^
A
A
A

Ohnisková alopécia

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vzhľad a vývoj zamerania alopécie

Alopecia areata (alopécia areata) je zriedkavé ochorenie, ktoré však priťahuje pozornosť mnohých vedcov. Je zaujímavé, že strata vlasov, začínajúca úplným blahobytom, sa taktiež náhle zastaví. To môže trvať dlhú dobu a viesť k úplnej plešatosti v niektorých častiach hlavy alebo dokonca v tele, a môže rýchlo zastaviť.

Alopecia areata zvyčajne začína s malou náplasťou alopécie, ktorá sa môže vyvinúť na úplnú stratu vlasov na hlave (alopecia totalis) alebo na celom tele (alopecia universalis). Rozsiahla strata vlasov sa pozoruje len u malej časti ľudí postihnutých ohniskovou alopéciou, ktorá je približne 7%, hoci v nedávnej minulosti táto časť pacientov bola 30%.

Na okraji náplasti alopécie - kužeľovitého tvaru, klavate a vo forme výkričníka sú tri typy vlasov. Obnovenie vlasov je tenké a nepigmentované a až neskôr získajú normálnu farbu a textúru. Rekonštrukcia vlasov sa môže vyskytnúť na jednej časti hlavy, zatiaľ čo v inej oblasti môže vypadávanie vlasov pokračovať.

Podľa rôznych odhadov, od 7 do 66% (v priemere 25%) ľudí trpiacich fokálnou alopéciou majú aj odchýlky vo vytváraní nechtov. Dystrofia nechtov môže kolísať od slabo vyjadreného (drsnosť, ošúchanosť) až do extrémneho stupňa.

Príčiny rôznych prejavov ochorenia neboli dostatočne študované. Po dlhú dobu zostalo otázne, či rôzne formy vypadávania vlasov boli rovnaké ochorenia. Pri vzniku a vývoji choroby sa zdá, že existujú určité rozdiely, ktoré vedci ešte nie sú známe. Intenzívny výskum sa uskutočňuje týmto smerom a niečo už bolo objasnené.

Kto je náchylný na fokálnu alopéciu

Demografické štúdie ukázali, že 0,05-0,1% populácie podstupuje alopéciu aspoň raz. V Anglicku sú pacienti s ohniskovou alopéciou 30-60 tisíc, v Amerike - 112 - 224 tisíc a po celom svete - 2,25 - 4,5 milióna ľudí. Prvé príznaky alopécie sa objavujú vo väčšine ľudí vo veku 15-25 rokov.

Ukázalo sa, že v 10 až 25% prípadov má choroba rodinný pôvod. Väčšina ľudí trpiacich fokálnou alopéciou je zdravá, okrem prípadov alopécie spôsobenej Downovým syndrómom, Addisonovou chorobou, poruchami štítnej žľazy, vitiligom a mnohými ďalšími ochoreniami.

Existujú dva názory na alopecia areata lézie frekvencií medzi mužmi a ženami: buď sa predpokladá, že choroba postihuje mužov aj ženy rovnako (1: 1), alebo viac žien (2: 1). Pri mnohých autoimunitných ochoreniach je choroba vystavená väčšiemu počtu žien (10: 1 pri systémovom lupus erythematosus).

Predpokladá sa, že je to spôsobené rozdielmi v hormonálnych hladinách mužov a žien.

Humorálna a bunková imunita žien je aktívnejšia ako u mužov, je lepšia proti bakteriálnym a vírusovým infekciám. Ale takáto vysoko mobilná imunita je náchylnejšia na vývoj autoimunitných procesov. Je známe, že mnohé hormóny, vrátane pohlavných steroidov, adrenalínu, glukokortikoidov, týmusu a hormónov prolaktínu, ovplyvňujú aktivitu lymfocytov. Ale najsilnejší hormón, ktorý postihuje imunitný systém, je estrogén - ženský pohlavný hormón.

Stratégia liečby ohniskovej alopécie

Vlasy sú schopné regenerácie aj po mnohých rokoch choroby. U významného počtu pacientov, najmä u pacientov s miernou chorobou, je možné spontánne obnovenie vlasov. Pri správnej liečbe môže dôjsť k remisii aj pri ťažkej chorobe. Samozrejme, existujú nevyliečiteľné formy a prípady, kedy je rast vlasov obnovený iba pri konštantnej liečbe, a keď prestane vlasy znova vypadávať v priebehu niekoľkých dní.

U niektorých pacientov sa choroba zotavuje napriek liečbe. Bohužiaľ neexistujú univerzálne prostriedky a metódy na liečbu ohniskovej alopécie. Tu sú niektoré praktické tipy:

 • aby sa maximalizoval kozmetický účinok liečby intenzívnej, viditeľnej ohniskovej alopécie, je potrebné ošetriť povrch celej hlavy, a nielen zjavne postihnutých oblastí;
 • Nepredpokladajte žiadne pozitívne zmeny za menej ako tri mesiace.
 • kozmetické obnovenie rastu vlasov sa môže vyskytnúť v priebehu jedného roka alebo dlhšie, trvalá liečba zvyšuje pravdepodobnosť trvalého rastu vlasov, ale jednotlivé škvrny plešatosti sa potom môžu objaviť a potom zmiznúť;
 • u pacientov s prerušovaným vypadávaním vlasov sa účinok liečby zlepšuje pri profylaktickom podávaní antihistaminík;
 • rast vlasov je tiež uľahčený preventívnym príjmom multivitamínov, v závažných prípadoch sa odporúča injekcia vitamínov B;
 • dôležitým faktorom pre účinnosť liečby je psychologický faktor. Existuje množstvo liečebných postupov, ktoré dokážu dosiahnuť určitý úspech, ale keď sú zvrátené, choroba sa vráti. Všetky v súčasnosti používané metódy sú najúčinnejšie v miernych formách choroby a menej účinné pri ťažkých léziách. Rôzne metódy liečby možno rozdeliť do niekoľkých skupín:
 • nešpecifické stimuly: antralín, krotonový olej, ditranol atď .;
 • činidlá spôsobujúce kontaktnú dermatitídu: dinitrochlórbenzén, difenylcyklo-propenón, dibutyléter štvorcovej kyseliny atď .;
 • nešpecifické imunosupresory: kortikosteroidy, 8-metoxypsoralen v kombinácii s UVA (liečba PUVA);
 • špecifické imunosupresory: cyklosporín;
 • metódy priameho pôsobenia na žiarovky: minoxidil;
 • netradičné metódy liečby;
 • experimentálna liečba: neoral, takrolimus (FK506), cytokíny.

Lieky na potlačenie vypadávania vlasov

Až donedávna boli vedci ohromení len na dôverčivosti ľudí, ktorí boli pripravení vyskúšať akékoľvek prostriedky sľubujúce obnovenie vlasov. Štúdie však ukázali, že osoba je tak dobre informovaná, že rast vlasov v nej môže byť spôsobený inertnou látkou.

Rôzne emócie, duchovná nálada môžu silne ovplyvniť vlasy, čo spôsobuje ich rast alebo stratu. To všetko sťažuje objektívne vyhodnotenie účinnosti rôznych prostriedkov na alopéciu. Ďalšie ťažkosti vyplývajú zo skutočnosti, že plešatosť môže začať z rôznych dôvodov. Preto v jednej forme alopécie môže jedna látka konať a druhá nie.

Na liečbu alopécie sa používajú nasledujúce látky súvisiace s liekmi:

 • minoxidil a jeho analógy;
 • blokátory dihydrotestosterónu a iných antiandrogénov;
 • protizápalové látky (kortikosteroidy);
 • dráždivé látky s imunosupresívnym účinkom;
 • látky, ktoré regulujú proliferačné procesy v epiderme;
 • fotosenzibilizátory používané vo fotochemoterapii. Dobrou pomôckou pri komplexnej liečbe alopécie sú fyzioterapeutické metódy a takzvaná alternatívna medicína - prípravky založené na prírodných látkach a rastlinných extraktoch, ktoré používajú rôzne národy na posilnenie a rast vlasov.

Fotochemoterapia fokálnej alopécie

Významným miestom pri liečbe alopécie je ožarovanie ultrafialovým žiarením. Je známe, že krátkodobý pobyt pacientov v slnečných oblastiach má pozitívny vplyv na rast vlasov.

Stáva sa však aj to, že u niektorých pacientov dochádza v lete k exacerbácii alopécie. PUVA terapia (fotochemoterapiou) - skrátený názov metódy, ktorá využíva fotosenzibilizátorom (psoralens) a dlhovlnné UV oblasť A. Separačný ultrafialové rozsahy pre A (320-400 nm), B (280 až 320 nm) a C (< 280 nm) je zavedená v medicíne na základe odlišnej citlivosti na kožu na tieto typy žiarenia.

Koža je menej citlivá na žiarenie UVA.

V súčasnej dobe používané lokálne (pre mierne až stredné formy alopecia areata) a spolu (závažné ochorenie) PUVA terapia s psoralens topicky vo forme roztokov (pre miernych foriem), perorálne vo forme tabliet alebo v kombinácii (s ťažkými formami). Priebeh liečby sa skladá z 20-25 ožarovaním za miernych alebo 25-30 postupov so stredným a ťažkým foriem ochorení, vykonávané 4-5 krát týždenne. Kurzy sa opakujú po 1 - 3 mesiacoch v závislosti od klinického účinku.

Používajú sa nasledujúce skupiny psoralen:

 • na orálne podanie - 8-metoxy-psoralen, 5-metoxy-psoralen;
 • na topickú aplikáciu - 1% olejová emulzia 8-metoxypsoralenu ("Oxoralen-Ultra") a syntetický prípravok 4,5,8-trimetylpsoralen (používané ako kúpele).

Hlavná výhoda miestnej aplikácie psoralenov - vylúčenie nevoľnosti, bolesti hlavy (vedľajší účinok, pozorovaný u významnej časti pacientov užívajúcich psoralen ústne).

Psoraleny majú vplyv na pokožku len pri vystavení ultrafialovému žiareniu. V procese na svetlo v epidermis selektívne syntézy inhibovaná bunková DNA vzhľadom k jej väzbovú fotochemickej psoralén, ktorý má priamy vplyv na imunitný systém pokožky, bez toho utláčanie funkciu epidermálnych buniek. Predpokladá sa, že terapia PUVA ovplyvňuje funkciu T-buniek a prezentáciu antigénu, potláča lokálny imunologický útok na vlasový folikul kvôli jeho vyčerpávajúcemu účinku na Langerhansove bunky. PUVA terapia poskytuje všeobecnú imunosupresiu priamou alebo nepriamou (prostredníctvom interleukínu 1) stimuláciou prostaglandínov E2, čo vedie k eferentnej lymfatickej blokáde.

PUVA-terapia sa vykonáva iba v podmienkach lekárskej inštitúcie lekár, ktorý má špeciálny tréning a skúsenosti. Pacient užíva psoralen spolu s chudým jedlom alebo mliekom 1,5 až 2 hodiny pred ožiarením. V prvej časti sa uvádza priemerná dávka 0,5 až 3,0 J / cm2 (v závislosti od typu kože) alebo minimálna fototoxická dávka. Množstvo času pre každého pacienta, vykonávané v liečebnom kabíne, je odlišné. Doba ožarovania sa zaznamenáva a zvyšuje pri každej relácii. Lokálne použitie olejové emulzie 8-methoxypsoralen (1 mg / l) pri teplote 37 ° C a UV ožiarenia jednotlivých dávkach od 0,3 do 8,0 J / cm 2 po dobu 20 minút, 3-4 krát týždenne dáva dobrý výsledok. Po 24 týždňoch v celkovej dávke 60,9 až 178,2 J / cm2 sa pozorovalo takmer úplné obnovenie rastu vlasov u 8 z 9 pacientov.

U niektorých pacientov môže dôjsť k relapsu ochorenia s postupným znižovaním PUVA, v priemere 10 týždňov po prerušení liečby. Tiež účinnosť terapie PUVA závisí od klinickej formy plešatosti, dĺžky ochorenia, štádia procesu a trvania posledného relapsu. PUVA terapia sa kombinuje s lokálnymi kortikosteroidmi, antralínom, kalcipotriolom, aromatickými retinoidmi (acitretin, etretinát). Táto kombinácia umožňuje použiť menšiu celkovú dávku UV žiarenia.

Kontraindikácie použitia PUVA terapie sú: výstrednosť činidlá, akútne gastrointestinálne ochorenia, diabetes, tyreotoxikóza, hypertenzia, tuberkulóza, tehotenstvo, kachexia, katarakta, nádor, pečeň, obličky, srdce, nervové choroby systém vyznačujúci sa zvýšenými citlivosť na svetlo. Je nevhodné správanie terapie pre deti a osoby mladšie ako 18 rokov au pacientov starších ako 55 rokov.

Porovnávacia analýza vedeckých publikácií za posledných 10 rokov naznačuje nižšiu účinnosť liečby PUVA v porovnaní s topickou imunosupresívnou liečbou u pacientov s fokálnou alopéciou.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.