenej zelenine, piť 30-90 minút pred jedlom ohriatu minerálku bez plynu (Narzan, Essentuki č. 4, 17). Sú malé porcie, ale často. Vo všeobecnosti sa zamerajte na odporúčania týkajúce sa akútnej pankreatitídy.

Produkty na pankreatitídu a gastritídu

Gastritída je všeobecný názov pre zápalovo-dystrofické zmeny v žalúdočnej sliznici. Existujú rôzne klasifikácie tejto patológie, vrátane závislosti od kyslosti, lokalizácie, trvania kurzu a iných faktorov. Najčastejšie je spoločníkom pankreatitídy chronická gastritída s vysokou kyslosťou (prekyslená).

Úlohou výživy v jednom a druhom prípade nie je vyvolať nadmernú sekréciu pankreatickej a žalúdočnej šťavy. V mnohých ohľadoch je jedlo rovnaké, ale existujú určité rozpory. Takže pri tejto forme gastritídy je užitočné piť tučné mlieko, ale kyslé mliečne výrobky sú nežiaduce. Pri zápale pankreasu je to naopak a dôležitý je tu kompromis.

Proteínové produkty na pankreatitídu

Pri pankreatitíde by sa mali uprednostňovať bielkovinové potraviny, ale jedlo s hrubým vláknom je pre telo zlé. Rastlinný proteín by preto mal byť mäkkej štruktúry, z povolenej zeleniny a ovocia je vhodné odstrániť šupku, konzumovať ich v tepelne spracovanej forme. Zviera sa získava z diétneho mäsa.

Výrobky, ktoré vyvolávajú pankreatitídu (kapusta, reďkovka, paradajky vo veľkých množstvách, hrozno, granátové jablká, bravčové mäso, tučné hovädzie mäso z mäsových výrobkov), sa musia vylúčiť aj počas obdobia stabilnej remisie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.