^

Ako ovplyvňuje progesterón ložiská tuku?

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Schopnosť zotaviť sa bez akéhokoľvek dôvodu môže spôsobiť, zdá sa, užitočné pre telo hormón - progesterón. On je zodpovedný za schopnosť otehotnieť. Ukázalo sa však, že progesterón môže vyvolať obezitu. Ako sa to stane a čo robiť, aby sa nezlepšilo?

trusted-source[1], [2], [3]

Progesterón a obezita

Žena vo veku 50 rokov sa obrátila na ženskú konzultáciu a sťažovala sa na nadmernú úplnosť. A ona získala veľa extra hmotnosti - viac ako dve desiatky kilogramov iba dva roky. Zároveň pacient viedol zdravý životný štýl, precvičoval šport a ani nekonzumoval mäso.

Pacient zúfalo nerozumel tomu, čo sa s ňou deje. Starala sa o svoje zdravie viac ako ktokoľvek iný. Vo svojej strave boli len užitočné potraviny a vitamíny predpísané lekárom. Napriek tomu ju klimaktérium prekvapilo. Začali sa nepochopiteľné návaly tepla, slabosť, zmeny nálady, hoci mesačné boli stále tam. Je pravda, že nie taký hojný a pravidelný ako predtým. Pre všetky tieto príznaky žena zistila, že jej stav súvisí s menopauzou.

Pacientka sa obrátila na lekára na vysvetlenie: predovšetkým sa obávala nadváhy.

Aký je dôvod?

Lekár požiadal pacienta starostlivo, aby zistil, čo môže spôsobiť premenopauzálny stav a nadmernosť. Ukázalo sa, že dámka bola veľmi disciplinovaná: nepil alkohol bez konzultácie s lekárom, nepoužívala hormóny a nepoužívala perorálne antikoncepčné tabletky.

Ale ukázalo sa to jedna skutočnosť, ktorá osvetľuje všetky zmeny v tele pacienta. Pred 2 rokmi, keď sa začala zotavovať, bola ženke predpísaná krém na zmiernenie výskytu predmenštruačného syndrómu. V krému vo veľkých dávkach obsahoval hormón progesterón.

Keďže si nezaujala žiadny diplom ani kvalifikáciu lekára, žena začala používať tento krém 2 krát denne niekoľko mesiacov v časových intervaloch každý druhý deň.

Ako ovplyvnil progesterón váhu a pohodu dámy?

Najviac nezvratný spôsob. Žena bola potešená, že symptómy PMS boli najskôr oslabené. Mala rovnomernejšiu náladu, už neexistoval pocit agresie voči ostatným. Bolestné pocity počas menštruácie sa nestali. A dámka si myslela, že krém je len mágia. Preto som ju dlhodobo používal, ako to odporúčal špecialista.

Žena si spomenula, keď bolo už neuveriteľne ťažké schudnúť a príznaky PMS sa cítili. To znamená, že jej stav, namiesto zlepšovania, sa časom zhoršil.

Ak chcete kontrolovať hmotnosť, jedla menej, neustále vycvičené športy, vzala komplex vitamínov, ale cítila sa horšie a horšie. Letargia, slabosť, zvýšená únava neumožňovala plnohodnotnú prácu ani viedla normálny osobný život.

Po krvných testoch pacient zistil, že okrem všetkých týchto príznakov sa zvýšila hladina cukru v krvi. Obzvlášť vysoký, stal sa dva týždne pred menštruáciou. Žena sa obávala a mala podozrenie, že ju má diabetu. Bolo to všetko o progesteróne?

Aké hormonálne testy ukázali

Keď žena prešla testovaním hormónov, to sa ukázalo. Jej telo malo príliš nízku hladinu estradiolu. 20. Deň menštruačného cyklu bol len 70 pg / ml - pri normálnej hladine najmenej 200 pg / ml.

Ale hladina hormónu progesterónu v krvi žien bola rekordná vysoká - 24 pg / ml. Aj pre cyklus ovulácie, keď je hladina progesterónu extrémne vysoká, bolo to veľmi veľa. Lekári zistili, že dôvodom je použitie krému s progesterónom.

Vzhľadom na to, že žena používala tento krém často a pravidelne, pomer hormónov v tele bol narušený. Pomer estradiolu a progesterónu bol taký, že druhý potlačil produkciu prvého. Výsledkom je obezita a zlé zdravie.

Negatívny účinok progesterónu

Tento hormón, prevažujúci v krvi, pomaly preložil telo pacienta do takého režimu, akým je počas tehotenstva. To znamená, že zásoby tukového tkaniva sa stávajú čoraz viac, odolnosť tela voči užívaniu cukrov denne klesá, čo vyvolalo vývoj cukrovky.

Na liečbu a obnovenie hormonálnej rovnováhy žena potrebovala ani veľa, ani malú - až 2 roky. Ale normalizácia hmotnosti trvala ešte viac času - ukázalo sa to veľmi ťažké.

Čo ohrozuje prežitie pregesterónu

Čo ohrozuje prežitie pregesterónu

Mnohé lekárne a lekári propagujú krémy obsahujúce progesterón ako prostriedok, ktorý magicky pomáha zmierniť príznaky PMS. Progesterón je tiež pripísaný vlastnostiam zlepšenia stavu kostného tkaniva, predchádzať takým nebezpečným a nepríjemným chorobám, ako je osteoporóza, obezita, ako aj kardiomyopatia.

V praxi to nie je úplne pravda. Progesterón skutočne pomôže ženke zbaviť sa mnohých jej problémov. Ale iba ak ho používate v správnych dávkach a nie v nadmernom množstve.

Ďalšie hormóny, s ktorými progesterón interaguje, môže zvýšiť alebo znížiť dávky. A to môže mať vplyv na telo ženy nie najlepšie. A potom musíte vyriešiť tie problémy, ktoré sú opísané vyššie u pacienta s nadváhou.

Ako účinkuje progesterón?

Tento hormón spôsobuje spomalenie metabolizmu a vytvára telo, ako keby pracoval počas tehotenstva. To znamená zhromažďovanie dodávok živín pre matku aj budúce dieťa. A toto je riziko obezity netehotnej ženy.

Zaujímavý fakt: počas tehotenstva dieťaťa sa progesterón v tele stane 15 krát viac ako žena, ktorá neočakáva dieťa.

Ako sa hladina progesterónu mení v tele?

  • Prvá polovica menštruačnej fázy (keď sa tvoria folikuly) - progesterón od 0,3 do 0,9 ng / ml.
  • 2. Fáza: - počas ovulácie (v súčasnosti proces izolácie vajíčka, ktorý začína vylučovať progesterón) - 15-30 ng / ml.

Urobte jednoduchú matematiku: počas druhej fázy je hladina progesterónu v tele 30 krát vyššia ako v prvej fáze menštruačného cyklu.

Ako ovplyvňuje progesterón hmotnosť?

Takže počas druhej fázy tehotenstva sa progesterón stáva omnoho viac. Na fyziologickej úrovni to dramaticky mení fungovanie organizmu. Steny maternice sa stávajú silnejšími, aby umožnili ochranu vajíčka, ktoré je už oplodnené.

Ženská placenta v tejto dobe začne intenzívne produkovať progesterón. Jeho zvýšené hodnoty spôsobujú celú revolúciu v tele v podobe zvýšených usadenín tuku a samozrejme aj prírastku hmotnosti. Prečo žena potrebuje tuk? Zlepšiť schopnosť množiť sa, pretože tukové tkanivo produkuje pohlavné hormóny pre lepšiu koncepciu a nosenie plodu.

Okrem toho, tukové tkanivo je celé klondike užitočných látok, ktoré sú potrebné na podporu matky, ako aj na rozvoj dieťaťa. Vďaka progesterónu sa maximálne množstvo užitočných látok extrahuje z tukového tkaniva, aj keď ich veľa z nich nie je. Progesterón má tiež vlastnosti vzrušujúcej chuti do jedla. Najmä na múku a sladké. Prirodzene nepridáva harmoniu.

Progesterón, zavedený do tela ženy umelo, to znamená vo forme krému alebo pilulky, má rovnaký účinok ako prirodzený hormón počas tehotenstva. Vyvodiť závery.

Ako ovplyvňuje progesterón žalúdok?

Má schopnosť pracovať na svaloch čriev a uvoľňovať ich. Potom môže žalúdok držať viac jedál. Okrem toho sa črevné svaly stávajú menej elastické a potraviny prechádzajú omnoho pomalšie ako obvykle.

Lepšie sa absorbuje a rozptýli všetky svoje užitočné látky. Pre telo tehotnej ženy je to dobré, pretože poskytuje výživu jednak dieťaťu, jednak matke.

Ale pre ženu, ktorá nie je tehotná, hrozí jej zvýšenie hmotnosti, pretože užitočné látky sa hromadia vo svojom tele pre dvoch. Ďalšia relaxácia hladkých svalov tráviaceho traktu pre ženu, ktorá neočakáva dieťa, je riziko opuchu, nahromadenia plynov a zápchy. To znamená, že zdravotný stav sa zhorší.

Okrem toho, ak existuje veľké množstvo progesterónu v tele, riziko vzniku obličkových kameňov a žlčových kameňov sa zvýši, pretože práca vnútorných orgánov sa spomaľuje. Toto riziko sa zvyšuje dvojnásobne, ak žena vylúči z jej stravy vlákno, ktoré má schopnosť odstrániť toxíny z tela. Alebo ho používa príliš málo.

Aký je rozdiel medzi prácou progestínu a progesterónu?

Hormóny sú biochemické látky, ktoré pozostávajú z reťazca molekúl. Aj malá zmena molekuly môže zmeniť vlastnosti hormónu a zmeniť ho na iný hormón. Čo pôsobí na ľudské telo buď pozitívne alebo negatívne. Aký je rozdiel medzi progestínom a progesterónom?

Čo je gestagén?

Tento termín označuje biochemickú látku, ktorá pomáha žene nosiť dieťa. Lekári túto vlastnosť hormonálnej progestácie nazývajú

Čo je progesterón?

Je to hormón s progestačnou vlastnosťou (to je majetok, ktorý pomáha niesť dieťa). Je v tele žien a mužov a dokonca aj zvierat, ktoré majú chrbticu.

Progesterón v ženskom tele produkuje žlté telo po ovulácii. Vyrába sa z placenty (počas nosenia dieťaťa). Ďalším zdrojom progesterónu - vaječníkov a nadobličiek počas prípravy tela na tehotenstvo.

Čo sú progestíny?

Ide o špeciálne molekuly, ktorých pôsobenie je totožné s účinnosťou progesterónu. Iba je silnejšia a silnejšia.

Najvýraznejším predstaviteľom negatívneho progestínu je medroxyprogesterón-acetát (dešifrovaný ako MPA). On - dôvod na prírastok hmotnosti u ženy. Podporuje hromadenie tukových ložísk.

Je veľmi dôležité zvážiť pomer progestínov a iných hormónov. Záleží od toho, ako budú pôsobiť na telo ženy - pozitívne alebo negatívne.

Ak progestíny pôsobia vo vzťahu k estrogénom a androgénom, všetky orgány a systémy fungujú normálne. Ak sa progestíny používajú bez estrogénov, následky môžu byť najviac smutné - súbor nadmernej hmotnosti, zlé zdravie. Je potrebné najmä sledovať rovnováhu týchto hormónov s hormonálnou terapiou.

Prečo užívať hormóny v tabletkách?

Veľmi často sa na prispôsobenie práce ženského tela, ktoré samé nemôžu nahromadiť a produkovať progestíny, pacientom predpisujú tieto hormóny v kapsulách, to je syntetické. U niektorých žien s normálnymi dávkami liekov je liečba normálna, bez vedľajších účinkov. Ale pre mnohých pacientov hormonálna liečba s umelými, a nie prirodzene vyprodukovanými progestínmi, končia žalostne.

Vyskytuje sa nadváha, horúce záblesky, ako pri menopauze a ďalšie nepríjemné príznaky hormonálnej nerovnováhy. Aby nedošlo k zvýšenému pocitu hladu, brutálnej chuti do jedla a nadmernej hmotnosti v dôsledku toho, spolu s progestínom, môže žena predpisovať noretindrón. Táto látka sa niekedy používa pri antikoncepčných prípravkoch. Znižuje pocit hladu a riziko poškodenia tuku sa znižuje.

Ako sa formuje s použitím progesterónu?

Tento hormón môže zmeniť obrys čísla a hmotnosti. Pozrime sa na to ako. Po prvé, progesterón ovplyvňuje metabolizmus, používaný vo veľkých dávkach, spomaľuje ho. Počas menštruačného cyklu má hladina hormónov v tele zmena - zvýšenie alebo zníženie. A tento posun je dosť rýchly.

Konkrétne sa mení pomer testosterónu a estradiolu. Tieto hormóny ovplyvňujú rýchlosť a hrúbku tukových usadenín, rýchlosť absorpcie a asimilácie potravy, hladinu inzulínu v krvi a stresový hormón kortizol. Správny pomer testosterónu k estradiolu má schopnosť ovplyvňovať, ako rýchlo sa žalúdok vyprázdňuje, ako rýchlo sa kofeín rozštiepi a či je odolnosť imunitného systému proti rôznym infekciám skvelá.

Pomer estradiolu a progesterónu pomáha udržiavať, znižovať alebo zvyšovať rezervy telesného tuku v ženskom tele. Preto - tvar obrázku. Bude to elegantné alebo plné, rozmazané? Závisí od správneho pomeru týchto hormónov.

Tieto normy, pomery budú stanovené lekárom-endokrinológom.

Rovnováha estradiolu a progesterónu ovplyvňuje aj aktivitu enzýmu, ktorá pomáha rozdeliť tukové bunky (lipáza). Ak sa bunky delia pomaly, osoba sa zotaví príliš pomaly. Hormóny hrajú v tomto procese rôzne úlohy.

Estradiol pomáha tuku nahromadiť menej (bunky sa delia pomalšie) a progesterón - naopak - pomáha tuku nahromadiť rýchlejšie (bunky sa delia a množia sa rýchlejšie). Z tohto dôvodu je žena oveľa ťažšie schudnúť ako muž.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.