Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Obojručník

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Atraktivita ženy je kombináciou mnohých detailov a obočie zaujíma dôležité miesto v atraktívnom vzhľade. Tvar a obrysy obočia určujú výraz emócií, jasnosť vzhľadu, harmóniu tváre ako celku. Ak vek alebo z iných dôvodov dôjde k nepríjemným zmenám na tvári, často občasné zdvíhanie obočia pomáha odstrániť problém a obnoviť pôvodnú krásu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikácie pre zdvíhanie obočia

Vo väčšine prípadov sa obnova obočia používa na omladenie exteriéru. Nie je žiadnym tajomstvom, že s vekom sa koža (najmä v hornej polovici tváre) stáva neelastickou a pomalou. To môže viesť k nasledujúcim problémom:

 • vynechanie obočia;
 • výskyt výrazných vrások na čele, v blízkosti obočia;
 • výskyt vrások od nohy očí;
 • prekrytie kože nad horné viečka.

Niekedy sa môže stať, že nízke nastavenie obočia môže byť vrodeným znakom: v takejto situácii sa výťah neuskutočňuje na účely omladenia, ale na účely nápravy individuálnej defektu vzhľadu.

Priame indikácie pre postup na zdvíhanie obočia sú:

 • nadmerná koža v oblasti očí;
 • ptóza obočia (na jednej strane alebo bilaterálne previs);
 • ptóza kože nad lícnymi kosťami;
 • výrazné vrásky v čelnej oblasti a na moste nosa.

Operácia sa neuskutočňuje s horúčkovitými stavmi, s akútnymi infekčnými ochoreniami, ako aj počas exacerbácie chronických zápalových procesov. Ďalšie kontraindikácie môžu zahŕňať:

 • zápalové procesy v oblasti pôsobenia;
 • poruchy endokrinného systému (ochorenie štítnej žľazy, diabetes);
 • onkologické patológie;
 • ťažké ochorenia kardiovaskulárneho systému, hypertenzia;
 • poruchy krvácania;
 • úplná strata kožného turgora.

Príprava na zdvihnutie obočia

Kde začať, ak ste sa rozhodli urobiť obočie? Najprv sa zaregistrujte na konzultáciu s lekárom. Lekár preskúma kožu, posúdi rozsah defektov a určí najlepšiu metódu na nápravu situácie. Nezabudnite informovať lekára o prítomnosti chronických a akútnych ochorení, o možných alergických reakciách, o liekoch. Ak už ste už urobili plastovú tvár, povedzte o tom aj to.

30-50 dní pred operáciou sa odporúča prestať fajčiť, prestať užívať lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej.

Zvyčajne v deň konania lekára predpisuje profylaktický príjem antimikrobiálneho a antivírusového lieku: liečebný režim sa musí dohodnúť vopred.

Nie je potrebné rezať alebo oholiť vlasy v bodoch rezu.

Komu sa chcete obrátiť?

Metódy zdvíhania obočia

Procedúra na zdvíhanie koronárneho obočia je jedným z technicky nekomplikovaných spôsobov podväzkov. Lekár urobí rez na hranici rastu vlasov na hlave. Oddelená koža zo strany čelnej zóny je vytiahnutá smerom hore, čím sa obočia zvyšujú. V rovnakej dobe, hrana vlasovej pokožky stúpa, čo zväčšuje smerom von otvorenosť čela.

Pre osoby s malými vlasmi alebo vysokým čelo taký výťah čela a obočia nezodpovedá: spravidla sa odporúča pre nízke ležiace čelo.

Tento chirurgický zákrok si vyžaduje dlhé obdobie zotavenia. Švík je dosť dlhý, čo niekedy ovplyvňuje stratu citlivosti pokožky.

 • Endoskopické zdvíhanie obočia je minimálne invazívna technika pomocou mikrokamery a špecifického nástroja. Technika operácie pozostáva z troch alebo štyroch malých rezov (približne 15 mm) v skalpe. Následne sa prístroje s kamerou podkožne injikujú. Posledná zmienka je nevyhnutná na to, aby lekár mohol sledovať priebeh zákroku. Kožné kryty sú úhľadne oddelené, svalové tkanivá sú priťahované pomocou biologických vlákien a vytvárajú fixáciu na určitom mieste.

Táto operácia zabezpečuje minimálne poškodenie kože, takže riziko krvácania je takmer nulové. Navyše klesá pravdepodobnosť traumatizácie nervových vlákien a vlasových folikulov. Prebytočné tkanivo počas chirurgického zákroku sa neodstráni, ale je rozložené na povrchu regenerovanej zóny. Intervencia je pomerne krátka, rehabilitačné obdobie tiež nie je dlhé.

Vzhľad obočia s vláknami nie je vhodný pre starších pacientov, pretože vo väčšine prípadov s porušením elasticity kože tento postup neprinesie viditeľný výsledok. Biologické vlákna sa môžu používať u pacientov s plešatou a nafúknutou otvorenou čelnou zónou, pretože operácia nezanecháva prakticky žiadne stopy.

 • Dočasné zdvíhanie obočia je vykonávanie rezov v časových zónach z jednej strany a druhej. Prebytočné vrstvy kožných útvarov sa priťahujú a odstraňujú bez toho, aby ovplyvňovali pretiahnutú oblasť. Táto možnosť je vhodná pre tých, ktorí chcú zdvihnúť znížené obočie. Postup je často kombinovaný s endoskopickým vyťahovaním filmu - to umožňuje dať obočie ideálny tvar.
 • Procedúra stredného podvazku je operatívny zásah, pri ktorom rez prejde do jednej z hlbokých vrások uprostred čelnej zóny. Nadbytočné tkanivá sú odstránené, čo zrakovo znižuje plochu čela. Stredný zdvih sa najčastejšie vykonáva u starších pacientov s výraznými prednými záhybmi.
 • Postup superciliary brachy je operácia s rezom nad okrajom obočia, s kopírovaním ich prirodzeného ohybu. Táto operácia sa považuje za technicky zložitú, preto sa na ňu zaoberajú len odborníci s dostatočnými skúsenosťami.
 • Postup transpalpebrálneho zdvíhania alebo prekrvenie horného viečka zahŕňa rez do prírodného záhybu nad horným viečkom. Táto metóda je obzvlášť účinná na odstránenie vrások na nos a čelo. Stopa z ševu po operácii nie je absolútne viditeľná a efekt je porovnateľný s účinkom botoxu (ale je to plus: výsledok je oveľa dlhší).
 • Spôsob vyhladzovania kostného výčnelku cez obočie umožňuje zbaviť sa hlbokého očného efektu. Operácia je podobná technike koronárneho zdvíhania. Procedúra trvá približne 1 hodinu, používa sa celková alebo lokálna anestézia. Deň po zákroku sa pacient vráti domov.
 • Zdvíhanie obočia s botoxom sa používa na zbavenie sa vrások, ktoré sa nachádzajú v medzery medzi obočím. Ide o postup injekcie, ktorý je alternatívou k chirurgickému zdvihnutiu obočia: hlavným rozdielom je, že injekcie botulotoxínu nedávajú trvalý účinok a postup sa musí opakovať aspoň raz ročne. Faktom je, že vstreknutý neurotoxín úplne opúšťa tkanivo po 7-8 mesiacoch od postupu. Operačný plast, naopak vo väčšine prípadov prináša celoživotný výsledok

Obdobie zotavenia po zdvíhaní obočia

Najdlhšia doba zotavenia je neoddeliteľnou súčasťou koronárnej metódy podväzkov - to je priemer 2 až 3 týždne. S endoskopiou sa rehabilitácia zníži na jeden týždeň.

Po štandardnej operácii sa niekedy vyskytuje necitlivosť v oblasti ševu alebo čela, svrbenie kože, opuch alebo tvorba modrín. Takéto dôsledky sa zvyčajne odstránia na vlastnú päsť mesiacov.

Pooperačná bolesť nie je typická. Rast vlasov v oblasti švov môže byť dočasne narušený, ale po určitom čase sa vlasové folikuly obnovia.

Všetky stehy sa zvyčajne odstránia po 7-10 dňoch. Ak bola v priebehu operácie inštalovaná drenáž, je odstránená po 1-2 dňoch.

Počas obdobia zotavenia by ste mali spať na vysokom vankúši, aby ste predišli pooperačnému edému tkanív. Po 4 - 5 dňoch sa môžete umyť v mäkkej sprche. Dočasne zakázané opaľovať sa, navštíviť saunu a saunu, piť alkohol a dym, pretože to môže spôsobiť krvácanie v mieste zásahu.

Skutočný výsledok presahov možno odhadnúť približne po 3 - 5 mesiacoch po konečnej regenerácii. Zaznamenajú sa tieto účinky:

 • vrásky okolo čela a nosného mosta sú vyhladené;
 • zvýšiť obočie;
 • čelo sa stáva otvorenejším;
 • tvár vizuálne omladzuje.

Napriek účinnosti týchto spôsobov sprísňovania obočia musia všetci pacienti po skončení procedúry brať do úvahy možné komplikácie. Problémy sú pomerne zriedkavé, ale je potrebné o nich vedieť. Medzi najčastejšie komplikácie patria:

 • prechodná strata citlivosti pokožky v oblasti prevádzky;
 • asymetria tváre;
 • presunutím okraja chrbtovej časti vlasov;
 • poškodenie vlasových folikulov, čo vedie k očnej alopécii;
 • poškodenie nervových vlákien;
 • krvácanie v najbližších tkanivách;
 • porušenie výrazov tváre;
 • alergia na lieky používané na analgéziu;
 • prístup k infekcii.

Lekár počas predbežného vyšetrenia musí nevyhnutne posúdiť rozsah kontraindikácií a možnosť vzniku negatívnych následkov po operatívnej plastickej chirurgii. Ak lekár nájde nejaké riziká, musí vopred upozorniť pacienta.

Zvýšenie obočia je často predpísané v spojení s procedúrami blefaroplastiky a liposukcie. V prípade potreby sa transplantácia vlasov uskutoční aj v oblastiach s poškodenými vlasovými folikulmi. Okrem toho sa chirurgické zdvíhanie môže kombinovať s mesoterapiou, botoxovými injekciami a chemickým peelingom tváre.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.