^

Ako vitamíny ovplyvňujú imunitu?

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ak nemáme silný imunitný systém, budeme často chorí. Toto je axióm. Vitamíny pomáhajú imunitnému systému odolávať nepriateľským hubám, baktériám a vírusom. Ako sa to deje? Opíšeme podrobnejšie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Vitamíny a imunita je správne priateľstvo

Imunita je schopnosť osoby odolávať prechladnutiu a iným ochoreniam. Ak je to silné, sme chorí oveľa menej často ako s oslabeným imunitným systémom. Napríklad imunitné bunky bojujú proti rakovinovým bunkám a ničí ich. A potom sa znižuje riziko rakoviny človeka.

Ale čo vitamíny? Pomáhajú správne rozvinúť imunitné bunky, ako aj protilátky a iné látky (nazývajú sa signalizáciou, sú zodpovedné za reakciu organizmu na pôvodcu ochorenia).

Ak sú vitamíny nedostatočné, môžeme sa ochorieť častejšie, ako keby sme sa zaujímali o naše zdravie.

Ako upraviť normálne fungovanie imunitného systému?

Musíte sa obrátiť na odborníka na výživu alebo dokonca terapeuta a vypočítať si dennú potrebu vitamínov, ako aj komplex vitamínov a minerálov potrebných pre vaše telo.

Táto denná potreba vitamínov pre vás nemusí byť veľmi veľká. Ale bez neho sa môžete rýchlejšie unaviť v práci, mať zlú náladu, zdá sa, bez dôvodu. Koža a vlasy bez potrebných vitamínov nesvietia zdravie. Na uspokojenie potrieb tela na vitamíny je dôležité vedieť, že je možné ich užívať v komplexe (kúpil v lekárni) alebo z prírodných produktov.

Čo sa stane, keď je v tele nedostatok vitamínov?

Ak telo neobsahuje určité vitamíny, slúži nám oveľa menej a horšie. Pri nedostatku určitých vitamínov sa vyvíjajú vážne choroby. Takže buďte v pohotovosti!

Nedostatok vitamínu A v tele vedie k problémom s vývojom protilátok, ktoré odolávajú prechladnutiu

Nedostatok vitamínov B - B5, B9, B12 vedie k oslabeniu imunitného systému, inhibícia jeho reakcia na nepriateľské agentmi a nemožnosť ich odpor. Ťažký jedlo v nedostatku vitamínov skupiny B, najmä vitamín B6 tiež začne zle stráviteľné a absorbované, čo vedie k mnohým toxínov v tele, slabosť, letargia a telesného tuku.

Vitamíny skupiny B v komplexe s vitamínom A, D, E pomáhajú účinne bojovať proti vírusom. Ich príjem je vynikajúcou prevenciou vírusových ochorení.

Vitamín C (alebo, ako ho nazývame, aj askorbický) je veľmi dobrý v bitkách proti infekciám, dodáva nám extra energiu, živosť.

Nedostatok vitamínu E v tele vedie k zhoršeniu práce nervového a vizuálneho systému. Vitamín E je vynikajúcim prostriedkom na zlepšenie videnia, posilňuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť voči nachladnutiu, najmä u starších ľudí.

Prečo užívať vitamíny?

Podľa dietológov deti, ktoré dostávajú včasné a dostatočné množstvo vitamínov na odporúčanie lekára, trpia oveľa menej často, ale vyvíjajú sa lepšie. Ich nervový a motorický systém funguje oveľa lepšie ako ich rovesníci, ktorí nedostávajú dostatok vitamínov. Oni sú menej pravdepodobné, že sú ovplyvnené vírusovými ochoreniami a tie, ktoré súvisia s prácou kardiovaskulárneho systému.

Mama, ktorá počas tehotenstva aktívne užíva vitamíny, znižuje riziko potratov a často rodí zdravé deti ako tí, ktorých vitamínová strava je zlá.

Všetci z nás v zime, počas chladnej sezóny, máme schopnosť choroby a ležať v posteli kvôli chrípke alebo chladu. Takže ak pravidelne vezmeme komplex vitamínov, tieto roztrhnutia v posteli a opomenutia práce nás budú oveľa častejšie obťažovať. Všetko preto, že pri príjme vitamínov výrazne zvyšujeme odolnosť tela voči infekciám. Ani ARI, ani chrípka nebudú pre nás hrozné.

Je veľmi dôležité, aby ste mali v úmysle užívať vitamíny, poraďte sa s lekárom o ich dávkach. Dávkovanie vitamínov by malo byť správne vybrané a samotné vitamíny sú vyvážené.

Navyše správne zvolené zloženie komplexu vitamínov umožní znížiť riziko alergií a nežiaducich reakcií tela na tieto alebo na iné produkty a prípravky.

To vám zabezpečí presne výsledok, o ktorý ste sa usilovali - dobré zdravie a dobrí duchovia.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.