Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Taktika manažmentu pacientov s bežnou alopéciou

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Predtým, než sa pristúpi k liečbe pacienta s obvyklým vypadávanie vlasov, je nutné vykonať dôkladné vyšetrenie s cieľom nájsť a opraviť možné príčiny symptomatickej alebo Telogénna, vypadávanie vlasov (závažná stres, systémové ochorenia, sprevádzané Hypoproteinémia, chudokrvnosť, štítnej žľazy, narodenie, dostane rad liekov a naopak, zastavenie perorálnych kontraceptív atď.).

Pri liečbe počiatočných a miernych prejavov normálnej plešatosti u mužov sú metódy výberu miestne použitie minoxidilu (2% alebo 5%) alebo všeobecné liečenie s finasteridom (1 mg denne, Propecia). Pri prevažujúcom riedení vlasov v čelnej oblasti je liečba s finasteridom výhodnejšia. Pri alopécii v parietálnej oblasti môžete odporučiť ktorúkoľvek z uvedených metód liečby v súvislosti s ich rovnakou účinnosťou. Voľba metódy zostáva u pacienta. Úlohou lekára je vysvetliť mechanizmus účinku liekov a možné komplikácie. Treba poznamenať, že súbežné podávanie oboch liekov je neprijateľné, pretože kombinačná liečba je v súčasnosti iba v experimentálnej fáze.

Účinnosť liečby postačuje na posúdenie raz za 6 mesiacov. Ak sú výsledky za rok neuspokojivé, použije sa alternatívna metóda. Liečba s minoxidikom alebo finasteridom je predpísaná na neobmedzene dlhý čas. Je známe, že ukončenie terapie vedie k vypadávaniu vlasov a obnove stupňa plešatosti, ku ktorému došlo v čase liečby.

Pri ťažkej plešatosti (typy IV-VIII podľa klasifikácie J. Hililtona) neposkytuje monoterapia s minoxidilom alebo finasteridom uspokojivé výsledky. Spôsobom výberu je chirurgická korekcia alopécie, ktorá sa v mnohých prípadoch odporúča kombinovať s terapeutickými metódami, aby sa zabránilo vypadávaniu vlasov zanechaným v androgen-citlivej zóne. V niektorých prípadoch je potrebné odporučiť pacientovi použitie príčesku alebo parochne.

Pri liečbe počiatočných / miernych prejavov normálnej plešatosti u žien sú najlepšie výsledky dosiahnuté kombináciou minoxidilu a antiandrogénov. Vzhľadom na riziko feminizácie samčieho plodu je povoľovanie menovania antiandrogénu ženám vo fertilnom veku podmienené adekvátnou antikoncepciou. Z tohto dôvodu bol finasterid nikdy testovaný u žien pred začiatkom menopauzy; u starších žien bola droga neúčinná.

Miestna terapia s minoxidilom (2%) u žien poskytuje lepšie výsledky ako u mužov. Použitie 5% roztoku minoxidilu u žien sa neodporúča z dôvodu rizika lokalizovanej a bežnej hypertrichózy, aj keď sa zriedkavo pozoruje.

Na rozdiel od mužov, u žien so závažnými prejavmi normálnej plešatosti je kombinovaná terapia s minoxidilom a antiandrogénmi účinná. Treba mať na pamäti, že hodnotenie výsledkov vyšetrenia každého pacienta, určenie antiandrogénov a výber konkrétnej drogy by sa mali koordinovať s gynekológom-endokrinológom. Rovnako ako u mužov, v niektorých prípadoch je potrebné uchýliť sa k transplantácii vlasov alebo nosiť príčesok / parochňu.

U pacientov oboch pohlaví, ktorí trpia žalúdočným vredom a dvanástnikovým vredom, sa môže odporučiť užívanie cimetidínu, ktorý je inhibítorom DTS a blokátorom histamínových receptorov H2.

Nevyhnutnou súvislosťou v liečbe pacientov s normálnou stratou vlasov je boj proti depresii, ktorá sa vyvíja v dôsledku vypadávania vlasov a ako nežiaduci vedľajší účinok pri užívaní antiandrogénu.

Pri výbere spôsobu liečby pacienta musí lekár starostlivo zistiť skutočné prínosy a možné poškodenie terapie.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.